• مصاحبه اختصاصی رادیو ملایو با رئیس کمیسیون انتخابات کل اندونزی دکتر هاشم اشعری

خیلی وقت بود که آرزو داشتم به ایران سفر کنم، چون به نظرم ایران کشور منحصر به فرد است.

س) لطفاً نظرتان را درباره اولین بارسفر به ایران بیان نمائید

ج) رئیس کمیسیون انتخابات کل اندونزی، دکتر هاشم اشعری: به همه شنوندگان رادیو ملایو صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران سلام عرض می کنم. خیلی وقت بود که آرزو داشتم به ایران سفر کنم، چون به نظرم ایران کشور منحصر به فرد است. بخاطر اینکه در ایران رسماً "جمهوری اسلامی" حاکم است و با سایرکشورهای اسلامی متفاوت است و همچنین دموکراسی در آن نمایان می باشد، به عنوان مثال ایران انتخابات برگزار می کند ، ثانیا ما همه می دانیم ایران تمدن بزرگ چند صد ساله دارد و در دوران مدرنیته این تمدن بزرگ پیشرفت علوم و تکنولوژی خود را ثابت کرده است. به همین خاطر من خیلی خوشحال هستم که به ایران آمدم و ایران را با همه  خصوصیات و زیبایی آن از نزدیک می بینم. ونیز خوشحالم که می توانم با شهروندان اندونزی که در ایران زندگی می کنند، ملاقات کنم مخصوصا در دو شهر بزرگ ایران یعنی تهران و قم.

 

 س) چرا تهران  را برای برگزاری گردهمایی کمیته های انتخابات خارج کشور اندونزی از پنج کشور یعنی ایران، قطر، الجزایر، لیبی و افغانستان، انتخاب کردید ؟

ج) درباره اینکه چرا تهران را برای میزبانی گرد همایی کمیته انتخابات اندونزی خارج کشور از پنج کشور جهان، ایران، قطر، الجزایر، لیبی و افغانستان  انتخاب کردیم، این تصمیم حاصل راهنمایی فنی کمیسیون انتخابات کل اندونزی با همکاری وزارت خارجه این کشور، تیمی تشکیل دادیم و این تیم مسئولیت انتخابات در خارج ازکشور را بر عهده دارد، و در مورد انتخابات شهروندان اندونزی در خارج کشور، اطلاع رسانی کردند. و در نهایت تصمیم گرفته شد که گرد همایی کمیته های انتخابات خارج کشور از پنج کشور آسیا غربی و آفریقا شمالی، ایران، قطر، الجزایر، لیبی و افغانستان که در هتل هما تهران از 8-10 اردیبهشت 1397 هجری شمسی برگزار گردد، چون ایران با ثبات ترین کشور در بین این کشورهاست و همچنین علت  بعدی اینکه ایران کشور جمهوری اسلامی است، غیر از آن از لحاظ حمل و نقل مخصوصا هوایی در ایران راحت است.  

س) چون احتمال می دهیم انتخابات اندونزی در ابتدای سال 2019 داغ ترشود و همچنین رقابت شدید بین کاندید های انتخاباتی مخصوصا انتخابات رئیس جمهوی، شور انتخابات داخل اندونزی تا چه اندازه  برشهروندان اندونزی در خارج کشور اثر گذار می باشد ؟

ج) هنوز ما نمی دانیم برای انتخابات رئیس جمهور چند نامزد می آید و رقابت می کند چون بر اساس مراحل انتخاباتی، نام نویسی و ثبت نام نامزدها از ماه آگوست 2018 شروع می شود. هنوز مردم اندونزی منتظر هستند ببینند با توجه به ائتلاف بین احزاب سیاسی  از کدام نامزد حمایت کنند. چون انتخابات یک رقابت سیاسی هست لذا به شرایط مردم هم تاثیر می گذارد اما هنوز احزاب در اندونزی در حال مذاکره هستند تا بتوانند به توافق برسند. شهروندان اندونزی  خارج کشور هم می توانند از طریق رسانه ها ،جدید ترین اخبار در مورد انتخابات کشور خود را دنبال کنند.

با تشکر از شرکت شما دراین مصاحبه      

 

ارد ۱۶, ۱۳۹۷ ۱۰:۴۴ Asia/Tehran
کامنت