• مراسم رونمایی از کتاب شورقن دپارسی در بنگلادش

در پنجمین روز از برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، از کتاب "شورقند پارسی در بنگلادش" با حضور دکتر حداد عادل رئیس بنیاد سعدی رونمایی شد.

مراسم رونمایی از کتاب «شورِ قندِ پارسی در بنگلادش» با حضور دکتر حداد عادل رئیس بنیاد سعدی، مدیر رادیو بنگلای معاونت برونمرزی صداوسیما، سفیر بنگلادش و جمعی از استادان زبان فارسی، در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برگزار شد.

در این مراسم مجیب الرحمن بوئیان سفیر بنگلادش در تهران، تالیف کتاب شورقند پارسی را اتفاق مثبتی در حوزه ارتباطات ادبی و فرهنگی کشور ایران و بنگلادش دانست و بر انجام برنامه های مشارکتی بیشتر در سالهای آینده تاکید کرد.

فرهاد درودگریان دانشیار دانشگاه پیام نور و خانم الهام حدادی همسرشان پس از تحقیقات عمیق و ریشه ای در بنگلادش، بر تالیف کتاب شور قند پارسی همت گماشته اند.

درودگریان دانشیار با بیان اینکه هشت قرن زندگی با زبان فارسی برای مردم بنگلادش یک پدیده عجیب در دنیاست، شعرای بنام و برجسته ای همچون حافظ، سعدی، نظامی، مولانا، خیام و فردوسی را منشاء پیدایش اشعار و متون تاثیرگذار بنگلادش دانست.

 

وی شاهد این ادعا را تاثیرپذیری بسیاری از بزرگان بنگلادش مانند تاگور،عندلیب شاهانی، قاضی اسلام و احمدالحب عنوان کرد که در نوشته ها، ترجمه ها و شعرهای خود از مفاخر و بزرگان ادبی ایران تاسی گرفته اند.

در حاشیه این مراسم مجتبی ابراهیمی مدیر رادیو بنگلای برونمرزی گفت: مشترکات فرهنگی و پیشینه ادبیات و زبان فارسی در بنگلادش، همچنین استقبال مخاطبان بنگلا زبان از برنامه های آموزش زبان فارسی باعث شد تا این رادیو حدود 200 برنامه صوتی  و نوشتاری را از طریق رادیو و سایت پارس تودی به علاقمندان و مخاطبان ارائه کند.

ابراهیمی این میزان برنامه سازی در رسانه ملی را به منظور ترویج زبان فارسی، مبتنی بر اهمیت و تاثیر زبان و ادبیات فارسی در بنگلادش و شبه قاره توصیف و خاطرنشان کرد : امید است تالیف این کتاب با توجه به پیوستگی عمیق زبان و ادبیات فارسی با هویت تاریخی و فرهنگی بنگلادش، بتواند در راستای شناخت مولفه های هویت تاریخی، فرهنگی و دینی ملت بنگلادش گامی موثر بردارد.

گفتنی است در مراسم رونمایی کتاب شورقندپارسی  جمعی از استادان دانشگاه داکا و راجشاهی کشورهند نیز شرکت داشتند.

 

 

ارد ۱۷, ۱۳۹۷ ۱۱:۴۱ Asia/Tehran
کامنت