• گلچینی از نظرات مخاطبان رادیوهای برون مرزی پیرامون خروج آمریکا از برجام

جمعی از مخاطبان رادیوهای برون مرزی بدنبال خروج آمریکا از برجام، نقطه نظرات خود را دراین خصوص بیان داشتند که به بخش های از آنها اشاره می شود.

مانوئل آریسمندی مخاطب رادیو اسپانیایی از شیلی

تصمیم دونالد ترامپ درمورد خروج امریکا از توافقنامه بین المللی هسته ای ایران، تشویش و نگرانی های بسیاری را در سطح جهان ایجاد کرده است . ترامپ با این کار توافقنامه ای که میان چندین کشور بسته شده بود را زیر پا گذاشت و با این کار عملا چیزی که حقوق بین الملل خوانده می شود را نقض نمود. این تصمیم بار دیگر چهره یک جانبه گرایانه امریکا را به همگان نشان داد، همچنین تمایلی که این کشور برای کشاندن جهان به سوی بی ثباتی مطلق دارد را به خوبی به نمایش گذاشت.

 

 رائول سورروسا مخاطب رادیو اسپانیایی از اسپانیا

بنده در ویدئویی که از وزیر امور خارجه ایران آقای دکتر ظریف در شبکه های اجتماعی منتشر شده بود را دیدم. ایشان دراین ویدئو به خوبی توضیح دادند که ایران پس از دو سال مذاکره به توافق نامه هسته ای دست یافت و از تاریخ امضای این قرار داد تا کنون تمامی سازمانهای نظارت بر اجرای تعهدات ایران هرگز در این رابطه نکته منفی ای را گزارش نکرده اند . امریکا به راستی فاقد هر گونه صلاحیت برای خدشه دار کردن اعتماد به قرارداد هسته ای ایران است. تنها چیزی که امریکا دارد یک چهره خشن و وابستگی بسیاری به رژیم اشغالگر قدس دارد. ایران کشوری مستقل است و در رابطه با قرارداد هسته ای به شکلی روشن و صادقانه عمل کرده است. ایران به هیچ کشوری حمله نکرده و هیچ  بمب اتمی به سوی سایر کشورها پرتاب نکرده است. این در حالی است که اسرائیل دارای بمب هسته ای است و هیچ توجه ای به قوانین بین المللی ندارد. اسرائیل منطقه را بی ثابت کرده و سرزمین فلسطین را تصرف نموده است.

 

هنریکه دانتاس فلینتو مخاطب رادیو اسپانیایی از برزیل  

واقعا رفتار امریکا و خروج این کشور از برجام بسیار تاسف بار بوده است. ایران به این توافق برای بهبود سطح زندگی شهروندانش نیازمند است . رفتار یک جانبه گرایانه ترامپ باید در جایی متوقف شود . باید سازمان ملل در این ماجرا مداخله کند.

 

 خوسه لوئیس کوکوئرا مخاطب رادیواسپانیایی از اسپانیا

این همه امیدی که در نهایت به انعقاد قرارداد هسته ای منتهی گردید، خروج امریکا در شرایط کنونی یک نا امیدی برای جامعه جهانی به همراه داشت. میلیونها انسان در سراسر جهان امیدوار بودند که مذاکرات در مسیر خوبی پیش می رود و شک و ابهامات در حال برطرف شدن است. رفتار امریکا در قبال قرارداد هسته ای ایران بسیار زشت بود.

 

 کلودیو سزار مخاطب رادیو اسپانیایی از آرژانتین 

طمع امریکایی ها باعث شده آنها به دنبال هر بهانه ای باشند تا اقدامی را علیه ایران به انجام برسانند  تا در نهایت نفت ایران و سایر منابع طبیعی این کشور را تصاحب کرده و همان بلایی که سر عراق آوردند، سر ایران بیاورند. 

 

 

الکساندروف مخاطب رادیو قزاقی از قزاقستان

 ترامپ خروج از "معاهده هسته ای" با ایران را اعلام کرد و صهیونیست ها و وهابی ها هم خوشحال شدند. خروج یک جانبه ایالات متحده آمریکا از "معامله هسته ای" تعجبی نداشت. کارشناسان با توجه به نفوذ زیاد  لابی اسرائیل در سیاست دولت فعلی ایالات متحده آن را اجتناب ناپذیر می دانستند.

بنیامین نتانیاهو بلافاصله اعلام کرد: «اسرائیل به طور کامل از تصمیم تاریخی رئیس جمهور ترامپ برای نقض توافق هسته ای شکست خورده، حمایت می کند. موقعیت مشابهی هم در عربستان سعودی شکل گرفته است. آن ها "مواضع ترامپ " را پشتیبانی می کنند. هر چه باشد صهیونیست ها و وهابی ها با هم متحد هستند.

 

 

کارل هایتنستز گرونتر مخاطب رادیو آلمانی

تصمیم آمریکا مبنی بر خروج از توافقی که سال ها در خصوص آن گفتگو شده بود، در واقع نوعی بی حرمتی سیاسی است و وجهه و اعتبار آمریکا را زیر سوال می برد و بار دیگر سیاست خارجی تهاجمی فزاینده آمریکا را ثابت می کند. چنانچه آمریکا به صورت یک طرفه از توافق خارج شود، تمام توافق دیگر معنایی نخواهد داشت. من به خوبی متوجه می شوم که ایران متناسب با این اقدام امریکا واکنش نشان می دهد.

بنیامین نتانیاهو چندی پیش در یک نمایشی با نشان دادن برخی مدارک مدعی شد که ایران برنامه مخفی سلاح هسته ای دارد. زمان اجرای این شو تصادفی نبود بلکه درست قبل از اعلام تصمیم نهایی دونالد ترامپ در خصوص برجام  انجام شد. دروغ های مطرح شده علیه ایران  توسط این سازمان های جاسوسی، لزوما موضوع جدیدی نیستند. اتحادیه اروپا نسبت به این اقدام آمریکا بدبین است. همچنین سازمان بین المللی انرژی اتمی اعلام کرده که ایران به تمامی تعهدات خود در قبال برجام عمل کرده است.به نظر من با خروج آمریکا از برجام موقعیت سیاسی جهان نا امن می شود و خطر بروز جنگ نیز افزایش می یابد. اعتماد سیاسی به آمریکا کمتر می شود.

 

یورگن بوخهولتستز مخاطب رادیو آلمانی

اتفاقات اخیر در مورد برجام مرا به فکر فرو برده است. چه چیزی باعث می شود که یک دولت، این توافق را که بر پایه صلح شکل گرفته است را لغو کند؟ این موضوع  از قلم دونالد ترامپ برنمی آید. چرا که چیزهایی در پس زمینه این تصمیم گیری قرار دارد. فرقی نمی کند، مجتمع صنعتی نظامی یا اسرائیل. من فکر می کنم که یک دلیل آن بهره برداری نفتی در آینده  از میدان های جدید نفتی مشترک ایران و قطر است. آمریکا مثل همیشه به بهانه ایجاد دموکراسی در پی باجگیری و غارت نفت و گاز کشورهاست.این همان کاری است که آمریکا همیشه انجام می دهد. به عنوان یک هژمونی جهانی،  از نقض حقوق بین الملل و پشتیبانی تروریستی  هراسی ندارد.تحریم های آمریکا نه تنها ایران را شامل می شود، بلکه بر اتحادیه اروپا و حتی آلمان نیز تاثیر دارد.

 

نا گوورگیان مخاطب رادیو ارمنی از ایروان ارمنستان
اقدام آمریکا نه تنها منزوی شدن آمریکا از جامعه بین المللی را در پی دارد، بلکه این اقدام ثبات خاورمیانه و کل جهان را با خطر جدی روبرو می کند.


آهارون وارتانیان مخاطب رادیو ارمنی از ارمنستان ایروان
حضور ایران در منطقه خاورمیانه  هیچ ربطی به توافق هسته ای ندارد، خروج آمریکا از برجام بر روابط و همکاری های ایران و ارمنستان تاثیری نخواهد گذاشت و دو کشور باید به همکاری های خود ادامه دهند.کارینه گوورگیان مخاطب رادیو ارمنی از ارمنستان ایروان
برای ایران، اقدام ترامپ غیرمنتظره نبود. من مطمئن هستم ایرانی ها به خوبی می دانند که خروج آمریکا از برجام مغایر منافع اروپایی ها است.


گوهر اسکندریان مخاطب رادیو ارمنی از ارمنستان
ترامپ با این اقدام تنش در خاورمیانه را افزایش داد. جالب است که به غیر از دو سه کشور عربی و اسرائیل از این اقدام استقبالی نشده و این اتفاق برای اسرائیل به منزله آغاز دوران طلایی برای این کشور است، چرا که آنچه را سالیان متمادی در آرزوی کسب آن بود، ترامپ برایش به ارمغان آورد.

 

جایانتا چاکرابارتی مخاطب رادیو انگلیسی از هند.

امریکا با کناره گیری از این قرارداد، خود را مضحکه دیگران کرد و ثابت شد که غیر قابل اطمینان است. ایران مانند همیشه مستحکم سر قول خود خواهد ماند.

 

نورمخاطب رادیو انگلیسی از لبنان

ارزش و اطمینان دولت آمریکا در همه زمینه ها خصوصا توافق هسته ای پایین است.

 

 کریس لویز مخاطب رادیو انگلیسی از مکزیک

با اعمال فشار و تحریم های بیشتر آمریکا علیه ایران،  مردم مسلمان ایران تسلیم نمی شوند.

 

علی اولوسوی مخاطب رادیو ترکی استانبولی از  ازمیر ترکیه

خروج ترامپ از توافق بین المللی برجام، رسوایی بزرگ برای آمریکاست. آمریکا دشمن صلح و ثبات و امنیت دردنیاست.

 

محمد آکینجی مخاطب رادیو ترکی استانبولی از استانبول ترکیه

آمریکا با خروج از توافق هسته ای بین المللی با ایران، غیر قابل اعتماد بودن خود را به جامعه جهانی نشان داد.

 

موسی یامان مخاطب رادیو ترکی استانبولی از دنیزلی

از آنجا که دولت و ملت ایران خوی و خلق استکبارستیزی دارند و درمقابل زورگویی ها سرخم نمی کنند، لذا امریکا با خروج از برجام می خواهد دولت و ملت ایران را تحت فشار قرار دهد ولی بدون شک در این نبرد ملت ایران پیروز خواهند شد.

 

 

ادی تمیم کمانسا مخاطب رادیو ملایو

از آغاز توافق هسته ای (برجام)،  ایالات متحده طرح هایی برای شکستن آن را داشت. در برجام، آمریکا  امیدوار بود ایران دوباره شریک خود شود و به عبارتی آمریکا در برجام شکست خورد. و رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران حضرت آيت الله سيد علی خامنه ای از ابتدا می دانستند که آمریکا تعهدات خود را در برجام انجام نخواهد داد۰ به همین خاطر ایران استراتژی ها و گزینه ها را در مقابل بد عهدی آمریکا آماده کرده است.

 

 

امانگ الفتح مخاطب رادیو ملایو

خروج آمریکا از برجام، هویت مقامات آمریکایی را نشان می دهد که صهیونیست ها (مقامات آمریکایی) قابل اعتماد نیستند. با برجام، ایران توانست قدرت خود را نشان دهد و دشمن این قدرت را در نظر می گیرد. و آنچه ایالات متحده و صهیونیست ها می خواهند، تسلیم کشورهای مسلمان و رهبران اسلامی است و آنها بدون توجه به هیچ قانونی آزادانه و خودسرانه عمل می کنند.

 

 

 فیزال رحمت مخاطب رادیو ملایو

خروج ایالات متحده  از برجام برنامه ریزی شده بود. برخی اقدامات آمریکایی برای تست قدرت حریف است و آنها می خواهند بدانند چگونه ایران به آن واکنش نشان می دهد این یک ترفند قدیمی است.

 

 

ولویا ابن دیژمان مخاطب رادیو ملایو

خروج آمریکا از برجام بسیار تاسف آور است و باعث تنش بیشتر در منطقه خاورمیانه خواهد شد. من معتقدم خروج آمریکا از برجام با حمایت برخی از کشورهای عربی است.

 

مهدي موسی مخاطب رادیو هوسا از نیجریه

ایران با عمل کردن به کلیه تعهدات خود درزمینه  برجام نشان داد که جزء کشورهای با ثبات منطقه  است و بالعکس  امریکا، با خروج خود از برجام بار دیگر ماهیت خود را بر جهانیان نشان داد.

 

دن جوما الحاجی بابایی مخاطب رادیو هوسا از کامرون

آمریکا با نقض برجام سعی دارد ایران را تضعیف کند ولی چون ملت ایران با هم متحد و یکپارچه هستند، آمریکا هیچ وقت موفق به انجام این کار نخواهد شد .

 

محمد علیو مخاطب رادیو هوسا از لیبی

آمریکا باید بداند که خروجش از برجام لطمه ای بر ایران وارد نمی کند . بلکه مثل گذشته جمهوری اسلامی ایران، مستقل تر و محکم تر به مسیر خود ادامه خواهد داد.

 

داوانسی کانو مخاطب رادیو هوسا از نیجریه

 ایران با توکل برخداوند متعال، توان ایستادگی دربرابر  امریکا را دارد و همچنین نقض برجام از طرف امریکا و تحریم های آمریکا نمی تواند مانع پیشرفت ایران شود . همانطورکه درسال های گذشته نیز نتوانسته بود تاثیر منفی بر روند پیشرفت ایران بگذارد.

 

عبدالله ابوبکرعبدو مخاطب رادیو هوسا ازغنا

به نظر من یکی از اهداف مهم ترامپ  با لغو  برجام این بود که صهیونیست ها را از خود راضی تر  و خشنودتر  نگه دارد.

 

حسن محمد ادم مخاطب رادیو هوسا از نیجریه

از زمان امضاء برجام ، ایران به تمام تعهدات خود درچارچوب توافق، عمل کرده است درصورتی که آمریکا  نه تنها به تعهدات خود در این زمینه عمل نکرده است، بلکه بار دیگر بد عهدی خود را به مردم دنیا ثابت کرد و در پایان  از برجام خارج شد   .

 

الهادی موسی مخاطب رادیو هوسا از نیجریه

ترامپ با نقض برجام  می خواهد تحریم های جدید و بیشتری را علیه ایران اعمال کند درحالی که فراموش کرده است درسال های گذشته نیز تحریم های اقتصادی زیادی برعلیه ایران اعمال کرد ولی نه تنها این تحریم ها ایران را تضعیف نکرد بلکه ایران را قوی تر ساخت.

 

موسی هادیرین اسوبا مخاطب رادیو هوسا از نیجر

از زمانی که به خاطر دارم امریکا هیچ گاه بر تعهدات خود پایبند نبوده و این بار هم با خروج خود از برجام بار دیگر بد عهدی خود را به ایران و جهانیان ثابت کرد .

 

دن لمی الحاجی ووشیشی مخاطب رادیو هوسا از نیجریه

از همه کشورها می خواهم در مقابل نقض برجام از طرف امریکا واکنش نشان دهند و جلوی این تصمیم یک طرفه بایستند .

 

امین احمدو مخاطب رادیو هوسا از سودان

یکی از اهداف ترامپ از ابتدای ریاست جمهوری نقض برجام بود و به نظر من خروج  وی از برجام دور از ذهن نبود . ولی ترامپ  باید بداند که هیچ گاه نمی تواند در مقابل ایران باستند چون جمهوری اسلامی ایران  کشور مستقل و خود ساخته ای است .

 

 

 

حمیس هاشم بلال مخاطب رادیو سواحیلی از شهر امتوارا تانزانیا

 آمریکا با خروج خود از برجام نشان داد که همچون همیشه غیرقابل اعتماد و عهد شکن است و هر جا که پای منافعش در میان نباشد، کنار می کشد.

 

عیدی ابراهیم ایستامبولی مخاطب رادیو سواحیلی  از شهر بوجومبورا بروندی

ترامپ با اقدام اخیر خود در خصوص توافقنامه برجام به جهانیان ثابت کرد که به تعهداتش پایبند نیست و همواره به دنبال مصالح خود بوده است. کشورهایی  که از تصمیم ترامپ مبنی بر خروج از برجام حمایت می کنند، دشمنان واقعی جمهوری اسلامی ایران هستند و نسبت به ایران کینه عمیق دارند.

 

 

سالم محمد مخاطب رادیو سواحیلی از شهر تانگا تانزانیا

خروج آمریکا از برجام با هدف ایجاد بحران و تلاش برای فروپاشی نظام جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته است. در واقع آمریکا و هم پیمانانش قصد دارند ایران را به کشوری وابسته و مطیع تبدیل کنند، امّا باید بدانند که این مسأله یک خیال واهی است.

 

 

علی مسعود مخاطب رادیو سواحیلی از شهر زنگبار تانزانیا

سخنان آیت ا... خامنه ای در واکنش به خروج آمریکا از برجام را شنیدم. در واقع اظهارات ایشان در مورد غیر قابل اعتماد بودن آمریکا و اروپا مسأله ای است که باید به آن توجه کافی داشت.

 

شرالی فاضل مخاطب رادیو سواحیلی از شهر دارالسلام در تانزانیا

 اظهارات مقام معظم رهبری در خصوص خروج امریکا از برجام بسیار مهم و قابل تأمل بود.

 

 

ژنرال میرزا اسلم بیگ مخاطب رادیو پشتو از پاکستان

چیزی که برای ما جای امیدواری دارد اینست که سایر کشورها که توافقنامه  برجام  را امضاء کرده اند،  تصمیم ترامپ را نپذیرفته اند  و به موضع قبلی خود پافشاری می کنند. بنظر من ایران باید با همکاری این کشورها با تصمیم احمقانه ترامپ مبارزه کند و شما خواهید دید که نه تنها این کشورها بلکه سایر کشورهای جهان هم در این مساله از ایران دفاع خواهند کرد و به این مسئله شهادت خواهند داد که امریکا کشوری است که به وعده ها و تعهدات خود اصلا پایبند نیست و دوستی با آن هیچ فایده ندارد. من یقین دارم که امریکا در این هدف ناکام خواهد شد و ما باید در آینده  در برابر اقدامات امریکا با نهایت دقت و فکر حرکت کنیم . تصمیم اخیر ترامپ نه تنها به ایران بلکه به پاکستان و تمام امت اسلامی یک ظلم و ستم بزرگی است. حرفهای ترامپ اتهامی بیش نیست  شما می دانید که از داعش علیه جهان اسلام استفاده می شود داعش که در سوریه شکست خورد الان امریکا آن را به افغانستان آورد و یک پایگاه بزرگ داعش در امریکا ساخت.

 

منصور حقیقت پور مخاطب رادیو پشتو

 ما طی این دو سال، برجام را تبدیل کردیم به فضایی که امریکائیها را رسوا کردیم و در چشم همه جهانیان امریکا را  کوچک کردیم. از این به بعد امریکائیها باید به انزوا تن بدهند چون از امروز بین امریکا با اروپا قطعا فاصله ای بوجود آمده و حتی با روسیه و چین. چون آنها مصمم هستند که بر برجام متعهد بمانند و آن را اجرا کنند و ادامه بدهند و امریکا است که از این قاعده خارج شد و رسوایی بزرگ برای امریکائیهاست که به نظر من در صحنه بین المللی  حیثت آنها بر باد رفته و سالها طول می کشد که این حیثیت را دوباره بازگردانند.

 این که امریکائیها تهدید کنند با آن قواعدی که روی زمین جاری است، خیلی متفاوت است. آقای ترامپ صلاحیت و علم صحبت در این مورد را ندارد. چون تاجر بوده و از قواعد بین المللی چیزی نمی داند و در واقع صلاحیت در اختیار سازمان بین المللی انرژی هسته ای است  که تا چند روز پیش 11 بار پایبندی ایران به برجام را اعلام کرده و گفته است که ایران هیچ انحرافی در برنامه هسته ای خود نداشته است.

 

رحیم ا... یوسفزای خبرنگار معروف پاکستان و مدیر مسوول روزنامه نیوز چاپ پیشاور

این توافق با شش کشور جهان منعقد شده بود و پنج کشور می گویند که ایران به توافقات و تعهدات خود عمل کرده و ما از این توافق خارج نمی شویم. و این فقط امریکاست که از آن خارج شده که این نشان می دهد که اکثریت مطلق طرفدار این توافق هستند و از ایران مطمئن هستند. این یک کشور که  خود را ابر قدرت می داند و در همه  جا دخالت می کند یک توافق بین المللی امضاء کرده است  که همه شاهد آن هستند و الان از آن خارج  می شود این نهایت بدعهدی است و بعد از این هیچ کشور نمی تواند به امریکا باور کند اگر امریکا می خواهد با زور  هر کاری بکند  حتی متحدان این کشور هم در آینده به امریکا اعتماد نخواهند کرد. دوم اینکه پنج کشور و تمام جهان و آژانس اتمی تاکید دارند که ایران کاملا به این توافق پایبند بوده و هیچ تخلف از این کشور سرنزده است  و برنامه هسته ای خود را متوقف کرده است. این در حالیست که جامعه جهانی هنوز تمام تحریمها را برنداشته بود بنا براین، جامعه جهانی موظف است که تمام  تحریمها را بردارد و به وعده های خود عمل کند.  

 

هیدئو کیکوچی مخاطب رادیو ژاپنی از شهر کونوسو ژاپن

در حالی که بقیه کشور ها سعی بر این دارند که در مواجهه با سایر کشور ها به اتفاق نظری دست یابند ، دولت آمریکا دولتی است که اگر شرایط به نحوی که خودش تصور می کرد پیش نرود، ناراحت شده و زمانی که تصمیم گیری های بین المللی آنگونه که وی می خواهد نشود همه چیز را بهم می ریزد.

 

 

کازوآکی اوی کاوا مخاطب رادیو ژاپنی  شهر کاواساکی

ترامپ بالاخره تصمیم خود را مبنی بر برجام اعلام نمود. چیزی که من در این گزارش احساس کردم این بود که رژیم صهیونیستی تبلیغات بی پایه و اساسی را علیه ایران انجام می دهد. و در این میان ژاپن، فرانسه، روسیه، آلمان ، چین و اتحادیه اروپا و برخی دیگر از جوامع بین المللی از برجام حمایت می کنند. زمانیکه در خبر امروز راجع به آمادگی ایران در صورت خروج آمریکا از برجام را خواندم خیالم راحت شد. در طی 40 سال پس از انقلاب اسلامی، ایران تا کنون انواع مختلفی از شرایط سخت مانند "دفاع مقدس "را پشت سر گذاشته و مطمئنا  این بار نیز ملت ایران از برجام حمایت خواهند کرد.

 

ابو حیدر مخاطب رادیو عربی از عراق

دولت آمریکا با اصل نظام جمهوری اسلامی و ولایت فقیه مخالف است و از آنجایی که جمهوری اسلامی ایران حامی ستمدیدگان و مستضعفین جهان به خصوص ملت مظلوم فلسطین می باشد ، از این رو برنامه هسته ای ایران را بهانه ای برای جلوگیری از پیشرفت هسته ای ایران قرار داده تا بدین طریق خود را از توافق هسته ای با ایران خارج سازد و بالاخره هم خارج گردید ، حال آنکه بنا به گفته مکرر آژانس بین المللی اتمی، ایران به تمام تعهدات هسته ای خود عمل نموده است و لذا تمام این کارها بهانه ای است تا ایران اسلامی را از پیشرفت در تمام زمینه های مختلف علمی، اقتصادی، صنعتی وهسته ای بازدارد.

 

الشیخ احمد شل مخاطب رادیو عربی از موریتانی

اقدام اخیر دونالد ترامب رئیس جمهور آمریکا در خارج شدن از توافق هسته ای با ایران خود نشان دهنده نقض آشکار تمام منشورها و قوانین و توافقنامه های بین المللی است و از این رو این اقدام نه تنها خدشه ای به منافع جمهوری اسلامی ایران وارد نمی کند ، بلکه این خود آمریکاست که از این جهت ضرر و آسیب فراوان می بیند. چرا که جهانیان به خصوص کشورهایی که با آمریکا توافقنامه های بین المللی منعقد نموده اند ، به اهمیت این موضوع پی خواهند برد که آمریکا به هیچ عهد وپیمانی پایبند نبوده واحترامی برای آن قائل  نیست و تنها به فکر حفظ منافع خویش می باشد.

 

استاد عارف مخاطب رادیو عربی از یمن

به نظر من خروج آمریکا از توافق هسته ای با جمهوری اسلامی ایران یک حماقت و اشتباه سیاسی و عهد شکنی و نوعی ظلم و تخلف و نقض قانون وتمام توافقنامه های و منشورهای بین المللی است.  والبته این اقدام از سوی رئیس جمهور آمریکا مبنی بر خارج شدن از توافق هسته ای با ایران به دستور لابی های صهیونیستی صورت گرفته است.

 

ابو حسین مخاطب رادیو عربی از یمن

آمریکا و اروپا هردو در تعامل با پرونده هسته ای ایران در حال مبادله نقش آفرینی خود هستند. بنابراین دولتمردان ایران نباید سر سوزنی از برنامه هسته ای خود کوتاه بیایند، بلکه  باید  برنامه های هسته ای خود را توسعه دهند ، زیرا نشان دادن ضعف و سستی در مقابل اینان باعث می شود تا دشمنان چشم طمع فراوانی به سرمایه های شما داشته وتحریم های بیشتری را علیه شما وضع نمایند.

 

سعید فارس السعید مخاطب رادیو عربی از سوریه

همانطور که انتظار می رفت رئیس جمهور آمریکا با نقض توافقنامه هسته ای با ایران رسماً از آن خارج گردید زیرا ترامپ خواهان کشورهایی وابسته به خود است تا اجرا کننده سیاستها و نقشه های شومش در منطقه  و جهان باشند ، نه دولتهای مستقل و قدرتمندی مثل ایران که در برابر زورگویی های آمریکا ایستادگی می کند.ایران دهه های زیادی را زیر بار تحریم ها سپری کرده و حال آنکه هیچ سازشی بر سر حقوق قانونی خود نداشته و سرسوزنی از مواضع خود کوتاه نیامده است  وبا صلابت و قدرت راه خود را در دفاع از ملتهای ستمدیده ومحروم جهان ادامه می دهد.

 

صبحی عبد الحمید مخاطب رادیو عربی از اردن

خروج آمریکا از توافق هسته ای با ایران یعنی عدم اطمینان و بد عهدی و بد اخلاقی این دولت فاجعه بار و به نظر من این خروج آمریکا از توافق هسته ای بین المللی موجب تقویت عزم و اراده ملت شریف ایران در مقابله با زورگویی های این کشور و حامیانش خواهد شد و ملت ایران را یک ملت واحد و یکپارچه در مقابل دشمنان قرار خواهد داد و این در حالی است که ایران هیچ گاه از حق مشروع هسته ای خود دست نکشیده ونخواهد کشید.

محمد البزاز مخاطب رادیو عربی از بحرین

در طول تاریخ به همگان ثابت شده که آمریکایی ها به هیچ یک از عهد و پیمان های بین المللی وفادار و پابیند نبوده وبلکه نخواهند بود و من مطمئنم که با خروج آمریکا از توافق هسته ای ، جمهوری اسلامی ایران همچنان با مقاومت وصلابت و قدرت راه پیشرفت خود را ادامه داده  وهیچ ترس و واهمه ای از زورگویی ها  وتهدیدات آمریکا و اسرائیل و برخی کشورهای مرتجع منطقه ندارند.

 

هلال ابو هلال مخاطب رادیو عربی از یمن

زمانی که دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور جدید آمریکا انتخاب گردید ، به همگان اعلام نمود که از توافقنامه هسته ای با ایران خارج خواهد شد  و اکنون به وعده خود جامه عمل پوشانده واز این توافق هسته ای با ایران خارج گردید و لذا چنین بد عهدی ها و پیمان شکنی ها را می توان در ذات دولتهای استعمارگر و دروغگو و عهد شکنی در طول تاریخ همچون آمریکا ملاحظه نمود.

 

 

 

ارد ۲۶, ۱۳۹۷ ۱۱:۲۱ Asia/Tehran
کامنت