ماه مبارک رمضان با شکوه خاصی در یکی اندونزی از بزرگترین کشورهای مسلمان جهان برگزار می شود.

در ماه نزول قرآن و ماه مبارک رمضان روابط عمومی برونمرزی با همکاران اتباع این معاونت درباره حال و هوای رمضان در کشورهای مختلف گفتگو کرده است.

پورکان هدایت (مترجم و گوینده) : اندونزی به عنوان یکی از بزرگترین کشورهای مسلمان در جهان، سنت های منحصر به فردی دارد. پیش از ماه مبارک رمضان، مردم اندونزی، به ویژه در حومه شهر و روستا مراسم ویژه ای را در مساجد یا خانه ها انجام می دهند. چند روز قبل از پایان ماه شعبان، یک مراسم به نام تحلیلان در مساجد بعد از نماز عشاء برگزار می شود. بعد از نماز و مراسم دعا، مردم دسته جمعی در مسجد طعام می خورند. بعضی از مردم شیرینی و نوشیدنی های مخصوص درست می کنند و به مساجد می برند.این مراسم توسط افراد سرشناس در خانه خودشان انجام می شود که درآنجا از مهمانان دعوت می کنند تا در مراسم شکرگزاری شرکت کنند.

پورکان هدایت ، مترجم و گوینده رادیو ملایو

برگزاری نماز تراویح به صورت جماعت در مساجد، تلاوت قرآن به صورت دسته جمعی در مساجد بعد از نماز تراویح، اطعام ایتام در افطار، برگزاری مراسم استقبال از عید سعید فطرهمچون تدارک مسابقات تکبیر سراسری در آخر ماه مبارک رمضان از جمله مراسم ماه رمضان در اندونزی است.

 سنت دیگری وجود دارد که مردم غذایی که خود درست کرده اند را بین همسایگان تقسیم می کنند این سنت در منطقه جاوه غربی با عنوان "Ngirim Rantang"  نامیده می شود این سنت که نسل به نسل منتقل شده است، هنوز در مناطق روستایی دیده می شود. یکی از اهداف این سنت این است که اگر قصوری نسبت به یکدیگر در طول یکسال گذشته مرتکب شده اند بدین شکل جبران شود.

شب عید سعید فطر هم بعد از برگزاری نماز عشاء مراسم تکبیر دسته جمعی در مساجد و خیابان ها انجام می شود. روز عید فطر نیز بعد از برگزاری نماز عید، مسلمانان اندونزی با پوشیدن لباسهای نو به دیدن بزرگترها می روند و با غذاها و شیرینی های مخصوص عید پذیرایی می شوند و بعضی نیز در این روز به زیارت اهل قبور می روند.

 

 

خرد ۰۹, ۱۳۹۷ ۱۰:۳۵ Asia/Tehran
کامنت