• ماه رمضان در تاجیکستان

کشور تاجیکستان در ماه مبارک رمضان همچون سایر کشورهای مسلمان ، حال و هوای معنوی خاصی پیدا می کند.

در ماه نزول قرآن و ماه مبارک رمضان روابط عمومی برونمرزی با همکاران اتباع این معاونت درباره حال و هوای رمضان در کشورهای مختلف گفتگو کرده است.

خیرالدین قاسم اف گوینده و مترجم رادیو تاجیکی : ماه رمضان، ماه معنویت و پرخیر و برکتی است که خود را دوباره می سازیم و با ریاضت معنوی در این ماه به مرحله تازه ای از رشد و کمال می رسیم. احترام به ماه مبارک رمضان و مراعات آداب و رسوم آن نکته متمایز کننده در مقایسه با سایر ماهها به حساب می آید.

با ترک برخی از عادات در روزهای معمولی و مشغول شدن به عبادات بیشتر نماز روزه تلاوت قرآن و مغتنم شمردن این 30 روز می توان کاملا متحول شد.

خیرالدین قاسم اف، گوینده و مترجم رادیو تاجیکی

از ویژگی های منحصر به فرد ماه مبارک رمضان در تاجیکستان، دگرگون شدن جامعه، افزایش اعمال عبادی، مملو شدن مساجد از  نمازگزاران، افطاری دادن، پرداخت زکات و صدقه و انفاق نیازمندان به حساب می آید.

ماه مبارک رمضان در ایران همانند سایر کشورهای اسلامی به طور شایسته گرامی داشته می شود و افطاری دادن ، رسیدگی به نیازمندان، حضور بی شمار نمازگراران در مساجد و اماکن عبادی از ویژگیهای این ماه در ایران اسلامی است. مناسک و عبادات ماه مبارک رمضان عامل مهمی در وحدت بین ملتهای اسلامی به حساب می آید که مسلمانان با کنار گذاشتن برخی اختلافات باید برای دفاع از آرمان فلسطین تلاش کنند.

هاشم خال اف ،گوینده و مترجم رادیو تاجیکی نیز می گوید ماه رمضان در تاجیکستان به تمام معنی یک ماه خاص است. آمادگی به ماه شریف با اعلام آغاز روزه از چندین روز قبل توسط مفتیات  شروع می شود و فضای خاصی جامعه را  فرا می گیرد.

این سنت هنوز از زمان شوروی باقی مانده که مردم با روزه داری به نوعی پایبندی بیشتر خود به دین مبین اسلام را به نمایش گذاشته و می گذارند. جالب است بدانید حتی آنهایی که کمتر به مسائل دینی گرایش دارند در ماه مضان سعی می کنند به جرگه روزه داران و نمازخوانان همراه شوند.

هاشم خال اف،گوینده و مترجم رادیو تاجیکی  

خیلی از مردم تاجیک در ماه رمضان مرخصی کاری برای این ماه در نظر می گیرند تا بتوانند از فضیلات این ماه بیشتر استفاده کنند و به اعتکاف بپردازند. همچنین در دادن خیرات و افطاری پیشقدم می شوند. مساجد در این ماه مالامال از نمازگزاران می شود و ختم قرآن در رمضان از عادت همیشگی تاجیکستان است.

مسلمانان در این ماه از شادابی و روحیه خاصی برخوردار می شوند و این فضا به اخوت و همبستگی بیشتر میان آنها تاثیر می گذارد و رمضان فرصت خوبی برای تحکیم وحدت است.

 

خرد ۰۹, ۱۳۹۷ ۱۱:۰۵ Asia/Tehran
کامنت