خبر ارتحال امام (ره) با توجه به شخصیت والایی که داشتند تمام جهانیان را از هر رنگ ، نژاد، دین و آیینی تحت تاثیر قرار داد.

روابط عمومی برونمرزی در آستانه سالگرد رحلت جانگداز بنیانگذار انقلاب با تنی چند از همکارانی که در سال رحلت امام (ره) در بخش های مختلف به ویژه در بخش خبر انجام وظیفه می کردند مصاحبه کوتاهی انجام داده تا گوشه ای از حال و هوای آن روزهای تلخ و مصیبت بار را به رشته تحریر درآورد.

خانم زهیدا رشیدی از گویندگان قدیمی رادیو دری مشهد می گوید در تمام این سالها هیچگاه حال و هوای آن روزها و فضای غم و اندوهی که بر تمام کشور مستولی شده بود، ندیده است. خانم رشیدی می گوید با آنکه خبر مصیبت بار رحلت امام خمینی را از زبان آقای حیاتی گوینده سیمای جمهوری اسلامی شنیده بود ولی وقتی قرار شد همان خبر را خود بخواند برایش بسیار سخت بود. می گوید نمی خواستم این خبر را باور کنم و دوست داشتم آنچه شنیدم ؛ حقیقت نداشته باشد.

زهیدا رشیدی گوینده رادیو دری مشهد

با آنکه برنامه تولیدی بود باز هم برایم خواندن این خبر سخت بود. یادم هست چندین بار مجبور شدم از ابتدا خبر را بخوانم چون بغضی در گلو داشتم که صحبت کردن برایم دشوار شده بود.برایم سخت بود که برای مردم کشورم افغانستان که بسیار عاشق امام بودند و به امام عشق می ورزیدند این خبر را اعلام کنم. برای ما امام خمینی؛ ابرمرد تاریخ و بت شکن عصر بود.

با توجه به آنکه من مقلد حضرت امام هم بودم احساس تالمی که آن روزها داشتم برایم وصف نشدنی است.

خانم رشیدی صادقانه از شرایط خاص آن روزهای غم و اندوه می گوید که حتی برای جابجایی منزل قرار بود اقدام کنیم اما چون می خواستیم مراسم خاکسپاری و وداع با امام را از دست ندهیم برای همین قرارداد خانه را فسخ کردیم که خیلی هم از این بابت متضرر شدیم ولی با آن شرایط روحی اصلا دلمان راضی به هیچ کاری نبود.

آقای داوود نقاش چیمه از گویندگان و مترجمان قدیمی رادیو عربی نیز گفت: روزهای پیش از رحلت امام راحل(ره) همواره اخبار رادیو و تلویزیون اعلام می کرد که حال جسمانی ایشان مساعد نیست و از مردم غیور ایران درخواست می شد برای سلامتی و بهبود حال ایشان دعا کنند.

آن روزها همه نگران سلامتی امام و رهبرشان بودند. من تا سیزدهم خرداد شیفت گویندگی داشتم اما روز چهاردهم که آن مصیبت تلخ و ناگوار پیش آمد در منزل بودم. صبح چهاردهم خرداد هنگامی که از خرید به خانه برمی گشتم همسرم را دیدم که جلوی تلویزیون نشسته است و گریه می کند. باور نمی کردم که چنین خبری صحت داشته باشد. خبر فوت امام بر قلب و روح تمام ما اثر گذاشت و همه عاشقان امام را داغدار کرد.

عزیزی گوینده و مترجم عربی 

 رضا منصور جاسم (عزیزی)گوینده عربی معاونت برونمرزی برایمان از چهاردهم خرداد سال 68 گفت: صبح روز چهاردهم وقتی به همراه همسرم برای اقامه نماز صبح بیدار شدم و رادیو را روشن کردم رادیو در حال پخش قرآن بود و این کمی برایم عجیب بود که قبل از اذان برای مدت طولانی قرآن پخش می کرد بعد از اذان صبح  تلاوت قرآن باز هم ادامه یافت.

عزیزی می گوید دچار نگرانی شدم چرا که روزهای قبل از رادیو و تلویزیون می شنیدیم که حال امام مساعد نیست ولی جرات نداشتم که به این مساله فکر کنم که چه اتفاقی افتاده است.

عزیزی می گوید بعد از نماز از نگرانی نتوانستم دیگر بخوابم تا اینکه ساعت 7 صبح خبر جانگداز رحلت امام (ره) اعلام شد و همه مردم ایران با بغض گوینده خبر، بغضشان ترکید و ناله و شیون سردادند.

عزیزی می گوید وقتی خبر را شنیدم با آنکه آن روز شیفت کاری من نبود اما لباس مشکی خود را تن کردم و راهی سازمان صداوسیما شدم. فضای ماتم زده در تمام شهر وجود داشت و مردم خبری که شنیده بودند، باور نمی کردند. همکارانم نیز که خود را به سازمان رسانده بودند در بهت و ناباوری، اصلا حوصله کار کردن نداشتند.

مدیرخبر آن زمان آقای دکتر پیرمرادیان بود از من خواستند خبر فوت امام را من قرائت کنم و با آنکه برایم بسیار سخت بود اولین بار خبر رحلت امام را از رادیو عربی من قرائت کردم و یادم هست این بخش خبری با توجه به حساسیت و اهمیت ویژه ای که داشت حدود 45 دقیقه به طول انجامید و من تک گوینده با بغض و گریه این خبر را برای مخاطبان عرب زبان خواندم.

فردای آن روز نیز که در حالی که عاشقان و شیفتگان امام برای آخرین دیدار و خداحافظی در مصلی بر پیکر پاک و مطهرشان حلقه زده بودند حضور داشتم و مصداق شعر سعدی را در آنجا کامل و با تمام وجود احساس کردم .. در رفتن جان از بدن گویند هر نوعی سخن ... من خود به چشم خویشتن دیدم که جانم می رود.

آن روز هم از سیل عظیم جمعیت عزاداری که برای خداحافظی با رهبرشان به مصلی تهران آمده بودند گزارش و خبرهای متعددی تهیه کردم. روز خاکسپاری پیکر مطهر امام نیز با هلیکوپتر سازمان به سمت بهشت زهرا (س) رفتیم و مراسم خاکسپاری را هم پوشش دادیم. عشق به امام باعث می شد هیچکدام از ما خستگی کار شبانه روزی را حس نکنیم.

 

خرد ۱۳, ۱۳۹۷ ۱۰:۰۵ Asia/Tehran
کامنت