• گلچینی ازنقطه نظرات مخاطبان رادیو پشتو پیرامون تحولات اخیر افغانستان

بدنبال تحولات اخیر افغانستان و طرح پیشنهادی صلح کابل به طالبان و حقایق پشت پرده آن و موضع گیری مزاحمتی آمریکا وداعش دراین خصوص تعدادی از مخاطبان سرشناس رادیو پشتو نظراتی ارائه دادند که بدان اشاره می شود.

وحید مژده  مخاطب رادیو پشتو و نویسنده و تحلیلگر امورافغانستان

برخی از دوستان می گویند موضع طالبان این بود که ما اصلا با ارتش و مردم افغانستان کار و دشمنی  نداریم و اگر نیروهای خارجی از افغانستان بروند ما با هم نشسته و از طریق گفتگو می توانیم مساله و اختلافات خود را حل و فصل کنیم ولی مشکل اصلی حضور نیروهای خارجی در افغانستان است که هر روز مردم را می کشند ، بمباران می کنند. عملیات جستجو می دهند و  به فکر ناموس افغانها نیستند اینها باید بروند. دوستان می گویند که  وقتی طالبان درباره نیروهای خارجی صحبت می کردند، با احساسات  و با شور صحبت می کردند و می گفتند که حتی اگر یک نیروی خارجی هم در افغانستان بماند صلح ناممکن است ، ما این همه قربانی داده ایم و نیروهای خارجی این همه افغانها را کشته اند چطور می توانیم با آنها صلح کنیم؟

باید بگویم که در حال حاضر مسئله اصلی ، انتخابات است ، برخی از دوستان که در امریکا و یا جاهای دیگر با مقامات امریکایی صحبت کرده و مصاحبه های امریکایی ها را دنبال کرده اند. تمام هم و غم امریکایی ها اینست که انتخابات در این کشور برگزار شود و بعد از انتخابات هر  چه که در افغانستان بگذرد برای اینها مهم نیست . اینها با نهایت گستاخی می گویند که هدف ما اینست که  این دولت درافغانستان مشروعیت پیدا کند و  انتخابات برگزار شود و اگر بعد از انتخابات طالبان جنگ کنند، برای ما مهم نیست. بنا بر این اصل مساله اینست که امریکا برای مشروعیت دولت اشرف غنی خواهان انتخابات در افغانستانست و اشرف غنی هم برای اینکه خود را قهرمان صلح وانمود کند می خواهد تا انتخابات امنیت و آتش بس برقرار باشد تا مردم احساس امنیت کنند  و آنگاه اشرف غنی که دوباره به قدرت برسد از هر راه که باشد و بیشتر از راه تقلب،  مردم ساکت بنشینند و  اعتراض نکنند. بنا براین تمام  این تلاشها فقط برای برگزاری انتخاباتست . افسوس که اینها بدنبال امنیت و آرامش دائم در افغانستان نیستند از یکسو حرف برگزاری انتخابات را می زنند و از سوی دیگر می گویند که ما از افغانستان نمی رویم و طالبان باید آتش بس برقرار کنند. در چنین شرایط فکر نمی کنم  طالبان حاضر به تمدید آتش بس شوند و امنیت در افغانستان برقرار شود. تا زمانیکه موضع امریکا بطور شفاف مشخص نشود اینکه اینها  چه می خواهند؟ آیا می خواهند بمانند یا بروند و تا  چه مدت می خواهند بمانند؟. بر اساس پیمان امنیتی ، خروج اینها در دست خود اینهاست و در دست افغانها نیست.

وحید مژده

از سوی دیگر شایعه دیگر هم خیلی قوت گرفته است ، چند روز پیش یک رهبر طالبان هم به من گفت که  داعشیان خارجی به افغانستان آمده اند و ما سنگرهای آنها را هدف قرار دادیم و گفت که ما در باره ابوبکر بغدادی هم اطلاع داریم که نامبرده را به افغانستان آورده اند اما به او گفته شده است که فعلا ساکت باشد.  و اینکه از مردم محلی شنیده شده است که  اتباع مالزی را دیده اند که در کنار داعش در سوریه بودند . و هم چنین اتباع ازبکستان و تاجکستان که قبلا در  سوریه بودند الان حضور آنها در کنار داعش در افغانستان محرز شده است . نامبرده افزود که ما تعجب می کنیم که اینها چگونه همراه با خانواده های خود به افغانستان آمده اند و پر واضح است که کسی کمکشان می کند. در افغانستان هر کاری که انجام می شود می گویند که کار پاکستان بوده ولی سوال اینجاست که آیا پاکستان می تواند به تنهایی این پروژه بزرگ را در افغانستان پیاده کند و داعشیان را از سوریه به افغانستان بیاورد  و امریکا از آن خبرنداشته باشد.، از سوی دیگر در شمال افغانستان هم این مسائل مطرح است . در شمال به برخی از فرماندهان پول زیادی داده شده است که  اگر می خواهید می توانید از دولت جدا شوید و هم چنین نوعی توافق درمیان  این فرماندهان و داعش دیده می شود . این وضعیت در افغانستان ادامه دارد ولی متاسفانه رسانه ما در کنترل امریکاست و اگر چه خبرنگاران این اطلاعات را می دهند ولی در رسانه ها پخش نمی شود. کارهایی که داعش در افغانستان انجام می دهد مانند سوریه و عراق بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد برای داعش خیلی تبلیغ می شود تا قدرت این گروه را بزرگنمایی کنند. تا کسانی که برای طالبان می جنگند فکر کنند که داعش خیلی قوی ومنظم تر از طالبانست و حتی در داخل دولت هم دست دارند و می توانند کار زیادی انجام دهند تا در نتیجه این تبلیغات اعضای طالبان به داعش بپیوندند.

لذا در نتیجه چنین کارها امریکایی ها می توانند بگویند که وجود ما در افغانستان ضروری است چون اگر چه طالبان  به صلح روی آورده اند و یا برای خارج از افغانستان برنامه ندارند ولی  قدرتهای دیگر از جمله داعش در افغانستان است که برای صلح جهان خطرناک است و ما باید  برای مبارزه با آن در افغانستان بمانیم. شما ببنید امریکا می خواهد هزینه ماندن خود را از دیگران بگیرد چون بهانه آورده است که ما داریم با داعش می جنگیم که برای تمام جهان خطرناک است . مثلا به قطر و امارات می گوید که شما هم کمک کنید و پول بدهید که ما در افغانستان با  گروه های مثلا داعش  که برای امنیت جهان خطر آفرین  هستند بجنگیم.

این کارمی تواند این باشد که برخی مخالفین مسلح به اصطلاح همراه با پروسه صلح شوند ولی تازمانی که بازی اصلی که امریکا، کارگردان آن است ادامه داشته باشد، این جنگ بیش از پیش تشدید و خونین خواهد شد که طی سالهای اخیر این وضعیت کاملا مشهود است.بجای اینکه بازی های  پروژه ای  بنام صلح از سوی تنی چند ادامه یابد و فرصتها از دست بروند، ناامیدی در بین مردم نسبت به صلح بیشتر می شود که دیگر از طرح مسئولانه و معقول نیز حمایت نکنند.بهتر است که حکومت و ملت افغانستان تکلیف خود را با امریکا روشن کنند. امریکا باید بفهمد که حضورش در افغانستان باعث ادامه جنگ است و باید برای خروج نیروهایش تصمیمی بگیرد و کلیه فعالیتهای استخباراتی خود را در افغانستان به پایان برساند.

 

نادر خان کتوازی مخاطب رادیو پشتو و عضو مجلس ملی افغانستان

بدون شک جنگ افغانستان یک جنگ نیابتی است و جز طالبان و دولت، طرفهای دیگر خارجی در این جنگ دخیل هستند و روی دو طرف جنگ تاثیرگذارند ولی اگر دولت افغانستان و طالبان واقعا بخواهند به صلح برسند، می توانند این کار را انجام دهند و کسانی را که در داخل دولت و یا طالبان با صلح مخالفت می کنند ، طرد نمایند. چند روز پیش  کاروان صلح که با اشرف غنی صحبت می کرد، از اشرف غنی خواستند که به تلفن خود پاسخ ندهند و موبایل خود را خاموش کند. آقای غنی این کار را کرد.  اعضای کاروان صلح خواهان یک سال آتش بس شدند  اشرف غنی گفت که یک سال خیلی زیاد است و در  این مدت اگر نیروهای دولت هیچ کاری در برابر حملات انجام ندهند، از بین خواهند رفت لذا من حداکثر یک ماه می توانم آتش بس را تمدید کنم و هم چنین گفت که طالبان در هر کشور که بخواهند من حاضرم با آنها گفتگو کنم و می توانیم برای خروج نیروهای خارجی جدول زمان بندی درست کنیم. هنوز طالبان واکنشی به صحبتهای اشرف غنی نداده اند.

نادرخان کتوازی

اگر در افغانستان صلح  برقرار شده و جنگ و خونریزی  متوقف گردد، قطعا بهانه امریکا برای ماندن در افغانستان اینست که ما داریم با طالبان و گروه های مسلح می جنگیم  واگر ما برویم شاید افغانستان دوباره به لانه تروریسم مبدل شده و برای امریکا  خطر ایجاد کند. اگر این توافق حاصل شود ، امریکا خود بخود برای خروج  از سوی ملت خود تحت فشار قرار  خواهد گرفت و از سوی دیگر یک دولت قوی در افغانستان  تشکیل خواهد شد ، سوم اینکه  طرفداران طالبان افزایش یافته و  در صورت عدم خروج امریکایی ها مردم  در کنار طالبان خواهند ایستاد و این گروه را بر حق خواهند دانست . من فکر نمی کنم بعد از برقراری صلح و امنیت در افغانستان امریکایی ها در این کشور بمانند چون آنها هم از جنگ و درگیری خسته شده اند .  بعلاوه در پیمان امنیتی واشنگتن کابل هم آمده است که هر طرف می تواند در صورت تمایل به لغو این پیمان به طرف دیگر یک سال قبل اطلاع دهد ، این پیمانی نیست که برای پنجاه سال باشد. بنا براین اگر طالبان به دولت بپیوندند ما هیچ نیازی به حضور امریکا نخواهیم داشت همچنین خود ملت افغانستان بیگانگان را برنمی تابند و مخالف حضور و پایگاه های آنها هستند ، اما الان مجبورند بیگانگان را تحمل کنند.

 

 

 غلام جیلانی زواک ، مخاطب رادیو پشتو و  رییس شبکه کابل نیوز و دفتر مطالعات استراتژیک افغانستان

این آتش بس نشان داد که صلح و جنگ در افغانستان در دست چه کسی است. اصلا این آتش بس به  وساطت پاکستان برقرار شده بود و به  دولت افغانستان و طالبان از سوی امریکا و پاکستان اطمینان داده شده بود که این آتش بس نقض نخواهد شد و به همین خاطر می بینیم که حتی مقامات بلند پایه حتی وزیر کشور  به استقبال طالبان می رود و  تا زمانی که یک تضمین قوی وجود نداشته باشد  هیچ مقام دولتی  ریسک نمی کند که به استقبال طالبان عادی برود.  آقای کرزای همیشه می گفت که   کلید جنگ و صلح  افغانستان در دست امریکا و پاکستان است و این آتش  صداقت حرف کرزای را نشان داد.  وقتی  این دو کشور تضمین کردند طالبان و نیروهای دولتی که قبلا سایه یکدیگر را با تیر می زدند به یکدیگر تبریک عید گفتند و یکدیگر را در آغوش گرفتند و  به محض اینکه  آتش بس تمام شد جنگ دوباره  آغاز شد.  البته از سوی مردم استقبال آتش بس خیلی گسترده و گرم بود چوم مردم به شدت خواهان صلح هستند.

غلام جیلانی زواک

البته اینکه امریکایی ها می گویند که صلح به ماندن آنها در  افغانستان بستگی دارد نه رفتن، و ما باید برای امنیت امریکا برای مدت طولانی در افغانستان بمانیم، این در حالیست که طالبان تاکید می کنند که صلح و  امنیت به خروج نیروهای خارجی منوط است با توجه به اظهارات دو طرف ، آتش بس های کوتاه  مدت هیچ معنی ندارد و جنگ در افغانستان ادامه خواهد داشت . چون امریکایی ها نمی روند و طالبان هم در این صورت جنگ را متوقف نمی سازند بنا براین هیچ امیدی به صلح نیست. هدف خیلی روشن است ، امریکا از یکسو طالبان را در جریان صلح مشغول نگه می دارد و از سوی دیگر  میدان جنگ را به وسیله داعش داغ  نگه می دارد، در این میان طالبان و مردم افراطی که  در هر صورت خواهان جنگ هستند از طالبان جدا شده و به  داعش بعنوان قدرتی که در حال  اوج گرفتن و  جنگیدن است می پیوندند،  بنا براین بیشترین احتمال این است که یکی از اهداف بازی اخیر تقویت داعش در افغانستان باشد.

 

محمد علی قندهاری مخاطب رادیو پشتو از جنوب افغانستان

در نتیجه آتش بس از سوی دولت افغانستان و طالبان که در ایام فطر به اجرا گذاشته شد، طی هفده سال گذشته این اولین بار است که مردم افغانستان توانستند عید فطر را جشن بگیرند و عید را بطور واقعی احساس کنند.امیدوارم مردم افغانستان نیز همچون بقیه کشورها زندگی عادی داشته باشند وبتوانند به کسب و کار بپردازند و بچه ها بدون دغدغه به مدرسه بروند.

 

 محمد عابد حیدری مخاطب رادیو پشتو از ولایت وردک افغانستان

ضمن تشکر از دولت افغانستان و طالبان باید بگویم مردم این کشور بخاطر آتش بس درایام عید فطر از شما تشکر می کنیم چون طی چهل سال گذشته یعنی از زمانی که شوروی، افغانستان را اشغال کرده بود تا کنون برای اولین بار است که مردم مظلوم افغانستان توانستند به معانی واقعی عید را جشن بگیرند ومزه امنیت را بچشند ولی از طالبان خواست که بعد از عید فطر نیز آتش بس را تمدید کرده وبه پروسه صلح بپیوندند و از امریکا بهانه ادامه حضور نظامی را بگیرند.

 

محمد علی عمری مخاطب رادیو پشتو از مسلم باغ افغانستان

به هنگام عید سعید فطر بین طالبان و دولت افغانستان سه روز آتش بس اعلام شد. وقتی که طالبان وارد شهرها شدند، شعارهای مرگ برآمریکا سرمی دادند و مردم عادی نیز در دادن این شعارها با آنان همراهی کردند.این اقدام یک بار دیگر ثابت نمود هنگامی که مردم افغانستان بین خودشان به دوستی و آتش بس می رسند به همین اندازه امید آمریکا به خاک مالیده می شود.

گرچه آمریکا به بهانه دفاع از بشریت به افغانستان حمله کرده و آن را تحت اشغال خود در آورده اما هدف اصلی آمریکا بی ثبات کردن افغانستان ، ایران و پاکستان است ومی خواهد درمنطقه درگیری مردمی بوجود آورد.امیدوار و دست به دعا هستیم که مردم افغانستان دیگر به خود آیند اسلحه به زمین گذاشته وکشور جنگ زده و تخریب شده خود را آباد نموده وبرای بازسازی کشور خود به صحنه فعالیت وارد گردند و امیدهای آمریکا و سرسپردگانش را نقش برآب سازند.

 

تیر ۰۶, ۱۳۹۷ ۱۰:۳۸ Asia/Tehran
کامنت