• گزیده ای ازنظرات مخاطبان رادیوهای برون مرزی پیرامون پیشنهاد مذاکره بدون شرط دونالد ترامپ به ایران

در پی پیشنهاد ترامپ مبنی بر مذاکره بدون شرط با ایران، برخی مخاطبان رادیوهای برون مرزی نظراتی ارائه دادند که به تعدادی از آنها اشاره می شود.

آهارون وارطانیان مخاطب رادیو ارمنی از ارمنستان


به گفته های ترامپ در مورد مذاکره با ایران، نمی توان اعتماد کرد زیرا در بسیاری از مواقع شاهد آن بوده ایم که وی با یک تویئت اظهارات پیشین خود در یک توئیت دیگر را انکار کرده است. جواب فرمانده سپاه قدس انقلاب اسلامی به  ترامپ که گفت: ایران کره شمالی نیست و نمی توان با او همانند کره شمالی برخورد کرد، بسیار گویا و صریح است.

 

وزیر عبیدی مخاطب رادیو هندی از هندوستان

ترامپ 8 بار اشتیاقش را برای ملاقات با روحانی اعلام کرد و هر بار با پاسخ منفی مواجه شد.تصور کنید که ایران چه ابرقدرتی شده است و آمریکا  چه حال بدی پیدا کرده است.

 

سلطان نقوی مخاطب رادیو هندی

ترامپ واقعا به سوراخ موش پناه برده است.آمریکا باید بداند که گذشت آن زمانی که طوقی به گردن هر کشوری می انداخت و دنبال خود می کشید. اینک دیگر کشورها بیدار شده اند.

 

دکتر محمد اکبر وردک ستایلی کارشناس ارشد امور افغانستان ومخاطب رادیو پشتو

متاسفانه ترامپ در مکتب سیاسی بزرگ نشده است، بلکه یک تاجر است و با عرف دیپلماتیک آشنا نیست. بنابر این همه تصمیماتش به شکل نسنجیده اعلام می شود و گاهی از اظهارات و اعمال پیشین خود پشیمان می شود و عقب نشینی می کند. درکل آمریکا به موازین بین المللی در مقابل منافع خود اهمیت نمی دهد و هر آنچه با منافع خود همگام می داند را عملی می کند. البته هیچ تردیدی وجود ندارد که اینگونه سیاستها بر آرامش و صلح جهانی خطرناک است اما موضوع اینست که آمریکایی ها در مقابل منافع خود برای هیچ چیز ارزش قائل نیستند. لذا این جریان ادامه دارد و جهان نیز فعلاً این امکان را ندارد که در مقابل اینگونه کجرویهای امریکا بایستد.

اگر ترامپ یا هیئت حاکمه که قدرت اصلی درآمریکا را بعهده دارد، چنین سیاستهای نادرست را عملی می کند به زندگی مردم تاثیرمنفی ای دارد و در چنین شرایطی مردم امریکا بر نظام ترامپ دیگر اعتماد نخواهند کرد و برای تغییر تلاش خواهند کرد .

 

میرزا قیوم مخاطب رادیو بنگلا از بنگلادش 

درخواست ترامپ برای مذاکره بدون شرط با ایران، نشان می‌دهد که ایران جایگاه ویژه ای در جهان دارد. به همین خاطر می‌گویند ایرانی‌ها از نژاد سلمان فارسی هستند. برخی نژادها به خاطر بی‌ایمانی خود با آمریکا هم‌پیمان شده است ولی موفق نیستند و قدرتی هم ندارند. 

 

محمد اظهار روبل مخاطب رادیو بنگلا از بنگلادش 

جمهوری اسلامی ایران درخواست مذاکره رئیس‌جمهور آمریکا را نباید بپذیرد. چون ایران درحال حاضر به  خودکفایی کامل نزدیک می‌شود، آن‌طرف آمریکا روز به‌ روز به افول می رود. آمریکا می‌خواهد از ایران سوء استفاده کند. آمریکا ترسیده است. ترامپ می‌خواهد برجام را به نام خود استفاده کند. به این خاطر ترامپ می‌خواهد دوباره با ایران مذاکره می‌کند. آمریکا با فشار و تحریم ظالمانه علیه ایران موفق نمی‌شود.

 

آکیرا ناماشیما مخاطب رادیو ژاپنی از ژاپن

آیا اظهارات رئیس جمهور آمریکا درباره مذاکره با ایران جدی است؟ علیرغم آنکه گاهی در توئیتر ردپایی ( از تعامل ) دیده می شود ولی در عمل ، اقدامی صورت نمی دهد. پس قابل اعتماد نیست . فقط فضا را متشنج می کند.

 

 هاکان ییلماز مخاطب رادیو ترکی استانبولی از آنکارا ترکیه

 هدف ترامپ از فشار آوردن به ایران اینست که یک بار دیگر ایران را به پای میز مذاکره کشانده و خواسته های خود را تحمیل نماید. ترامپ نمی تواند دم از مذاکره بزند زیرا ثابت کرده است که قابل اعتماد نیست.

 

علی انگین مخاطب رادیو ترکی استانبولی از ایغدیر ترکیه

ترامپ رئیس جمهور آمریکا با نقض تعهدات بین الملی ثابت کرده است که به اصول و قواعد بین المللی پایبند نیست. از این  رو صحبت های وی در مورد مذاکره دوباره و بدون پیش شرط با ایران، خریداری نخواهد داشت.

 

نورهفنی مخاطب رادیو ملایو از شهر بوکید تیگگی

نظر من در مورد پیشنهاد آمریکا برای مذاکره با ایران اینست که ایران باید پیشنهاد دونالد ترامپ را نادیده بگیرد. زیرا آمریکا تنها منافع خود را دنبال می کند و آمریکایی اصلا نمی خواهند محتویات مذاکرات و توافقی که به دست آورده را اجرا کند یا به آن پایبند باشند. آنها خواهان مذاکرات هستند، ولی فقط می خواهند مناقع و سود خود را دنبال کنند. به پیشنهاد آمریکا توجه نکنید!!

 

مح ناصر تراوی مخاطب رادیو ملایو از شهر پره پره

آمریکا باید به توافقنامه بین المللی هسته ای برجام برگردد و تعهدات خود را در برجام انجام دهد و همه تحریم ها علیه ایران لغو کند و پس از آن، آمریکا می تواند به ایران برای مذاکره پیشنهاد کند. اگر چنین باشد، ایران می تواند آن پیشنهاد را در نظر بگیرد و آیا در مذاکره با آمریکا مصلحتی وجود دارد یا خیر؟

 

انتو کاهر مخاطب رادیو ملایو

آمریکا باید به میز مذاکره بازگردد تا توافقنامه هسته ای برجام را تکمیل و اجرا کند. اگر آمریکا حاضر به انجام آن نیست، پس نیازی به مذاکره بیشتر با آمریکا نیست

 

بوشیری مخاطب رادیو ملایو ازشهر بنجرمسین

پذیرش مذاکرات با آمریکا و صهیونیست ها بازگشت به عقب و مسخره است حتی یک حماقت است. آمریکا قابل اعتماد نیست. پیروی از خواسته های آمریکا مانند خودکشی و یک گام تحقیرآمیز است. ایران باید سیاست خود را ادامه دهد و قطعا مردم از ایران حمایت خواهند کرد. وامام مهدی (عج) با مردم ایران خواهند بود.

 

فکری هیکل مخاطب رادیو ملایو

ایران باید پیشنهاد آمریکا برای مذاکره را رد کند. این یک ترفند  برای فریب دادن ایران است. ایالات متحده آمریکا همانند اسرائیل است و نباید به این کشورها فرصت داده شود. دربرابر آمریکا مقاومت کنید ... وعقب نشینی نکنید!

 

محمد صالحون مخاطب رادیو ملایو

پیشنهاد مذاکره ارائه شده توسط آمریکا به ایران مذاکره فریبنده است. آن پیشنهاد را نادیده بگیرید! زیرا نتایج آن به نفع ایران نخواهد بود. علاوه بر این، مذاکرات با آمریکا تنها اتلاف وقت است.

 

محسن آسگاف مخاطب رادیو ملایو

پیشنهاد آمریکا برای مذاکره با ایران یک روش دیگری دونالد ترامپ برای دنبال کردن دوهدف است. اولا، فشار به ایران برای ایجاد آشفتگی در داخل این کشور. و ثانیا اگر ایران پیشنهاد ترامپ را قبول کند و با آمریکا مذاکره کند این به عنوان یک دستاورد برای  ترامپ معرفی خواهد شد همانند موفقیت خود در مذاکره با کره شمالی. من معتقدم ایران می تواند اهداف دشمن را بفهمد.

 

خوان دیاس مخاطب رادیو اسپانیایی از اسپانیا    

واقعا جای بسی تاسف است که فرعون عصر حاضر همچنان جهان را مورد تهدید قرار می دهد. خدا را شکر که ملت ایران پشتوانه اسلام را دارند ، ثابت قدم هستد و در دفاع از کشورشان متحد می باشد . اظهارات اخیر رئیس جمهور ترامپ را در رسانه ها شنیدم . رئیس جمهور امریکا غرور و تکبر خود و نیت بد خود را با این اظهارات نشان داده است. به ترامپ توصیه می کنم به فرمایشات رهبر ایران آیت الله خامنه ای و رئیس جمهور این کشور آقای روحانی گوش فرا دهد تا با تفکرات قدرتمندانه ایشان که شامل محتوای اخلاقی و عرفانی در مورد دنیای کنونی است، آشنا شود.  اظهارات ترامپ باور پذیر نیست. این فرد مثل دشمن قسم خورده ایران رفتار می کند. نشانه این رفتار وی خروج از توافق هسته ای ایران ، همچنین اعمال تحریمهای اقتصادی علیه این کشور و اتخاذ سخت ترین تصمیمات علیه تهران است. ترامپ حتی کشورهایی را که با ایران مبادلات تجاری انجام می دهند را تهدید کرده است. در برابر چنین رفتارهایی اینک ترامپ پیشنهاد مذاکره با رهبران ایران را داده است. این یک سیاست ریاکارانه است. یک استراتژی برای تلف کردن زمان است. البته با اهدافی نا معلوم ، احتمالا بسیار کثیف و خطرناک. من شخصا از حسن ظن ایران اطمینان دارم. در عین حال مطمئنم که ترامپ از این پیشنهاد هدف مثبتی در ذهن ندارد. به نظر من رهبران ایران باید در رابطه با صحبتهای ترامپ نهایت احتیاط را به کار بندند، چرا که  تاریخ و اعمال گذشته ایشان همیشه نشان دهنده دروغ گویی امریکایی ها بوده است. زمانی که ایشان به ظاهر مقاصد مثبتی از خود نشان می دهند در واقع به دنبال بهانه ای برای توجیه یک حمله نظامی علیه یک کشور می گردند. امریکا یک دشمن متخاصم و خونریز است و نمی بایست به آن اعتماد کرد گرچه دم از صلح می زند.

 

کارلوس سالاسار مخاطب رادیو اسپانیایی از شیلی 

رفتار ترامپ کودکانه است. استراتژیک وی در قبال فضای بین الملل متناقض و کاملا اشتباه بوده است به خصوص در مورد کشورهایی که آنها را تهدیدی برای هژمونی خود می بیند . نباید رفتار تعجب برانگیز وی در قبال رهبر کره شمالی کیم جونگ اونگ را فراموش کنیم. ترامپ از توافق هسته ای ایران خارج شد و حال ایران را تحریم کرده است. با این کار قصد دارد ایران را به عنوان دشمن خود در چنگال به دام اندازد. شکی در این نیست که محبوبیت ایران در منطقه افزایش یافته است. ایران حمایت خود را از دولت جمهوری عربی سوریه در بحران این کشور نشان داده است و این تهدیدی برای منافع امپریالیستی غرب و به خصوص امریکا در منطقه آسیا می باشد. امروزه قطب مقاومت در برابر تسلط هژمونی امریکا شکل گرفته است. ایران ، سوریه ، چین و کره محورهای اصلی این مقاومت هستند. تمامی این کشورهای مستقل به دنبال ایجاد دنیایی چند قطبی هستند که در آن همه انسانها در صلح و آرامش زندگی کرده و قدرتهای امپریالیستی در آن هیچ مداخله ای نداشته باشند.

 

 

 

مرد ۱۷, ۱۳۹۷ ۰۹:۳۹ Asia/Tehran
کامنت