• نظرات و ارزیابی مخاطبان رادیوهای برون مرزی پیرامون به بهم ریختگی ترامپ و مقامات بالای کاخ سفید

جمعی از مخاطبان رادیوهای برون مرزی به دنبال اختلافات داخلی ایجاد شده در دولت آمریکا و کاهش مقبولیت ترامپ دراین کشور، اظهار نظراتی نمودند که به بخش های مهمی از آنها اشاره می شود.

فرناندو آکوستا ریورو ، روزنامه نگار و رئیس کتابخانه دانشگاه گواردالاروخای مکزیک ومخاطب رادیواسپانیایی  

انتخاب دونالد ترامپ به مقام ریاست جمهوری آمریکا یکی دیگر از نشانه های افول قدرت امپریالیستی این کشور است.  این یانکی ها ، (واژه ای که ما در سراسر امریکای لاتین در مورد امریکایی ها به کار می بریم) کارشان چپاول ثروت های سایر کشورها و بی ثبات کردن آنهاست. این روزها سالگرد کودتای نظامی است که آنها بر علیه دولت سالوادور آلنده در شیلی در 11 سپتامبر 1973 به پا کردند . دونالد ترامپ در کتاب «ترس درکاخ سفید» نوشته روزنامه نگار معروف باب وود وارد فردی دروغگو معرفی شده است که از بیماری روانی رنج می برد . خبرهایی که از او در طول رقابت های انتخاباتی وی و در طول ماه هایی که از دوره ریاست جمهوری وی می گذرد ، منتشر می شود سراسر حمله و تهدید علیه افراد و کشورهایی است که به مذاق وی خوش نمی آیند. روز به روز انتقادها از سوی طبقه روشنفکر جامعه امریکا و صاحب نظران علیه ترامپ افزایش می یابند . آنها عملکرد قدرت اجرایی این کشور را کاملاً اشتباه و غلط می پندارند.

در طول یک سال و اندی که از ریاست جمهوری ترامپ می گذرد، وی از توافقات بین المللی زیادی خروج کرده است . این نشانه بی فرهنگی اوست ، او حتی با تاریخ تعهدات و توافق نامه های بین المللی نیز آشنایی ندارد . به نظر می آید او هراسان و وحشت زده است . او فردی ترسوست و امپریالیسم امریکایی نیز از حقیقت واهمه دارد.

این روزها که ایام شهادت سید شهدای عالم ونزدیک شدن به روز عاشوراست، روزی است که امام حسین(ع) در برابر استبداد یزید ایستادگی کرد تا برای شرافت بشریت الگو و سمبلی باشد. یاد و خاطره امام حسین(ع) در تمامی اعصار در میان ملت ها شور و هیجانی عظیم ایجاد می کند و ایشان را برای مقاومت وایستادگی در برابر قدرت های استبدادی زمانشان ترغیب می نماید.

 

خوان اچاوریا دی یس مخاطب رادیو اسپانیایی از اسپانیا

به نظر من  نگارش کتابی چون کتاب «ترس درکاخ سفید» چندان هم دور از ذهن نبود، چون ترامپ به خوبی نشان داده است که در تصمیماتش مبنی بر اعمال تحریم های سخت اقتصادی علیه سایر کشورهای جهان که آنها را دشمن خود می داند، فردی عجول و غیرقابل انعطاف است. او با دامن زدن به تنش ها در مناطق بحرانی، دنیا را تا سرحد برپایی یک جنگ تمام عیارجهانی کشانده است. شرایط کنونی جهان بسیار پیچیده است و ترامپ در این اوضاع به هیچ عنوان کمترین صلاحیتی برای اداره کشور امریکا را ندارد . آتشی که وی برای نابودی خود روشن کرده است به مراتب شدیدتر و هولناک تر از آن چیزی که دموکرات ها برای نابودی وی برافروخته اند. در هر جایی از دنیا که نگاه می کنیم با سیاست های امریکا مقابله می شود . به خصوص در مورد ملت های مستقل که سعی دارند بدون مداخله خارجی کشورشان را اداره کنند. اوضاع در صحنه قدرت امریکا پیچیده شده است. جنگی تمام عیار میان این خرس صنعتی (ترامپ) و خرس بانکی (گروه بیلدربرگ) در گرفته است . اینها نمی گذارند هیچ ملت مستقلی در آسایش و صلح زندگی کند.

 

پابلو خفره لئال کارشناس امور سیاسی اهل شیلی ومخاطب رادیو اسپانیایی  

توانایی ترامپ برای اداره امریکا در کتاب «ترس درکاخ سفید» زیر سوال برده شده است. نتایج سیاست های خارجی وی به خوبی ناتوانایی وی را در این امر و نقص دیپلماسی او را در هدایت روابط خارجی کشور قدرتمندی چون امریکا نشان می دهد. ترامپ از اعمال ترس برای راهبرد سیاست های خود بهره می گیرد. ترامپ تاجری است که به یک سیاستمدار مبدل شده است . او ساز و کار های تجارت را به عرصه مدیریت کشور کشانده است. ترامپ افراد را بیشتر به چشم مشتری نگاه می کند تا به عنوان افرادی که دارای حق و حقوق و جایگاهی در جامعه هستند. این روزها مسئله سیاست در جامعه امریکا اهمیت خود را از دست داده است و در این کشور که به بازار بزرگ سهام می ماند دیدگاه ها و نظرات معامله می شوند. کتاب «ترس درکاخ سفید» نشان دهنده نارضایتی و شرمی است که این روزها به خاطر حضور ترامپ در مسند ریاست جمهوری در کاخ سفید احساس می شود.

 

تامارا مخاطب پروپاقرص رادیو ایتالیایی

درخصوص انتشارکتاب جنجالی باب وود وارد درباره اتفاقات کاخ سفید باید بگویم بدون شک انتشار این کتاب رسوایی دیگری برای دولت ترامپ درآستانه انتخابات میان دوره ای در آمریکا است.

 

اورهان دنیزلی مخاطب دائمی رادیو ترکی استانبولی از آماسیای ترکیه

ترامپ رئیس جمهور آمریکا مایه ننگ و شرمساری مردم آمریکاست.  حتی در کاخ سفید یک گروه مخالف در مقابل تصمیمات ترامپ تشکیل شده است. این نشان دهنده وضعیت آشفته دولت آمریکاست.

 

آیهان یورداکول مخاطب رادیو ترکی استانبولی از آنکارا ترکیه

امروز در آمریکا کسی در راس امور قرار دارد که سخنانش سراسر دروغ است. امروز حتی متحدان سنتی آمریکا نیز تحمل ترامپ را ندارند. ترامپ بدترین رئیس جمهور تاریخ آمریکا لقب گرفته است.

 

خانم اینا عضو کلوپ ویژه مخاطبان رادیو ملایو

 به نظرم، حکومت دونالد ترامب وضعیت واقعی ایالات متحده آمریکا را برای مردم جهان روشن تر می کند و به وضوح  نشان می دهد که حاکم واقعی در آمریکا صهیونیست ها هستند و این مسئله می تواند به روشنی در قضیه فلسطین مورد ارزیابی قرار گیرد . در دوران روسای جمهوری قبلی آمریکا این موضوع تقریبا مخفی بود، ولی امروز کاملاً روشن شده که حاکم واقعی در آمریکا، صهیونیست ها هستند. اختلاف بین مقامات آمریکا تاثیری بر تغییر سیاست این کشور نخواهد داشت. اینکه چه کسی حاکم آمریکا باشد نمی تواند تبدیل به یک مدافع واقعی از حقوق بشر باشد. آمریکا همان آمریکا ی قبلی است که می خواهد یک حاکم جهانی باشد و به کشور های مستقل فشار وارد کند. و اصلا فرقی نمی کند که رئیس جمهور آمریکا از حزب دموکرات باشد یا  از حزب  جمهوریخواه.  ولی شاید بتوان گفت که «جان اف کندی» با سایر روسای جمهور قبلی و بعدی آمریکا فرق دارد.  او دیدگاه ها و سیاست های متفاوتی داشت و  تقریبا توسط لابی صهیونیست تحت تاثیر قرار نگرفته بود. و شاید به همین دلیل او کشته شد.

 

احمد سمین از مخاطبان ویژه در شبکه های اجتماعی رادیو ملایو

 اختلاف در بین مقامات آمریکا یک امر عادی است که در بین مقامات کشور های دیگر هم اتفاق می افتد. بالاخره در هر کشوری مخالفان سیاست دولت یا یک رئیس جمهور هستند و این امر طبیعی است هر کس از حزب یا جناح، ادعا می کند که بهتر از احزاب و جناح های دیگر است. تا زمانی که سیاست های رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ منطبق با منافع لابی صهیونیست ها باشد، او تا پایان دوره خود ادامه خواهد داد.

 

آقای روبیانتو عضو کلوپ ویژه  مخاطبان رادیو ملایو

از زمانی که دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور  آمریکا انتخاب و شروع به کار نمود، وی سیاست های جدید و شدیدتری از سیاست های رؤسای جمهور قبلی این کشور علیه کشورهای مخالف آمریکا اجرا کرده است. ترامپ هم سیاست انحصار گری برای حمایت از اقتصاد داخلی آمریکا را اجرا کرده است. اما بعضی از مقامات کاخ سفید با این سیاست مخالف هستند. به نظر آنها،  این سیاست روابط آمریکا با شرکای خود را تهدید می کند. خروج آمریکا از برخی توافقنامه بین المللی و سیاست های بحث برانگیز ترامپ، اختلافات میان مقامات واشنگتن را ایجاد کرده است. بسیاری از آنها مثل  اوباما  از سیاست ترامپ شدیدا انتقاد کردند در حالی که اوباما قبلا سکوت کرده بود و این اولین انتقاد شدید اوباما از زمان انتخاب ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا  است. ولی به نظر من ،اختلافات میان مقامات آمریکایی باعث برکناری و عزل ترامپ  نخواهد شد، چرا  که این مسئله ارتباط با عزت آمریکائی ها دارد و اگر این اتفاق بیفتد چهره آمریکا در مقابل جامعه جهانی خدشه دار می شود.  به همین دلیل اختلاف در بین مقامات کاخ سفید  منجر به عزل ترامپ نخواهد شد.

 

 

 

 

شهر ۲۶, ۱۳۹۷ ۱۰:۳۵ Asia/Tehran
کامنت