• قابلیت الگوبرداری از درس های تاریخی قیام حسین بن علی(ع) درعصرکنونی ازدید مخاطبان

به مناسبت فرارسیدن ماه محرم الحرام جمعی از مخاطبان رادیوهای برون مرزی دیدگاه های خود را پیرامون قیام و شهادت امام حسین(ع) و یاران باوفایش و درس های تاریخی این قیام عظیم را بیان داشتند که به بخش هایی از آنها اشاره می شود.

به گزارش روابط عمومی معاونت برون مرزی رسانه ملی، آلپر ییلماز مخاطب سرشناس رادیو ترکی استانبولی از ارزروم ترکیه با اشاره به این که حادثه کربلا به بشریت نشان داد که باطل با تمامی لشکریانش در مقابل حق محکوم به شکست است، گفت: امام حسین (ع) و یاران با وفایش با حادثه کربلا، ندای آزادی خواهی را تا ابد احیا کردند. عاشورا متعلق به تمامی زمانهاست. امروز مردم مظلوم و عدالتخواه دنیا با الگوبرداری از واقعه کربلا در مقابل ظلم سینه سپر کرده و لحظه ای عقب نشینی نمی کنند.

 

کارشناس امور بین الملل و خبرنگار اهل شیلی: درس بزرگی که حوادث عمیق عاشورا در حوزه مسائل اخلاقی به ما می دهد، بازگشت به سوی خیر و عدالت اجتماعی برای نوع بشر است.

 

مانوئل آریسمندی کارشناس امور بین الملل و خبرنگار اهل شیلی و مخاطب رادیو اسپانیایی با بیان اینکه درس بزرگی که حوادث عمیق عاشورا درحوزه مسائل اخلاقی به ما می دهد، بازگشت به سوی خیر و عدالت اجتماعی برای نوع بشر است، گفت: این مهم در عاشورا از طریق جانفشانی سومین امام تشیع امام حسین (ع) به دست آمد . این درسی است که این امام بزرگ نه تنها به مومنان بلکه به کسانی که در وجودشان ایمانی نیست، هم داده است.

آریسمندی در ادامه سخنان خودگفت: در میان هزاران نکته مهمی که می توان از قیام امام حسین(ع) آموخت ، آموزه هایی همچون مبارزه با ساختارهای سیاسی- اجتماعی ضد مردمی مانند حکومت های سلطنتی و سلسله وار که نظیر آن را در حکومت های سلطنتی عربی عصر حاضر می بینیم نشانه حکومت های ضدتفکر اسلامی است.  این گونه حکومت ها در واقع میراث یزید را به ارث برده اند. حکومت های سلطنتی عربی عصر حاضر همچون عربستان سعودی، ملت های بی گناه را در فلسطین، یمن ، بحرین، سوریه به خاک وخون می کشند و شیعیان را مورد آزار و اذیت قرار می دهند و یا قتل عام می کنند.

وی در پایان با تاکید بر اینکه شرایط سختی که این روزها بر ملت فلسطین تحمیل می شود، از سوی رژیم صهیونیستی است، گفت:  ملت یمن نیز از سوی رژیم وهابی آل سعود تحت فشار و ظلم قرار دارد. این دو ملت ستمدیده در واقع از طوفانی سهمگین رنج می برند که از دوران حکومت یزید در طول تاریخ در گرفته است. همیشه در طول تاریخ یک رابطه همیشگی میان ظالم و مظلوم برقرار بوده است: ملت مظلومی که این ظلم را می پذیرد و ملتی که در برابر این ظلم می ایستد و مبارزه می کند. 

 

رئیس کتابخانه دانشگاه گودالاراخای مکزیک: به نظر من ترامپ و نتانیاهو دو میراث خوار عصرحاضر یزید و معاویه و سایر خلفای اموی هستند.

 

فرناندو آکوستا ریورو رئیس کتابخانه دانشگاه گودالاراخای مکزیک با ذکر این نکته که امام حسین (ع) و 72 یار باوفای ایشان در حادثه عاشورا، جان خود را برای حفظ اسلام فدا کرده و به شهادت رسیدند، گفت:  ایشان این درس بسیار مهم را به بشریت دادند که باید در برابر حکومت و استبداد زمان خود (یزید ) ایستادگی کرد، حکومتی که اسلام را وارونه و اشتباه ترویج داده بود و آموزه های رسول اسلام (ص) را به دست فراموشی سپرده بود. این روزها که نخستین روزهای سال جدید قمری 1440 را سپری می کنیم، زندگی و شهادت امام حسین(ع) باید برای ما درسی باشد برای مقابله با حکومت های استبداد عصر حاضر در شکل های جدید و متفاوت.

وی در ادامه افزود: به نظر من ترامپ و نتانیاهو دو میراث خوارعصر حاضر، همچون یزید و معاویه و سایر خلفای اموی هستند، خلفایی که قاتلان خانواده و اهل بیت پیامبر (ص) بوده اند. در طول تاریخ اسلام نمونه هایی از شخصیت های را می شناسیم نظیر امام خمینی (ره)، کسی که به همراه ملت خود در برابر استبداد پهلوی ایستادگی کرد تا از دین اسلام و شرافت ملت ایران دفاع کرده باشد.

این همگی تعالیمی است که از سوی خداوند  برای انسانها قرار داده شده که پیش از قرآن در کتب آسمانی دیگر نظیر تورات و انجیل نیز آمده است.

 

محمد خاکو مخاطب رادیو انگلیسی از آمریکا نظر خود را چنین عنوان کرد:  عاشورا همانطور که امام خمینی(ره) فرمودند درس آزادگی و زندگی است. امیدوارم همه ما از عاشورا درس بگیریم.

 

مخاطب دائمی رادیو سواحیلی : آموزه های عاشورا نه تنها وهابی ها، سلفی ها و اهل تکفیری ها را به لرزه در می آورد، بلکه پایه های کاخ های ظلم و جور آمریکا، اسرائیل و هم پیمانانشان همچون عربستان را به لرزه در می آورد.

 

محمد مبارک شهبل مخاطب رادیو سواحیلی از تانزانیا،  رسالت امام حسین(ع) و آموزه های عاشورا را حاوی مطالب مهمی دانست وافزود : آموزه های عاشورا نه تنها وهابی ها، سلفی ها و اهل تکفیری ها را به لرزه در می آورد، بلکه پایه های کاخ های ظلم و جور آمریکا، اسرائیل و هم پیمانانشان همچون عربستان را به لرزه در می آورد.  محرم دانشگاهی بزرگ برای ما مسلمانان به ویژه شیعیان است. محرم و واقعه عاشورا به ما درس آزادگی، شجاعت، انسانیت و مقابله با ظلم می دهد. عراق، سوریه، یمن و لبنان با درس گرفتن از عاشورا و تأسی از قیام امام حسین(ع) بر دشمنان سلفی و اهل تکفیر پیروز خواهند شد.  مطمئناً مسلمانان تحت ظلم جهان همچون مسلمانان روهینگیا با شناخت امام حسین(ع) و درس گرفتن از قیام عاشورا بر بوداییان، آمریکا و صهیونیست ها غلبه خواهند کرد.

 

مخاطب سرشناس رادیو سواحیلی: قیام امام حسین(ع) الگوی خوبی برای رهبران کشورهای اسلامی است تا با درس گرفتن از قیام عاشورا در مقابل حاکمان ظلم این زمان بایستند

 

شرالی فاضل مخاطب رادیو سواحیلی از دارالسلام تانزانیا تاکید کرد : تنها با شناخت از واقعه عاشورا و هدف از قیام امام حسین(ع) می توانیم نسبت به امام حسین(ع) شناخت صحیح و دقیق پیدا کنیم.

وی ادامه داد : نزدیک به 1400 سال از نهضت امام حسین(ع) و واقعه عاشورا می گذرد امّا هنوز این مسأله تازگی دارد و پابرجاست. آنچه که واضح است امام حسین(ع) برای رسیدن به خلافت و دنیا دوستی قیام نکرد. بلکه  قیام ایشان اهداف بسیار مهمی را دنبال می کرد که مهمترین آن امر به معروف و نهی از منکر و مقابله با حاکمان ظلم بود. این مسأله الگوی خوبی برای رهبران کشورهای اسلامی است تا با درس گرفتن از قیام عاشورا در مقابل حاکمان ظلم این زمان بایستند.

 

 

مهر ۰۳, ۱۳۹۷ ۱۰:۲۴ Asia/Tehran
کامنت