• نظرمخاطبان پیرامون درس های تاریخی از قیام حسین بن علی(ع) درعصرکنونی تا چه اندازه قابل الگو گیری است

به مناسبت فرارسیدن ماه محرم الحرام جمعی از مخاطبان رادیوهای برون مرزی دیدگاه های خود پیرامون قیام و شهادت امام حسین(ع) و یاران باوفایش و درس های تاریخی حاصل ازاین قیام عظیم را بیان داشتند که به بخش هایی از آنها اشاره می شود.

  اسماعیل خمیس رمضان مخاطب رادیو سواحیلی از شهر گیتا تانزانیا ضمن عرض تسلیت ایام سوگواری محرم به همه شیعیان و عاشقان اباعبدلله گفت: شهادت امام حسین(ع) مصیبتی بزرگ برای ما شیعیان است امّا آنچه که مهم است، آگاهی ما نسبت به دلایل قیام امام حسین(ع) و توجه کافی به نهضت عاشورا است.

 

جعفر علی مخاطب رادیو سواحیلی از شهر اونگوجا تانزانیا با اشاره به این نکته که امام حسین(ع) حقیقتی همیشه ماندگار است که هیچگاه فراموش نمی شود، گفت: با گذشت نزدیک به 1400 سال از واقعه عاشورا و دسیسه های دشمنان برای مقابله و فراموشی نهضت عاشورا، این قیام همچنان زنده است که مهمترین عامل این مسأله همان اراده و مشیّت الهی است.

 

یحیی حسن محمد مخاطب رادیوسواحیلی از شهر مومباسا کنیا با یادآوری اینکه نهضت عاشورا پس از این همه سال همچنان زنده است و شیعیان جهان هرسال پرشورتر از سال قبل مراسم عزاداری امام حسین(ع) را برگزار می کنند، گفت: دولت های ظالم باید بدانند که عشق به امام حسین(ع) ، همیشه جاری است و خاموش شدنی نیست و افزایش روز به روز تعداد شیعیان و عاشقان اباعبدا... الحسین(ع) در جای جای جهان گواه این مطلب است.

 

شیخ مهدی مخاطب رادیو بنگلا از بنگلادش، عاشورا و ماه محرم را یک دانشگاه بزرگ دانسته و گفت: حضرت امام حسین (ع) علیه ظلم یزید قیام کرد و قیام ایشان برای تثبیت حکومت حق و انصاف بود. امام حسین (ع) همیشه برای مردم جهان الگوی کامل انسانیت است. امام به ما یاد داده است که چطور ما علیه یزید زمانه بایستیم و مبارزه کنیم. 

 

رشید الزمان خبرنگار و مخاطب رادیو بنگلا از بنگلادش نیز با اشاره به اینکه کربلای امروز فلسطین، عراق، سوریه، کشمیر و میانمار است، گفت: در این منطقه مسلمانان بیشترین ظلم را می‌بینند. مثل امام حسین(ع) کسی نیست اینها را نجات بدهد. پیرو امام حسین(ع) هم دیده نمی‌شود ! ولی هر روز صداهای مختلف فریاد و ناله شنیده می‌شود، گفته می‌شود، آیا کسی است ما را کمک کند؟ امروز در جهان مردم کم نیستند، مسلمان هم کم نیست. ولی مثل حسین(ع) کسی نیست.

 

سهیل احمد مخاطب رادیو بنگلا از بنگلادش دیدگاه خود را چنین عنوان کرد : ما همه می‌خواهیم بهشت برویم ولی نمی‌دانیم کلید این بهشت در دست کیست؟ و نمی‌دانیم چرا امام حسین(ع) در کربلا شهید شد. در کربلا امام حسین(ع) چه پیامی به ما داد؟ باید بیاموزیم نه تنها برای آسایش آن دنیا و بلکه برای آرامش دنیا هم باید امام حسین (ع) را  بشناسیم و درراه او حرکت کنیم. 

 

پلین آدیوار مخاطب رادیو ترکی استانبولی از ترکیه با بیان اینکه عاشورا صحنه پیروزی حق بر باطل است، گفت : امروز مردم مظلوم منطقه زیر بار حملات یزیدیان زمانه هستند. مردم یمن با الگوگیری از تفکر عاشورایی در مقابل دشمن سعودی و متحدانش با دستهای خالی مبارزه می کنند و در مقابل کفر سر فرود نمی آورند.

 

محمد ناصر تراوه مخاطب رادیو ملایو با تاکید بر اینکه حوادث عاشورا در کربلا یک رویداد تاریخی واقعی برای بشریت است، گفت: این رویداد به ما یاد می دهد چگونه روش زندگی مان را انتخاب کنیم، آیا ما حق را انتخاب کنیم یا باطل ؟ ما باید خودمان را برای فداکاری در راهی که انتخاب کرده ایم، آماده کنیم. دو چهره همانند عمربن سعد و حر در یک جبهه بودند، اما در نهایت آنها جدا شدند و در انتخاب راه فرق داشتند. حر، امام حسین(ع) را انتخاب کرد هر چند زندگی خود را در این راه قربانی کرد. اما عمر بن سعد وفاداری به یزید را انتخاب کرد به امید اینکه جایگاه فرمانداری در شهر ری را بدست آورد.

 

علم علی آل مخاطب رادیو ملایو دیدگاه خود را چنین بیان کرد: عاشورا درس شجاعت، فداکاری و مقاومت در برابرظلم است و همچنین تأکید بر حقیقت، عدالت و تقدس. امام حسین(ع) به انسانها در مورد فداکاری و شجاعت آموخت تا در نسل جدید یک تغییرات جدید ایجاد شود.

 

ایدا مرلیناواتی مخاطب رادیو ملایو ضمن تاکید بر اینکه کربلا و عاشورا یک مکان و یک رویداد خیلی مهم است، خاطرنشان کرد: کسانی که این حوادث را بفهمند حس شجاعت و آزادی خواهی در دل آنها رشد خواهد کرد و در مقابل ظلم و ستم هیچ ترسی نخواهند داشت و حتی کشته شدن در راه حق و شهادت را یک آرزو و هدف می دانند.

 

ابو علی مخاطب دائمی رادیو عربی از عراق نظر خود را چنین عنوان کرد: به درستی که امام حسین (ع) در روز عاشورا به همگان درس عزت و کرامت و آزادی بخشید و جان و روح خویش و أهل بیت و یاران باوفایش را دراین راه قربانی کرد و به همین خاطر امام حسین (ع(  در طول تاریخ چراغ روشن هدایتگری برای تمام انسانها بوده و هست و خواهد بود ، هر چند که دشمنان اسلام تلاش کردند تا این نور فروزان را خاموش کنند اما به اذن پروردگار نتوانستند و تا قیام قیامت نخواهند توانست.

 

ابو جواد مخاطب پروپاقرص رادیو عربی از عراق، مکتب امام حسین (ع) را یک مکتب متعالی و هدایتگر که تمام آزادگان جهان از آن بهره می برند، دانسته و گفت: خوشا به حال آنانی که به زیارت امام حسین (ع) در ماه محرم مشرف شده و از ایشان طلب شفاعت می کنند، در آن روزی که مال و فرزندان هیچ سودی برای انسان نخواهد داشت مگر آنکه با دلی پاک و خالص به دیدار پروردگار متعال شرفیاب شود.

 

ابو ناصر مخاطب دائمی رادیوعربی از بحرین معتقد است: برای اینکه ما جزء یاران حقیقی امام حسین (ع) قرار بگیریم باید که در اهداف قیام ایشان تأمل و تفکر کنیم و خودمان را اصلاح و دل هایمان را پاک و مطهر کنیم و در جامعه امر به معروف  و نهی از منکر را پیاده سازیم.

 

مهر ۰۳, ۱۳۹۷ ۱۰:۳۵ Asia/Tehran
کامنت