• خاشقجی بهانه ترامپ برای دوشیدن آل سعود

یک تحلیلگر مسائل سیاسی با اشاره به پرونده خاشقجی و عاملیت عربستان در قتل احتمالی وی، شرایط پیش‌آمده را فرصتی برای آمریکا دانست تا از این رهگذر، آل سعود را بیشتر بدوشد.

"رائد دباب"، تحلیلگر مسائل سیاسی طی مقاله‌ای نوشت: جهانیان از یک مسئله بسیار مهم و حساس در درون نظام سلطه آمریکا آگاهی کامل دارند چراکه تمامی رؤسای ایالات‌متحده آمریکا به‌اتفاق نظامیانشان هیچ احترامی به ارزش‌های اخلاقی بشری قائل نیستند، از مسئله قتل‌عام سرخ‌پوستان بومی آمریکا گرفته تا بمباران اتمی، اشغال افغانستان و عراق، ایجاد داعش و حمایت از تروریست‌ها و دیگر جنایت‌های غیراخلاقی بی‌شمار که همواره علیه غیرنظامیان مرتکب می‌شوند بر کسی پوشیده نیست.

وی افزود: فرق ترامپ با همقطاران سابقش در این مسئله است که او نقاب از چهره واقعی سران ایالات‌متحده آمریکا برداشت و همین امر منجر به رسوا شدن دولت‌هایی شد که در مورد صداقت و دوستی آمریکا، ملتشان را مثل ملت عربستان در همکاری و دوستی با آمریکا فریب می‌دهند. توصیف عربستان توسط ترامپ به گاو شیرده، از باب وقیح بودن او برخلاف رؤسای پیشین آمریکا نیست، بلکه به این خاطر است که حد و اندازه و دسیسه‌ها و حقارت‌های دولتمردان ریاض در رابطه با حکومت‌ها و ملت‌های عربی و اسلامی را به‌خوبی می‌داند. از همین روست که دولتی مانند عربستان راه بازگشتی برای خود نمی‌بیند و الزاماً دنباله‌روی سیاست‌های آمریکا می‌شود به این امید که به قول ترامپ چند صباحی بیشتر زیر چتر آمریکا به حکم‌فرمایی خود ادامه دهد. همین خط‌مشی بیانگر عدم پشتوانه مردمی رژیم آل سعود در سرزمین حجاز است که به یک معنا قبائل موجود در عربستان می‌توانند خطری برای ریاض به شمار روند.

رائد در ادامه این پرسش را مطرح کرد که این گاو شیرده تا کجا می‌تواند برای آمریکا مفید واقع شود و دستور کشته شدن و جایگزینی با مهره دیگر چه زمانی صادر می‌شود؟ این گزینه پس از مرگ ناگهانی و فجیع جمال خاشقچی منتقد عربستانی مطرح‌شده بود. ضمن اینکه ترامپ نیز گفته بود قصد محروم کردن ملت آمریکا را از قرارداد 110 میلیارد دلاری با عربستان ندارد اما تنبیه دیگری برای عربستان مدنظر گرفته است. فراموش نکنیم که بن سلمان برای آمریکا و اسرائیل چیزی بیشتر از شاه ایران نبوده است و زمانی که جریان و نهضت انقلاب اسلامی در ایران قدرتمندانه پیش رفت، آمریکا حتی از دادن ویزای درمان به شاه ایران خودداری کرد. زیرا سران ایالات‌متحده هرگز پایبند به ارزش‌های اخلاقی حتی برای دوستان و سینه‌چاکانشان نیستند چه برسد به اینکه از دیدشان سایر ملت‌ها عقب‌مانده و آن‌ها مدعی تمدن و پیشرفت‌اند.

این تحلیلگر مشهور در پایان نوشت: آمریکا از دو مسئله در داخل عربستان آگاه است: اول نارضایتی مردمی نسبت به برقراری روابط با اسرائیل، و دوم سرخوردگی شاهزادگان زندانی «ریتز کارلتون» از عدم‌مداخله آمریکا. از همین روست که می‌توان گفت دولت آمریکا در کمین فرصت برای به دام انداختن محمد بن سلمان بود و اکنون بهترین دستاویز برای دست داشتن ولیعهد عربستان در ماجرای قتل خاشقچی را به دست آورده و این مداخله نه از باب مهم بودن روزنامه‌نگار برای ترامپ است زیرا حتی از مقیم یا شهروند بودن جمال خاشقچی اطلاعاتی ندارد و نه به خاطر این است که دولت آمریکا فرشته مدافع انسانیت است؛ که اگر این‌طور بود در مورد کشتار بن سلمان علیه غیرنظامیان و شهروندان بی‌گناه یمنی سکوت نمی‌کرد و روی عدم ممنوعیت ارسال سلاح به عربستان تأکید نمی‌کرد. همچنین شواهد بسیاری وجود دارد که اثبات می‌کند محمد بن سلمان بسیار شبیه انور سادات در زمان امضای پیمان کمپ دیوید است با این تفاوت که نباید به دست یک وطن‌دوست عربستانی کشته شود بلکه باید با مهره دیگری از خاندان سلطنتی جابجا شود.

 

مهر ۲۵, ۱۳۹۷ ۱۱:۳۳ Asia/Tehran
کامنت