• بهترین برنامه ها از زاویه نگاه مخاطبان رادیوهای معاونت برون مرزی

جمعی از مخاطبان رادیوهای برون مرزی نظرات خود را پیرامون بهترین برنامه ای که هم اکنون از طریق شبکه (رادیو) مخاطب آن هستند، بیان کردند که به بخش هایی از آنها اشاره می شود.

رئیس کتابخانه دانشگاه گواردالاخارای مکزیک درباره عملکرد و برنامه های رادیوهای معاونت برون مرزی گفت : رسانه های ایران به عنوان ابزاری مهم برای دستیابی به اخبار و رویدادهای واقعی جهان از اهمیت بسیار بالایی برخوردارند.

فرناندو آکوستا ریورو  رئیس کتابخانه دانشگاه گواردالاخارای مکزیک و مخاطب رادیو اسپانیایی گفت : اخباری  که از رسانه های شما پخش می شود بسیار متفاوت تر از آن چیزی است که دیگر رسانه های دنیا مخابره می کنند و رادیو اسپانیایی ایران ، شبکه های تلویزیونی پرس تی وی و هیسپان تی وی، وقایع جهان را به شکل حقیقی آن ارائه می دهند و هیچ تحریفی در آن صورت نمی گیرد.

آکوستاریورو با اشاره به اینکه در شرایط کنونی امپریالیسم و صهیونیسم بر رسانه های جهان دست اندازی کرده اند و وقایع جهان را به سلایق خودشان بازگو می کنند، افزود: وجود رسانه های ایران به عنوان ابزاری مهم برای دستیابی به اخبار و رویدادهای واقعی جهان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

 

به برنامه های فرهنگی تاریخی با موضوع« توریسم » بسیار علاقه مندم

خوسه لوئیس کورکوئرا مخاطب رادیو اسپانیایی، ضمن اشاره به علاقمندی خود  به اخبار سیاسی رادیو و نیز برنامه های فرهنگی تاریخی با موضوع «توریسم » گفت: همواره اخبار شما را با این رویکرد دنبال می کنم و امیدوارم تولیدی های بیشتری در مورد تاریخ و فرهنگ ایران ساخته شود تا شنوندگان با این گونه مقوله ها در مورد کشور ایران بیشتر آشنا شوند.

 

ثریا آنته خبرنگار مکزیکی و مخاطب رادیو اسپانیایی،  برنامه های گزارشی و مصاحبه های رادیو را بسیار جالب توصیف کرد که در آن نظرات کارشناسان برنامه و تحلیل های آنها در مورد موضوعات روز ، شنوندگان را با عمق مسائل بیشتر آشنا می کند.

 

نوع نگاه رادیو ترکی استانبولی به تحولات دنیا واقع گرایانه است

علی سزگین مخاطب رادیو ترکی استانبولی اهل آنکارا ترکیه نیز نوع نگاه رادیو ترکی استانبولی و تفاسیر خبری و تحلیل موضوعات روز جهان را واقع گرایانه خواند.
رضا بلگین مخاطب رادیو ترکی استانبولی از  استانبول ترکی نیز یکی از موفقیت های این رادیو را انتقال آموزه های دینی و معارفی و اشنایی با زندگی اهل بیت (ع) عنوان و خاطرنشان کرد : مطالب دینی و مذهبی رادیو  دارای مفاهیم عمیق معنوی و این برنامه ها، مطابق با نیاز مخاطبان این رادیوست.

سدات انگین مخاطب رادیو ترکی استانبولی از ایغدیر ترکیه هم درباره یکی دیگر از برنامه های پرمخاطب این رادیو گفت: برنامه «ما و مخاطبان»  دربرگیرنده مطالب ارسالی مخاطبان به رادیو و از برنامه های مورد علاقه من  است و موضوعات ارائه شده در این برنامه ، ارتباط خوب و همیشگی مخاطبان با رادیو را نشان می دهد.

 

صادق اعظمی مخاطب رادیو هندی از شهر جبیل عربستان سعودی، ضمن خوشحالی از اینکه نامه اش در برنامه مورد علاقه «ما وشنوندگان» خوانده شد، گفت: با شنیدن بخشی از برنامه «گفتارهایی در باب حقیقت آفرینش» به دانش ما افزوده می شود. در این برنامه به سئوالاتی که در رابطه با اثبات خالق آفرینش ممکن است برای هر شخصی به وجود آید ، پاسخ داده می شود و این برنامه بدون شک راهنمای خوبی برای هدایت مردم خواهد بود.

 

دکتر اجش سرکار دانشیار دانشگاه سانسکریت هندوستان و مخاطب رادیو هندی، برنامه «ما وشنوندگان» را حاوی اطلاعات بسیار ارزشمندی دانست و گفت : در بخش فرهنگی این برنامه ، به همکاری و مشارکت چهار ایرانی شرکت کننده در نمایشگاه گردشگری در ژاپن پرداخته شده است و این برنامه برای پیشرفت صنعت گردشگری در ایران بسیار مفید است.

وی ادامه داد : صنعت گردشگری ایران به اندازه کافی پیشرفته است ولی این تلاش برای تبلیغات گردشگری ایران نقش خیلی موثری دارد و ما از طریق برنامه «ما وشنوندگان» ، با میراث فرهنگی ایران آگاه شدیم.

 

اس بی شرما مخاطب رادیو هندی از هندوستان گفت: برنامه «ما و شنوندگان» روز جمعه بسیار عالی است و ما از طریق این برنامه با میراث فرهنگی ایران آشنا  شدیم. صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران تاکنون یکی از منابع خوب برای شناخت بهتر از ایران برای من است.

نجیم الدین مخاطب رادیو هندی از هندوستان ، با بیان اینکه  برنامه های رادیو هندی را از طریق سایت و شبکه های اجتماعی دنبال می کند، گفت: صدا و سیمای ایران همانند چشم سوم ماست و یک منبع خوب برای شناخت بهتر من از ایران است و از آنجا که من علاقه مند شده ام  تا روزی به ایران سفر کنم باید اطلاعات بیشتری در مورد این کشور مهم و دارای فرهنگ غنی کسب کنم. در برنامه های شما مسائل و موضوعات، خیلی خوب تجزیه وتحلیل می شوند و تصویر واقعی ایران را نشان می دهند.

 

انامدرشی مسیح مخاطب رادیو هندی ازهند گفت : بعد از اخبار گوناگون بین المللی و تفسیر سیاسی روز، برنامه «مشاهیر ایرانی» بسیار جذاب است و از شنیدن آن بی اندازه لذت می برم.

 

ییل بختییف مخاطب رادیو روسی از سامارای روسیه نظر خود را چنین عنوان کرد: برنامه «حدیث هدایت» یکی از بهترین برنامه های رادیو روسی ایران است و همچنین «پرسش و پاسخ اسلامی» که جزء بهترین برنامه ها از لحاظ فرهنگی است.

 

ماریس وینبرگس مخاطب رادیو روسی از لاتویای روسیه چنین گفت: برنامه های شما باید کمی سیاسی تر باشند. دوست دارم بیشتر از رادیوی شما سرودهای انقلابی گوش کنم. برنامه «جزایر ایرانی» برای من بسیار خوشایند است چون خیلی خوب اجرا می شود.

 

میر نظراف مخاطب رادیو روسی گفت:  همیشه با مراجعه به سایت رادیو روسی، قسمت های تفسیر و منتخب اخبار را می خوانم و برنامه های سیاسی را ترجیح می دهم

 

ولادیمیر گالوچکین  رئیس انجمن لاتویایی دوستان ایران (برادران نامه) از روسیه، ضمن اشاره به اینکه شش بار به ایران سفر کرده است، گفت: آشنایی من با ایران بیشتر از طریق برنامه های رادیو روسی برون مرزی ایران است. من از برنامه های رادیو روسی مطالب بسیار جالب و مفیدی می آموزم و با توجه به کار نویسندگی ام ، از آرشیو روسی صداوسیما هم استفاده می کنم.

زیست کره ایران، دفاع مقدس، حیوانات نادر ایران، بازار ایرانی، نقشه قومیتی ایران، مشاهیر ایرانی، موسیقی ایرانی، با ما به ایران بیائید، معرفی کتاب و ما و شنوندگان از برنامه های مورد علاقه من در ردیو روسی است.

 

 

عبدالسلیم مخاطب رادیو بنگلا اهل بنگلادش خاطر نشان کرد: از کودکی تا به حال، رادیو بنگلای ایران را گوش می‌دهم. رادیو بنگلا جزو زندگی روزمره ما شده است. هر برنامه‌ای که در رادیو بنگلا پخش می‌شود باکیفیت و خوب است. ولی من بخش «اخبار کوتاه» را بیشتر می پسندم. زیرا رادیو بنگلا خبرهای دقیق و درست را پخش می‌کند ولی رادیوهای دیگری که در کشور ماست به  پخش اخبار دروغ می پردازند.  

 

 مینو اسلام مخاطب رادیو بنگلا از بحرین نیز چنین گفت : همه برنامه‌های رادیو بنگلا خوب و قابل استفاده است. ولی برنامه های دینی و مذهبی برای من خیلی جالب است. این برنامه‌ها در رادیوهای دیگر پیدا نمی‌شود اگر هم پیدا بشود حقیقت ندارد. ولی رادیو بنگلا همیشه حقیقت دین اسلام را پخش می‌کند.  

 

عبدالقدوس مخاطب رادیو بنگلا از بنگلادش ضمن بیان علاقه مندی خود به برنامه‌های رادیو بنگلا از جمله «ماوشنوندگان»،«اخبار کوتاه» و «گفت و گو» افزود : در برنامه‌ «ما و شنوندگان» حرف دل ما زده می شود و نظرات شنوندگان در این برنامه پخش می‌شود. برنامه ‌های رادیو بنگلا همه با کیفیت و جالب است.  امیدوارم این رادیو همیشه پایدار بماند و در مقابله با ظلم واستکبار ایستادگی کند و با فنّاوری جدیدتر پیش رود.

 

 اشراف میرزا مخاطب رادیو بنگلا از بنگلادش گفت: رادیو بنگلا برنامه های مفید و آموزنده ای دارد و بهتر است پخش مستقیم این رادیو در فیس بوک شروع شود تا مخاطبان بیشتری را جذب کند.

 

بنتی کونگو  از شهر دودوما و سالم محمد  از شهر تانگا تانزانیا و از مخاطبان رادیو سواحیلی نیز گفتند : برنامه «راهی به سوی نور» از جمله برنامه های مورد علاقه اشان است که با شنیدن آن مطالب زیادی در خصوص دین اسلام و تعالیم قرآن کریم آموخته اند.

 

 

علی ماتا شاهد مخاطب رادیو سواحیلی از شهر زنگبار تانزانیا ضمن قدردانی از مسئولین رادیو از اینکه به اخبار و برنامه های رادیو از طریق سایت دسترسی پیدا کرده اند، گفت: رادیو سواحیلی ایران بدون هیچ واهمه ای اخبار واقعی جهان را پخش می کند و این  مسئله ای است که در هیچ یک از رادیوهای بین المللی سواحیلی زبان دیده نمی شود.

 

 

عیدی ابراهیم ایستامبولی مخاطب رادیو سواحیلی از شهر بوجومبورا  بروندی گفت:  من از علاقمندان به اخبار و برنامه های رادیو سواحیلی تهران هستم.  مدتی بود که برنامه های رادیو قطع شده  بود و از شنیدن برنامه ها محروم بودم. از تلاش های شما به خاطر پخش مجدد برنامه ها قدردانی می کنیم.

برنامه«در مکتب روح الله» مارا بادیدگاه های امام خمینی (ره) آشنا می نماید

سالم محمد مخاطب رادیو سواحیلی از شهر تانگا تانزانیا، ضمن تشکر از عوامل رادیو به  خاطر پخش برنامه «در مکتب روح الله» گفت: این برنامه یکی از بهترین برنامه های رادیو سواحیلی است که ما را با دیدگاه های امام خمینی( ره) آشنا می کند.

 

طیب انگوییرا مخاطب رادیو سواحیلی از شهر موروگورو تانزانیا ضمن قدردانی از مسئولین رادیو به علت  پخش برنامه «راهی به سوی نور» گفت : وقتی برنامه «راهی به سوی نور» رادیو سواحیلی را گوش می کنم نوری از ایمان در قلبم روشن می شود.

 

استاد انگاندو مولینگو ابوبکر مخاطب رادیو سواحیلی از کنگو نیز ضمن تشکر به خاطر پخش «اخبار واقعی جهان»گفت: رادیو سواحیلی ایران تنها رادیویی است که به طور دقیق و بی طرفانه به تحلیل و تفسیر اخبار جهان می پردازد.

 

جوما بن کریم مخاطب رادیو سواحیلی از شهر زنگبار تانزانیا گفت:  برنامه «ما و شنوندگان» یکی از جذاب ترین برنامه های رادیو سواحیلی است که همواره آن را دنبال می کنم. اعلام نظرات و پیشنهادات شنوندگان رادیو درباره مسائل روز جهان از نقاط قوت این برنامه است.

 

برنامه های زنده شما  تاثیرمستقیمی در جذب مخاطب دارد

عذراء الموسوی مخاطب رادیو عربی اهل عراق با بیان این نکته که برنامه های زنده تاثیرمستقیمی در جذب مخاطب دارد، گفت : این احساس را از رادیو عربی تهران دارم ، به ویژه وقتی موضوعات اجتماعی متعددی همانند برنامه های «دنیا الشباب»و«معکم علی الهواء» و همچنین «عالم المرأة» و «المنتدی الاذاعي» از این رادیوی وزین پخش می شود. وجود چنین برنامه های خوب و جذابی موجب جذب شنوندگان به این رادیو می شود ، همانطور که ارائه خوب گویندگان هم در کیفیت  برنامه ها تأثیر بسزایی دارد . برنامه های سیاسی رادیو عربی  نظیر  « عراق الرافیدین » جزء برنامه های خوبی هستند که واقعا مخاطب زیادی دارد . از همه دست اندرکاران رادیو عربی تهران اعم از مسئولین و گویندگان و سایر عوامل تشکر و قدردانی می کنم .

برنامه «فلسطين اليوم» که به موضوعات روز فلسطین می پردازد برای یمنی ها بسیار حائز اهمیت است

طه الظاهری مخاطب رادیو عربی از یمن ضمن اینکه رادیو عربی را رسانه بسیار ویژه ای می داند، گفت: ما در یمن شنونده برنامه های جالب و مفید این شبکه رادیویی هستیم. به خصوص برنامه های سیاسی همچون «الیمن التصدي والتحدي» و «قضايا الساخنة» و «هنا طهران» .ما همچنین شنونده برنامه های اجتماعی که به محور خانواده  مثل «المنتدی الاذاعي» و «عالم المرأة» و نیز برنامه های پزشکی و بهداشتی مثل «الجدید في الطب» می پردازد ، بوده و هستیم . رادیو عربی برنامه های متنوع دینی جذاب و جالبی هم دارد مثل «خلف السحاب» و «شعراء أهل البيت» . برنامه «فلسطين اليوم» هم که به موضوعات روز فلسطین می پردازد برای یمنی ها بسیار حائز اهمیت است .

 

انتان بررا مخاطب رادیو ملایو از شهر منادا اندونزی چنین گفت:  من بخش «تقویم تاریخ» را دوست دارم و بهتر است بخش مربوط به تاریخ اسلام افزایش یابد و تاریخ پیامبران و اولیاء و مقالات الهام بخش هم به این آیتم اضافه شود.

نور هفنی ناصر مخاطب رادیو ملایو از شهر بوکیت تینگی اندونزی ، بخش «تفسیر قرآن» از رادیو ملایو از برنامه های مورد علاقه وی است.

فاریق ال پاشا مخاطب رادیو ملایو از شهر بندونگ اندونزی نیز گفت : بخش تقویم تاریخ ، تفسیر قرآن ، تفاسیر و همه بخش های شناور و تولیدی ها این رادیو از برنامه های مورد علالقه من است.

فهری راهایان مخاطب رادیو ملایو از  اندونزی گفت: من مخاطب بخش علم و فناوری و فقه از رادیوی شما هستم.

دنیل الحیدر مخاطب رادیو ملایو از شهر دن پاساربالی اندونزی گفت: بخش هایی از برنامه که درباره مسائل ایران مانند جشنواره ها و بزرگداشت روزهای بزرگ است برایم بسیار جذاب است.

کاراوان فوزن مخاطب رادیو ملایو از شهر بانیوماس اندونزی گفت: از آنجایی که دوست دارم اطلاعاتی پیرامون زندگینامه علمای بزرگ ایران کسب کنم، مشتاقم برنامه ای راجع به زندگی نامه علماء و محدثان بزرگ ایران که اهل تسنن هستند، تهیه شود زیرا می دانم تعداد علمای بزرگ در ایران زیاد هستند.

نورخالیص سوگیانا مخاطب رادیو ملایو از شهر چیلاچاپ اندونزی گفت:  شنونده دائمی بخش اخبار رادیوی شما هستم.

محمد فاریض مخاطب رادیو ملایو از اندونزی گفت: تمام بخش های رادیو مورد علاقه من است اما پیشنهاد می کنم که بخشی راجع به مظلومیت مسلمانان چین به برنامه ها اضافه شود.

 عائشه حسنه مخاطب رادیو ملایو از اندونزی نیزگفت:  من بخش های مربوط به هنر، گردشگری و بهداشت را دوست دارم و آرزو دارم که به ایران سفرکنم.

علم علی مخاطب رادیو ملایو از شهر مدان اندونزی گفت: بخش های مربوط به سیاست، علم و فناوری و به ویژه دین و مذهب و اخبار درباره ایران، بسیار مورد علاقه من  هستند.

رودی هرتانا مخاطب رادیو ملایو  از شهر پانتیاناک اندونزی گفت: من بخش «تقویم تاریخ» و نیز برنامه «آموزش زبان فارسی» را نسبت به سایر برنامه ها بیشتر گوش می کنم.

دیدی یسری مخاطب رادیو ملایو از شهر جاکارتا اندونزی گفت: من اخبار راجع به دنیای اسلام را دوست دارم و رادیو ملایو بسیار عالی این اخبار را پوشش می دهد .

روش وایت گیبر انوار از اندونزی گفت: من بخش اخباری که در رسانه های غرب پنهان می کنند ( مانند قضیه فلسطین) را در سایت شما دنبال می کنم.

گاندی توفیق هدایت مخاطب رادیو ملایو از اندونزی گفت: من مخاطب  همیشگی اخبار خاورمیانه رادیو ملایو هستم.

دوی هاردیکا مخاطب رادیو ملایو از اندونزی گفت: من همه موضوعات مربوط به کشورم مخصوصا درباره ژئوپولیتیک و همچنین راجع به ویدئو ها با موضوعات مختلف را که درسایت بارگذاری شده است ، دوست دارم.

جارنی ادیوانگسا مومپونی پراناوا مخاطب رادیو ملایو از شهر جاکارتا اندونزی گفت: من مخاطب همیشگی اخبار راجع به جدیدترین تکنولوژی و موضع ایران درباره تحولات درمنطقه خاورمیانه هستم.

 

آگاپه مخاطب رادیو ارمنی از ارمنستان با اشاره به برنامه های متنوع این رادیو گفت: برنامه ای که موضوعات روزانه را مطرح می کنند، بیشتر می پسندم. برنامه علمی را دوست دارم ولی موضوعات آن خیلی تخصصی است.

آلبرت مخاطب رادیو ارمنی از ارمنستان گفت:  من شخصا برنامه هایی با موضوعات ایران شناسی، جهانگردی و آشنایی با متفکران ایرانی را دوست دارم و دلیل انتخابم این است که اطلاعات ما افزایش می یابد.


مارینا مخاطب رادیو ارمنی از مسکو چنین گفت: سالهاست شنونده برنامه های رادیو ارمنی بوده ام. برنامه هایی که با مخاطب ارتباط برقرار می کنند و بسیار پرمحتوا هستند و  از این نظر که در آنها امکان مشارکت برای همه فراهم می شود، جالب توجه اند.

ابگار مخاطب رادیو ارمنی از ارمنستان، علاقمندی خود را به پخش موسیقی ذکر کرد و گفت: برنامه های شما را از طریق اینترنت گوش می دهم و توصیه می کنم برنامه های آموزشی داشته باشید.

تاده مخاطب رادیو ارمنی گفت: من همیشه شنونده برنامه « ما و شنوندگان» هستم برنامه «یک فنجان ارامش» هم جالب است.

ژاکلین مخاطب رادیو ارمنی گفت: برنامه هایی با موضوعات اجتماعی و علمی را بیشتر می پسندم . برنامه «ماو شنوندگان» و «یک فنجان آرامش »را دوست دارم. معیار انتخاب من امکان تبادل اطلاعات و یادگیری موضوعات جدید است.

خانم اناهید واهانیان معلم مخاطب رادیو ارمنی از ارمنستان نظر خود را چنین عنوان کرد: متشکرم بخاطر گزارش های جالب که بصورت تصویری تهیه می شود.حتما از این گزارش ها زیاد در سایت بگذارید.

 

 

 

 

 

آبا ۰۹, ۱۳۹۷ ۱۴:۳۳ Asia/Tehran
کامنت