• از زاویه نگاه مخاطبان رادیوهای برون مرزی: ثبات ملت ایران و ناکارآمدی تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران

جمعی از مخاطبان رادیوهای برون مرزی دیدگاه های خود را پیرامون تحریم های جدید آمریکا علیه ایران و میزان تاثیرگذاری تحریم ها در استقامت ملت ایران با توجه به نزدیک شدن به چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران ، بیان نمودند که به بخش هایی از آنها اشاره می شود.

ایران در سطح جامعه بین المللی احترام خاصی را به دست آورده است

 الکساندر ناگی، کارشناس امور بین الملل اهل کلمبیا و مخاطب رادیو اسپانیایی، با اشاره به اینکه ایران در سطح جامعه بین المللی احترام خاصی را به دست آورده است، گفت: این در حالی است که کشورهایی همچون اسرائیل و عربستان سعودی که از تحریم های آمریکا علیه ایران حمایت می کنند، روز به روز مورد خشم و نفرت بیشتری از سوی جامعه جهانی قرار می گیرند. ملت ایران روز به روز به اتحاد و همبستگی خود می افزایند و اتحاد و همبستگی میان ملت ایران در راهپیمایی ضد استعماری  روز چهارم نوامبر مصادف با 13 آبان به خوبی مشهود بود .

 

 ایران جبهه ای محکم در برابر هژمونی امریکا ایجاد کرده است

  اینیاکی خیل ده سان ویسنته ، کارشناس مسائل سیاسی اهل اسپانیا و مخاطب رادیو اسپانیایی ضمن اشاره به وضع تحریم های جدید آمریکا علیه ایران گفت: بی گمان دلار یکی از ابزارهای مهم امریکا در سیاست تسلط بر جهان و سیاست خصمانه ای است که علیه ایران و سایر کشورها دنبال می کند. روز به روز بر تعداد کشورهایی که از دلار فاصله می گیرند، افزوده می شود و این نوعی انزوا را برای امریکا به همراه داشته است. تا جایی که شماری از کشورها که در حقیقت قدرت های بزرگی در جهان به شمار می آیند مانند ایران ، روسیه ، چین ، هند و غیره در حال برقرار کردن روابط تجاری بر پایه واحد پولی غیر از دلار هستند ، و این مسئله یعنی استفاده قدرت های بزرگ از لحاظ اقتصادی و جمعیت شناسی از واحد پولی غیر از دلار باعث خواهد شد امریکا روز به روز منزوی تر شده و این موضوع جهان را برای رفتن به سوی دنیایی چند قطبی آماده تر خواهد کرد. جهانی که در آن هیچ گونه هژمونی و تسلطی از سوی یک قدرت بزرگ وجود نداشته باشد ، نه مثل شرایط کنونی که نوعی تسلط از سوی امریکا وجود دارد و از سال 1991 پس از سقوط شوروی سابق این شرایط بر جهان تحمیل شده است.

این کارشناس مسائل سیاسی در ادامه افزود: این مسئله باعث خواهد شد قاعده های بازی جدیدی در جهان شکل گیرد، در جهانی که دیگر خبری از هژمونی یک قدرت بزرگ نخواهد بود ، قدرتی که تلاش دارد خود را جایگزین سازمان ملل و سایر سازمان های بین المللی جهان کند و طرح ها، تحریم ها ، سیاست های نظامی و به طور کلی هذیان های خود را به جهان تحمیل کند. دوره این مسائل رو به پایان است و روز به روز کشورهای بیشتری با این مسائل به مقابله خواهند ایستاد. مورد دیگر قرارداد هسته ای ایران است . ایران کشوری است که قدرتی بزرگ و یک وزنه سنگین در خاورمیانه و به طور کلی در جهان به شمار می آید و به طور جدی در برابر امریکا ایستاده است و در این مسیر روز به روز همپیمانان و یاران بیشتری خواهد داشت و در کنار سایر قدرت های دنیا جبهه ای محکم در برابر هژمونی امریکا ایجاد کرده است.

 

اکنون ملت های جهان نسبت به زیاده خواهی های آمریکا آگاهی یافته اند

اودیلون رامون بوسا  شنونده پروپاقرص رادیو اسپانیایی از پرو نظر خود را چنین عنوان کرد: آمریکا تا کی می خواهد به چنین رفتارهایی ادامه دهد؟ امریکا نه تنها با ایران این گونه زشت رفتار می کند، بلکه همین عملکرد را نیز در قبال کشور های آمریکای لاتین مانند کشور ما «پرو» از خود نشان می دهد. آنها حقوق شهروندی ما را به سخره می گیرند. به راستی امریکا دولتی فاشیست است. کسانی که تروریسم را در جهان ترویج می کنند، خود امریکایی ها هستند . هیچ ملتی در جهان نسبت به این موضوع شک ندارد . ملت های جهان نسبت به زیاده خواهی هایی که این کشور رشوه خوار دارد، آگاهی یافته اند. آنها به خاطر طلای سیاه به کشورهای خاورمیانه یورش می آورند و به بهانه نجات آنها از دست تروریست ها وارد این کشورها می شوند . آنها به کشورهای دارای ذخایر نفتی حمله می کنند و هیچ دلیل قانع کننده ای را هم ارائه نمی کنند . تا کی ما باید این شرایط را تحمل کنیم . ما ملت های دنیا می بایست در برابر ترامپ وحشی متحد شویم و با او مبارزه کنیم.

 

تحریم ‌ها تاثیری درعزم راسخ ملت ایران ندارد

 شهاب ‌الدین الیاس، مدیرعامل بنگلادشی روزنامه « مهندی گنج» و مخاطب رادیو بنگلا ضمن اشاره به اینکه آمریکا از ایران بسیار واهمه دارد و بدین جهت تحریم ‌های جدید علیه ایران وضع می‌کند، گفت: آمریکا هیچ حقی ندارد. هرچند این تحریم ‌ها تاثیری درعزم راسخ ملت ایران ندارد. ایرانی‌ها به زودی پیروزی و موفقیت 40 ساله  خود را جشن خواهند گرفت. تحریم های آمریکا فقط سیاست این کشور است که می خواهد علیه کشور ایران سلطه ایجاد کند که البته موفق نمی شود. ما به خاطر پیروزی های ملت ایران تبریک می‌گوئیم و تحریم ‌های ظالمانه آمریکا  را محکوم می‌کنیم.

 

حفظ استقلال مهمترین دستاورد ایران در چهل سال گذشته است

رگیشتی آنتونیان کارشناس روابط بین الملل و مخاطب رادیو ارمنی از ارمنستان گفت: آمریکا دوست ندارد تا ایران به قدرت بزرگی تبدیل شود، چرا که واشنگتن خواستار جهان تک قطبی است و این در حالی است که ایران توان آن را دارد تا به قطب مهمی در دنیا تبدیل شود.

این کارشناس روابط بین الملل ارمنی در ادامه افزود: تحریم های آمریکا در درازمدت تاثیر خود را از دست خواهند داد و در هر صورت ایران پیروز میدان است و می تواند با غلبه بر فشارهای آمریکا و با اتکا بر سیاست درست خود به نتیجه برسد. بدون شک حفظ استقلال مهمترین دستاورد ایران در چهل سال گذشته است.

 

لوسینه گریگوریان ایران شناس ارمنستانی و مخاطب رادیو ارمنی با اشاره به اینکه تحریم ها و تبلیغات ضد ایرانی و «ایران هراسی» بخشی از فشارهای آمریکا بر ایران است ، گفت: من دو بار در ایران بودم و ایرانی ها را بسیارمهربان دیدم، آنها تروریست نیستند و هر کسی با فرهنگ و تمدن ملت ایران آشنا شود، متوجه خواهد شد که ایران واقعی ربطی به ایرانی که ترامپ آن را می خواهد به دنیا القا کند، ندارد.

 

به رغم سیاه نمایی های آمریکا، ایران نقش انکار ناپذیری در ثبات و صلح خاورمیانه دارد

وارطان وسکانیان استاد دانشگاه ایروان و مخاطب رادیو ارمنی ضمن بیان اینکه تحریم ها علیه ایران بی اثر و خروج آمریکا از برجام، باعث منزوی شدن آمریکا شده است، گفت: تحریم ها هرگز تاثیر مثبتی درروابط ایران- امریکا و ثبات و امنیت بلند مدت در خاورمیانه نداشته است.  به رغم تلاش های آمریکا، ایران نقش انکار ناپذیری در ثبات و صلح خاورمیانه دارد . ایران کشور قدرتمند خاورمیانه است. حضور ایران در خاورمیانه و نقش ایران درسواحل دریای مدیترانه تا افغانستان ؛ منطقه خلیج فارس و شبه جزیره عربی عامل ثبات منطقه بوده است. بدون حضور ایران در منطقه، کشورهای منطقه دچار هرج و مرج می شدند و گروه های افراطی القاعده ؛ داعش و طالبان منطقه را اشغال می کردند.  تمام تلاش های ضدایرانی، مخرب امنیت منطقه و تخریب روابط بین المللی خواهد بود.

 

تحریم های آمریکا  نمی تواند  ملت بیدار ایران اسلامی را با مشکل جدی مواجه کند

عبدالوهاب غیرت شنونده دائمی رادیو پشتو از افغانستان گفت: اگر دولت و ملت ایران به استقامت وایستادگی خود ادامه دهند، تحریم های ظالمانه آمریکا و غرب به هیچ عنوان نمی تواند  ملت بزرگ و بیدار ایران اسلامی را با مشکل جدی مواجه کند. ایران امروز بدون سلاح هسته ای همه چیز دارد و یک کشور بسیار غنی و ثروتمند است. ایران در منطقه طرفداران و همسایگان خوبی دارد و با همکاری این کشور ها در برابر تحریم های آمریکا به خوبی می‌تواند ایستادگی کند.

 

تحریم ها خللی در اراده پولادین ملت ایران به وجود نخواهد آورد

علی دمیرمخاطب سرشناس رادیو ترکی استانبولی از آنکارای ترکیه گفت: مردم ایران در طول سال های پس از انقلاب اسلامی همواره تحت تحریم های ظالمانه غربی ها بوده اند. بنابراین تحریم های آمریکا علیه ایران موضوع جدیدی نیست و مطمئنا این تحریم ها تاثیر وخللی در اراده پولادین ملت ایران در مبارزه با استکبار جهانی نخواهد داشت.

هاکان یوجل مخاطب رادیو ترکی استانبولی از آدانای ترکیه گفت: مردم ایران امسال چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را جشن می گیرند.آمریکا و متحدانش با تحریم ها سعی در شکستن اراده مردم ایران دارند. اما یقینا مردم ایران با اتحاد و همبستگی تسلیم زورگویی های آمریکا نخواهند شد.

مارتین روگان مخاطب سرشناس رادیو انگلیسی از اسکاتلند گفت: به نظرم زمان آن فرا رسیده که کشورهای تحت تحریم آمریکا از جمله ایران، روسیه ، کره شمالی و ...بتوانند به نوعی با هم متحد شوند و این تحریم ها را بشکنند. بدیهی است که عربستان سعودی هیچوقت مشمول این تحریم ها نمی شود چرا که اقتصاد آمریکا ممکن است مورد تهدید واقع شود و عربستان یکی از بزرگترین خریداران تسلیحات از آمریکاست.

 

نصیرو حسن مخاطب دائمی رادیو انگلیسی از نیجریه، ضمن اشاره به اینکه تحریم ها نه تنها ایران را ضعیف تر نخواهد کرد، بلکه روز به روز بر قدرت این کشور می افزاید، گفت: ایران چهار دهه پس از انقلاب اسلامی که در آستانه سالگرد پیروزی آن هستیم، آموخته که چطور روی پای خود بایستد. اغلب کشورهای عرب منطقه متاسفانه تبدیل به دست نشانده های آمریکا و متحدانش شده اند و تنها کشور مسلمان منطقه که تسلیم نشده ایران است که این موضوع مایه مباهات ما مسلمانان می باشد.

 

دمیتری یرشوف کارشناس مسائل سیاسی اهل روسیه و مخاطب رادیو روسی گفت: این گونه رفتارهای ترامپ براثر فشارهای دو متحد منطقه ای آمریکا یعنی اسرائیل و عربستان سعودی است. تنها این دو رژیم حامی چنین پیشنهاداتی از سوی رئیس جمهوری آمریکا هستند. درکل کاهش صادرات نفت ایران پس از بازگشت دوباره ی تحریم ها در بازارهایی خواهد بود که جزء متحدان آمریکا هستند، یعنی کشورهای اروپایی، کره جنوبی، ژاپن. درمورد بازار کشورهایی نظیر هند و چین که وابسته به نفت ایران هستند و متحد آمریکا محسوب نمی شوند، چیزی تغییر نخواهد کرد.

یرشوف در ادامه افزود: ایران باید صادرات نفت را به کشورهایی که کاری با تحریم های آمریکا علیه ایران ندارند،افزایش دهد و برنامه هسته ای خود را بطور کامل پیگیری کند.

 

دمیر مخاطب رادیو روسی از روسیه گفت: تحریم های جدید ترامپ علیه ایران چیز تعجب آوری نیست. آمریکا و هم پیمانانش در به اصطلاح جامعه جهانی با استفاده از این فضای نامشروع از هر ابزاری برای شانتاژ و تحریک افکار عمومی استفاده می کنند. مضاف بر اینکه باید تلاش واشنگتن را برای تضعیف هرچه بیشتر هم پیمانان پکن را نیز در نظر داشت، در همین چارچوب آمریکایی ها  چند بانک چینی را هم تحریم کردند.

 

ایران نشان داد که می تواند در برابر فشارهای آمریکا مقاومت کند

 علی یحیی مخاطب رادیو سواحیلی از شهر تانگا تانزانیا با اشاره به اینکه کشور ایران سال هاست که تحریم های آمریکا را تجربه کرده و در برابر آن مقاوم شده است، گفت: جمهوری اسلامی ایران در تمامی این سال ها نشان داد که می تواند در برابر تحریم ها و فشارهای غرب به ویژه آمریکا مقاومت کند و این بار نیز از این امتحان الهی سربلند و پیروز بیرون خواهد آمد.

 

علی مسعود مخاطب رادیو سواحیلی از شهر زنگبار تانزانیا با اشاره به اینکه دشمنان اسلام با تحریم و فشار علیه ملت ایران قصد دارند ایران را شکست دهند، گفت: ملّت ایران با وحدت و همبستگی و هوشیاری خود در برابر توطئه های دشمنان ایستادگی خواهند نمود و تحریم ها در آنها اثری نخواهد داشت.

 

عبدا... موناکو مخاطب رادیو سواحیلی از شهر پمبای تانزانیا گفت: جمهوری اسلامی ایران از تهدیدات غرب ترسی ندارد و بار دیگر با اقتدار خود آمریکا را به زانو درخواهد آورد.

 

دکتر یزید آکیدا مخاطب رادیو سواحیلی از شهر تانگا تانزانیا گفت: ایستادگی ملت ایران در مقابل دشمنان قابل تحسین است. در حقیقت این مسأله بیانگر ایمان قوی و شجاعت این مردم است. آمریکا باید دست از تهدیدات خود بردارد و بداند که این تهدیدها در ایران هیچ اثری نخواهد داشت.

 

عیدی ابراهیم سعید مخاطب رادیو سواحیلی از شهر بوجومبورای بروندی گفت: جمهوری اسلامی ایران امید و تکیه گاه مسلمانان و مظلومان جهان است و به همین دلیل دشمنان همچون آمریکا، اسرائیل و هم پیمانانشان با این کشور مخالفت کرده و سعی در تحت فشار قرار دادن آن دارند.

 

ایران در مقابل تحریم های آمریکا سر خم نخواهد کرد

شرالی فاضل مخاطب رادیو سواحیلی از شهر دارالسلام تانزانیا نظر خود را چنین عنوان کرد: آمریکا به عنوان دولتی زورگو و مستبد همواره جمهوری اسلامی ایران را تحت فشار قرار داده امّا هیچ گاه به نتیجه نرسیده است. کشور ایران محکم و پابرجا در مقابل تحریم های آمریکا ایستادگی نموده و سر خم نخواهد کرد.

 

ایران از تحریم ها به عنوان فرصتی برای پیشرفت کشور استفاده می نماید

یحیی حسن محمد مخاطب رادیو سواحیلی از شهر مومباسای کنیا گفت: جمهوری اسلامی ایران علیرغم تحریم هایی که از سوی غرب علیه آن انجام شده است، همچنان روی پای خود ایستاده است و این مسئله با وجود ایمان و توکل مردم ایران به خداوند و تکیه بر توانمندی های داخلی صورت گرفته است. در واقع جمهوری اسلامی ایران از تحریم ها به عنوان فرصتی برای پیشرفت کشور استفاده می نماید که این واقعا قابل تحسین است.

 

سالم محمد سعید مخاطب رادیو سواحیلی از شهر تانگای تانزانیا گفت: آمریکا وبرخی کشورهای غربی باید بدانند که با فشارهای خود علیه ایران نه تنها به اهداف شوم خود دست نمی یابند، بلکه مردم ایران را برای پیشرفت و توسعه بیشتر مصمم تر می کنند.

 

بودی اتماجا مخاطب رادیو ملایو از اندونزی گفت: به نظرم بعید است ایالات متحده آمریکا از صادرات نفت ایران جلوگیری کند. زیرا متحد نزدیک آمریکا همچون اروپا از این تحریم حمایت نمی کند. این مانند رویا دیدن در بیداری و روز روشن است.

 

حاجی منورحسنی شکربیلا مخاطب رادیو ملایو از اندونزی گفت: رئيس جمهور آمريكا دونالد ترامپ هرگز در پروژه دعوت کردن کشورها به فلج کردن ایران از طریق ممانعت صادرات نفت این کشور موفق نخواهد شد. چگونه موفق شود در حالی که مردم خودش به این دیپلماسی اعتماد ندارند. بنابراین کشورهای دیگر نیز به سیاست ترامپ اعتماد ندارند.

 

شهرین مخاطب رادیو ملایو از منطقه غرب کالیمنتند اندونزی گفت: اینگونه اقدامات آمریکا در اعمال تحریم ها علیه ایران نشان می دهد که این کشور هیچ راه دیگری برای فلج کردن ایران به ذهنش نمی رسد که قطعا موفق نخواهد شد.

 

سری سوسنتو مخاطب رادیو ملایو از شهر پوروکرتا اندونزی گفت: اقدامات تحریمی ترامپ به جای انزوای ایران درعرصه جهانی ، خود آمریکا را به سمت انزوا خواهد کشاند.

 

  یودی ایندرا مخاطب رادیو ملایو از اندونزی گفت:   به نظر می رسد اقدام آمریکا برای منع صادرات نفت ایران به شکست می انجامد زیرا عده کمی از کشورهای اروپایی از آن حمایت می کنند.

 

ابو بتول مخاطب رادیو عربی از عراق گفت: تبادل تجاری عراق و ایران فعال و مستمر است . ایران اقتصاد قوی و پویایی دارد و تحت تأثیر تحریم ها قرار نمی گیرد . قدرت اقتصادی ایران تصادفی به وجود نیامده بلکه به خاطر حضور متخصصان و افراد کاردان است .

 

تحریم ها هرگز ایران را به زانو در نمی آورد و از عزم و اراده اش نمی کاهد

محمدعبدالكريم  مخاطب رادیو عربی از شهر قطيف عربستان ضمن اشاره به اینکه حماقت ها و رفتارهای قلدر مآبانه آمریکا ادامه دار بوده و چشم هایش را بر خط مشی روشن و قدرتمند جمهوری اسلامی ایران بسته است، گفت: آمریکا هرگز دست از دشمنی و تحریم ایران برنداشته و مطمئنا این اولین و آخرین بار نخواهد بود ، با این خیال خام که نظام ایران سرنگون می شود و مردم را به تسلیم وامی دارد اما هرگز چنین نخواهد شد . آمریکا و مزدوران منطقه ای اش درنمی یابند که با تأسیس نظام جمهوری اسلامی توسط امام خمینی(ره)، خداوند حافظ این حکومت است .

وی درادامه افزود:  پس از امام خمینی(ره) ، رهبر عزیز و محبوب سید علی خامنه ای مد ظله العالی ، طلایه دار شعارهای جاودان امام حسین «هیهات منا الذله» و «پیروزی خون بر شمشیر» است . تحریم ها هرگز ایران را به زانو در نمی آورد و از عزم و اراده اش نمی کاهد .

 

جهان شاهد عدم کارآیی تحریم های ناجوانمردانه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران است

علاء الخمیس مخاطب رادیو عربی ازشهر قطیف عربستان گفت: جهان شاهد عدم کارآیی تحریم های ناجوانمردانه آمریکا علیه جمهوری اسلامی است و این مطلب تنها ثبات و پایداری بر ارزش ها و اصول نظام جمهوری اسلامی را می افزاید و باعث رشد همه جانبه و رقابت با کشورهای پیشرفته می شود.

 

بلوک مخاطب رادیو ایتالیایی اهل ایتالیا ضمن اشاره به نقض برجام توسط آمریکا و اعمال تحریم ها علیه ایران گفت: نقض برجام وتحریم ایران، ایده ای توسط اسرائیل است تا از این طریق بتواند تنش ها را در غرب آسیا دربالاترین سطح خود نگه دارد. تنش هایی که به منظور اعمال سیاست خشونت دربرابر شهروندان منطقه ، مفید است.

 

نیکیتا مخاطب رادیو ایتالیایی درخصوص اعمال تحریم های آمریکا علیه ایران گفت: آمریکایی ها قصد سلطه بر منابع نفتی ایران را دارند.

 

 

آذر ۱۳, ۱۳۹۷ ۱۱:۰۸ Asia/Tehran
کامنت