• از نگاه مخاطبان رادیوهای برون مرزی عمده دلیل خروج نیروهای آمریکایی از سوریه ، شکست پیاپی سیاست های ترامپ در منطقه است

جمعی از مخاطبان رادیوهای برون مرزی دیدگاه های خود را پیرامون خروج قوای غربی و بویژه آمریکا از سوریه ونیز علل آن بیان کردند که همگی دال برشکست سیاست های دولت ترامپ درمنطقه است که در ذیل به بخش هایی از آنها اشاره می شود.

آمریکا دچار یک فرسایش سیاسی ، اقتصادی و اخلاقی شده است

دیگو پاپالاردو  نویسنده و تحلیلگر سیاسی شبکه تلویزیونی تله سور ونزوئلا و مخاطب رادیو اسپانیایی گفت: به نظر می آید ترامپ قصد دارد با عقب نشینی نیروهای خود از خاورمیانه تمرکز خود را روی صحنه داخلی آمریکا و مقابله با رقبای خود قرار دهد و البته نیم نگاهی هم به عرصه جهانی داشته باشد. رئیس جمهور آمریکا می خواهد این کشور را از نو بسازد تا با این کار جلوی افول قدرت خود را گرفته و بار دیگر آمریکا را به قدرت مطلق جهان( درست مثل زمانی که اتحاد جماهیر شوروی سقوط کرد) مبدل کند.

این تحلیلگر سیاسی درادامه افزود: آمریکا دچار یک فرسایش سیاسی ، اقتصادی و اخلاقی شده است ، از سوی دیگر نمی تواند مقابل فرآیندهای غیر قابل توقف جهان بایستد. دیگر دوره تک قطبی در جهان به پایان رسیده و مدیریت جهانی به سمت دیگر کشورها نظیر روسیه ، چین ، ایران ، ترکیه ، هند و ... متمرکز شده است. در این شرایط آمریکا چاره ای جز عقب نشینی نیروهای خود و تمرکز بر روی فرآیند بازسازی قدرتش ندارد.

 

آمریکا بزرگترین تروریست در روی کره خاکی است

هدیلبرتو اوتانیو کارشناس امور سیاسی  اهل اسپانیا و مخاطب رادیو اسپانیایی گفت: آیا به راستی این آمریکایی ها  به اصطلاح خودشان  ماموریت ضد تروریستی خود را در سوریه به پایان برده اند و حال قصد عقب نشینی دارند؟ سربازان آمریکایی همان نیروهایی هستند که در خدمت امپریالیسم می جنگند. هدف اصلی آنها نابود کردن سایر کشورها از افغانستان گرفته تا سوریه بوده است. آنها زخمی های داعش را در اسرائیل مداوا می کردند و روزانه به همین تروریست ها 64 دلار دستمزد می دادند . اگر کسی غیر از این بگوید نهایت جهل و نادانی خود را نشان داده است. آمریکا بزرگترین تروریست در روی کره خاکی است.

 

خروج نظامیان آمریکا از سوریه به وضوح بیانگر شکست آمریکا در این کشور است

علی یاردیم  مخاطب سرشناس رادیو ترکی استانبولی از ازمیرترکیه با اشاره به اینکه خروج نظامیان آمریکا از سوریه به وضوح بیانگر شکست آمریکا در سوریه است،گفت: آمریکا با خفت در حال ترک سوریه بوده و واقعیات سوریه را قبول کرده است. تروریست های تحت حمایت آمریکا و متحدان منطقه ایش در مقابل ارتش سوریه شکست خورده اند و در نهایت نقشه شوم آمریکا و مزدورانشان نقش بر آب شده است.

 

خروج سربازان آمریکا از سوریه، بیانگر پیروزی بزرگ محور مقاومت در منطقه است

هاکان انگین مخاطب دائمی رادیو ترکی استانبولی از استانبول ترکیه گفت: خروج سربازان آمریکا از سوریه و هجوم کشورهای عربی همچون امارات برای بازگشایی سفارت در سوریه و علاقه مندی آنها جهت برقراری رابطه با دولت سوریه، بیانگر پیروزی بزرگ محور مقاومت در منطقه است.

 

آمریکا با تبلیغ خروج نیروهایش از منطقه در پی توجیه اعمال ضد مردمی نظامیان خود است

دکتر ظهوری کارشناس مسائل سیاسی اهل قندهار افغانستان و مخاطب رادیو پشتو، با بیان اینکه آمریکا با تبلیغ خروج نیروهایش از منطقه در پی توجیه اعمال ضد مردمی نظامیان خود است، گفت :  آمریکا به دنبال حضور خود با ترفندی جدیدتر است. و به عبارت دیگر به دنبال آن است که در ظاهر کشورهای منطقه را ترک کند،  اما با ترفندهای جدیدتر در این کشورها حضور پیدا کند. آمریکا به دنبال شکست هایی که متحمل شده و ضرر و زیانی که دیده ظاهراً به دنبال خروج نیروهای خود از منطقه است، ادامه این ضررها برای کسی مانند دونالد ترامپ که فکر تجاری دارد، گران تمام می شود.

این کارشناس سیاسی افغانستان در ادامه افزود : حمایت های غیر مستقیم آمریکا از گروه های تکفیری از جمله داعش در سوریه آشکار است و اسرائیل هم پشت صحنه حضور دارد و اینکه آمریکا در نهایت متقاعد به پذیرش تمامیت ارضی و حاکمیت ملی سوریه شده، یک ترفند شیطانی است و به نظر می رسد که با ترفندهای جدید و ورود نیروهای اطلاعاتی وارد منطقه خواهد شد. آمریکا می خواهد در کشورهای مختلف منطقه به نوعی خود را از زیر بار مسئولیت ها خارج کند و مدعی شود که از این کشورها از جمله افغانستان و سوریه دور می شود، و البته در برنامه ای که در سوریه داشت و می خواست تکفیری ها را مسلط و دولت سوریه را ساقط کند، شکست خورد.

وی خاطر نشان کرد : اعلام دولت ترامپ برای خروج از سوریه و افغانستان که از قبل برنامه ریزی خاصی برای این موضوع نداشت، جای سئوال دارد. اکنون هم به نظر می‌رسد چنین تصمیمی ندارد. زیرا دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا تصمیمات عجولانه و کارشناسی نشده ای می گیرد در حالی که دیگر سیاستمداران آمریکایی برنامه های خاصی برای سوریه دارند و ترامپ به تنهایی نمی تواند تصمیمات خود را عملی کند.

ظهوری درپایان گفت : البته مسئله افغانستان هم با سوریه متفاوت است، آمریکا در سوریه در جنگ رویاروی با دولت آن کشور قرار داشت و می خواست این دولت را سرنگون کند اما در افغانستان خود را در کنار دولت قرار داد و با یک ترفند شیطانی به دنبال امضای قرارداد امنیتی بود و پایگاه های نظامی هم در مناطق مختلف افغانستان ایجاد کرد زیرا موقعیت استراتژیک افغانستان برای آمریکا اهمیت دارد اما خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان و استفاده ابزاری از بحث های صلح با طالبان به خاطر انحراف افکار عمومی و ورود نیروهای تازه نفس و نیروهای اطلاعاتی و امنیتی به افغانستان است.

 

آمریکا در خاورمیانه شکست خورده است

رندی سورایا چاندرا مخاطب سرشناس رادیو ملایو از اندونزی با بیان اینکه ایالات متحده آمریکا یک کشور تحت کنترل الیگارشی است، گفت: اگر تصمیم دونالد ترامپ به سیاست این کشور آسیب برساند، او سرنگون خواهد شد.  بنابراین تصمیم خروج نیروهای آمریکایی از سرزمین سوریه می تواند به دو دلیل یکی شکست سنگین آمریکا در خاک سوریه و دیگری پیروزی مردم سوریه در برابر دخالت سیاسی دولت های محور صهیونیستی باشد.

این مخاطب رادیو ملایو در ادامه افزود: مردم سوریه باید مراقب مانورهاي سياست خارجي آمريكا باشند. زیرا آمریکایی ها همانند مارهای حیله گر قابل اعتماد نیستند. امیدوارم این یک پیروزی بزرگ برای مردم سوریه در سال 2019 باشد.

 

حرکت حیله گرانه توسط ترامپ برای فرصت دادن به ترکیه برای گسترش اقدامات نظامی در سوریه

مح ناصر تراوه مخاطب رادیو ملایو از شهر پره پره اندونزی با بیان اینکه سه احتمال مربوط به خروج نیروهای آمریکایی از سوریه وجود دارد، گفت: اولا، آمریکا در سوریه شکست خورده است. دوما، این تصمیم ممکن است یک حرکت حیله گرانه توسط ترامپ برای فرصت دادن به ترکیه برای گسترش اقدامات نظامی در سوریه با بهانه مبارزه با کردها باشد. سوما، ممکن است عناصر دیگری وجود داشته باشد که برای جایگزین کردن نیروهای آمریکایی در سوریه، سوق داده شوند.

 

هزینه های حضور در سوریه برای دولت آمریکا کمرشکن است

فیدیان عارف مخاطب رادیو ملایو از شهر پرابالینگا اندونزی با اشاره به اینکه تاکتیک دونالد ترامپ بر اساس هزینه و بودجه است، گفت: جنگ تجاری با چین هنوز پایان نیافته است. در عین حال ترامپ مایل است در دوره بعدی دوباره به عنوان رئیس جمهور انتخاب شود. روشن است که ترامپ می خواهد اعتماد شهروندان خود را حفظ کند تا اقتصاد کشورش نابود نشود. هزينه هاي سنگین جنگ در سوریه که باعث کاهش بودجه شده، مورد توجه ترامپ قرار گرفته است. محاسبات سود و زیان از ادامه حضور نیروهای آمریکایی در سوریه هم در نظر گرفته شده است.

 

ادامه حضور نیروهای آمریکایی در سوریه می تواند آمریکا را از نظر اقتصادی دچار ورشکستگی کند

ریح ستیادی یادی مخاطب رادیو ملایو از شهر ونگان اندونزی گفت: رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ مجبور شد نیروهای خود را از سوریه خارج کند. زیرا این منطقی ترین تصمیم اوست. ترامپ متوجه شد که اگر مأموریت و حضور نیروهای آمریکایی در سوریه ادامه یابد، آمریکا از نظر اقتصادی  ورشکست می شود و او بدون شک تحت فشار افکارعمومی است.

 

آمریکایی ها در برابر استراتژی سردار قاسم سلیمانی شکست خورده اند 

محمد سوپیان مخاطب رادیو ملایو از اندونزی با بیان اینکه خروج نیروهای آمریکا از سوریه در واقع به معنی شکست آنها در جنگ سوریه است، گفت: نیروهای آمریکایی در برابر سوریه، ایران و حزب الله شکست خوردند. آنها در برابر استراتژی سردار قاسم سلیمانی شکست خورده اند.  در عین حال دونالد ترامپ با موج اعتراضات ضد جنگ در کشور خود روبرو شده و دیگر قادر به حل این مشکل نیست.  علاوه بر این، هزینه جنگ بسیار سنگین است. ترامپ می داند که ادامه حضور نیروهای آمریکایی در سوریه یک سیاست نامطلوب و زیان آور است، به همین خاطر او نیروهای خود را از سوریه باید خارج کند حتی اگر این تصمیم برای اوشرم آور باشد.

 

خروج نیروهای آمریکایی از سوریه به هر دلیلی نشان دهنده شکست آمریکا است

ایسئورا مخاطب رادیو ملایو از اندونزی با ذکر این نکته که تصمیم برای خروج نیروهای آمریکایی از سوریه یک تصمیم مشکوک بود، گفت: از همان ابتدا آمریکا قصد سرنگونی دولت سوریه را داشت. حتما در پشت این تصمیم یک راز وجود دارد که ما دقیقا نمی دانیم. ما می دانیم که تصمیمات آمریکا هرگز به زیان منافع خودش نیست. با این وجود، خروج نیروهای آمریکایی از سوریه به هر دلیلی باشد نشان دهنده شکست این کشور است.

 

آمریکا نمی خواهد به شکستش اعتراف کند

احمد جاکا مخاطب رادیو ملایو از جاکارتای اندونزی گفت: ترامپ معتقد است که هیچ چیزی وجود ندارد که از لحاظ سیاسی و اقتصادی سودمند باشد، بنابراین تصمیم گرفت تا نیروهای آمریکایی را از سوریه خارج کند. آنها نمی خواهند بگویند «شکست خورده اند».

وی افزود: با توجه به بحران اقتصاد آمریکا، خروج نیروهای آمریکایی از سوریه در واقع یک گام درست بود. شرایط مطلوب درسوریه با پشتیبانی روسیه، ایران و چین باعث مایوس شدن امریکا و متحدانش برای اشغال و سرنگونی دولت سوریه گردید.

 

حضور آمریکا در سوریه اوضاع را پیچیده تر می کرد

ابو حیدر مخاطب سرشناس رادیو عربی از عراق  با اشاره به اینکه حضور آمریکا در سوریه وجهه ی قانونی نداشته و این امر بدون اجازه یا درخواست از این کشور انجام شده است، گفت:  بدون تردید حضور نیروهای آمریکایی در سوریه موضوع ایجاد یک راه حل سیاسی برای پایان دادن به وضعیت و بحران های موجود در این کشور را کاملا پیچده تر می کند و همچنین حضور نیروهای آمریکایی در سوریه موجب کشته شدن بسیاری از افراد و شهروندان بیگناه در طی بمباران مناطق مختلف بدون هیچ توجیه ومجوزی می شود ودر نتیجه وجود همین نیروهای آمریکایی در خاک سوریه روند تقسیم شدن منطقه خاورمیانه وحمایت از گروه های تروریستی را با تمام وجود تسریع می نماید.

 

ما  به تصمیم آمریکا مبنی بر خروج نیروهایش از خاک سوریه به دیده شک وتردید واحتیاط می نگریم

الکمیت الصغیر مخاطب رادیوعربی از عربستان سعودی گفت: نه تنها مسلمانان و بلکه تمام آزادی خواهان جهان هیچ اعتمادی به آمریکا و اقداماتش در سطح منطقه وجهان نداشته و نداریم. بر همین اساس ما به این تصمیم آمریکا مبنی بر خروج نیروهایش از خاک سوریه به دیده شک وتردید و احتیاط می نگریم و امیدواریم که چنین اقدامی یک مکر و حیله ودسیسه تلقی نگردد. البته به وعده پیروزی الهی یقین کامل داریم و معتقدیم که تمام اقدامات وتوطئه های ترامپ در منطقه نقش بر آب خواهد شد.

 

اقدامات خصمانه آمریکا در خاورمیانه محکوم است

سعید فارس السعید مخاطب رادیو عربی از سوریه گفت: توطئه ها وطرح های صیهونیستی آمریکایی در منطقه مبتنی بر شیوه ها و راهکارهای شیطانی خصمانه نو در سطح منطقه و جهان است که نخستین هدفشان در این راستا اعمال اقدامات علنی تجاوزگرانه علیه جمهوری اسلامی ایران بوده و هدف دیگرشان هم حمایت از رژیم اشغالگر اسرائیل وبرخی حاکمان مزدور مرتجع خلیج فارس  وگروه های تروریستی است.

 

حضور تروریست های مورد حمایت آمریکا در سوریه را چگونه می توان توجیه کرد؟

صبحی عبد الحمید مخاطب رادیو عربی از اردن گفت: اگر ترامپ نیروهای نظامی خود را از شرق کشور سوریه ( شرق فرات ) خارج کند ، ولی باز هم دست از سر این کشور برنخواهد داشت. زیرا تروریست های بسیاری که مورد حمایت مالی آمریکا بوده هنوز در خاک سوریه هستند و همینطور شاهدیم که ترکیه هم نیروهای خود را در مرز خود با سوریه مستقر کرده است وبنابراین با وجود چنین مواردی شاید کشور سوریه بتواند مدت زمانی ثبات خود را حفظ کند.

 

آمریکا در واقع در حال فرار از سوریه است

طریق حسن مخاطب رادیو بنگلا از بنگلادش با بیان اینکه مهمترین دلیل خروج نیروهای ارتش آمریکا از سوریه را مسئله اقتصادی می داند، گفت: وقتی آمریکا در کشورهای عربی ارتش مستقر می‌کند پول دریافت می‌کند ولی برعکس در سوریه پول زیادی هزینه می‌کند، نیروهای کردی را آموزش می‌دهد، سلاح می‌دهد و ... علت دوم خروج آمریکا از سوریه شکست آمریکا دراین کشور است. چون آمریکا در این مدت فهمیده است که بشار اسد، ایران، روسیه و حزب‌الله آمریکا را نابود خواهند کرد. علت سوم اینست که آمریکا خواسته بود کردستان را از عراق جدا کند ولی موفق نشد. لذا وقتی‌ آمریکا متوجه شد در سوریه بیهوده پول هزینه می‌شود، سریع نیروهای خود را فراری داد.

 

   آمریکا برای ضربه زدن به ایران، سوریه و حزب‌الله هرگز موفق نخواهد شد

 محمد اظهار مخاطب رادیو بنگلا از بنگلادش گفت: ارتش آمریکا تا وقتی‌که کاملاً از سوریه خارج نشود، کسی نباید به ترامپ اعتماد کند. آمریکا دروغگوی بزرگ است. آمریکا یمنی‌ها را هم فریب داده است. ولی به هر حال آمریکا باید از این منطقه اخراج شود. آمریکا برای ضربه زدن به ایران، سوریه و حزب‌الله در تلاش است ولی موفق نخواهد شد. اینک زمان سرنگونی آمریکا فرا رسیده است.

 

بدون تردید نیروهای آمریکایی به هدف خود درسوریه نرسیدند

عنا مل حق، مخاطب رادیو بنگلا از بنگلادش گفت: من فکر می‌کنم سیاست ترامپ و آمریکا عوض‌شده است، چون انتخابات آمریکا نزدیک است. همچنین آمریکا در منطقه شکست‌خورده است. غربی‌ها متوجه شدند که ماندن آنها ضرر اقتصادی زیادی دارد و چنانچه جنگ را ادامه بدهند موفق نمی‌شوند. بدون تردید نیروهای آمریکایی به هدف خود درسوریه نرسیدند.

 

سیاست های آمریکا شکست خورده است

یحیی علی مخاطب رادیو سواحیلی از شهر تانگا تانزانیا گفت: تصمیم جدید ترامپ مبنی بر خروج نیروهای خود از سوریه به معنای شکست دوباره سیاست های دولت آمریکا است.

 

سوریه باید هوشیار باشد

شرالی فاضل مخاطب رادیو سواحیلی از شهر دارالسلام تانزانیا با بیان اینکه دولت سوریه و ارگان های امنیتی این کشور باید نسبت به تصمیم اخیر ترامپ هوشیار باشند، گفت: آمریکا در تمامی اقداماتش منافع خود را در نظر داشته و در واقع همان کشوری است که زیر ساخت های سوریه را تخریب و گروه های تروریستی را در این کشور مستقر کرده و قصد نابودی دولت سوریه را داشت.

 

نابودی داعش ادعایی بیش از سوی آمریکا نیست

بالهدی علی مخاطب رادیو سواحیلی گفت : ترامپ ادعا کرده که اکنون به هدف اصلی اش در اعزام نیروهایش به سوریه که همان نابودی داعش بوده، رسیده است و این در حالی است که نیروهای آمریکایی با هدف نابودی و سرنگونی دولت سوریه به این کشور رفته بودند.

 

آمریکا در سرنگونی دولت سوریه شکست خورد

جوما عیدی عیسی مخاطب رادیو سواحیلی از تانزانیا گفت: آمریکا با هدف سرنگونی دولت سوریه نیروهای خود را وارد این کشور کرد و اکنون پس از چند سال که به اهداف شوم خود نرسیده است، نیروهایش را از این کشور خارج می کند.

 

داعش دست ساخته آمریکاست

سالم سعید مخاطب رادیو سواحیلی از شهر تانگا تانزانیا گفت: آمریکا به بهانه مبارزه با تروریسم، نفوذ و حضور خود را در کشورهای خاورمیانه از جمله عراق و سوریه گسترش داد امّا در واقع گروه های تروریستی همچون داعش ساخته دست آمریکا بودند.

 

دی ۱۲, ۱۳۹۷ ۱۵:۱۸ Asia/Tehran
کامنت