• از نگاه مخاطبان رادیو های برون مرزی: به زودی یمن، تبدیل به باتلاق عربستان و متحدانش خواهد شد

جمعی از مخاطبان رادیوهای برون مرزی، نظرات و دیدگاه های خود را پیرامون «آینده یمن» بیان کردند که همگی دال بر پیروزی قطعی ملت یمن و سرافرازی آنها در این جنگ نابرابر است که پایان آن شکست سخت برای عربستان و متحدانش را به دنبال خواهد داشت. در ذیل به تعدادی از این نظرات مخاطبان اشاره می شود.

عربستان سعی دارد  با نابود کردن جنبش انصارالله، سیستمی موافق نظام سلطنتی آل سعود در یمن پایه ریزی کند

پابلو خفره لئال خبرنگار اهل شیلی و مخاطب رادیو اسپانیایی، با اشاره به گزارش اخیر سازمان ملل در مورد جمهوری یمن که حاکی از وخامت اوضاع در این کشور عربی است، گفت:  شرایط دشوار ، پیچیده و تهدید آمیزی وجود دارد که مردم یمن از زمان آغاز محاصره دریایی، هوایی و زمینی ائتلاف کشورهای عربی به سرکردگی عربستان سعودی علیه این کشور با آن رو به رو هستند. همچنین شمار زیادی از مردم که مبتلا به بیماری وبا شده اند در مناطق تحت کنترل انصارالله به سر می برند ، مناطقی که به شدت در گیر بمباران، فشار ، تحریم و حملات تبعیض آمیز قرار دارند و شرایط به خاطر عدم دسترسی به سیستم سلامت و مشکلات موجود در ارتباط با تهیه دارو و غذا برایشان تحمیل شده است. دراین اوضاع شمار مرگ و میر مبتلایان به وبا در حال افزایش است و فشار و تحریم عربستان و همدستانش در این شرایط علیه مردم یمن همچنان ادامه دارد. همچنین پیش بینی می شود تا پایان سال 600 هزار یمنی به بیماری وبا مبتلا گردند . اوضاع رو به وخامت خواهد گذاشت و در این شرایط سازمان ملل می بایست اقدام لازم را برای مقابله با شیوع وبا و درمان  مبتلایان به این بیماری که روز به روز در حال افزایش هستند، اتخاذ نماید .

این خبرنگار شیلیایی در ادامه ضمن بیان اینکه سازمان ملل باید جلوی حملات عربستان علیه یمن را بگیرد، گفت:  بحران یمن دیگر از یک موضوع  صرف سیاسی و امنیتی و موضوعات مطرح در این درگیری خارج شده است. یمن مخالف «دکترین وهابیت» است که عربستان مروج آن در منطقه خاورمیانه و سایر نقاط جهان است و در عین حال سعی دارد که جلوی هر گونه حمایت از انصارالله و نیز جنبشی که از سال 2015 تا کنون با عربستان در جنگ است، گرفته شود . همچنین عربستان سعی دارد با نابود کردن این جنبش سیستمی موافق نظام سلطنتی آل سعود در یمن پایه ریزی کند تا با این کار جلوی نفوذ ایران در منطقه خاور میانه  از جمله یمن ، بحرین ، سوریه ، عراق و سایر نقاط این منطقه را بگیرد، درست  در شرایطی که حضور ایران در منطقه نبرد سختی را بر نیروهای تروریستی تحمیل کرده است.

لئال در پایان گفت : بحران یمن با فاکتورهای زیادی در موضوعات سیاسی ، در بحث نفوذ و تسلط بر منطقه خاور میانه از سال های خیلی دور در ارتباط است . برای مثال موضوع کنترل بر مناطق دسترسی به دریای سرخ، اقیانوس هند، منطقه باب المندب  مطرح است ، منطقه ای که صادرات نفت به سوی دریای سرخ، کانال سوئز و اروپا از این منطقه انجام می گیرد. ما شاهد آن هستیم که چگونه عربستان و همپیمانانش همیشه سعی داشته اند با  تسلط بر این مناطق یک موقعیت استراتژیک  از طریق این مناطق و از طریق جزایری که مصر به این کشور اعطا کرده است، به دست آورند. تسلط بر این مناطق به عربستان اجازه خواهد داد بر رفت و آمد نفتکش ها نظارت داشته باشند. لذا می بینیم که در اینجا انبوهی از موضوعات سیاسی ، اقتصادی و بحث منابع انرژی در جنگ عربستان علیه یمن درگیر مطرح است.  

 

ملت یمن در برابر هجمه های تاریخی که مدت هاست بر آن تحمیل شده است، ایستادگی می کند

 لیباردو اورخوئلا استاد دانشگاه کلمبیا و مخاطب رادیو اسپانیایی ضمن بیان اینکه نوعی هماهنگی میان سیاست های عربستان و اسرائیل در سطح بین الملل وجود دارد، گفت: هر دو هم پیمان بزرگی برای واشنگتن در منطقه خاورمیانه به شمار می آیند. عربستان به مردم یمن یورش می آورد ، این اقدام کاملا موافق سیاست های رژیم صهیونیستی در یمن است. عربستان و اسرائیل تمامی شرایط لازم را برای آن که همپیمان هم باشند، دارند. اسرائیل بسیار محافظه کارانه عمل می کند و به خوبی می داند که چگونه می تواند در جهان عرب ایجاد شکاف کند. البته تاکید می کنم که یک جامعه و ملت عربی (یمن) وجود دارد که حاضر است در برابر هجمه های تاریخی که مدت هاست بر آن تحمیل شده است، ایستادگی کند . این استراتژی اسرائیل است که انزوای خود را بشکند و این کار را با نفوذ در کشورهای آمریکای مرکزی و کشورهای جهان عرب انجام می دهد .

 

 بدون شک یمن، تبدیل به باتلاق عربستان و متحدانش خواهد شد

هاکان ییلماز مخاطب رادیو ترکی استانبولی از آنکارا ترکیه گفت: پیروزی محور مقاومت در سوریه و عراق به نوعی بشارت دهنده پیروزی آتی رزمندگان جبهه مقاوت در یمن بوده است. بدون شک یمن تبدیل به باتلاق عربستان و متحدانش خواهد شد.

 

مردم یمن  با  دستان خالی و اراده ای پولادین تا آخرین نفس از استقلال خود دفاع کرده و دشمن را ناکام کرده اند

مراد کانار مخاطب رادیو ترکی استانبولی از استانبول ترکیه گفت: عربستان سال هاست با حمایت آمریکا در حال بمباران یمن است. اما مردم یمن با دستان خالی و اراده ای پولادین تا آخرین نفس از استقلال خود دفاع کرده و دشمن را ناکام کرده اند.

 

مردم یمن حتماً  از این جنگ پیروز و سربلند و با افتخار بیرون خواهند آمد

صبحی عبد الحمید مخاطب رادیو عربی از اردن گفت: به راستی متجاوزان به کشور یمن منتظر چه هستند ؟ آیا خدای نکرده منتظر پیروزی هستند ؟ بدون شک آنان شکست خواهند خورد. به راستی متجاوزان به چه چیزی خود را در این جنگ دلخوش کرده اند ؟  به پول خود که البته برایشان پیروزی به بار نخواهد آورد. با ارتش خود که البته هیچ تجربه رزمی وجنگی در این باره ندارند. به متجاوزان کشور یمن نصیحت می کنم که یمن را به حال خود رها سازند. این امر مایه ننگ و عار است که برادران مسلمان خود را می کشید. اگر واقعا شجاع و دلیر هستید پس به جنگ با رژیم اشغالگر صهیونیستی بروید و از قدس و مردم ستمدیده فلسطین دفاع کنید. ان شاء الله مردم یمن از این جنگ پیروز و سربلند و  با افتخار بیرون خواهند آمد.

 

ابو بتول مخاطب رادیو عربی از عراق گفت: مقاومت جانانه و قهرمانانه ارتش و کمیته های مردمی در یمن بیانگر این واقعیت است که آنان تا پای جان و مال از میهن خود در برابر تجاوزات ددمنشانه نیروهای به اصطلاح ائتلاف عربی – سعودی به رهبری رژيم آل سعود جنایتکار  ایستادگی و مقاومت می نمایند و تمام توطئه ها و نقشه های شوم آنان را برای تسلط بر این منطقه و کشور یمن وثروت هایش خنثی خواهند نمود.

 

به امید خدا ملت یمن از این آزمون الهی سربلند و سرافراز و باشکوه بیرون خواهند آمد

علاء الخمیس مخاطب رادیو عربی از قطیف عربستان گفت: آنچه که هم اکنون بر مردم یمن می گذرد، موجب رنجش خاطر و نگرانی و اندوه است. اما با وجود محاصره اقتصادی و حملات مداوم به اصطلاح ائتلاف سعودی و گرسنگی و بیماری و ویرانی منازل و زیر ساخت های کشور یمن در سایه سکوت محافل رسمی ، شاهد آن هستیم که ملت سرافراز یمن از تسلیم و کرنش کردن در رویارویی با دشمنان ستمکار ابا داشته و همچنان در این راه از خود مقاومت و پایداری نشان می دهند و به امید خدا ملت یمن همچون ملت شریف ایران در دوران هشت سال جنگ تحمیلی از این آزمون الهی سربلند و سرافراز و باشکوه بیرون خواهند آمد و خورشید عدالت طلوع خواهد کرد و باطل هم از بین رفتنی است. 

 

بی شک کشور یمن گورستان متجاوزان خواهد بود

علی احمد ذیجان مخاطب رادیو عربی از یمن گفت: کشورهای تجاوزگر هیچ جایی در کشور یمن ندارند و به زودی شکست خورده و سرافکنده و پشیمان این کشور را ترک خواهند نمود و به امید خدا پیروزی های بیشتری در جنگ علیه این تجاوزگران از سوی مردم ، ارتش و کمیته های مردمی یمن جاری خواهد گردید و بی شک کشور یمن گورستان متجاوزان خواهد بود.

 

سرانجام تجاوزگران مرگ و نابودی و شکست است

 

محمد عبدالکریم مخاطب رادیو عربی از قطیف –عربستان گفت: کشور یمن پیشتر از این هم درگیر جنگ هایی بود که در نهایت از آنان سربلند و پیروز بیرون آمده است. ظاهرا سردمداران عربستان و امارات و مزدوران منطقه ای و خارجی که جنگ یمن را به راه انداختند ، یا تاریخ را به خوبی نخوانده اند و یا به درستی درک روشنی از مردم یمن به دست نیاورده اند که اینان مردمان جنگجو و مقاوم و پایداری هستند که هیچ وقت تسلیم زر و زور نمی شوند و در این راه ترسی به خود راه نمی دهند و در عین حال گرسنگی و تشنگی را تحمل کرده ولی ذره ای از کرامت و عزت خود را به دشمن نمی دهند و هر چقدر این تجاوزگری ها و محاصره اقتصادی علیه مردم یمن ادامه یابد ، آنها بیشتر با یکدیگر متحد می شوند و سرانجام تجاوزگران مرگ و نابودی و شکست است.

 

محمد یحیی مخاطب رادیو سواحیلی از شهر ایرینگا تانزانیا گفت: آل سعود با حمایت آمریکا و هم پیمانانش هر جنایتی را علیه مردم مظلوم یمن انجام می دهد ولی باید بداند که در نهایت توسط آمریکا نابود خواهد شد. آل سعود مشکل اصلی جهان اسلام است که با حمایت دشمنان اسلام قصد دارد به دین اسلام و کشورهای اسلامی به ویژه سوریه، یمن و عراق ضربه بزند امّا مطمئن باشد که در نهایت شکست خواهد خورد.

 

شرالی فاضل مخاطب رادیو سواحیلی از شهر دارالسلام تانزانیا گفت: حاکمان ظالم عربستان بدانند که زمان ظلم و زورگویی آنها علیه مسلمانان مظلوم یمن به پایان می رسد و در نهایت همچون دیگر حاکمان مانند صدام حسین به عاقبتی ننگین دچار می شوند.

 

سهم عربستان از جنایاتش علیه مردم بی دفاع یمن، انزوا در جهان اسلام خواهد بود

 

یحیی حسن محمد مخاطب رادیو سواحیلی از شهر مومباسا کنیا گفت:  هر چه از حملات وحشیانه رژیم آل سعود بر ضد مردم مظلوم یمن می‌گذرد، آثار شکست بیشتر در چهره حکام سعودی آشکار می‌شود. عربستان به دستور اربابان خود مردم یمن را به خاک و خون می کشد امّا باید بداند که در نهایت توسط همان اربابان همچون یک مهره سوخته کنار گذاشته خواهد شد و سهم وی از جنایاتش علیه مردم بی دفاع یمن، انزوا در جهان اسلام خواهد بود.

 

آمریکا به محض رسیدن به منافع شوم خود عربستان را کنار می زند

علی مسعود مخاطب رادیو سواحیلی از شهر زنگبار تانزانیا با اشاره به اینکه عربستان همچون نوکری دست نشانده مطیع خواسته های نامشروع آمریکا شده است، گفت: عربستان به دستور آمریکا یمن را آماج حملات خود قرار داده است امّا باید منتظر باشد که آمریکا به محض رسیدن به منافع شوم خود عربستان را کنار می زند.

 

ناصر محمد علی مخاطب رادیو سواحیلی از بروندی گفت: حاکمان سعودی با ایجاد جنگ در یمن، هزاران نفر را کشته و مجروح کرده و اقتصاد این کشور را نابود کرده اند. امّا پس از گذشت سه سال هنوز به اهداف مورد نظر خود در این جنگ دست نیافته اند و به نوعی شکست خورده اند.

 

نیروهای مقاومت یمنی به زودی پیروز واقعی این جنگ خواهند شد

عیدی ابراهیم ایستامبولی مخاطب رادیو سواحیلی  از شهر بوجومبورا بروندی گفت: عربستان در دستیابی به مقاصد خود در جنگ علیه یمن ناکام مانده است چرا که نیروهای مقاومت یمنی با شجاعت تمام در مقابل آل سعود و حامیانشان ایستاده اند و به زودی پیروز واقعی این جنگ خواهند شد.

 

سالم محمد مخاطب رادیو سواحیلی از شهر تانگا تانزانیا گفت: عربستان باید ظلم و سرکوب علیه مسلمانان یمن را که به بهانه مقابله با تروریست ها انجام می دهد، رها کند.

 

تنها راه حل پایان یافتن جنگ یمن، از بین رفتن دولت های  فاسد  و دست نشانده در منطقه است

 

شری شروان مخاطب رادیو انگلیسی از هندوستان گفت: همانطور که رهبر جنبش مردمی انصارالله به آن اشاره کرده است، یکی از مشکلات عمده منطقه غرب آسیا، دولت های فاسد و سردمداران فاسد آنها هستند. به نظر من، تنها راه حل پایان یافتن جنگ یمن، از بین رفتن این فساد و دولت های دست نشانده در منطقه است.

 

روحیه انقلابی که میان مردم یمن وجود دارد رمز پیروزی این کشور است

عبدالکریم مخاطب رادیو انگلیسی از بنگلادش گفت: به نظر من راه حل پایان بخشیدن به جنگ یمن، تکیه مردم یمن و انقلابیون به خود است. روحیه انقلابی که میان مردم یمن وجود دارد رمز پیروزی این کشور است.

 

 

 

 

اسف ۱۴, ۱۳۹۷ ۱۱:۴۴ Asia/Tehran
کامنت