• از نگاه مخاطبان رادیوهای برون مرزی

جمعی از مخاطبان رادیو های برون مرزی نظرات و دیدگاه های خود را پیرامون اولویت هایی که ایران در آغاز دهه پنجم انقلاب اسلامی باید دردستور کار خود قرار دهد، بیان نمودند که در ذیل به تعدادی از آنها اشاره می شود.

انقلاب اسلامی به  مردم ایران آموخته است تجارت خارجی هر قدر هم که تاثیر گذار باشد، مهم نیست

لوئیس فرناندز  کارشناس امور سیاسی اهل اسپانیا و مخاطب رادیو اسپانیایی درمورد اولویت های انقلاب اسلامی ایران در آغاز پنجمین دهه آن گفت: آن دسته از اولویت هایی که میان بخش اعظمی از ملت ایران مشترک است، نظیر استقلال سیاسی و دفاع از منابع کشور برای آنکه به دست قدرت های خارجی نیفتد، از اولویت های مهم نقلاب ایران در دهه جدید عمر آن است.

 ملت ایران ، ملتی است مذهبی به همین خاطر همیشه از مواضع معنوی و روحانی انقلاب اسلامی دفاع نموده است. اگر چه تحریم های آمریکا علیه ایران، ناعادلانه بوده است، با این حال هرگز قدرت و نیروی کافی برای تحت فشار قرار دادن و تسلیم نمودن انقلاب اسلامی نداشته است. چون ایران در گذشته زیر تحریم های بدتر از این بوده است ، تحریم هایی در سطح بین المللی  از سوی سازمان ملل و تحت نفوذ امریکا.

این کارشناس سیاسی اسپانیایی در ادامه افزود: امروزه ایران با تحریم هایی رو به روست که یکجانبه بوده و تنها از سوی آمریکا بر ایران تحمیل می شود. تحت فشارهای تحریم ها شرکت های زیادی از ایران رفته اند، در این شرایط شرکت های بسیار دیگری از کشورهای آسیایی همچون روسیه ، چین ، ترکیه و هند  هستند که تعدادشان بسیار بوده که همچنان با ایران در تعامل تجاری اند . در این میان شرکت های متوسط و کوچک اروپایی نیز در ایران حضور دارند.

وی در پایان گفت:  تحریم های کنونی دیگر قدرت گذشته را ندارند و ایران امروز قادر است آنها را خنثی کند. ایران در سال های اخیر موفقیت های زیادی به دست آورده است، مانند شکست تروریسم در کشورهای همسایه. همچنین می توانیم به پیشرفت های علمی زیادی اشاره کنیم در زمینه هایی چون صنعت هوا فضا  ، صنعت دفاعی و خودروسازی که ایران بدان ها دست یافته است. اینها میوه باغ انقلاب اسلامی است . انقلاب اسلامی به  مردم ایران آموخته است تجارت خارجی هر قدر هم که تاثیر گذار باشد، مهم نیست. مستقل از آن می توان یک اقتصاد بر پایه تولید ملی داخلی داشت که حاصل دست مردان و زنان ایرانی باشد . اقتصادی که در طول سال های متمادی روز به روز مستحکم تر خواهد شد و هیچ یک از دشمنان ایران قادر نخواهند بود آن را نابود کنند.

 

وجود انسجام ملی و حمایت مردمی در انقلاب اسلامی ایران، راه را برای تاثیرمداخلات قدرتهای خارجی در ایران مرتفع کرده است

دیوید رومرو کارشناس حقوق بین الملل اهل اسپانیا و مخاطب رادیو اسپانیایی، با اشاره به اینکه ایران دارای یک جامعه باز است که تبادل اطلاعات در آن جریان دارد، گفت:  این مسئله می تواند راه را برای تاثیر مداخلات قدرت های خارجی در ایران مرتفع کرده باشد.  با این حال شاهد هستیم که یک انسجام ملی و نوعی حمایت مردمی در انقلاب اسلامی ایران وجود دارد . اگر ثبات در ایران از نوع ثبات در سایر کشورها بود، هرگز این انسجام ملی در این کشور وجود نداشت. باید این مسئله را روشن کنم که ایران دارای جمعیت جوانان بالایی است نه مثل اسپانیا که تقریبا کشوری است پیر و این مسئله بسیار می تواند در آینده ایران تاثیرگذار و راهبردی باشد.

 

انقلاب اسلامی ایران طی چهل سال گذشته توانسته است با رویکردهای انقلابی خود زمینه را برای الگوسازی  انقلاب های دیگر فراهم کند


عباس ییلماز کادی اوغلو، کارشناس سیاسی اهل ترکیه و مخاطب رادیو ترکی استانبولی گفت: انقلاب اسلامی ایران در نوع خود بی نظیر بوده و در آن دوران نظام جهانی دو قطبی را تحت تاثیر قرار داده است. لذا می توان نتایج این انقلاب بی نظیر را قابل قبول و موفقیتی بزرگ خواند و این موفقیت را مدیون مردمی بودن این انقلاب و آرایی که مردم انقلابی ایران در همان اوایل این واقعه بزرگ به صندوق ها ریختند، دانست.

ییلماز کادی اوغلو در ادامه افزود: انقلاب ایران به عنوان انقلابی ایدئولوژیکی و بدون سابقه بود. برخی از دانشگاهیان و تحلیل گران در آن دوران معتقد بودند که این انقلاب ایدئولوژیکی چندان دوام نخواهد داشت و به زودی رنگ و بوی خود را از دست خواهد داد اما جمهوری اسلامی ایران با اتخاذ سیاست های ارزشی و هوشمندانه توانست بر این ادعاهای کاذب خط بطلانی کشیده و هم در عرصه منطقه ای و هم در عرصه بین المللی کارنامه موفقیت آمیزی از خود در مسائل راهبردی بر جای گذاشت. در حقیقت می توان گفت انقلاب اسلامی ایران بزرگترین و مردمی ترین انقلاب طی هزار سال اخیر است. باید تاریخ را مطالعه کرد تا به این موضوع پی برد. تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیانیه اخیر به آگاهی از تاریخ و قدم هایی که برداشته شده است نیز از همین جنبه قابل بررسی است.

این کارشناس سیاسی با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی طی 40 سال حرکت ارزشی و ایدئولوژیکی موفق شده است تا مکتب جدیدی را در جهان پایه گذاری کند، تاکید کرد: انقلاب اسلامی منحصر به  ایران و منطقه نبوده بلکه متعلق به جهانیان است. این نظام اسلامی در تلاش است تا حکومت دینی بر پایه عدل و برابری برقرار کند. این یک الگو برای جهانیان شمرده می شود که از وضعیت فعلی نابسامان و ناعادلانه جهان به ستوه آمده اند.

وی در پایان گفت: ایرانیان با این انقلاب ثابت کردند که به رغم تمامی حمایت ها از حکام دیکتاتور می توان آنها را ساقط کرده و دموکراسی را در کشورها حاکم نمود. این انقلاب بدون شک واقعه ای استثنایی برای ملت های منطقه است و الگو گیری از انقلاب اسلامی ایران برای سرنگونی حکام دیکتاتور منطقه لازم است.

 

 

شرالی فاضل مخاطب رادیو سواحیلی از شهر دارالسلام تانزانیا گفت: جمهوری اسلامی ایران در طول چهل سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی با اقتدار در برابر دشمنان ایستاد و علیرغم تهدیدات و فشارهای دشمن با استقلال کامل به پیشرفت های قابل توجهی دست یافت. اکنون انقلاب اسلامی ایران وارد دهه پنجم شده است و دشمن به توطئه های خود علیه جمهوری اسلامی ایران و ایجاد محدودیت در مسیر توسعه و پیشرفت ایران ادامه می دهد. امّا ملّت ایران با هوشیاری با توطئه های دشمن مقابله کرده و پرتلاش تر از قبل مسیرهای پیشرفت را طی خواهد نمود.

 

 

بالهدی علی مخاطب رادیو سواحیلی از شهر تانگا تانزانیا گفت: دشمنان قسم خورده انقلاب با تحریم و فشار علیه جمهوری اسلامی ایران قصد دارند مردم ایران را علیه نظام اسلامی بشورانند، امّا باید بدانند که مردم ایران با پیروی از فرامین رهبری و اتحاد و همبستگی خود مشت محکمی به دهان دشمنان خواهند زد.

 

ملت ایران در دهه پنجم انقلاب، گام ‌های مقاوم ‌تر و استوارتری برخواهند داشت

سالم محمد مخاطب رادیو سواحیلی از شهر زنگبار تانزانیا گفت: حضور گسترده مردم ایران در چهلمین جشن پیروزی انقلاب اسلامی نشان داد که این مردم در دهه پنجم گام ‌های مقاوم ‌تر و استوارتری برخواهند داشت و ایران را به قله های توسعه و پیشرفت خواهند رساند.

 

 

علی عبدا... مخاطب رادیو سواحیلی از شهر زنگبار تانزانیا گفت: آمریکا، ایران را یکی از موانع مهم خود برای سلطه بر جهان می داند و از این رو سعی در به چالش کشیدن انقلاب و فرو پاشی نظام مقدّس جمهوری اسلامی دارد و در این راه از هیچ وسیله ای دریغ نکرده است. دولتمردان و ملّت ایران باید هوشیار باشند و در مقابل توطئه های دشمن ایستادگی نمایند.

 

 

لی یون ( علی )  یکی از مخاطبان شیعی رادیو چینی گفت: ایران در آغاز دهه پنجم انقلاب اسلامی خود در عرصه بین المللی باید اولویت های زیر را مدنظر قرار دهد:

1-مقابله با جاسوسان امپریالیست و هژمونیست آمریکا و رژیم صهیونیستی.  

2-حفاظت از دانشمندان هسته ای ایران و تلاش بیشتر برای پیشبرد اهداف علمی .

3-لزوم هوشیاری آحاد ملت ایران در مقابله با  نفوذ دشمنان.

4-تلاش سخت کوشانه برای توسعه فناوری های دفاعی و دفاع از امنیت مسلم جمهوری اسلامی ایران.

5-بهبود سطح زندگی مردم ایران و ارتقای روابط دوستی هزاران ساله ایران و چین و توسعه روابط دوجانبه بین دو کشور.

 

آغاز دهه پنجم انقلاب اسلامی ایران، دهه دستیابی ایران به قدرت رویارویی با قدرت های بزرگ دنیا به لحاظ برخوردار شدن از امکانات وتوانمندی های والا است

 

ابو محمد مهدی مخاطب سرشناس رادیو عربی از یمن گفت: آینده ایران به عنوان یک کشور تأثیر گذار در سطح منطقه وجهان بعد از وارد شدن به دهه پنجم انقلاب  اسلامی، علیرغم توطئه ها وتحریم های ظالمانه علیه این کشور خیلی خوب و امیدوارکننده پیش بینی می شود که البته این امر منوط به وجود برخی دستاوردها و راهبردهای لازم در این راه برای ادامه مسیر و تداوم نظام جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور بزرگ اسلامی در منطقه و جهان است و بدون شک جمهوری اسلامی ایران توانسته است با گذشت چهار دهه از عمر انقلاب اسلامی به موفقیت های چشمگیری در تمام حوزه ها دست یابد.

این مخاطب سرشناس رادیو عربی در ادامه افزود: آغاز دهه پنجم انقلاب اسلامی ایران، دهه دستیابی ایران به قدرت رویارویی با قدرت های بزرگ دنیا به لحاظ برخوردار شدن از امکانات و توانمندی های والا است که از جمله می توان به دستیابی ایران به انرژی هسته ای و توسعه چرخ اقتصاد و صنایع بزرگ و تکنولوژی های خاص و منحصر به فرد خود و نیز سامانه های مخصوص موشک های ماهواره بر و دیگر توانمندی های فوق العاده و مورد توجه اشاره کرد.

 

 

صبحي عبد الحميد مخاطب رادیو عربی از اردن گفت: آینده جمهوری اسلامی ایران با وجود تحریم های دشمنان، به لحاظ اقتصادی ، نظامی و دیگر حوزه ها در منطقه درخشان و شکوفا خواهد بود که البته این امر منوط به اراده و همت مردم شریف ایران در چگونگی مقابله با چالش های موجود و توطئه های واپس گرایانه آمریکا در سطح منطقه و جهان است.

 

 علاء الخمیس مخاطب رادیو عربی از قطیف عربستان گفت: با وجود موانع و مشکلات پیش روی ایران و محاصره اقتصادی و فشارهایی که از بیرون بر این کشور وارد می شود و نیز دروغ پردازی ها و هیاهوی تبلیغاتی مداومی که علیه جمهوری اسلامی ایران در سطح جهان و منطقه صورت می گیرد ، ایران اسلامی همواره سربلند و باشکوه و قدرتمند باقی خواهد ماند و تأثیر گذاری مثبتش در جهان هیچ تغییری نخواهد داشت مادامی که به اصول ثابت خود پایبند بوده و در راه اعتلای کلمه الله و حفظ اصول و مبادی و ارزش های اسلام اصیل گام بردارد.

 

 

انقلاب اسلامی ایران  وارد مرحله دیگری از تکامل خود شده و امیدواریم که  در این مرحله  هم  گام های استوار  و قابل الگو پذیری برای  مردم  جهان به ویژه افغانها بردارد

 

کرامت الله البداوي مخاطب رادیو پشتو از استان ارزگان افغانستان با اشاره به اینکه دستاوردهای انقلاب اسلامی در چهل سال گذشته در زمینه های مختلف علمی، پزشکی، امنیتی، فرهنگی و...  واقعا  خیره کننده  و قابل توجه بوده است، گفت: همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی ایران، در افغانستان هم تحولات آغاز شد و تقریبا سی سال از پیروزی مجاهدین افغانستان علیه نیروهای شوروی می گذرد ولی وضعیتی که امروز افغانستان دارد اصلا با دستاوردها و پیشرفت های انقلاب اسلامی ایران قابل مقایسه نیست. انقلاب اسلامی ایران وارد مرحله دیگری از تکامل خود شده و امیدواریم که  در این مرحله  هم  مانند گذشته گام های استوار  و قابل الگوپذیری برای  مردم  جهان به ویژه افغان ها بردارد.

 

دیمیتری مخاطب رادیو روسی از روسیه گفت: انقلاب اسلامی ایران یک اتفاق بزرگ در جهان بود و ادامه راه انقلاب بعد از 40 سال تا رسیدن به اهداف آن دستاورد بزرگی برای ایرانیان خواهد بود.

 

 

دمیر مخاطب رادیو روسی گفت: ایران یک الگو برای کشورها و ملت هایی است که برای تغییر و رسیدن به خودکفایی تلاش می کنند.

 

ایرینا مخاطب رادیو روسی از اوکراین گفت:  بعد از 40 سالگی انقلاب اسلامی، ایران باید تلاش کند شعارها و آرمان های اولیه مردم را تحقق بخشد.

 

 

اقدامات خصمانه آمریکا،  تنها باعث یکپارچگی بیشتر مردم ایران خواهد شد

 

مارتین روگان مخاطب رادیو انگلیسی از اسکاتلند گفت: اطمینان دارم که ملت ایران تنها با اتحاد و همبستگی می توانند در برابر زورگویی های آمریکا و غرب بایستند و اقدامات خصمانه آمریکا،  تنها باعث یکپارچگی بیشتر مردم ایران خواهد شد. امیدوارم که تحریم های آمریکا علیه ایران همانطور که در طول این چهل سال کارساز نبوده، در آینده نیز بی اثر باشد.

 

تاسی از رهنمود های امام خامنه ای، رمز اتحاد ملت ایران و موفقیت این کشور در آینده خواهد بود

محمد خاکو مخاطب رادیو انگلیسی از آمریکا گفت: خوشبختانه پس از 40 سال از پیروزی انقلاب اسلامی ایران و علیرغم همه فشارها و تحریم هایی که از شرق و غرب بر آن وارد شده، ایران اسلامی همواره همبستگی، استقلال و عزت خود را حفظ کرده و همه اینها  امکان پذیر نبود جز با رهبری امام خمینی (ره) و سپس رهنمودهای رهبر انقلاب آیت الله خامنه ای. به نظر من، تاسی از رهنمودهای امام خامنه ای رمز اتحاد ملت ایران و موفقیت این کشور در آینده خواهد بود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسف ۲۲, ۱۳۹۷ ۱۰:۲۲ Asia/Tehran
کامنت