• ازنگاه مخاطبان رادیوهای برون مرزی: حمله موشکی ایران به پایگاه نظامی آمریکا در عراق مشت محکمی بر دهان استکبار بود

جمعی از مخاطبان رادیوهای برون مرزی، حمله موشکی سپاه به پایگاه نظامی آمریکا در منطقه «عین الاسد» را پاسخی کوبنده و اقدامی شجاعانه از سوی ایران دانسته و بر اینکه این اقدام توانایی ایران در به زانو درآوردن آمریکا و ضعف دولت ترامپ را به جهانیان نشان داد، تاکید کردند.

تحلیلگر سیاسی اسپانیایی:
ضعف درونی سیستم حاکمه آمریکا آشکار شده است

 

کارشناس سیاسی اهل اسپانیا گفت: حمله موشکی به «عین الاسد» از سوی ایران، هشداری به برتری جویی، نژادپرستی غربی و بنیاد گرایی مسیحی بود. آنها نمی خواهند نشان دهند که  چقدر از درون ضعیف هستند ولی این موضوع برای همگان آشکار شده است.

 

اینیاکی خیل سان بیسنته، کارشناس امورسیاسی از ایالت باسک اسپانیا و کارشناس رادیو اسپانیایی معاونت برون مرزی صداوسیما  اضافه کرد: این یک استراتژی از پیش تعیین شده از سوی ایالات متحده بوده است برای آنکه سردار سلیمانی را در یک موقعیت مشخص قرار دهد. اطلاعات منتشر شده توسط مطبوعات آزاد حاکی از آن است که امریکا به بهانه برگزاری مذاکره میان عراق و عربستان و غیره ...یک تله برای سردار سلیمانی مهیا کرده بود که البته این مسئله به مذاکرات بعدی موکول شد و این مسئله از سوی یکی از مقامات عراقی افشا شده است. بعد از مشخص شدن منطقه حضور سلیمانی، عملیات ترور وی آغاز گردید.

 
بیسنته در ادامه افزود: آمریکا به راستی چه هدفی را از این اقدام دنبال کرده است؟ امریکا سعی داشته است ایران را در شرایطی قرار دهد که جرات پاسخ دادن را نداشته باشد. همچنین شاید قصد داشته عراق ، جنبش مردمی و مقاومت ضد امپریالیستی این کشور را به سمتی بکشاند که به آنها ثابت کند آمریکا هرگز از بابت اقدامات خود عذر خواهی نمی کند ، بلکه کنترل کافی را داراست تا بتواند هر کسی را در هر نقطه که بخواهد ترور کند.


این کارشناس سیاسی با اشاره به اینکه  سردار سلیمانی در مناسبات بین المللی  به خصوص در روابط ایران با دنیای اسلام، فردی کلیدی محسوب می شد، اظهار کرد: او در سال 2011 در لیبی گروهی را هدایت کرده بود تا بفهمند چه کسانی مسببان اصلی تجاوز و نابودی در این کشور هستند. وی حضور درخشانی در جنگ سوریه در سال 2011 داشت . او فردی بود که متوجه شد پشت سر داعش سرویس های جاسوسی غربی در حال فعالیت هستند و  جلوی این جریان ایستاد و آنها را متوقف کرد. او مذاکره با روس ها را پیش برد و روسیه و سوریه را در مسیر مبارزه با استراتژی های امریکا در منطقه قرار داد.
وی ادامه داد: سردار سلیمانی میان نیروهای عراقی ، نیروهای داوطلب فلسطینی و ایرانی هماهنگی ایجاد نمود تا با اتحاد با یکدیگر بر نیروهای داعش در سوریه فائق آمدند. سلیمانی فردی بود که تلاش های امریکا را برای گرفتار کردن عراق در چنگ تروریست های داعش، با شکست مواجه کرد. داعشی هایی که در یک قدمی تصرف بغداد بودند. او میان گروه های مختلف ملت عراق و جنبش های تشیع این کشور اتحاد ایجاد کرد. تمامی این مسائل باعث شد امریکایی ها به این باور برسند که می توانند در عراق و سوریه و ایران عامل خود را جایگزین سلیمانی کنند. این یک اشتباه مکرر در فرهنگ غربی است ، این که مردم سایر اقوام را تحقیر می کنند و آنان را پست می انگارند.   

 
  بیسنته درادامه خاطرنشان کرد: نیروی نظامی امریکایی در آن شرایط در حال آماده باش بودند. البته نه تنها امریکا بلکه اسرائیل و تمامی قدرت های امپریالیستی همواره در حالت آماده باش هستند. با این حال پنتاگون اعلام کرده بود ما انتظار این اقدام ایران را نداشتیم.

بدون شک آنها گرفتار حملات ایران شدند. با وجود آنکه در حالت آماده باش بودند  کشته و  زخمی بر روی دستشان باقی ماند. دفاع موشکی امریکا نیز نتوانسته بود حتی یکی از موشک های ایران را ساقط نماید. بسیاری از کارکنان آنجا درگیر جشن کریسمس بودند و بر اثر شدت بارش برف و یخبندان حتی نتوانسته بودند به محل کارشان بروند. این حملات هشداری از سوی ایران بوده است ، هشدار به برتری جویی ، نژادپرستی غربی و بنیادگرایی مسیحی.

 

وی با اشاره به چشم انداز این مسئله گفت: آنها در حال شناسایی و جمع آوری اطلاعات در باره این حمله هستند. در داخل پنتاگون یک جریان نظامی وجود دارد که کاملا مخالف جنگ با ایران است. چون آنها به خوبی می دانند که پیروز این جنگ نخواهند بود. یک کارشناس معروف روسی دراین باره گفته است:« امریکا برای شکست ایران به یک میلیون سرباز نیاز خواهد داشت و این همان چیزی است که ترامپ را از این امر باز می دارد.»


کارشناس رادیو اسپانیایی با تاکید بر اینکه آنها  نمی خواستند باور کنند جنبش اسلامی در اتحاد با ایران است، گفت: برخی از دولت های غربی همچون نوکران امریکا مواضعی ضد ایرانی در این رابطه اتخاذ کردند و  ما شاهد آن بودیم که در داخل امریکا و همچنین در اروپا جنبش های دموکراتیک اجتماعی تجمعاتی را در اعتراض به ترور سردار سلیمانی و در دفاع از حقوق ملت ایران برپا کردند.  آنها می خواهند با فشار تحریم های اقتصادی بر ایران، این کشور را تضعیف کنند. البته منتظرند ببینند آیا ترامپ در انتخابات   2021 پیروز خواهد بود یا خیر ، بعد باید دید چه کار خواهند کرد.

 

وی در پایان گفت: آنها حتی این تئوری را مطرح کردند که این حملات از سوی ایران و یا یک سازمان شیعی نبوده است. البته اعلام نکردند پس کار چه کسی بوده ؟! در این رابطه سکوت سنگینی کرده اند. همچنین در مورد این که چگونه عراقی ها را فریب دادند تا سلیمانی را به دام بیندازند نیز سکوت کرده اند  و در نهایت سکوت در مورد تناقضاتی که در داخل امریکا وجود دارد . متاسفانه این موضوع نیز هنوز به خوبی تحلیل نشده است . آنها نمی خواهند نشان دهند که چقدر از درون ضعیف هستند. در مورد شکست ترامپ و کابینه وی نیز باید تحلیل های بیشتری صورت گیرد.

 

 

نویسنده و کارشناس سیاسی ترک:

نیروهای مقاومت ایرانی  شایسته ترین پاسخ را به آمریکایی ها دادند

تحلیلگر سیاسی ترک گفت: خوشبختانه اقدام جنایتکارانه آمریکا در ترور سردار قاسم سلیمانی بی پاسخ نماند و مردم ایران و نیروهای مقاومت ایرانی، شایسته ترین پاسخ را به آمریکایی ها دادند تا این بار معادلات برعکس شود. این بار انتظار می رود آمریکایی ها از مواضع خود در غرب آسیا عقب نشینی کنند. بدون تردید این ترور می تواند موجب خروج نیروهای آمریکایی از منطقه شود.

ارجان دولابچی، کارشناس امور سیاسی و از نویسندگان روزنامه «آیدینلیق» Aydınlık  ترکیه و کارشناس رادیو ترکی استانبولی معاونت برون مرزی صداوسیما اظهار کرد: اتفاق بزرگ و شوکه کننده ای رخ داد که  غیر قابل پیش بینی بود. شخصیتی بزرگ ترور و واقعه ای غم انگیز رخ داد. البته پاسخ کوبنده ایران و حضور میلیونی ایرانی ها در مراسم تشییع جنازه شهید قاسم سلیمانی ادعاهای آمریکایی ها را یکی پس از دیگری نقش برآب کرد. در حقیقت رزمایش مشترک ایران، روسیه و چین و همراهی این سه کشور که رقیب جهانی و منطقه ای آمریکا نیز محسوب می شوند، مقامات کاخ سفید و پنتاگون را به شدت نگران کرد. ترور سردار قاسم سلیمانی نیز باید در همین چارچوب مورد بررسی قرار گیرد. آمریکا برای جدا کردن ایران از روسیه و چین، این اقدام را انجام داد و واشنگتن برای به انزوا کشاندن ایران در عرصه جهانی با تحمیل شرایط خاص به دنبال دور ساختن متحدان از آن است.

دولابچی، با اشاره به بن بست موجود در سیاست های آمریکا در منطقه گفت : واشنگتن  وقتی دید در باتلاق غرب آسیا در حال غرق شدن است، این بار توطئه ای جدید را طرح ریزی کرد . در همین راستا اقدامات تحریک آمیزی در راستای تحقق این توطئه انجام داد. به این ترتیب که مواضع «حشد الشعبی» را مورد اصابت قرار داد. البته پاسخ عراقی ها به این مسئله فراتر از انتظار آمریکایی ها بود. اما واشنگتن این خشم خود را با ترور شهید قاسم سلیمانی نشان داد. این اقدام جنایتکارانه نیز بی پاسخ نماند و مردم ایران و نیروهای مقاومت ایرانی، شایسته ترین پاسخ را به آمریکایی ها دادند تا این بار معادلات برعکس شود. این بار انتظار می رود آمریکایی ها از مواضع خود در غرب آسیا عقب نشینی کنند. بدون تردید این ترور می تواند موجب خروج نیروهای آمریکایی از منطقه شود.

 

 

علی محمد، مخاطب رادیو سواحیلی از شهر شینیانگا تانزانیا گفت: جمهوری اسلامی ایران بدون چشم بر هم زدنی، اولین انتقام خود را از آمریکا گرفت.

 

حمله به پایگاه «عین الاسد» اولین  و کوچکترین انتقام جمهوری اسلامی ایران از آمریکا بود

بالهدی علی، مخاطب رادیو سواحیلی از شهر تانگای تانزانیا گفت: حمله به پایگاه «عین الاسد» اولین  و کوچک ترین انتقام جمهوری اسلامی ایران از آمریکا برای ریخته شدن خون پاک شهید سلیمانی، ابومهدی المهندس و یارانش بود. آمریکا بداند در صورت انجام هر اقدامی باید منتظر حملات دیگر ایران باشد.

وی در ادامه افزود: دولت و مردم عراق نباید از تهدیدهای رئیس جمهور نادان آمریکا بترسند و با عزمی جزم، نیروهای آمریکایی را از کشور خود اخراج کنند.علی محمد، مخاطب رادیو سواحیلی از شهر شینیانگا تانزانیا گفت: جمهوری اسلامی ایران بدون چشم بر هم زدنی، اولین انتقام خود را از آمریکا گرفت.

 

اقدام شجاعانه ایران در حمله به پایگاه نظامی آمریکا در عراق اقدامی مثبت در جهت به زانو درآوردن آمریکا بود

شرالی فاضل، مخاطب رادیو سواحیلی از شهر دارالسلام تانزانیا گفت: مقامات آمریکا با سیاست های جنگ طلبانه خود، مردم جهان را به ستوه آورده اند و اقدام شجاعانه ایران در حمله به پایگاه نظامی آمریکا در عراق، اقدامی مثبت در جهت به زانو درآوردن آمریکا بود.

وی در ادامه افزود: جمهوری اسلامی ایران یکی از قدرت های نظامی بزرگ جهان است و آمریکا باید منتظر پاسخ های بعدی ایران باشد. مردم آمریکا باید بدانند که رئیس جمهورشان ترامپ و دیگر مقامات این کشور خطر بزرگی برای جهان محسوب می شوند زیرا همگی جنگ طلب و سلطه جو هستند.

 

حمله موشکی سپاه به پایگاه «عین الاسد» پاسخی به جنایت وحشیانه آمریکا بود

علی خمیس حسن، مخاطب رادیو سواحیلی از شهر زنگبار تانزانیا گفت: شهادت سردار سلیمانی مصیبتی بس بزرگ نه تنها برای مردم ایران بلکه برای تمام آزادی خواهان جهان بود و حمله موشکی سپاه ایران به پایگاه «عین الاسد» پاسخی به این جنایت وحشیانه آمریکا بود.

 

محفوظ سالم، مخاطب رادیو سواحیلی از شهر پمبای تانزانیا گفت: حمله نظامی ایران به پایگاه آمریکایی ها بدان معناست که آمریکا باید هرچه سریع تر نیروهای خود را  از منطقه خارج کند.

 

یحیی علی، مخاطب رادیو سواحیلی از شهر تانگای تانزانیا گفت: جمهوری اسلامی ایران با ادامه مسیر خود در جبهه مقاومت و مقابله با تروریست ها، نابودی آمریکا، اسرائیل و متحدانش را رقم خواهد زد.

 

حادثه هواپیمای اوکراینی در تهران نیز ناشی از فتنه های جنگ افروزانه آمریکا بود

جوما جعفر ساگایی، مخاطب رادیو سواحیلی از شهر مارای تانزانیا گفت: شهادت سردار سلیمانی فقدانی بزرگ برای جهان اسلام است. ایشان به شهادت که آرزوی شان بود رسید، امّا نام و یادش همواره زنده خواهد ماند. مجاهدت های شهید سلیمانی در مقابله با تروریست ها به ویژه داعش و به ارمغان آوردن امنیت در عراق و سوریه هیچ گاه فراموش نخواهد شد.

وی در ادامه افزود: ترامپ عامل اصلی تمامی فتنه های جهان است و در واقع حادثه هواپیمای اوکراینی در تهران نیز ناشی از فتنه های جنگ افروزانه آمریکا بود.

 

یحیی حسن محمد، مخاطب رادیو سواحیلی از شهر موباسا کنیا گفت: حتی مردم ژاپن هم با تظاهرات در مقابل سفارت آمریکا، سیاست های جنگ طلبانه آمریکا و ترور سردار سلیمانی را محکوم کردند زیرا در واقع مردم ژاپن در حمله اتمی آمریکا به هیروشیما، خوی جنایتکارانه آمریکا را به خوبی شناخته اند.

 

 

ابو أياد الحوقره، مخاطب  رادیو عربی از یمن گفت: حمله موشکی ایران به پایگاه نظامی آمریکا در منطقه «عین الاسد» عراق، پاسخی قانونی و کوبنده در پی ترور سردار شهید اسلام حاج قاسم سلیمانی و حاج ابومهدی المهندس و دیگر همرزمانشان در این حادثه تروریستی و دردناک بود که ترس و وحشت ترامپ و دیگر مقامات این کشور را در پی آورد.

         

 

حمله موشکی ایران به پایگاه نظامی آمریکا در منطقه «عین الاسد» عراق، سیلی محکمی بر دهان آمریکای استکبارگر بود

 

ابومحمد مهدی، مخاطب رادیو عربی از یمن گفت: حمله موشکی ایران به پایگاه نظامی آمریکا در منطقه «عین الاسد» عراق، مشت  محکمی بر دهان آمریکای استکبارگر بود. موشک های ایرانی توانستند به تمام سیستم های دفاعی و پدافندی بزرگترین پایگاه نظامی آمریکا در منطقه غرب آسیا  نفوذ کرده و آنها را غیر فعال نمایند و این امر یعنی ایران اسلامی دارای سامانه های موشکی برخوردار از فناوری دقیق ساخت داخل و مجهز به دستگاه های ایجاد پارازیت بر روی بزرگترین رادارهای پایگاه عین الاسد است که به راحتی توانستند به اتاق عملیات و کنترل این پایگاه بدون هیچ مانع قابل ذکر یا بدون مقاومت سسیتم های پدافندی همچون پاتریوت و مانند آن نفوذ کنند. بدون  تردید این حمله موشکی نخستین سیلی است که آمریکا در پایگاه های نظامی خود در خارج از آمریکا به چشم دیده است. پایگاهی که جزو بزرگ ترین و مدرن ترین پایگاه های نظامی آمریکا در جهان محسوب می شود.

 

 

 

پاسخ غیر منتظره  و فوری  از سوی ایران، درس فراموش نشدنی به آمریکا و دیگر همپیمانان منطقه ای و جهانی اش داد

محمدعبدالكريم، مخاطب رادیو عربی از منطقه  قطیف عربستان سعودی گفت: پاسخ ایران به ترور سپهبد حاج قاسم سلیمانی و دیگر همرزمانش، در حمله موشکی به پایگاه عین الاسد عراق ابعاد گسترده تری را در بر گرفت و این پاسخ غیر منتظره  و فوری  از سوی ایران آنچنان درس فراموش نشدنی به آمریکا و دیگر همپیمانان منطقه ای و جهانی اش داد که دیگر جمهوری اسلامی ایران را ضعیف و ناتوان تصور نکنند و این درحالی است که ایران اسلامی حتی در حالت جنگ هم اصول و مبادی و ارزش های انسانی را فراموش نخواهد کرد.

 

پاول موکوزا، مخاطب رادیو انگلیسی از اوگاندا گفت: ما در غم از دست دادن قهرمان ایران سردار سلیمانی به دست دولت امپریالیست آمریکا کنار مردم ایران ایستاده ایم. امیدوارم که خداوند متعال سخت ترین تنبیه را برای رئیس جمهور شیطانی آمریکا و تمام کسانی که در ترور بزدلانه  سردار سلیمانی دست داشتند، مقدر کند.

 

انزو پیستونه، مخاطب رادیو انگلیسی از ایتالیا گفت: ترور و به شهادت رساندن سردار سلیمانی به طور قطع یک اقدام تروریستی است. در این حمله تروریستی دو تن از معماران بزرگ و کلیدی شکست تروریست های داعش در عراق و سوریه یعنی سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس  در اقدامی بزدلانه  به شهادت رسانده شدند. لذا هر شخصی که در فرماندهی، هماهنگی و اجرای این حمله دست داشته نیز تروریست است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دی ۲۹, ۱۳۹۸ ۰۹:۳۱ Asia/Tehran
کامنت