• رئیس بنیاد خاورمیانه اندونزی: آمریکا به خاطر ترور سردار سلیمانی باید در دادگاه های بین المللی محاکمه شود

رئیس بنیاد خاورمیانه اندونزی گفت: پرونده ترور سردار سلیمانی باید به دادگاه بین المللی ارائه شود. زیرا به عنوان جنایت جنگی آمریکا محسوب می شود که به هیچ وجه قابل توجیه نیست. پس از شهادت سردار قاسم سلیمانی ، اقتدار ایالات متحده بیش از پیش مورد سوال قرار گرفت و کاری که رئیس جمهور آمریکا انجام داده است، باعث کاهش هژمونی ایالات متحده در خاورمیانه و جهان خواهد شد.

دکتر زوهیری مسراوی، رئیس بنیاد خاورمیانه اندونزی، نویسنده و از اندیشمندان «نهضت العلما»ی اندونزی و کارشناس سیاسی رادیو ملایوی معاونت برون مرزی صداوسیما گفت: اقدام وحشیانه ایالات متحده آمریکا در به شهادت رساندن سردار سلیمانی ، نقض آشکار حقوق بشر و قوانین بین المللی بود. همه ما می دانیم که حاج قاسم سلیمانی به دعوت نخست وزیر عراق به این کشور می رفت. بنابراین ، هر بهانه ای که توسط رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ گفته شد، به هیچ وجه قابل توجیه نیست. ما  انتقاداتی از این رفتار بی اساس ترامپ از سراسر جهان از جمله در خود ایالات متحده مشاهده کردیم. ما نیز در اندونزی این اقدام را به شدت محکوم کردیم. چون در واقع نقض آشکار تمامیت ارضی کشور عراق توسط آمریکا است.

مسراوی با اشاره به اینکه این اقدام در واقع  یک حمله تروریستی بود که به دستور مستقیم رئیس جمهور ترامپ انجام گرفت، گفت: این پرونده باید به دادگاه بین المللی ارائه شود. زیرا به عنوان  یک جنایت جنگی محسوب می شود که به هیچ وجه قابل توجیه نیست. در شرایط کنونی در آمریکا، رئیس جمهور ترامپ شکست خورده است. ترامپ می خواست با اقدام خشن علیه سردار قاسم سلیمانی ، موقعیت خود را حفظ کند. به نظر می رسد اکثریت شهروندان آمریکایی این اقدام را محکوم و درجهت ناامنی و ناپایدار کردن اوضاع خاورمیانه ارزیابی نمودند. حتی برخی احزاب به  بی تدبیری ترامپ در سیاست خارجی آمریکا اشاره دارند.

رئیس بنیاد خاورمیانه اندونزی در ادامه افزود: پس از شهادت سردار قاسم سلیمانی ، اقتدار ایالات متحده  بیش از پیش مورد سوال قرار گرفت و کاری که رئیس جمهور آمریکا انجام داده است، باعث کاهش هژمونی ایالات متحده در خاورمیانه و جهان خواهد شد. اقدام آمریکا در ترور سردار سلیمانی به معنای اقدام علیه اقتدار و امنیت ایران است. لذا مردم ایران از این کار آمریکا بسیار عصبانی و خواهان انتقام قاطع از این اقدام تروریستی شدند.  

این کارشناس سیاسی رادیو ملایو  خاطر نشان کرد: پس از حمله موشکی ایران به پایگاه آمریکایی «عین الاسد» در عراق ، ایالات متحده از نظر روحی دچار ترس و شکست خوردگی شده بود ، زیرا معلوم شد که ایران نیرومند است. ایران آنقدر قوی بود که نمی توان آن را دست کم گرفت.  شهادت سردار قاسم سلیمانی روشنگری مقاومت ایران علیه استکبار آمریکا و متحدانش در خاورمیانه را نشان داد.

این اندیشمند «نهضت العلما»ی اندونزی با اشاره به پیام رهبری درجهت روشنگری و آگاهی بخشی به جهان عرب ، در مورد نقش آمریكا در  تجزیه و نابودی خاور میانه گفت: آیت الله خامنه ای در این پیام که در خطبه نماز جمعه اخیر تهران ایراد شد، به آگاهی جمعی دربرابر نقش مخرب آمریكا اشاره کردند. مقام معظم رهبری از جهان عرب خواستند که مراقب منطقه از خطر حضور عمیق پیش از حد آمریكا در خاورمیانه باشند. زیرا حضور نظامی و نفوذ سیاسی ، حتی اقتصاد ایالات متحده  در منطقه باعث جلوگیری خاورمیانه و جهان عرب از پیشرفت و ترقی خواهد شد.

وی در پایان گفت: ما  می ببینیم آمریکا به جهان عرب احترام نمی گذارد و حضورش به نفع آنها نیست. اکنون که رهبری این پیام مهم را برای جهان عرب ارسال کرده است، امیدوارم رهبران جهان عرب آگاهی جدیدی برای درک خطر حضور ایالات متحده در خاورمیانه داشته باشند.

 

بهمن ۰۸, ۱۳۹۸ ۱۳:۵۳ Asia/Tehran
کامنت