• از نگاه مخاطبان رادیوهای برون مرزی: معامله قرن، طرحی در جهت اهداف شوم آمریکا و به غارت بردن فلسطین است

جمعی از مخاطبان رادیوهای برون مرزی صداوسیما، ضمن محکوم کردن رونمایی از طرح معامله قرن ، این اقدام سخیف توسط ترامپ را بهره برداری از لابی صهیونیسم و مشروعیت بخشیدن به اشغالگری اسرائیل دانسته و بر اتحاد جهان اسلام برای مقابله با این طرح تاکید کردند.

کارشناس سیاسی  اروگوئه ای :

رونمایی از طرح معامله قرن مشروعیت بخشیدن به اشغالگری اسرائیل است

یک تحلیلگر سیاسی اروگوئه ای گفت:  تلاش امریکا به شکلی به اصطلاح قانونی برای به سرانجام رساندن امری کاملا غیرقانونی با تایید رژیم صهیونیستی است، تا تمامی امید و آمال ملت فلسطین برای دست یابی به آزادی و استقلال برای همیشه نابود شود. راه حلی که امریکا تحت عنوان «معامله قرن» ارائه داده است، اساساً مشروعیت بخشیدن به اشغالگری اسرائیل است. مشروعیت بخشیدن به تسلطی است که رژیم صهیونیسی بر ملت فلسطین دارد .

روبن سوآرس، عضو کوناکوپ (CONAICOP) شورای ملی و بین المللی ارتباط مردمی اروگوئه، کارشناس سیاسی و کارشناس رادیو اسپانیایی معاونت برون مرزی صداوسیما در ادامه افزود: طرح مذکور نه تنها هیچ گونه حق حاکمیتی برای فلسطینیان قائل نیست، بلکه تمامی قطعنامه های سازمان ملل را نیز در این رابطه زیر پا می گذارد. در طرح معامله قرن هیچ حرفی از مذاکره میان طرفین و یا حتی تشکیل دولت مستقل فلسطین به میان نیامده است. تنها چیزی که اسرائیل می خواهد، ادامه الحاق سرزمین های فلسطینی به قلمرو تحت سلطه خود است. این رژیم می خواهد همچنان به اشغالگری های خود ادامه دهد، شهرک های صهیونیستی خود را همچنان گسترش دهد و امکان بازگشت ملت فلسطین را به سرزمین شان برای همیشه غیر ممکن سازد  تا در نهایت با کمال آرامش و اطمینان، قدس اشغالی را به طور رسمی به عنوان پایتخت خود معرفی کند.

این کارشناس رادیو اسپانیایی در پایان گفت: در شرایطی ترامپ طرح معامله قرن را مطرح که وی انتخابات ریاست جمهوری امریکا را در پیش رو دارد. در اسرائیل نیز قرار است انتخابات برگزار شود. دولت نتانیاهو متهم به فساد است. در چنین شرایطی به نظر می رسد طرح معامله قرن با هدف انحراف اذهان عمومی بابت شکست های پی در پی نتانیاهو و ترامپ در سطح ملی و نیز بین الملل است.

 

رئیس مرکز مطالعات استراتژیک افغانستان:

«معامله قرن» باعث ناامنی و بی ثباتی در منطقه خواهد شد

 

رئیس مرکز مطالعات استراتژیک افغانستان گفت: نفاق، بزرگترین بدبختی است که دامنگیر کشورهای اسلامی شده و بر اثر همین نفاق  است که استعمار و استکبار جهانی امروز برنامه های شوم خود را به سادگی بر جهان اسلام تحمیل می کند. اما اختلافات سیاسی در بین کشورهای اسلامی نباید باعث شود که شماری از کشورهای اسلامی به دامن آمریکا پناه برده و از طرح «معامله قرن» ترامپ استقبال کنند. زیرا این طرح به معنی واگذاری کامل فلسطین به یهودی ها است.

غلام جیلانی زواک، رئیس مرکز مطالعات استراتژیک افغانستان، تحلیلگر مسائل منطقه و کارشناس رادیو پشتوی معاونت برون مرزی صداوسیما در ادامه افزود: موضوع بیت المقدس، بسیار مهم است که بر اساس این طرح ترامپ در نظر دارد حاکمیت تمام و کمال آن را به اسرائیل واگذار کند. تنها حقی که برای مسلمانان قائل شده است، برپایی نماز در گوشه ای از قدس آن هم تحت حاکمیت رژیم اسرائیل است. همچنین بر اساس طرح ترامپ تمام زمین های حاصلخیز نیز باید به اسرائیل واگذار شود و از نظر ژئوپولتیک نیز فلسطین مرزهای خود را با سایر کشورها از دست خواهد داد و در حصار کامل اسرائیل قرار خواهد گرفت. این کار به اسرائیل این فرصت را خواهد داد تا تمام گروه ها و نهضت های آزادی خواه فلسطینی را که اسرائیل از آنها هراس دارد، از بین ببرد.

وی با اشاره به اینکه طرح ترامپ حتی خط مشی دولت های سابق امریکا را نیز نقض می کند، گفت: امریکا پیش از این گفته بود که در آنجا دو دولت جداگانه در کنار هم باید وجود داشته باشد، اما بر اساس طرح ترامپ دیگر فلسطینی باقی نخواهد ماند.

سال 1947 میلادی موضوع تشکیل دو دولت در فلسطین توسط امریکا مطرح شد. اما طرح کنونی ترامپ به معنای واگذاری کامل فلسطین به اسرائیل است و می توان آن را نقطه ای پایانی برای طرح ارائه شده سال 1947 میلادی دانست. این موضوع به هیچ عنوان به لحاظ اسلامی و انسانی قابل قبول نیست. شرم باد بر کشورهایی که به خاطر منافع کوتاه مدت و شخصی، حکام آنها  بدون در نظر گرفتن منافع ملی و منافع اسلامی خود از طرح معامله قرن حمایت می کنند.

اگر کشورهای اسلامی که از طرح ترامپ حمایت کردند، متوجه منافع طولانی مدت خود باشند، خواهند دید که با این کار ضرر بزرگی کرده اند زیرا زورگویی امریکا و این طرح ناعادلانه باعث موج جدیدی از بی ثباتی و ناامنی در منطقه خواهد شد که دود آن به چشم کشورهای حامی آمریکا نیز خواهد رفت.

رئیس مرکز مطالعات استراتژیک افغانستان با بیان اینکه طرح آمریکا بدون شک باعث ناامنی و بی ثباتی در منطقه خواهد شد، گفت: نه تنها کشورهای اسلامی بلکه تمام کشورهای منطقه مسئولیت دارند تا در برابر معامله قرن موضع جدی اتخاذ کنند. مخالفت با این طرح باید نخست از طریق سیاسی صورت گیرد و اگر کارساز نشد باید از هر طریق ممکن دیگری نیز برای مقابله با اجرایی شدن معامله قرن به کار گرفته شود.

اگر نگاه عمیقی به این مسئله بیاندازیم خواهیم دید که طرح ترامپ نه تنها فلسطینی ها را دست بسته تحویل اسرائیل می دهد، بلکه بیت المقدس را نیز که از آن مسلمانان و مسیحیان است، به یهودیان واگذار می کند.

کارشناس رادیو پشتو با اشاره به  اینکه طرح معامله قرن نه تنها موضوع استقلال فلسطین بلکه موضوع مهم بیت المقدس را نیز شامل می شود، گفت: نه تنها مسلمانان جهان بلکه مسیحیان نیز باید با این طرح مخالفت خود را نشان دهند و آن را ناکام بگذارند. تنها کسانی که از میان مسیحیان از این طرح حمایت می کنند، عده محدودی از افراط گرایان به ظاهر مسیحی در امریکا هستند که خود را اوانجلیکا می نامند و همواره با یهودی های افراطی همراه می شوند. با توجه به اینکه مخالفت ها با این طرح غیر انسانی به کشورهای اسلامی محدود نمی شود، باید یک بسیج در سطح بین المللی بر علیه امریکا و اسرائیل صورت بگیرد و مانع اجرایی شدن این طرح ننگین شوند.

این کارشناس منطقه در ادامه افزود: همه ما شاهد اتخاذ موضع  واحد از سوی فلسطینی ها هستیم و محمود عباس نیز علناً گفت که بیت المقدس فروشی نیست. علاوه بر آن کشورهای بی شماری نیز با این طرح مخالف هستند. بنا بر این شکست این طرح حتمی است اما با این وجود هم نتانیاهو و هم ترامپ استفاده انتخاباتی از آن خواهد کرد. انتخابات اسرائیل و امریکا نزدیک شده است. ترامپ می خواهد که با این کار حمایت لابی یهود در امریکا و لابی اوانجلیکا را برای بار دوم در انتخابات ریاست جمهوری این کشور کسب کند. لذا این طرح بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد تا عملی. اما اگر امریکا بخواهد که با استفاده از زور این طرح را اجرایی کند، باعث آغاز درگیری های پایان نیافتنی در منطقه خواهد شد.

زواک  با اشاره به اینکه عامل بسیاری از خشونت ها و حتی به وجود آمدن گروه های افراط گرا نیز وجود مظالم فراوان اسرائیل بر ملت مظلوم فلسطین بوده است، گفت: در حال حاضر حمایت بی حد و مرز امریکا از اسرائیل و روا داشتن ظلم به فلسطین باعث می شود که گروه های سیاسی نیز به این نتیجه برسند که راهکارهای مسالمت آمیز و دیپلماتیک برای حل مسائل با امریکا و اسرائیل کارساز نیستند، در نتیجه آنها نیز برای مقابله با سیاست های استعماری امریکا به مبارزه مسلحانه روی خواهند آورد.

وی در پایان گفت: ترامپ با این کار دشمنی های جدیدی برای آمریکا به بار می آورد و مسئولیت هرگونه خشونت نیز در آینده بر عهده خود آمریکا خواهد بود. به نظر من اسم بهتر برای معامله قرن ، «یک قرن جنگ و بی ثباتی» است.

 

عضو هیئت علمی روابط بین الملل دانشگاه گیرسون ترکیه:

 

ترامپ با رونمایی از این طرح ، به دنبال جلب رضایت لابی قدرتمند یهودی صهیونیستی در آمریکاست

 

عضو هیئت علمی روابط بین الملل دانشگاه گیرسون ترکیه گفت: دونالد ترامپ در راستای یاری رساندن به صهیونیست ها رونمایی از طرح معامله قرن را انجام داد. اما باید دانست که ترامپ در عرصه داخلی به شدت تحت فشار قرار داشته و با چنین اقدامی به دنبال جلب رضایت لابی قدرتمند یهودی صهیونیستی در آمریکاست.

عباس کارا آغاچلی، عضو هیئت علمی روابط بین الملل از دانشگاه گیرسون Giresun ترکیه و کارشناس رادیو ترکی استانبولی معاونت برون مرزی صداوسیما در ادامه افزود: ترامپ در حال حاضر فرآیند رسیدگی به اتهامات خود در مجلس سنا را طی می کند و از طرف دیگر به دنبال افزایش شانس خود برای برد در انتخابات ریاست جمهوری پیش روست. در همین راستا تلاش می کند با جلب رضایت صهیونیست ها و به تبع آن لابی صهیونیسم در آمریکا هم آرای لازم برای رهایی از اتهامات را کسب کند و هم حمایت مالی و سیاسی لابی صهیونیسم را به دست آورد. همگان می دانند که صهیونیست ها و به تبع آن یهودیان در عرصه مطبوعات، اقتصاد و سیاست آمریکا در وضعیت تعیین کننده ای قرار دارند.

عضو هیئت علمی روابط بین الملل ترکیه با اشاره به تلاش های ترامپ در انتخابات پیشین برای جذب حمایت لابی صهیونیسم گفت: ترامپ به هر قیمت ممکن حمایت صهیونیست ها و لابی های یهودی برای پیروزی در انتخابات را ضروری دانسته است. در این راستا طرح معامله قرن شاید، هم در راستای حمایت از صهیونیست ها و هم در راستای تحقیر کشورهای مرتجع عربی منطقه است. سیاست های ترامپ در منطقه از جمله به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و همچنین بخشیدن غیر قانونی حاکمیت بلندی های جولان به اسرائیل و در نهایت هم ترور سردار مقاومت قاسم سلیمانی تماماً در راستای منافع رژیم صهیونیستی بوده است.

کارشناس رادیو ترکی استانبولی معاونت برون مرزی رسانه ملی در پایان گفت: ترامپ می خواهد یکی از خوش خدمت ترین روسای جمهور آمریکایی برای صهیونیست ها لقب گرفته و تمام امتیازات موجود را به نفع رژیم صهیونیستی به اسرائیلی ها اهدا کند. این طرح نه تنها در راستای منافع رژیم صهیونیستی در منطقه بلکه طرحی در راستای منافع شخصی ترامپ در آمریکا نیز به شمار می رود.

 

عضو شورای مرکزی مسلمانان آلمان:

هدف ترامپ از رونمایی طرح معامله قرن، بهره برداری از لابی صهیونیسم است

 

عضو شورای مرکزی مسلمانان آلمان درباره  واکنش ها به معامله قرن گفت: بسیاری از کشورهای اسلامی نسبت به این مسئله بی تفاوت نبوده و این پروژه آمریکایی را رد کردند. در این میان  واکنش کشورهایی نظیر ترکیه یعنی کشورهای غیر عربی مسلمان، قاطعانه تر بود. کشورهای عربی مخالف این پروژه نیز در قاهره گرد آمده و ظاهراً با این پروژه مخالفت کردند.

برهان الدین داغ،  عضو شورای مرکزی مسلمانان آلمان و کارشناس رادیو ترکی استانبولی معاونت برون مرزی صداوسیما با اشاره به اینکه کشوری در جهان اسلام نیست که حمایت خود از این طرح آمریکایی را صراحتاً اعلام کند، گفت:  ولی نباید فراموش کرد که کارشکنی های برخی کشورهای مرتجع عربی در منطقه، همچنین دخالت قدرت های غربی در غرب آسیا موجب پدید آمدن شرایطی برای رونمایی از این پروژه شده است. آمریکایی ها نیز به صورت کاملا جدی در حال پیگیری این پروژه هستند. در همین راستا داماد ترامپ (جرد کوشنر) نیز پیش دستی کرده و در تهدیدی آشکار از عدم تشکیل کشور مستقل فلسطین در صورت عدم تحقق این پروژه صحبت به میان آورده است.

داغ با اشاره بر لزوم  ورود مستقیم سازمان همکاری اسلامی برای رد این پروژه آمریکایی گفت: این پروژه آشکارا تمام حقوق مردم فلسطین را زیر پا گذاشته است. از طرفی نباید فراموش کرد که سازمان همکاری اسلامی نیز با هدف حمایت از مردم فلسطین تاسیس شد. حال در مقابل چنین طرح شومی که مشخصاً تنها هدف آن از میان بردن حقوق مردم مسلمان فلسطین و مسئله تشکیل کشور فلسطین است، سکوت جایز نیست و نیازمند اقدامات جدی هستیم.

 این کارشناس رادیو ترکی استانبولی معاونت برون مرزی رسانه ملی در پایان با اشاره به تلاش ترامپ برای بهره برداری از لابی صهیونیسم و همچنین رهاندن بنیامین نتانیاهو از بن بست سیاسی در اسرائیل گفت: حتی مخالفان بنیامین نتانیاهو در ائتلاف آبی و سفید ها از ترامپ خواسته بودند رونمایی از این طرح را به بعد از بحران فعلی سیاسی صهیونیست ها موکول کند که ترامپ در راستای حمایت خود از نتانیاهو از این اقدام سرباز زد. از طرفی ترامپ هم به خاطر انتخابات پیش رو، قصد بهره برداری از لابی صهیونیسم را دارد.

 

کارشناس سیاسی ترک:

ایران و ترکیه با حمایت های از گروه های فلسطینی مانع اصلی اجرای معامله قرن شوند

 

یک کارشناس سیاسی ترکیه ای درباره  واکنش های منطقه ای به رونمایی از طرح معامله قرن از طرف دونالد ترامپ گفت: کشورهای تعیین کننده همچون ایران و ترکیه می توانند با حمایت های خود از گروه های فلسطینی مانع اصلی اجرای این طرح باشند.

علی حیدر حقسال ،کارشناس سیاسی اهل ترکیه وکارشناس رادیو ترکی استانبولی معاونت برون مرزی صداوسیما در ادامه افزود: مردم ترکیه واکنش خود را در این زمینه با برگزاری تظاهرات و تجمعات نشان داده اند. طبیعتاً دولت ها نمی توانند بدون احتیاط در این زمینه رفتار کنند و ترجیح می دهند واکنش های دیپلماتیک به این موضوع نشان دهند که اظهارات مقامات ترکیه ای نیز در همین راستا بوده است. اما نباید فراموش کرد که اقدام ترامپ نیز خارج از شئونات دیپلماتیک بوده است. در ضمن اقدامات دیگر دولت آمریکا نیز قابل تامل است.

وی اضافه کرد: ایجاد گروه های تروریستی در منطقه و درگیر کردن کشورهای عراق و سوریه همچنین دیگر کشورهای منطقه با مسئله تروریسم، اجرای کودتا در مصر برای روی کار آوردن دولت مورد حمایت آمریکا، مشغول کردن ترکیه به  کودتا و درگیری با گروه های تروریستی در جنوب و جنوب شرق، همچنین به شهادت رساندن سردار قاسم سلیمانی نیز بخشی از نقشه شوم آمریکایی ها برای تامین منافع خود و رژیم صهیونیستی در منطقه بود. در همین راستا ترامپ پس از  به اجرا در آوردن چندین طرح صهیونیستی بار دیگر نقشه نهایی خود در رابطه با تامین منافع رژیم صهیونیستی را ارائه کرد.

حقسال با ابراز امیدواری در زمینه همکاری ایران، ترکیه و کشورهای عربی مخالف این طرح خاطرنشان کرد: اینکه برخی از کشورهای عربی نیز مخالفت خود را با این طرح ابراز کرده اند، جای امیدواری دارد. اما در این زمینه فعالیت های گروه های مقاومت بسیار تعیین کننده است. در این بین کشورهای تعیین کننده ای همچون ایران و ترکیه می توانند با حمایت های خود از گروه های فلسطینی مانع اصلی اجرای این طرح باشند.

این کارشناس سیاسی با اشاره به وجود روابط اقتصادی  قابل توجه بین آنکارا و تل آویو گفت: مشکل اصلی وجود روابط اقتصادی بین طرفین است. اینکه آیا آنکارا حاضر به قطع روابط اقتصادی خود با تل آویو می شود یا نه، جای سوال دارد. برای همین  باید مقامات مصمم باشند. اگر چنین عزمی در مقامات وجود داشته باشد، احتمال تحقق این امر نیز وجود دارد.

 

یک استاد دانشگاه دولتی اندونزیایی:

معامله قرن طرحی آپارتایدی است

 

یک استاد دانشگاه دولتی براویجایای اندونزی طرح آمریکا موسوم به «معامله قرن» را طرحی شکست‌ خورده و بعبارت دیگر طرح آپارتایدی دانسته و گفت: این توافق بیشتر به عنوان یک طرح  مغرضانه و حتی آپارتایدی محسوب می شود. زیرا محتوای این طرح توسط دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده و تنها بر اساس منافع اسرائیل و نه مردم فلسطین تنظیم شده است.

دکتر یوسلی آفاندی، استاد دانشگاه دولتی براویجایا اندونزی وکارشناس رادیو ملایوی معاونت برون مرزی صداوسیما، با اشاره به اینکه معامله قرن یک طرح ناعادلانه است، اضافه کرد: این طرح یک جانبه بر منافع اسرائیل برنامه ریزی و به ضرر مردم فلسطین تنظیم شده است. از طرف دیگر، معامله قرن بیشتر جنبه اقتصادی دارد، نه جنبه تامین منافع مردم فلسطین. از دیدگاه اقتصادی و سیاسی، این طرح بیشتر شبیه سیاست  «چماق و هویج » است که در صورت پذیرش مردم فلسطین، امتیازات اقتصادی و یا گشایش مالی برایشان ایجاد می شود و فقط جنبه اقتصادی دیده شده نه حقوق ملت فلسطین.

استاد دانشگاه دولتی براویجایای اندونزی در ادامه افزود: طرح معامله قرن بسیار طعنه آمیز است. زیرا توسط ترامپ با حمایت مالی کشورهای عربی همسایه فلسطین ، به ویژه بحرین ، عربستان سعودی و امارات متحده عربی ارائه شده است.

وی در پایان گفت: تلاش ایالات متحده برای تشویق کشورهای خلیج فارس برای تأمین بودجه برای فلسطین در حقیقت کمک به بقای رژیم صهیونیستی است که در نهایت منجر به تضعیف فلسطین می شود. زیرا اگر کشورهای عربی قصدشان کمک به فلسطین بود، نباید منتظر طرح معامله قرن از طرف آمریکا و رژیم صهیونسیتی باشند. در نتیجه طرح صلح ترامپ به هیچ وجه قابل اعتماد نیست و  در نهایت قطعاً شکست‌ خواهد خورد.

 

بدون تردید طرح «معامله قرن» به شکست خواهد انجامید

علی احمد ذیجان، مخاطب رادیو عربی از یمن گفت: سرزمین فلسطین متعلق به همه مسلمانان بوده و هیچ  فرد، گروه، طایفه و قومیت و ... حق دخل و تصرف در این سرزمین مقدس و فروش آن را با عنوان «معامله قرن »  یا هر طرح دیگری نخواهد داشت تا چه رسد به این اقدام رئیس جمهور نادان ایالات متحده آمریکا در این رابطه.

 از نگاه ما این اقدام اخیر ترامپ در اعلام «معامله قرن» دارای هیچ وجهه قانونی و شرعی نبوده و آن را محکوم می کنیم. از این رو تمام مسلمانان جهان باید به هر طریقی به دفاع از حریم مقدسات خود به ویژه سرزمین فلسطین و قدس شریف و مسجد الاقصی بپردازند و ما مردم یمن با وجود مشکلات و سختی ها و جنگ ناعادلانه دشمنان اسلام و بشریت همچنان به تعهدات خود در دفاع از مقدسات پایبند خواهیم بود و بدون تردید طرح معامله قرن به شکست خواهد انجامید.

 

 

غزوان علی عبدالله، مخاطب رادیو عربی از عراق گفت: اعلان طرح معامله قرن از سوی دونالد ترامپ در حمایت از رژیم غاصب و اشغالگر اسرائیل موجب شد تا  تمام گروه های فلسطینی با یکدیگر متحد و یکپارچه شوند و چهره واقعی توطئه گران و خیانتکاران در این مسئله به خوبی برای جهانیان آشکار گردد.

به امید خداوند متعال فلسطینی ها به حقوق و اصول ثابت خود پایبند و متعهد بوده و سرزمین فلسطین به عنوان حقیقتی جاودان و فراموش نشدنی در اذهان تاریخ باقی خواهد ماند.

 

تشکیل دولت بزرگ اسرائیل با وجود محور مقاومت مطمئناً با شکست مواجه خواهد شد

 

ابوحیدر، مخاطب رادیو عربی از عراق گفت: دونالد ترامپ این فرد فراماسونی خبیث و کابینه او، با جدیت تمام تلاش دارند تا رژیم جعلی اسرائیل را با تمام امکانات و ابزار خود تقویت و پشتیبانی کنند تا بدین طریق بتوانند با ملت های عربی و مسلمان مقابله نمایند و در نتیجه  آرزوی دیرین فلسطینیان را در دستیابی به یک کشور مستقل با پایتختی قدس شریف از بین ببرند.

وی در ادامه افزود: متأسفانه اکثریت سران و رهبران کشورهای حوزه خلیج فارس هم به این توطئه کثیف و ناپاک و شوم معامله قرن پیوسته اند تا شرایط را برای ایجاد و تشکیل یک کشور بزرگ به نام اسرائیل از فرات تا نیل به گفته خودشان فراهم آورند اما این توطئه ها و تشکیل چنین دولت بزرگی با وجود محور مقاومت با شکست مواجه خواهد بود.

 

نقشه صلح خاور میانه به زودی با شکست مواجه خواهد شد

 

محمد خاکو، مخاطب رادیو انگلیسی از آمریکا گفت: ترامپ و نخست وزیر رژیم اشغالگر قدس، نتانیاهو جزئیات معامله به اصطلاع قرن و یا نقشه  صلح خاورمیانه را علیرغم تحریم رهبران فلسطین منتشر کرده اند که در آن تمام آمال و آرزوهای مردم فلسطین برای داشتن قدس به طور کامل و بدون اشغال صهیونیست ها نادیده گرفته شده است. به اعتقاد من این نقشه به زودی با شکست مواجه خواهد شد و فلسطین اشغالی به زودی به صاحبان اصلی آن خواهد رسید.

 

بشیر کبدی، مخاطب رادیو انگلیسی از الجزایر گفت: به نظر من این نقشه به اصطلاح صلح خاورمیانه می تواند بهترین دلیل برای سیاستمداران فلسطینی باشد تا با هم بیش از پیش متحد شده و از کشور خود در برابر دشمن بزرگ یعنی آمریکا و نیز رژیم صهیونیستی حفاظت کنند. معتقدم که باید فلسطینی ها تمام اختلافات و تفاوت های جزیی میان خود را کنار بگذارند و همگی برای آزادی کشورشان تلاش کنند. 

 

 

یگور، مخاطب رادیو روسی گفت: صهیونیست ها باید از سرزمین مقدس فلسطین، به جایی که از آنجا آمده اند، برگردند. جنایات آنها تمامی ندارد.

 

سرگی، مخاطب رادیو روسی گفت: نمی توان مشکل چند قرن را با فشار یک دکمه حل کرد. بویژه اینکه یکی از طرف های این به اصطلاح معامله (فلسطینی ها) زمانی از مفاد آن مطلع شد که بقیه دنیا مطلع شدند.

 

والری، مخاطب رادیو روسی گفت: اگر معامله قرن ترامپ با قطعنامه های حاضر شورای امنیت در تضاد است و باعث بی ثباتی در غرب آسیا می شود، چرا روسیه به عنوان عضو دائم شورای امنیت این موضوع را در جلسه شورای امنیت مطرح نمی کند؟

 

طرح «معامله قرن» در واقع «حماقت قرن» است

 

کریستیان، مخاطب رادیو روسی گفت: آیا کسی هست که از طرح «معامله قرن» انتظار ایجاد صلح در منطقه را داشته باشد؟ آیا ناگهان همه کر و کور شده اند؟ جارد کوشنر این طرح را با کمک اسرائیل بدون اطلاع هیچ طرف دیگری در منطقه طراحی کرده است. آیا مشخص نیست که این طرح در واقع «حماقت قرن» است؟

 

لئونید، مخاطب رادیو روسی گفت: خوب الان آنها به چه چیزی دست یافتند؟ تنها اتفاقی که افتاد ریز ریز شدن بیشتر کشورهای جهان عرب است.

 

کالیماتکا، مخاطب رادیو روسی گفت: متاسفانه مسلمانان اتحاد ندارند.

 

فلسطینی ها خاکشان را تسلیم نخواهند کرد

لئو ایوانوا، مخاطب رادیو روسی گفت: فلسطینی ها خاکشان را تسلیم نخواهند کرد. مبارزه خواهند کرد. ترامپ چون خودش را رئیس کل دنیا می داند، چنین طرحی را اعلام می کند!

 

یحیی علی، مخاطب رادیو سواحیلی از شهر تانگا تانزانیا گفت: کشورهای عربی همچون عربستان که حامی آمریکا و سیاست های زورگویانه آن هستند، باید بدانند که معامله قرن طرحی در جهت اهداف شوم آمریکا و به غارت بردن فلسطین است.

 

یحیی حسن محمد، مخاطب رادیو سواحیلی از شهر مومباسای کنیا گفت: اقدام اتحادیه عرب در مخالفت با معامله قرن و حمایت از مردم فلسطین اقدامی شایسته بود. امّا این مسئله باید به صورت عملی نیز انجام شود.

 

طرح معامله قرن به منزله نقض حقوق واقعی مردم فلسطین است

شرالی فاضل، مخاطب رادیو سواحیلی از شهر دارالسلام تانزانیا گفت: حمایت برخی کشورهای عربی از طرح آمریکایی معامله قرن، بیانگر حقارت و ذلّت آنها در برابر آمریکا و اسرائیل است. در واقع طرح معامله قرن به منزله نقض حقوق واقعی مردم فلسطین است و آمریکا و هم پیمانانش نیز قصد دارند از این طریق به اهداف شوم خود دست یابند.

 

بالهدی علی، مخاطب رادیو سواحیلی از شهر تانگای تانزانیا گفت: «معامله قرن» طرحی است که هدف از آن حذف کامل مسئله فلسطین است. کشورهای اسلامی جهان باید با اتحاد در برابر این اقدام ددمنشانه آمریکا و اسرائیل بایستند.

 

مقابله با طرح معامله قرن ، اتحاد جهان اسلام را می طلبد

جوما عیدی عیسی، مخاطب رادیو سواحیلی از تانزانیا گفت: طرح «معامله قرن» توطئه آمریکا برای تسلط اسرائیل غاصب بر فلسطین است و مقابله با این طرح که توطئه ای دیگر از سوی آمریکاست، اتحاد جهان اسلام را می طلبد.

 

 

 

 

 

 

 

بهمن ۲۰, ۱۳۹۸ ۱۱:۳۶ Asia/Tehran
کامنت