• عضو شورای مرکزی مسلمانان آلمان: سیاست های دولت ترکیه در قبال بحران سوریه اشتباه است

سیاست های دولت ترکیه در قبال بحران سوریه اشتباه است

برهان الدین داغ عضو شورای مرکزی مسلمانان آلمان تحرکات نظامی و سیاسی ترکیه در شمال غرب سوریه را تنش زا توصیف و بیان کرد: در طول تاریخ هرگز نباید فراموش کنیم که جنگ های بزرگ از کوچک ترین جرقه های نظامی آغاز شده است.

برهان الدین داغ، عضو شورای مرکزی مسلمانان آلمان و کارشناس رادیو ترکی استانبولی معاونت برون مرزی به توافق های گذشته «سوچی» و «آستانه» میان طرفین درگیر در جنگ سوریه  و نیز به آخرین توافق میان سه کشور روسیه ، ایران و ترکیه اشاره و اضافه کرد: در توافق اخیر، آنکارا متعهد شده بود تا از گروه های معتدل در مقابل گروه های افراطی و تروریستی حمایت کند ، در حالی که هم اکنون شاهدیم ترکیه با زیرپا گذاشتن این توافق و موارد گذشته ، با حضور نظامی تمام عیار در منطقه باعث ایجاد مشکلات و معضلات بیشتری برای خود ، همسایگان و جهان شده است.

عضو شورای مرکزی مسلمانان آلمان افزود: در روزهای اخیر شاهد روند افزایش ورود مهاجران از سوریه به ترکیه هستیم و این در حالی است که ترکیه نمی تواند در مقابل ورود موج جدید مهاجران اقدامی عملی داشته باشد و مرزهای خود به سمت یونان و اروپا را گشوده است.

کارشناس سیاسی رادیو ترکی استانبولی برون مرزی شیطنت های اروپائیان و آمریکایی ها در سوریه و منطقه را ادامه سیاست جنگ بی انتها و دائمی در منطقه توصیف کرد و پیاده سازی دکترین تجزیه کشورهای منطقه به منظور ایجاد منطقه ای امن برای رژیم صهیونیستی را هدف غایی آنان دانست.

این کارشناس سیاسی در پایان با اشاره به احتمال کم وقوع جنگ میان روسیه و ترکیه در سوریه تاکید کرد: در روزهای اخیر شاهد اظهار نظرهای شتاب زده و احساسی از سوی مقامات آنکارا بوده ایم حال آن که مقامات سیاسی و نظامی مسکو بسیار پخته تر عمل کرده و ضمن خویشتن داری سعی در ایجاد آرامش وحفظ وضع موجود دارند.

 

اسفند ۱۲, ۱۳۹۸ ۱۳:۵۲ Asia/Tehran
کامنت