• اقدام تجاوزگرانه ترکیه علیه سوریه محکوم به شکست است

مخاطبان و کارشناسان رادیوهای معاونت برون مرزی صداوسیما در مورد ماجراجویی های اخیر ترکیه در سوریه و سیل مهاجران جدید به سمت اروپا و آینده سوریه و خاورمیانه سخن گفتند. از نظر آنان این اقدام ترکیه محکوم به شکست و نقض پیمان «سوچی» است. آنان تاکید کردند منطقه خاورمیانه باید به زودی رنگ ثبات و آرامش را ببیند.

مخاطبان رادیو بنگلا:

در آینده شاهد ظهور خاورمیانه ای باثبات و مملو از آرامش خواهیم بود

عبدالسلیم مخاطب این رادیو از بنگلادش گفت: در آینده با گسترش نفوذ اسلام ناب محمدی (ص) در خاورمیانه و جهان شاهد سقوط قدرت ها و دولت های تکفیری که حامی تروریسم در منطقه خاورمیانه هستند، خواهیم بود و تروریست های آمریکایی منطقه و جهان را ترک کرده و صلح و امنیت به منطقه خاورمیانه باز خواهد گشت.

راشد الحسن دیگر مخاطب رادیو بنگلا از شهر داکا در کشور بنگلادش در همین ارتباط گفت: ایجاد اختلاف و شبه افکنی میان شیعه و سنی در نهایت به جایی نخواهد رسید و این دو گروه بزرگ مسلمانان با اتحاد هم موفق خواهند شد. مسلمانان باید آمریکا و رژیم صهیونیستی و سایر حکومت های مرتجع و وابسته به آنان را از منطقه خارج کنند تا به زودی شاهد ثبات و آرامش در سوریه ، عراق ، یمن و سایر مناطق خاورمیانه باشیم.

 

 

 

مخاطبان رادیو سواحیلی از تهاجم ترکیه به سوریه وآینده تحولات سوریه و خاورمیانه می گویند:

حضور ترکیه در سوریه ادامه تنش ها و بی ثباتی در منطقه را به دنبال دارد

یحیی علی، مخاطب رادیو سواحیلی از شهر زنگبار در تانزانیا گفت: حضور ارتش ترکیه و نیروهای تحت حمایت این کشور در سوریه به منزله نقض حاکمیت دولت سوریه محسوب می شود و باید هرچه زودتر خاتمه یابد.

محمد مبارک شهبل از شهر تانگا در تانزانیا نیز بیان کرد: ترکیه با حمله به سوریه و استقرار نیروهای خود در این کشور قصد دارد موج تروریسم دیگری را در سوریه ایجاد کند اما باید بداند همانطور که آمریکا با حمایت برخی کشورهای عربی نتوانست به حضور خود در سوریه ادامه دهد ترکیه نیز نمی تواند به اهداف خود در سوریه دست یابد.

بالهدی علی از شهر تانگا در تانزانیا گفت: حضور نیروهای نظامی ترکیه در شمال سوریه پیامدهای منفی زیادی برای دولت اردوغان به همراه دارد و این مسئله آینده سیاسی اردوغان را با چالش ها و مخاطرات جدی رو به رو خواهد کرد.

یحیی حسن محمد از شهر مومباسا از کشورکنیا گفت: اکنون سوریه از توانایی نظامی بالایی برخوردار است و با حمایت هم پیمانانش توانسته است در برابر گروه های تروریستی ایستادگی کند و حضور نیروهای ترکیه در خاک سوریه نهایتاً به ضرر ترکیه خواهد بود.

شرالی فاضل از شهر دارالسلام در تانزانیا نیزگفت: عدم ثبات در سوریه و تنش میان سوریه و ترکیه شرایط را به نفع آمریکا و اسرائیل تمام خواهد کرد و دو کشور ترکیه و سوریه باید به این مسئله توجه کافی داشته باشند.

 

 

 

 

 

 

کارشناس مسائل سیاسی از اسپانیا:

توافق اردوغان و پوتین بر سر موضوع ادلب ، موفقیتی بزرگ برای روسیه/رویای ایجاد امپراطوری عثمانی شیطانی و عامل بی ثباتی در منطقه و جهان


 یک کارشناس مسائل سیاسی از ایالت سن سباستین اسپانیا توافق اخیر میان روسیه و ترکیه در پی ماجراجویی های جدید و تحرکات ترکیه در ادلب را یک موفقیت برای روسیه می داند.
خوسه آنتونیو اخیدو، کارشناس اسپانیایی مسائل خاورمیانه در گفت و گو با رادیو اسپانیایی معاونت برون مرزی، با بیان این نکته که تلاش دارد با نگاهی متفاوت به تحولات ادلب و سوریه بنگرد ، اظهار کرد: شرایط در استان ادلب منجر به درگیری های مسلحانه شده است و این درگیری ها تعدادی کشته برجای نهاده و باعث درگیری های  نظامی دو کشور همسایه یعنی ترکیه و سوریه شده است ، تا جایی که حتی ممکن است آتش جنگ میان دو کشور برافروخته شود.
آنتونیو آخیدو افزود: ارتش سوریه از سوی تروریست های گروه «هیئت تحریر شام» (موسوم به جبهه النصره) مورد حمله سختی قرار گرفت و بی درنگ اقدام به انجام حملات تلافی جویانه علیه این گروه تروریستی کرد. در طی این حملات 33 نظامی ترک نیز کشته شدند. این مسئله منجر به حمله نظامی ترکیه به اهدافی نظامی در خاک سوریه شد. از سوی دیگر روسیه با ارائه شواهدی به مقامات ترک ثابت کرد نیروهای ارتش سوریه در محلی که نیروهای تروریستی حضور گسترده ای داشته اند، مستقر بوده اند و ترکیه قبلا اعلام کرده بود هیچ نیرویی نظامی در این مکان ندارد.

این کارشناس اسپانیایی در خصوص اتهام همکاری و همدستی ترکیه با آمریکا و رژیم صهیونیستی در حمایت از تروریست های ساکن در شمال سوریه تاکید کرد: این یک جنگ تمام عیار است.  شواهد بسیاری در مورد حمایت های گسترده ترکیه از گروه های تروریستی مستقر در استان ادلب  واقع در شمال سوریه وجود دارد. ارتش ترکیه از تروریست های ادلب حمایت می کند و در حقیقت با این کار پیمان «سوچی» را نقض کرده است. پیمانی که امضا کنندگان را به عدم همکاری با گروه های تروریستی ملزم می کند. این در حالی است که ارتش سوریه برای برچیدن این گروه های تروریستی با حمایت و کمک های روسیه و دیگر هم پیمانانش تلاش ها و  جانفشانی های بسیاری انجام داده است تا جایی که حتی موفق شده نیمی از استان ادلب را آزاد سازد. آنتونیو آخیدو با اشاره به موفقیت آمیز بودن توافقات مسکو گفت: این در واقع پیروزی مهمی برای سوریه، روسیه و هم پیمانانش به شمار می آید. گرچه سوریه در این توافقات حضور نداشت، اما ولادیمیر پوتین موفق شد در منطقه آتش بس ایجاد کرده و کنترل دو شاهراه بزرگ و حیاتی را در دست گیرد. تثبیت آزادی نیمی از استان ادلب از چنگال تروریست ها و دور کردن خطر و تهدید جدی ترویست ها از غرب شهر حلب به راستی این پیروزی بزرگی برای سوریه و هم پیمانانش  به شمار می رود.

کارشناس مسائل سیاسی رادیو اسپانیایی صداوسیما با اشاره با نقض پیمان سوچی و امضای توافق جدید میان مسکو و آنکارا ، تلاش های توسعه طلبانه اردوغان در منطقه برای ایجاد امپراطوری عثمانی را تهدیدی علیه توافق جدید و امنیت تمام خاور میانه دانسته و در ادامه افزود: از دیرباز حکومت ترکیه همواره سعی داشته منطقه ای را تحت نفوذ امپراطوری جدید عثمانی ایجاد کند و بر روی سرزمین هایی که امپراطوری قدیمی عثمانی بر آنها حکومت می کرده ، حکمرانی کند. حکمرانی که شامل سرزمین های بسیار وسیع ، مختلف و متنوع بوده و البته حاکم بر مردمی که هرگز به امپراطوری عثمانی تعلق نداشته اند. این رویایی است که آفتی برای بالکان، لیبی و شمال سوریه به شمار می آید. از ابتدای جنگ سوریه اردوغان همواره سعی داشته است با حمایت غربی ها به این رویای دیرینه خود جامه عمل بپوشاند و این یک طرح شیطانی است. 

آنتونیو آخیدو افزود: امپراطوری عثمانی مرده است، نابود شده است و دولت ترکیه باید دست از جنگ طلبی بردارد تا کشوری دوست برای همسایگان خود باقی بماند و حامل صلح و آرامش برای جهان چند قطبی باشد. این رویای شیطانی ترکیه در ادلب ایجاد بحران کرده است. هنوز مناطقی در دست ارتش ترکیه است و روشن است که اردوغان با همراهی تروریست های داعش، القاعده و جبهه النصره چاره استراتژیکی جز نقش بر آب دیدن رویاهایشان ندارند. آنها باید استقلال و حاکمیت سوریه را به رسمیت شناخته و مشروعیت سیستم سیاسی این کشور را بپذیرند

کارشناس مسائل سیاسی رادیو اسپانیایی معاونت برون مرزی صداوسیما در پایان به موضع اتحادیه اروپا در قبال سرازیر شدن سیل مهاجران سوریه به اروپا اشاره کرد: اتحادیه اروپا همواره سعی داشته به شکلی بی طرف عمل کند. هرگاه اردوغان کاری انجام می دهد که به مذاق اروپا خوش نمی آید از او انتقاد می کند ولی در حقیقت اروپا و ترکیه همدست هم هستند. در حملات جنایتکارانه و خونباری که  ازسال 2011 برعلیه دولت سوریه انجام شده است هم اروپائیان و هم ترکیه دست داشته اند. اروپا با وضع تحریم های اقتصادی سخت و نامشروع خود علیه سوریه از یک طرف و ترکیه با  اجازه دادن به هزاران تروریست جهت استفاده از خاک ترکیه برای انجام عملیات نظامی علیه سوریه ، درحقیقت سوریه را به خاک و خون کشانده اند. اردوغان سعی دارد در این شرایط از اوضاع نابسامان مهاجران سوء استفاده کند تا بتواند از اروپایی ها پول طلب کند ، مهاجرانی که تنها اهل سوریه نیستند بلکه متعلق به بسیاری دیگر از کشورهای جهان هستند. موضوع سرازیر شدن مهاجران به سوی مرزهای اروپا یک طعمه از سوی ترکیه است تا جیب هایش را از پول اروپایی ها پر کند. در واقع اروپا به خاطر این همه خصومت و دشمنی ترکیه علیه سوریه به این کشور پاداش می پردازد.   

 

 

کارشناس مسائل سیاسی از ترکیه:

آتش بس در ادلب و آینده بحران سوریه فقط با خروج ترکیه از سوریه موفقیت آمیز خواهد بود

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و رجب طیب اردوغان همتای ترکیه‌ای وی در یک نشست خصوصی در کرملین بر حفظ روابط دوجانبه تاکید کرده و در عین حال درباره اقدامات لازم برای کاهش تنش و خامت اوضاع در منطقه ادلب توافق کردند. یک کارشناس مسائل سیاسی از ترکیه در این باره گفت که ترکیه باید از حمایت گروه های مسلح در ترکیه دست بردارد.

جاهد قلیچ، کارشناس مسائل سیاسی از ترکیه در رابطه با توافق آتش بس در ادلب و آینده این شرایط به رادیو ترکی استانبولی معاونت برون مرزی صداوسیما گفت : پس از دیدار طولانی دو رهبر تصمیم بر اجرای آتش بس در منطقه گرفته شد. این یک توافق صلح نبود و صرفا توقف موقت درگیری های تنش آفرین در منطقه بود. البته این آتش بس نیز بسیار معنادار بود.  چرا که برای ترکیه بسیار خوب بود. ملت ترکیه دیگر تحمل درگیری های بیشتر و این بار درگیری با ارتش کشور دیگری را نداشت . مردم ترکیه دیگر از بازگشت اجساد سربازان خود خسته شده اند. 

این کارشناس مسائل سیاسی  اظهار کرد: درگذشته و قبل از بحران سوریه ، هر روز خبری از کشته شدن سربازان ترکیه و در خاک کشورمان بر اثر حملات گروه «پ .ک .ک» به گوش می رسید حال نیز خارج از مرزها چنین شرایطی پیش آمده است و در همین راستا بدترین توافقات از هر نوع جنگ و درگیری ای بهتر است.

جاهد قلیچ در پایان گفت: با عزم و اراده ای که دولت دمشق برای آزادسازی تمام بخش های سرزمین خود دارد بعید است این آتش بس راه حل اساسی برای این بحران باشد. ترکیه نیز در این راستا باید دست از حمایت گروه های مسلح برداشته و اقدامات سازنده ای برای حل بحران سوریه انجام دهد تا در نهایت خود نیز از بحران مهاجران سوری در عذاب نباشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

تحلیلگر بین المللی ترک :

خطای راهبردی ترکیه در قبال بحران سوریه آنکارا را وارد گردابی خطرناک ساخته است

 

در پی جان باختن ۳۳ سرباز ترکیه در حملات هوایی سوریه در ادلب، رئیس‌جمهور ترکیه ناتو را به کمک طلبید و تهدید کرد، مرزهای اروپا را به روی پناهجویان باز می‌کند. ترکیه به‌تلافی،‌ مواضع نیروهای سوری را بمباران کرد. ترکیه همچنین در ادامه سیاست های خود برای کشاندن پای اروپایی ها به سوریه نیز دروازه های مرزی خود به سوی اروپا را گشود و مهاجران را به سمت اروپا سرازیر ساخت. یک تحلیلگر مسائل بین المللی از ترکیه در این باره بر نقش آفرینی تنش زایانه آمریکا و خرسندی رژیم صهیونیستی تاکید کرد و گفت ترکیه نباید اجازه دخالت بدهد. وی وضعیت کنونی مداخله ترکیه در سوریه را به زیان ترکیه و منطقه توصیف کرد.

تیمور قلی یف( Teymur Quliyev)   کارشناس مسائل سیاسی از ترکیه در رابطه با سیاست های ترکیه در قبال ادلب و موضع ناتو به رادیو ترکی استانبولی معاونت برون مرزی صداوسیما گفت: خطای راهبردی ترکیه در قبال بحران سوریه، آنکارا را وارد گردابی خطرناک ساخته است و در نهایت نیز نباید فراموش کرد که این تنش ها و درگیری ها می تواند به نفع آمریکا باشد.

تیمور قلی یف ادامه داد: آمریکایی ها در هر فرصتی به دنبال بهره برداری در راستای اغراض سیاسی خود هستند و با توجه به اینکه آمریکا تمرکز ویژه ای بر تحولات سوریه داشته و به دنبال یافتن فرصتی مناسب برای به چالش کشاندن بیشتر کشورهای منطقه اند و ترکیه نباید اجازه چنین دخالتی به آمریکا را بدهد.

این کارشناس رادیو ترکی استانبولی افزود: در شرایط کنونی دعوت از اعضای پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) که عملا ابزار سیاسی و نظامی آمریکا برای مقابله با روسیه و دیگر کشورهای مخالف است بسیار تعجب برانگیز است. ترکیه ای که خود از سیاست های آمریکا در قبال منطقه دچار رعب و وحشت شده و از خطرات موجود برای بقای خود سخن می گوید حالا سعی می کند زمینه را برای دخالت نظامی ناتو و البته آمریکا فراهم کند.

تیمور قلی یف افزود: آمریکا از احتمال درگیری بین نیروهای ترکیه و روسیه در ادلب بسیار خشنود بوده و در همین راستا نیز سیاست های خود را اعمال می کند .

تیمور قلی یف با اشاره به استراتژیک بودن روابط آنکارا و مسکو گفت : به نظر نمی رسد نه آنکارا و نه روسیه تمایلی به ایجاد درگیری بین طرفین داشته باشند. کما اینکه مقامات مسکو نیز پس از بمباران مواضع تروریست ها و کشته شدن نظامیان ترکیه ای به کرات از عدم هماهنگی و عدم اطلاع رسانی از طرف ترکیه صحبت به میان آورده اند و به نظر می رسد در آینده نزدیک گفت و گوهای طرفین نیز منجر به توقف این درگیری ها شود. در حال حاضر رژیم غاصب صهیونیستی نیز از تجاوز ترکیه به سوریه به شدت خوشحال به نظر می رسد  چرا که منافع خود را دنبال کرده و در همین راستا تضعیف حکومت سوریه را به نفع خود چه در مقطع کنونی و چه در آینده می بیند.

 این کارشناس رادیو ترکی استانبولی در پایان گفت: در نهایت وضعیت فعلی در کوتاه مدت و بلند مدت به نفع منطقه نخواهد بود و بحران های دیگری را به منطقه تحمیل خواهد کرد.

 

 

اسفند ۲۶, ۱۳۹۸ ۱۱:۳۶ Asia/Tehran
کامنت