• نظرات مخاطبان رادیوهای برون مرزی صداوسیما درباره احتمال جنگ بیولوژیک در شیوع ویروس کرونا و عملکرد جمهوری اسلامی ایران

همه گیری ویروس کرونا تهدیدی جهانی شده است اما در پس آن یک جنگ شناختی علیه جمهوری اسلامی ایران نیز در جریان است و رسانه های غربی به شبهه افکنی در میان ملت های جهان و به ویژه کشورهای منطقه ، در پی تلقین نظر خود و مقصر قلمداد کردن ایران در این قضیه هستند ، آن هم ایرانی که خود قربانی ماجراست. به نظر می رسد رسانه های غربی از هر دستاویزی برای تخریب ایران بهره می برند. در کنار این قضیه ، حالا احتمال «جنگ بیولوژیک» بودن شیوع کرونا نیز قوت گرفته است. در این خصوص نظر مخاطبان رادیوهای معاونت برون مرزی و هم

مخاطبان رادیو سواحیلی معاونت برون مرزی در گفت و گو با این رادیو:

تلاش های جمهوری اسلامی ایران در مقابله با این ویروس قابل تحسین و بیانگر اقتدار و توانمندی ایران است   

 

بالهدی علی مخاطب رادیو سواحیلی از شهر تانگا در تانزانیا گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره ثابت کرده است که توانایی حل مشکلات و عبور از بحران ها را دارد و به زودی بحران کرونا را نیز با موفقیت پشت سر خواهد گذاشت.

 

جوما جعفر ساگایی از شهر موانزا در تانزانیا گفت: با شیوع ویروس کرونا در ایران، آمریکا و هم پیمانانش یک جنگ تمام‌عيار و پر از هياهوي رسانه‌اي علیه ایران را آغاز کرده اند و مطمئناً درصد تخریب در این جنگ روانی از آسیب آن به عنوان یک بیماری بیشتر است. مردم ایران باید در این مورد هوشیار باشند و با آرامش و اعتماد به دولتمردان و کادر پزشکی خود، این بحران را پشت سر بگذارند.

 

شرالی فاضل از شهر دارالسلام در تانزانیا گفت: رسانه های غربی با سیاه نمایی و بزرگنمایی غیر واقعی شمار مبتلایان به ویروس کرونا قصد ناامید کردن مردم ایران و بی اعتمادی آن ها نسبت به نظام جمهوری اسلامی ایران را دارند امّا دشمنان باید بدانند که این توطئه های آنان همچون توطئه های قبلی با شکست مواجه خواهد شد.

 

یحیی علی مخاطب رادیو سواحیلی از شهر تانگا در تانزانیا گفت: مقام های جمهوری اسلامی و کادر پزشکی ایران در مقابله با ویروس کرونا گام بسیار بزرگی برداشته اند که این قابل تقدیر است. ایران با درمان بیماران مبتلا به کرونا نشان داد که علی رغم وجود تحریم های زیاد، کشوری مستقل و خودکفا بوده و کرونا را شکست خواهد داد.

 

جوما عیدی عیسی از تانزانیا گفت: تلاش های ایران در درمان بیماران مبتلا به ویروس کرونا قابل تحسین است. این مسأله بیانگر توانمندی و اقتدار جمهوری اسلامی ایران است.

 

 

 

 

 

عضو هیات علمی دانشگاه عزت بایسال آبانت ترکیه: 

جنگ بیولوژیک با کرونا بازی بسیار خطرناکی علیه تمام جهان است

فوبیای کرونا در ایتالیا، آلمان، فرانسه و سایر کشورهای اروپایی این قاره را تبدیل به شهرها و کشورهایی غارت زده کرده است. کرونا به آمریکا کشوری که با استفاده از این ویروس یک جنگ چندجانبه و هیبریدی را علیه چین آغاز کرده هم رسیده است. اما در این بین گمانه زنی هایی مبنی بر ایجاد جنگ بیولوژیکی توسط آمریکا به گوش می رسد.

در رابطه با احتمال حمله بیولوژیک و عامدانه بودن انتشار ویروس کرونا در جهان، علی یامان، عضو هیئث علمی دانشگاه «عزت بایسال آبانت» کشور ترکیه در گفت و گو با رادیو ترکی استانبولی معاونت برون مرزی صداوسیما اظهار کرد: شاید بتوان گفت چندین سال پس از ریشه کنی این بیماری همه گیر واقعیت ها مشخص خواهد شد. در هر صورت هم احتمال عمدی بودن و هم غیر عمدی بودن آن هست. در فیلم ها نیز بسیار به این موضوع پرداخته شده است. اما نباید فراموش کرد که این خود یک احتمال بر پایه واقعیت ها است. البته اگر کشوری و یا شخصی در راستای جنگ بیولوژیک عمل کرده و اقدامی کند در حقیقت وارد بازی بسیار خطرناکی شده است. چرا که این چنین بیماری هایی که می توانند ابزار جنگ بیولوژیک باشند به سرعت منتشر شده وغیر قابل کنترل خواهند بود. این بدعت بسیار بدی برای جهان است. امیدوارم چنین موضوعی صحت نداشته باشد تا آغازگر دوران ویرانگر جدیدی در جهان نباشد.

 علی یامان با اشاره به متضرر شدن آمریکایی ها از بیماری همه گیر کرونا و افزایش مبتلایان و تلافات آمریکا نیز گفت: در آمریکا وضعیت فوق العاده اعلام شده است. دوره بحرانی پیش روی اروپا و آمریکا است. مردم آمریکا در همین چند روزه به مغازه ها و فروشگاه ها هجوم آورده و شرایط بحرانی را رقم زده اند. ارزش سهام بورس و شرکت ها در آمریکا نیز به شدت افت کرده است. به واقع باید منتظر رکود چشم گیر اقتصاد آمریکا در صورت تداوم وضعیت فعلی باشیم.

این کارشناس ترکیه ای با اشاره به  اینکه مسائل سیاسی باید از مسائل انسانی و حقوق بشری جدا باشد گفت: در وضعیت فعلی که حتی خود آمریکایی ها هم در وضعیت فوق العاده قرار دارند اعمال تحریم ها بیش از پیش غیر انسانی است. مسائل انسانی و حقوق بشری را نباید فدای سیاست کرد. آمریکا یا هر کشور دیگری می تواند با به جا آوردن وظایف انسانی خود در راستای حفظ سلامت انسان ها اعتباری نیز به دست آورد. این اعتبار در داخل آمریکا نیز موثر خواهد بود. ولی در هر صورت این سیاست های خصمانه آمریکا در قبال ایران باید تغییر کند. چرا که آمریکا دیگر خود نیز قربانی این ویروس همه گیر است.

 

 

 

 

اظهار نظز کارشناس اسپانیایی در خصوص جنگ بیولوژیک و شیوع کرونا در جهان:

ویروس کرونا ابزاری برای نابودی ملت هایی که برای استقلال خود می جنگند


دنیا از شیوع ویروس کرونا وحشت زده شده است. از زمانی که شیوع ویروس جدید کرونا در دسامبر سال گذشته در شهر ووهان چین اعلام شد زنگ های هشدار به صدا در آمد. تا به امروز کشورهای بسیار زیادی درگیر شیوع این ویروس شده اند. 

رادیو اسپانیایی معاونت برون مرزی برای تحلیل این مسئله از کارلوس سانتا ماریا، کارشناس اسپانیایی امور بین الملل دعوت کرد تا در تماسی تلفنی از کشور کلمبیا نقطه نظرات خود را در این باره برای شنوندگان این برنامه ارائه دهد.

کارلوس سانتا ماریا بیان کرد: از زمانی که شیوع ویروس جدید کرونا در دسامبر سال گذشته در شهر ووهان چین اعلام شد زنگ های هشدار به صدا درآمد. تا به امروز کشورهای بسیار زیادی درگیر شیوع این ویروس شده اند. از جمله کشور ایران که همانطور که اعلام شده است چند هزار نفر به این بیماری مبتلا شده و جمعی از این افراد جان خود را از دست داده اند. از این ویروس به عنوان یک ابزار سیاسی استفاده  شده و از آن برای حمله به برخی از ملت های جهان بهره برداری شده است.  
کارشناس اسپانیایی افزود: این ویروس از دستکاری ژن های انسانی به وجود آمده است. هیچ توضیحی در این رابطه وجود ندارد. معمولا این گونه فعالیت های تحقیقاتی را روی ژن خفاش ها و اورانگوتان ها انجام می دهند ، چرا در این رابطه یک توضیح سیاسی وجود دارد ، چون  این گونه فرآیند ها روی حیواناتی نظیر خفاش ها و اورانگوتان ها هرگز جواب نمی دهد. گفته می شود که این ویروس منشا جنگلی دارد. حقیقت این است که نوعی اصلاحات مصنوعی روی آن صورت گرفته است و این ویروس در قاره امریکا مخفی شده بود. 

کارلوس سانتا ماریا ادامه داد: چندی پیش در شهر «ووهان» کشورچین یک مانور نظامی برگزار شد. در آنجا تعدادی مامور اطلاعاتی امریکا حضور داشتند که دست به این اقدام زدند. واقعا جای سئوال است که درست از همان زمان این بیماری در چین شیوع پیدا کرد. در قالب یک جنگ بیولوژیک ، در شرایطی که امریکا سردمدار به راه انداختن جنگ هایی از این دست است. برای مثال در جنگی بیولوژیک در کوبا محصولات کشاورزی در سه سال پیاپی نابود شد. کاملا روشن است که این ویروس زاییده طبیعت نیست که درهوا منتشر شده باشد ، مادر طبیعت سر منشا آن نیست. بله ، این ویروس مقاصد سیاسی داشته و بر اقتصاد جهان تاثیر گذاشته است به خصوص بر اقتصاد چین، و به طور کلی آرامش روانی سایر کشورهای جهان را نیز برهم زده است

کارشناس رادیو اسپانیایی در خصوص شیوع این ویروس در ایران اظهار کرد: از همان آغاز شیوع این بیماری در ایران تمامی بخش های دولت متحده شده و برای کنترل شرایط تلاش کردند  تا مردم را از علایم این بیماری آگاه کرده و بدین شکل از گسترش هر چه بیشتر آن جلوگیری کنند. حتی رسانه های سایر کشورهای این تلاش ها و اقدامات ایران را تایید کرده اند . این در حالی است که رسانه های غربی و وابسته به قدرت های امپریالیستی در حال متهم کردن ایران به انتشار آمارغیر واقعی در مورد تعداد افراد مبتلا و جان باختگان این بیماری هستند. می بینیم که این موضوع کاملا دستاویز تبلیغات سیاسی قرار گرفته است .


سانتا ماریا افزود: آمریکا و دولت های غربی ایران را به مخفی کردن اطلاعات شیوع بیماری کرونا متهم می کنند و ادعا دارند که بودجه درمانی ایران کاهش یافته و دولت وزارت بهداشت را مجبور به کتمان اطلاعات این بیماری کرده است. در مورد ایران باید بیان کنم  که ما می بینیم خرد رهبران این کشور ، شفافیت و احترام به تمامی مردم جهان نشان از آن دارد که ارقام و اطلاعاتی که این کشور در این رابطه ارائه می دهد درست بوده است . البته لازم به تاکید است که آمار جان باختگان این ویروس از سایر ویروس های مشابه کمتر بوده  که برخی حتی منجر به مرگ سیصد تا چهارصد هزار نفر در سال می شوند. بله ، همانطور که می بینیم این یک مسئله در واقع استفاده از یک موضوع پزشکی برای متهم کردن کشورها و ایجاد وحشت میان ملت هاست. قدرت های جهان از این ویروس برای نابود کردن و تضعیف کشورهایی که برای استقلال خود می جنگند بهره برداری می کنند. این رابطه مستقیم میان این دست حملات و هدف قرار دادن  ملت های آزاده جهان را نشان می دهد.    

کارشناس امور بین الملل رادیو اسپانیایی در پایان با اشاره به سخنان «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا مبنی بر رد پیشنهاد کمک امریکا برای مقابله با اثرات همه گیر ویروس کوید -19 توسط ایران افزود: درحالی که امریکا ایران را تحت تحریم های شدید قرار داده ، شرایطی که به راستی یک تروریسم اقتصادی بوده و به طور مستقیم بر مردم ایران تاثیر گذار است. اما مسئله اعتماد در دنیای امروز مسئله ای بسیار اساسی و مهم است. چگونه می توان به دولتی اعتماد کرد که می خواهد با ما دست دوستی دهد در حالی که چاقویی در دست داشته و قصد حمله دارد؟  این مسئله فقط یک بازی رسانه ای است . آن ها سعی دارند خیرخواهی ترامپ را نشان دهند از طریق وزیر امور خارجه کشوری که در تمامی جنایت هایی که در جهان انجام می شود دست دارد ، در جنگ هایی چون یمن، در سوریه و در عراق و حتی در ترور آن بزرگ مرد سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی. این ریاکاری است برای نشان دادن چیزی که اساسا وجود ندارد. تنها راه حلی که در این شرایط وجود دارد اعتماد به وزارت بهداشت خود ، شفافیت و تعهد کادر پزشکی کشور و تلاش مردم برای مراقب از سلامتی شان بدون آنکه اجازه دهند تلاش رسانه ها برای ایجاد رعب و وحشت در جامعه مثمرثمر باشد

 

 

 

فروردین ۱۷, ۱۳۹۹ ۱۳:۵۴ Asia/Tehran
کامنت