• بررسی ظهور و انتشار ویروس کرونا در جهان

در ادامه سلسله مطالب و مصاحبه های دریافتی از مخاطبان رادیو های معاونت برون مرزی با موضوع بررسی ظهور و انتشار ویروس کرونا و تهدید جهانی آن همراه با گسترش جنگ شناختی و رسانه ای و نیز شبهه افکنی در میان ملت های جهان و به ویژه کشورهای منطقه با تاکید برمقصر قلمداد کردن ایران توسط این رسانه های و احتمال جنگ بیولوژیک برپایه انتشار ویروس کرونا ، جدیدترین نظرات و آرا مخاطبان رسانه های برون مرزی همراه با تفسیر و تحلیل کارشناسان سیاسی و منطقه ای این رادیو ها در پی خواهد آمد.

آنها به بی اساس بودن اتهام وارده به ایران مبنی بر ساخت ویروس کرونا اذعان کرده و رفتار آمریکا را محکوم کرده اند.

کارشناس و تحلیل گر امور سیاسی از اسپانیا:

ویروس کرونا سلاحی بیولوژیک است که کنترل آن از دست سازندگانش خارج شده است

کارشناسان براین باورند که آمریکا در پشت علت شیوع ویروس کرونا قرار دارد ، ویروسی که تاکنون بیش از یک میلیون و دویست هزار نفر از مردم کشورهای دنیا بدان مبتلا شده اند که از این تعداد 64 هزار نفر به کام مرگ فرو رفته اند. «اینیاکی خیل ده سان بیسنته» کارشناس اسپانیایی در گفت و گو با رادیو اسپانیایی معاونت برون مرزی صدا وسیما گقت: از ابتدا فرضیاتی مطرح بود. شک و تردیدها درکنار یک سری دلایل متقن و روشن وجود داشت میان رابط بین یک کارخانه بیوشیمی در نزدیکی شهر «ووهان» کشور چین و حضور تعدادی آمریکایی در آن مکان. اما متاسفانه شیوع بی امان و با سرعت ویروس کرونا در سراسر جهان باعث شد سوالات دیگری نیز در این رابط مطرح شود.

وی افزود: اخیرا اطلاعاتی در این رابطه در حال مخابره شدن است مبنی برشک و شبهه هایی در رابطه با نقش ارتش آمریکا در شیوع این ویروس مرگبار. گفته می شود یکی از نمایندگان مجلس چین این احتمال را مطرح کرده است که این ویروس بر اثر یک اشتباه و یا به طور عمد توسط نیروهای آمریکایی که در چین حضور داشته اند به شهر ووهان انتقال یافته است. این مسئله یک ماه طول کشید تا رسانه ای شود که در نهایت خبر آن منتشر شد. این خبر در شبکه های اجتماعی شنیده می شد و حتی دولت چین نیز در یک اعلام رسمی این موضوع را مطرح کرد.

اینیاکی اضافه کرد: دیپلماسی کشوری چون چین با قدمت چندین هزار سال متفاوت از دیپلماسی فردی چون ترامپ است . از این حیث چین به امپراطوری پارس شباهت دارد. ملت هایی که از قدمت تاریخی برخوردارند دارای هنر خاصی در بحث دیپلماسی هستند. دیدیم چینی ها چگونه بسیار دقیق به اظهارات خام و ناپخته دونالد ترامپ پاسخ دادند. آن ها دلایلی را که به اندازه کافی برای آن سند و مدرک داشته اند، مطرح کرده اند و احتمالا در این رابطه نیز اطلاعات بیشتری داشته باشند. ولی به هر حال به خاطر برخی منافع کشورشان به خاطر شرایطی که در حال حاضر در جهان وجود داردف تمایل ندارند در این باره بیشتر صحبت کنند.

این کارشناس اسپانیایی اضافه کرد: بخش بزرگی از فرضیات اولیه به این سمت متمایل است که بررسی کنند چرا این گونه اپیدمی ها اساسا در کشورهایی اتفاق می افتد که با آمریکا و غرب روابط حسنه ندارند. جا دارد اشاره ای داشته باشم  به کشور کوبا و اپیدمی که دراین کشور اتفاق افتاد و صنعت گوشت این کشور به طور کامل نابود شد. حال چیزی مشابه آن را در چین می بینیم . این ابهام وجود دارد که چرا این گونه اپیدمی ها در کشورهای جهان سوم اتفاق می افتد و زمانی که مانند ویروس ابولا به کشورهای رده اول جهان می رسند به شکلی سازمان یافته کنترل می شوند.

اینیاکی در خصوص ارتباط  ویروس کرونا و یک سلاح بیولوژیک گفت: کشورهای جهان در حال مطالعه برای روی سلاح های بیولوژیکی هستند. این گونه تحقیقات در یک شرایطی بسیار امنیتی که به هیچ عنوان شفاف نیست انجام می شود. در میان سلاح های بیولوژیکی دسته ای وجود دارند که «اتنوبمب» نامیده می شوند. این گروه از سلاح های بیولوژیکی برای نابود ساختن گروه های قومی خاص ساخته می شوند. حال اینجا مطرح است که چرا فلان ویروس روی ملت چین اثر کرده است و یا روی ملت ایران و غیره ...
این سلاح ها که پیش تر گفتم اتنوبمب نامیده می شود در واقع روی ویژگی های ژنتیکی گروه قومیتی خاصی اثر کرده و به شکلی جنگی بیولوژیکی ایجاد می کند . بشریت صرف نظر از رنگ پوست ، شکل ظاهر و موروفولوژی از یک نژاد واحد ایجاد شده است. ملت ها از نقطه نظر ظاهری تفاوت هایی باهم داشته که این مسئله دلایل ژنتیکی محدودی دارد و منکر وحدت نژادی تمامی گونه های بشری نیست. بر همین اساس هیچ نژادی بر دیگری برتری نداشته و ملت ها تنها در یک سری ویژگی های ظاهری اندک با هم فرق دارند. در واقع اتنوبمب ها روی همین ویژگی های ژنتیکی گروهای قومی خاص عمل کرده و آن ها را به کام مرگ فرو می برند. در دنیای کنونی  بر روی این گونه سلاح های بیولوژیکی مطالعه و تحقیق می شود. 
سلاح های بیولوژیکی دیگری نیز وجود دارد ، آن ها مدت هاست که شناخته شده اند ، از زمان  سومریان ، در بین النهرین ، در ایران باستان گوشت پوسیده، حیوانات مرده و یا حتی سر انسان را سمت دشمن پرتاب می کردند و بدین ترتیب در میان جمعیتی که مورد محاصره قرار گرفته بودند ایجاد بیماری و اپیدمی می کردند. اگر در مدت یک ماه نمی توانستند  شهری را به تصرف خود درآورد ، با آلوده کردن آب و شیوع بیماری مردم شهر را به زانو در می آوردند. آنچه که  در علم دنیای کنونی در این باره انجام می شود بسیار پیشرفته و توسعه یافته بوده و به شدت مخفیانه و در سکوت انجام می شود.

کارشناس رادیو اسپانیایی معاونت برون مرزی ادامه داد: به هر حال هر کسی که باعث شیوع  کوید-19 شده است ، در نهایت ممکن است  شرایط جهان را به سوی یک تقابل مستقیم و جنگ رو در رو حرکت دهد.
این گونه سلاح های بیولوژیکی تنها مردم یک کشور را تهدید نمی کند بلکه تمامی بشریت را مورد هدف قرار داده است. این ویروس بر سایر گونه های بشری و حتی کسانی که آن را ایجاد کرده اند نیز تاثیر گذاشته است. خوب است که در این جا به مثالی اشاره کنم. در سال 1916، زمانی که جنگ شیمیایی در اروپا در گرفت، شرایط به جهت وزش باد بستگی داشت. گاز را درسمت  سنگرهای دشمن رها می کردند ، ولی زمانی که جهت وزش باد به سوی خودشان برمی گشت گاز شیمیایی را با خود می آورد . مشابه همین مسئله در جنگ های زمان قدیم نیز رخ می داد. وقتی لشگر فیل ها را به سوی دشمن روانه می کردند ، ناگهان فیل ها از چیزی دچار ترس و وحشت شده و در جهت عکس شروع به حرکت می کردند و مواضع صاحبانشان را زیر پا نابود می کردند. همین سلاح بیولوژیکی (ویروس کرونا) از کنترل خارج شده است . اگر بر فرض چین یا ایران را هدف داشته است و یا کشورهای دیگری که ضد امپریالیسم هستند را مورد هدف قرار داده بوده است ، اما حالا از کنترل خارج شده و تمامی بشریت را مورد تهدید قرار داده است. همانطور که عرض کردم بشریت از یک نژاد واحد بوده و تنها ملت ها در تفاوت های ظاهری از هم متمایز می شوند.

 اینیاکی در پایان گفت: در این فرضیه بمب بیولوژیک تمامی بشر را هدف قرار داده است. این فرضیه ای است که این روزها مطرح می شود و ممکن است به راستی رخ داده باشد و نمی توان آن را رد کرد.  اینها فرضیه هایی است که کشور چین روی میز قرارداده است. این کشور اطلاعاتی نیز در مورد سایر اییدمی ها ارائه کرده است. زمانی که بحرانی ایجاد می شود ممکن است به سوی شرایطی غیر قابل کنترل حرکت کند.                                                           

 

«نیکولاس هاوا» تحلیل گر مسائل سیاسی از شیلی:

همکاری و همراهی پزشکی و دارویی کشورهای مختلف بدون توجه به وضعیت تحریم ها  

 

نیکولاس هاوا به رادیو اسپانیایی معاونت برون مرزی گفت: کشورهای مورد تحریم آمریکا و غرب بدون توجه به وضعیت و شرایط تحریم اقتصادی خود همیشه در حال کمک به هم هستند به عنوان نمونه می توان به کشور کوبا اشاره کرد که در شرایط تحریم های همه جانبه از سوی غرب و آمریکا با تمام توان اقدام به ارسال کمک های پزشکی و اقلام دارویی برای ایران و چین کرد و ایتن در حالی بود که انگلیس و اسپانیا و ایتالیا همیشه در وضع تحریم های همه جانبه علیه این کشور همراه آمریکا بودند. همچنین مقامات هاوانا اقدام به ارسال کمک های پزشکی به کشورهای اروپایی نیز کردند که این نشان از همکاری و همراهی عموم مردم جهان بدون توجه به دولت ها دارند.

 

سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در ایران توضیح داد:

شیوع ویروس کرونا در افغانستان و تبلیغات منفی رسانه های غربی علیه ایران در این کشور

 

کمیته ملی مبارزه با کرونا در ایران طی بیانیه ای اعلام کرد که مهاجرین و اتباع خارجی مقیم ایران اگربه ویروس کرونا مبتلا شوند بدون در نظر گرفتن هزینه های سنگین این بیماری به صورت رایگان مورد مداوا قرار می گیرند.

«عبدالغفور لیوال» سفیر افغانستان در ایران در گفت و گو با رادیو دری معاونت برون مرزی صداوسیما با اشاره به این موضوع بیان کرد : بنده به نمایندگی از دولت و سفارت افغانستان در تهران از نزدیک شاهد خدمات رسانی و تلاش های جمهوری اسلامی ایران برای ارائه خدمات پزشکی و مراقبتی از بیماران بدون در نظر گرفتن تابعیت مراجعین بودم و از اقدامات جمهوری اسلامی ایران در راستای کمک و امداد به مهاجرین قدردانی می کنم. همان طور که می دانیم میلیون ها مهاجر افغان مقیم ایران هستند و برخی از آن ها از نظر اقتصادی در تنگناهای اقتصادی شدیدی قرار دارند و شماری از آنان از خدمات بیمه های درمانی وحتی دسترسی به خدمات بانکی محروم هستند اما ستاد مبارزه با کرونا در ایران با رعایت اصل بشر دوستی ، نوع دوستی و حقوق بشر اقدامات بسیار شایسته و قابل تقدیری ارائه کرد.

عبدالغفور لیوال با اشاره به فضا سازی منفی رسانه ای خارجی و غربی در افغانستان مبنی بر اینکه ایران عامل ورود این ویروس به افغانستان است، بیان کرد : این بیماری یک اپیدمی جهانی است و هیچ حد و مرزی نمی شناسد. وی از ورود افراد ناقل این ویروس از طریق مرزهای کشورهای همسایه این کشور نیز نام برد و خواستار تلاش های بیشتر و موثرتر بشردوستانه توسط سازمان ها و نهادهای بین المللی مستقل در راستای  حمایت از همه افراد و بیماران شد و گفت: دراین قبیل بحران های جهانی تبلیغات سوء و سواستفاده های رسانه ای و سیاسی جایی ندارد.

سفیر افغانستان در پایان گفت : با توجه به سرعت گسترش این بیماری در منطقه و جهان  برای نجات انسان ها نیاز است که کشورها با هم و در کنار هم باشند و افغانستان و ایران در منطقه دو کشور دوست و همسایه هستند که در غم و شادی های مشترک از یکدیگر متاثر هستند. بنابراین نباید به تبلیغات مخرب گوش فرا داد. و باید زمینه ای ایجاد شود که متخصان دو کشور در جهت ریشه کنی این ویروس و موارد آتی مشابه همکاری های گسترده و نزدیکی داشته باشند.

 

عضو شورای مرکزی مسلمانان آلمان در مصاحبه با رادیو ترکی استانبولی برون مرزی :

سقوط پنج تا ده درصدی اقتصادهای آمریکایی و اروپایی در بحران کرونا قابل پیش است

برهان الدین داغ، عضو شورای مرکزی مسلمانان ساکن آلمان  با اشاره به کانون جدید انتشار بیماری کرونا در اروپا یعنی دو کشور ایتالیا و اسپانیا گفت: اگر بخواهیم تعداد مبتلابان و جان باختگان ناشی از کرونا را به نسبت جمعیت در نظر بگیریم شرایط دو کشور بلژیک و هلند بسیار وخیم تر است. البته کشورهای اروپایی در این زمینه اقداماتی انجام داده اند به عنوان مثال آلمان با تمدید حالت قرنطینه به مدت نامعلوم اقدام به وضع مقررات سختگیرانه تری کرده است و فعالیت های اقتصادی را فقط برای مشاغلی که کالاهای اساسی در اختیار عموم مردم قرار می دهند مجاز کرده است و نیز اقدام به اختصاص بسته حمایتی چهارصد میلیارد دلاری کرده است.

برهان الدین داغ کارشناس رادیو ترکی استانبولی معاونت برون مرزی صداوسیما با اشاره به رفتارهای پوپولیستی ترامپ و صحبت های متناقض وی در کنفرانس های مطبوعاتی گفت: ترامپ یک روز در مقابل دوربین های تلویزیونی با تمسخر در رابطه با کرونا صحبت می کند و روزی دیگر از از کمبود اقلام پزشکی و مشکلات نظام سلامت و پزشکی آمریکا سخن می گوید.

این کارشناس سیاسی اظهار کرد: با توجه به کاهش سطح معنویات و عدم توجه به امور دینی در جوامع مختلف اروپایی و آمریکایی به نظر می رسد بیماری کرونا و موارد مشابه دیگر به شدت عامل تخریب امنیت اجتماعی در این جوامع شود.

برهان الدین داغ در پایان بیان کرد: در صورت سقوط اقتصاد آمریکا و افزایش بیکاری و قحطی در زمینه های مختلف شاهد بروز فاجعه ای بزرگ در جامعه آمریکا خواهیم بود.

مخاطبان رادیو عربی معاونت برون مرزی در گفت و گو با این رادیو:

«ویروس شیعی» ساخته و پرداخته افکار مسموم گردانندگان رسانه های صهیونیستی و تکفیری است 

 

ابوعمار البهبهانی مخاطب رادیو عربی از عراق گفت: نباید از دشمنان اسلام و جمهوری اسلامی ایران چیزی غیر از خباثت و دشمنی انتظار داشت چرا که رسانه های مسموم صهیونیستی ، تکفیری و سعودی و برخی کشورهای مرتجع حوزه خلیج فارس این ویروس را به نام ویروس شیعی نام نهاده اند و از تمام امکانات موجود برای ضربه زدن به جمهوری اسلامی ایران استفاده می کنند در حالی که نمی دانند عاقبتی جز شکست و نابودی و سرافکندگی در برابر جمهوری اسلامی ایران نخواهند داشت.  

ابومحمد مهدی مخاطب رادیو عربی از یمن گفت: ویروس کرونا که به سرعت تمام دنیا را در برگرفته توسط دولتمردان آمریکایی ساخته شده که همین امر چهره زشت ایالات متحده آمریکا را به خوبی برای همگان آشکار نموده است و اتهام زنی به جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ساخت ویروس کرونا بدین منظور خود تلاشی است برای گریختن از حقیقت روشنی که خود آمریکایی ها از آن آگاه هستند ولی بنا بر عادات ناپسند خود حق را با باطل یکی کرده و خویش را در راه راست و درست می بینند. جنایت های اخیر آمریکا خود بهترین گواه بر این امر است  و لذا همین ویروس کرونا را که ساخته اند متاسفانه دامن مردم خودشان را هم گرفته است.

ایران بزرگترین کشوری است که از زمان پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون در برابر تروریسم مقابله کرده است و بدون تردید سرنوشت تبلیغات بیگانه و رسانه های معاند و ضد انقلاب شکست و نابودی است.

ابوحیدر مخاطب رادیو عربی از عراق گفت: برخی از رسانه های بیگانه و معاند با جمهوری اسلامی ایران در این چند وقت اخیر اعلام کرده اند که ویروس کرونا ساخته و پرداخته ایران است حال آنکه این کشور به دفعات اعلام کرده که استفاده از هر نوع سلاح کشتار جمعی و بیولوژیکی را به طور قاطع رد می کند ، اتهام زنی به برخی کشورها از جمله ایران در خصوص ویروس کرونا از سوی آمریکا ورژیم صهیونیستی راهی است برای فرار رو به جلوی این کشورها تا خود را در این مسائل بی گناه جلوه دهند اما آن ها مسلما راه به جایی نخواهند برد و در برابر چشم همگان خوار و ذلیل خواهند شد و جمهوری اسلامی ایران هم با قدرت و صلابت راه خود را تا سر منزل مقصود و ظهور امام زمان (عج) ادامه خواهد داد.

 

 

 

فروردین ۲۵, ۱۳۹۹ ۱۳:۰۷ Asia/Tehran
کامنت