رادیو پشتوی معاونت برون مرزی صدا و سیما با قدمتی حدود 50 ساله و گستره حدود 60 میلیونی پشتوزبانان دنیا از افغانستان تا پاکستان در بر می گیرد.

این روزها به مناسبت سالگرد افتتاحیه رادیو به سراغ تعدادی از دست اندرکاران آن رفته و برای آشنایی بیشتر مخاطبان گفتگویی اختصاصی انجام دادیم:

عبدالرحیم درانی مدیر رادیو پشتو از سال 1369 وارد ایران شده و در حوزه علمیه قم ادامه تحصیل داده و در سال 1373 در آزمون زبان پشتوی معاونت برون مرزی شرکت کرده است و بعنوان مترجم و گوینده در رادیو پشتو مشغول بکار شد و از سال 1376 تا 1379 مدیر رادیو پشتوی زاهدان و از سال 1379 تا سال 1397 مترجم و گوینده و از سال 1397 تاکنون مدیر رادیو پشتوی تهران است.

عبدالرحیم درانی درباره ماهیت و فعالیت های رادیوشتو گفت : رادیو پشتوی تهران هم اکنون برای پشتوزبانان افغانستان و پاکستان برنامه پخش می کند که جمعاً 60 میلیون نفر به زبان پشتو تکلم می کنند. رادیو پشتو از سال 1352 تاسیس شده است رادیوی پشتوی تهران به عنوان صدای مجاهدین افغانستان شناخته می شد و خود مجاهدین صدای خود را از رادیوی پشتوی تهران می شنیدند و افغان ها بیشتر از بی بی سی رادیو پشتو گوش می دادند و به آن اعتماد داشتند.

این رادیو در کشورهای حوزه خلیج فارس و اطرافش شنونده زیادی دارد و آمریکا و کشورهایی اروپایی هم پشتوزبان دارند. با آمدن ماهواره صدای این رادیو جهانی شد و موج های متوسط و کوتاه و حتی موج اف ام تهران و اطراف آن را پوشش می دهد. رادیو پشتوی تهران قبل از انقلاب مختص پخش برنامه های فرهنگی بود ولی با ظهور انقلاب اسلامی برنامه های رادیو پشتو سیاسی تر و متنوع تر شد و همزمان با ظهور طالبان در افغانستان و حمله آمریکا به افغانستان اهمیت این رادیو برای پشتوزبانان افغانستان بیشتر شد.

وی در مورد جهت گیری های رسانه ای در کشور افغانستان بیشترین درصد پشتو زبان را دارد گفت : علی رغم اینکه کشورهای غربی همچون آمریکا با رسانه های مختلف حضور 18 ساله دارند اما رادیو پشتو جایگاه خود را حفظ کرده است. بطور مثال در افغانستان دو نوع جهت گیری رسانه ای  داریم یکی مربوط به حامیان دولتهای غربی و حضور آنها در افغانستان و دیگری مخالفین دول غربی و حامیان مبارزان افغانستانی از جمله طالبان است نکته مهم در رادیو پشتوی ایران این است که ما هم صدای مجاهدین افغانی را انعکاس می دهیم و هم اخبار مربوط به دولت افغانستان را . شاید بهتر است بگویم در قدرت رسانه ای رادیو پشتو همین بس که ما در طول این سالها با مقامات بلندپایه مختلفی از جمله سخنگوی طالبان یا حامد کرزای رئیس جمهور پیشین افغانستان در همان روز انتخابات مصاحبه داشتیم.

مدیر رادیو پشتو درباره حضور در فضای مجازی و گسترش تکنولوژی اینترنت در سایت رادیو پشتو توضیح داد: سایت رادیو پشتو از حدود 15 سال پیش فعالیت خود را آغاز کرده است. این سایت مشتمل بر 3 بخش است، بخش اول مربوط به انتشار اخبار ، گزارش و مصاحبه های مختلف است. بخش دوم شامل برنامه های فرهنگی و عقیدتی است و بخش سوم برنامه های مناسبتی به زبان های مختلف همچون دری و اردو پوشش می دهد. مراجعه به این سایت در رخدادهای مختلف متنوع است بطور مثال با وقوع حوادث و یا رخدادهای مهم سیاسی بازدیدکنندگان سایت تعدادشان زیاد می شود.

درانی همچنین از روابط اجتماعی و فرهنگی فی مابین ایران و کشور های افغانستان و پاکستان اشاره کرد و گفت :  زمان شروع جنگ های افغانستان و درگیری های سیاسی در پاکستان تعداد زیادی مهاجر پشتوزبان به ایران وارد شدند که از این تعداد 2 میلیون نفر فقط مهاجرین افغانی هستند که اکثر آنها پشتوزبان هستند. آنها از طریق شبکه های اجتماعی با ما در ارتباط هستند و در همین ماجرای شیوع ویروس کرونا مهاجرین افغانی و پشتوزبان های حاضر در ایران اخبار مربوطه را از این رادیو پیگیری می کند و حتی در مصاحبه اخیر ما با سفیر افغانستان در ایران مشخص شد که دستورات لازم برای کمکهای بهداشتی و بیمارستانی به افغان هایی که درگیر ویروس کرونا می شوند رایگان و همچون شهروندان ایرانی است. رفع مشکلات بیمه ای و بانکی اتباع خارجی از جمله مساعدت های دولت ایران به مهاجرین افغانی است که موجبات رضایت آنها را فراهم کرده است. قرابت های فرهنگی ایران با دو کشور افغانستان و پاکستان با مرزهای طولانی و زبان دری که ریشه در زبان فارسی دارد و یا زبان پشتو که به نوعی خواهر خوانده زبان فارسی محسوب می شود و قرابت های مذهبی دوکشور با ایران که همگی جزء کشورهای اسلامی هستند یا برگزاری جشن نوروز در افغانستان و پاکستان همانند ایران خود نشاندهنده فاصله نزدیک اندیشه سیاسی، اجتماعی و فرهنگی این کشورها با هم است.

وی علت حضور سنگین غربی ها در کشورهایی همچون پاکستان علی الخصوص کشور افغانستان نشاندهنده اهمیت و عمق مسایل استراتژیکی در این منطقه دانسته و تاکید می کند:  حضور انها بواسطه توجه به مردم این کشورها نیست بلکه صرفاً بدنبال اهداف استعماری خود هستند و حتی پیگیری مذاکرات صلح امریکا و افغانستان با طالبان صرفاً بیرون آمدن از باتلاقی است که خود در آنجا گیر کرده اند و جلوگیری از تلفات بیشتر نیروهای خود آنهاست تا خدمت به مردم افغانستان. تصورم این است که مذاکرات آمریکا و افغانستان آینده ای مبهم داشته ولی در ادامه می بینیم که در پوشش های مختلف به عدم صلح و ثبات در منطقه دامن می زند.

وی در انتهای گفت وگوی خود از مشکلات پیشروی رادیو پشتو تصریح کرد و گفت : مشکلات فنی نداشتن موج اف ام در منطقه افغانستان و پاکستان است در صورتی که اکثر رقبایی همچون بی بی سی ، صدای آمریکا ، رادیوی آلمان دارای طول موج محلی هستند و حتی از طریق گیرنده های معمولی مثل موبایل به راحتی شنیده می شوند یا عدم وجود یک شبکه تلویزیونی به زبان پشتو جای خالی خود را به وضوح نشان می دهد. رادیو پشتو در روز سه ساعت برنامه دارد که شاخص ترین برنامه پاسخ به نامه ها است که مشتمل بر پیگیری از سوالات و درخواست های شنوندگان رادیو پشتو است که از طریق ایمیل یا اپلیکیشن های مختلف به دست ما می رسید.

 

اردیبهشت ۰۷, ۱۳۹۹ ۱۲:۴۳ Asia/Tehran