• کارشناسان و شنوندگان به رادیو های معاونت برون مرزی گفتند: شیوع ویروس کرونا با بروز «وضعیت فاجعه» و «جنگ ماسک» در غرب

این روزها هرجا را که نگاه کنید رد و نشانی از ویروس کرونا پیدا می‌کنید، ویروس کوچکی که ظرف چند ماه تمام دنیا را به تعطیلی کشاند ، هر چند که شمار قربانیان کووید ۱۹ در «ووهان» که مرکز اصلی شیوع این بیماری بود کاهش پیدا کرده است اما در آن سوی کره زمین یعنی اروپا و امریکا این روزها تبدیل به مراکز جدیدی برای شیوع این بیماری شده است و کشورهای آسیایی هم از این بیماری مصون نماندند.

مقابله با کووید ۱۹ این روزها تبدیل به یک دغدغه مهم برای کشورهای مختلف شده است چراکه سرعت انتشار این ویروس بسیار بالاست و اگر اقدامات لازم برای مقابله با آن انجام نگیرد، می‌تواند تبدیل به فاجعه‌ای بزرگ شود ، اما نحوه برخورد هر یک از کشورها برای مقابله با این ویروس متفاوت و گاها فاجعه بار بوده است.

رسانه های آمریکا گزارش داده اند برای نخستین بار در تاریخ این کشور در تمام ایالت ها به دلیل بحران ناشی از شیوع ویروس کرونا «وضعیت فاجعه» اعلام شده است. این رسانه ها از شیوع افسار گسیخته کرونا در آمریکا و وضعیت نگران کننده مردم این کشور به عنوان یکی از مظاهر بی تدبیری «ترامپ» در اداره کشور نام می برند و معتقدند نشست های خبری متوالی ترامپ نوعی نمایش برای فرار از اتهام بی کفایتی است.

از سویی دیگر کمبود لوازم بهداشتی و پزشکی برای جلوگیری ، کنترل و پیشگیری  ویروس کرونا باعث ایجاد نوعی سردرگمی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا و انگلیس و به تبع آن اداره این کشورها و نحوه خدمات دهی مراکز درمانی به مردم شده است.

همه اینها در حالی است که رسانه های غربی همچنان به تبلیغات منفی علیه ایران ادامه می دهند و به سوء استفاده از شرایط سیاسی علیه ایران می پردازند.

از مخاطبان رادیو های برون مرزی پرسیدیم : بهترین شیوه و راهبرد برای رسانه های آزاد اندیش و بین المللی جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با وضعیت موجود چیست؟

گوشه ای از پاسخ های آنان را می خوانیم:

 

 

 

کارشناس اسپانیایی مسائل سیاسی:

«جنگ ماسک» درغرب نشان از درماندگی و عدم روحیه همبستگی و پیشرفت دارد

متاسفانه با شیوع بیماری کرونا دراروپا پیش بینی نمی شد که این کشورها به این میزان از ماسک نیاز پیدا کنند.

خوزه آنتونو اخیدو کارشناس مسائل سیاسی در گفت و گو با رادیو اسپانیایی معاونت برون مرزی صداوسیما گفت: قبلا صنعت تولید ماسک در اسپانیا وجود داشت . اما رفته رفته تولید ماسک در این کشور به دلیل عدم تقاضا متوقف شد واسپانیا تصمیم گرفت آن را با قیمت کمتری از کشورهای دیگر خریداری کند.
 این کارشناس اسپانیایی ادامه داد: به نظر می آید بخش اعظم ماسک مورد نیاز کشورهای جهان در چین تولید و عرضه می شود. در ابتدای شیوع این ویروس مقامات کشورهای اروپایی ادعا کردند که به ماسک نیازی ندارند. ولی با گذشت زمان دریافتند که این وسیله برای کنترل و پیشگیری از بیماری کووید 19 موثر است. 

اخیدو گفت: موضوع  تهیه ماسک فقدان روحیه همبستگی و درماندگی را در کشورهای غربی به نمایش گذاشت. کشورهایی که به اصطلاح پیشرفته اند و مرکز دنیا هستند ، در جنگ نابرابری به نام «جنگ ماسک» قرارگرفتند. و جهانیان دریافتند که این کشورها نمی توانند مراکز اخلاق جهان باشند.

کارشناس رادیو اسپانیایی معاونت برون مرزی رسانه ملی ادامه داد: در فرودگاهی از کشور چین چند خریدار امریکایی از راه رسیدند و با پرداخت سه برابر قیمت ، محموله های ماسکی را که قرار بود راهی فرانسه شوند، دزدیدند. بله، دنیای سرمایه داری کنونی نشان می دهد که هر کسی تنها به فکر خویش بوده و هیچ گونه اتحادی وجود ندارد. هیچ گونه سیاست ، استراتژی ، دوستی و همیاری واقعی بین کشورها غربی وجود ندارد و آن ها عملا برای به دست آوردن ماسک با هم می جنگند . صنایع در این کشورها به کندی به سمت تولید ماسک حرکت می کنند چرا که آنها برخلاف چین از دستورات دولت در این رابطه پیروی نمی کنند.

کارشناس اسپانیایی گفت: این در حالی است که ما شاهدیم در چین حتی شرکت های خصوصی نه تنها گوش به فرمان دولت هستند بلکه به خواسته ها و تقاضاهای جامعه شان نیز توجه می کنند. در اخبار دیدم  این کشور که یکی از اصلی ترین تولید کنندگان خودرو است ، برخی از شرکت ها این کار را متوقف کرده و به تولید ماسک برای مردم  پرداخته اند.

خوزه آنتونیو اخیدو در پایان گفت: اینجا در غرب خبری از این مسائل نیست. در ابتدای شیوع بیماری به خاطر کمبود ماسک و تجهیزات بسیاری از کادر درمانی بیمارستان ها به کرونا مبتلا شدند . یکی از دوستانم که در بیمارسنان مرکزی شهر «والنسیا» کار می کند شکایت زیادی از بی کفایتی دولت اسپانیا در تامین مایحتاج پزشکی و ماسک برای کادر درمانی داشت . این مسئله به خاطر ضعف آنها در پیش بینی شرایط است.

 

 

کارشناس سیاسی اهل کشور آذربایجان :

اثبات ماهیت اخلاق گریز و غیر انسانی آمریکا در قضیه کرونا

یک کارشناس آذربایجانی تاکید کرد: علی رغم گسترش بیماری همه گیر کرونا و تبدیل شدن آن به معضل بزرگ کشورهای جهان آمریکا همچنان دست از تشدید سیاست های اعمال تحریم برنداشته و هر از چند گاهی در این آشفته بازار دست به اعمال تحریم های جدید علیه دشمنان و منتقدان خود می زند. در این راستا اما مقامات واشنگتن مدعی هستند در زمینه کالاهای انسانی و دارویی و بهداشتی تحریم اعمال نکرده و این موارد را از معافیت برخوردار کرده اند اما واقعیت به گونه ای دیگر است.

تیمور قلی اف Teymur Quliyev کارشناس مسائل سیاسی از کشور آذربایجان در رابطه با ادامه سیاست های تحریمی و ظالمانه آمریکا علیه کشورهایی همچون ایران اظهار کرد: در طول تاریخ  وقایع مشابهی همچون کرونا در اروپا و جهان تجربه شده است. از وقایع ثبت شده تلفات سنگین اروپا،  «طاعون» و «وبا» در قرن های 13 و 14 است. پس از جنگ جهانی اول نیز بیماری آنفلوانزا  (نوع خاص) تلفات سنگینی را به ویژه به اروپایی ها تحمیل کرد. این بار اما ویروس مرگبار کرونا تبدیل به معضلی جهانی شده است که صحبت از تاثیر گذاری آن تا سال ها ادامه خواهد یافت. در این میان برای بازسازی اقتصاد کشورها نیز بازه های چندین ساله در نظر گرفته شده است. اما آمریکا که همواره سیاست های غیر انسانی را ابزار خود می داند اعلام کرده است تحریم های خود علیه ایران را افزایش خواهد داد.  مقامات واشنگتن ادعای معافیت خرید کالاها و اقلام پزشکی و بهداشتی را مطرح کرده اند اما این نمی تواند حقیقت داشته باشد. زیرا آمریکا با قطع ارتباط بانک های ایران  به سیستم های پرداخت جهانی امکان خرید هر گونه کالا و محصولی را از ایران سلب کرده است. البته راه کارهای بسیار پیچیده ای برای این منظور موجود است که در شرایط اضطراری همچون گسترش سریع بیماری کرونا کارساز نیست.

کارشناس آذربایجانی با اشاره به دشمنی طولانی مدت آمریکایی ها با جمهوری اسلامی ایران گفت: اساسا عدم تغییر رویکرد ظالمانه و سخت گیرانه واشنگتن نسبت به تهران نشان از شخصیت اخلاق گریز و غیر انسانی مقامات آمریکایی دارد. آمریکا به هر قیمتی که شده است به دنبال تغییر نظام در ایران است. به همین منظور از هر گونه اقدام غیر انسانی و سوء استفاده از هر اتفاقی دست بر نمی دارد. علی رغم تمام این دشمنی ها باید گفت آمریکا در نهایت به ضرر خود کار کرده است.

 

تیمور قلی اف در پایان گفت: با نگاهی به دخالت های آمریکا در ایران ، کشورهای همسایه ایران و همچنین کشورهای دیگر در اقصی نقاط جهان در می یابیم آمریکایی ها در کوتاه مدت منافعی را کسب کرده اند اما در نهایت از تغییراتی که با اجبار ایجاد کرده اند متضرر شده اند. این بار نیز مقامات واشنگتن پیش از آنکه منافعی در دشمنی با مردم و کشور ایران کسب کنند دست از پا درازتر مجبور به ترک منطقه خواهد شد.

 

 

 

مخاطبان رادیو سواحیلی معاونت برون مرزی :

رسانه های غربی با بغض و کینه و قصد تشویش افکار عمومی ایران نسبت به نظام عمل می کنند

           

شرالی فاضل مخاطب رادیو سواحیلی از دارالسلام در تانزانیا گفت: تلاش رسانه های دشمن برای تشویش افکار عمومی و فرایند بی اعتماد سازی مردم ایران نسبت به مقامات کشورشان در روند مقابله با ویروس کرونا، بیانگر بغض و کینه دشمنان علیه جمهوری اسلامی ایران است.

 

عیدی ابراهیم ایستامبولی از شهر بوجومبورا در بروندی گفت: رسانه های آمریکایی از ابتدای شیوع ویروس کرونا در ایران سعی در ناتوان نشان دادن ایران در کنترل این بیماری داشتند ، امّا اکنون شاهدیم آمار مبتلایان به ویروس کرونا در آمریکا بسیار بالا رفته و در حال افزایش است که این مسأله نشانگر ناتوانی ترامپ و دولتمردان آمریکایی در مهار ویروس کرونا است.

 

جوما جعفر ساگایی شنونده رادیو سواحیلی از موسوما در تانزانیا گفت: در حالی که ایران درباره روند شیوع ویروس کرونا و آمار مربوط به آن به طور شفاف اطلاع رسانی کرده و می کند رسانه های وابسته به غرب با دروغ پردازی های خود سعی دارند که ایران را کشوری ناتوان در مبارزه با این ویروس نشان دهند و در واقع قصد دارند یک جنگ روانی دیگر علیه جمهوری اسلامی ایران آغاز کنند.

 

مولید حسین از شهر تانگا در تانزانیا گفت: در واقع رسانه های غربی با زیرسوال بردن دستگاه های اجرایی ایران قصد ایجاد التهاب در جامعه و افزایش تنش و ناآرامی دارند که مردم ایران باید در این باره هوشیار باشند و فریب رسانه های غربی را نخورند.

 

موسی سالم شنونده رادیو سواحیلی از کنگو گفت: رسانه های داخلی و بین المللی ایران باید به سان گذشته با پخش اخبار حقیقی و شفاف سازی برای مردم، توطئه های غرب را برملا کنند. در واقع رسانه های غربی با پخش اخبار دروغین خود قصد تضعیف جمهوری اسلامی ایران را دارند که این مسئله مسئولیت خطیری را بر گردن رسانه های داخلی و بین المللی ایران می گذارد.

 

 

 

 

مخاطبان رادیو عربی معاونت برون مرزی:

رسانه های مقاومت باید همسو و همسان با تمام توان اقدام به افشای نیات پلید غرب و همپیمانانشان در منطقه کنند

ابو محمد مهدی از یمن گفت: بهترین شیوه و ابزار راهبردی رسانه های محور مقاومت دربرابر تبلیغات مغرضانه از سوی رسانه های غربی و دشمن درباره شیوع ویروس کرونا و مواردی مشابه ازاین قبیل رسانه های محور مقاومت باید از یک راهبرد یکپارچه و کمپین های مشترک تحت عنوانی واحد برای رسانه های ارتباط جمعی و الکترونیکی و نیز ایجاد شبکه های متعدد به زبان های مختلف میان محافل جوان و شایسته محور مقاومت استفاده و بهره برداری شود.

همچنین در خصوص تبلیغات منفی و مغرضانه برخی کشورها علیه جمهوری اسلامی ایران در خصوص شیوع این ویرس منحوس می توان اعلام کرد که رسانه های محور مقاومت باید به کشف دروغ پردازی این تبلیغات منفی همراه با افزایش آگاهی و درک مردم با یک شیوه عملی و برنامه ریزی شده دقیق اقدام کنند. موفق و پیروز باشید.

 

ابو حیدر مخاطب رادیو عربی از عراق گفت: بدیهی است که آمریکا و همپیمانانش از هیچ فرصتی برای حذف محور مقاومت و به خصوص جمهوری اسلامی ایران از طریق اتهام زنی های پوچ و باطل و شایعه پراکنی های مغرضانه دست نمی کشند تا بدین طریق افکار عمومی جهان را از توجه به حقایق و جنایت های خود و مزدورانشان در یمن ، سوریه ، عراق ، لبنان و.. منحرف کنند.  

همچنین رسانه های کشورهای حامی محور مقاومت باید تمام تلاش خود را همسو و در یک جهت همسان سازی کرده و با افشای نیات پلید و شوم آمریکا ، رژیم صهیونیستی و برخی همپیمانانشان در منطقه اقدام کنند.

 

سعید السعید مخاطب رادیو عربی از سوریه گفت: افکار عمومی جهان به این نتیجه رسیده اند که ویروس کرونا نه تنها یک بیماری واگیردار محسوب می شود بلکه یک جنگ بیولوژیک پیشرفته با گاز سارین است که برای نخستین بار آمریکا از آن به عنوان یک نمونه تجربی در افغانستان استفاده کرد و سپس آن را از طریق سربازان خود به چین منتقل و از آنجا به تمام جهان گسترش داد. در این راستا رسانه های کشورهای حامی مقاومت اسلامی باید جنایت های هسته ای و میکروبی آمریکا را برای تمام جهان یادآور شوند.

همچنین برای همگان شیوه و روش تبعیض نژادی آمریکا را با حمایت ابزار تبلیغاتی و مالی صهیونیست ها تبیین و در نتیجه نهضت و خیزش پزشکی و بهداشتی و درمانی جمهوری اسلامی ایران و اهتمام نیروهای مقاومت به مبارزه با شیوع ویروس کرونا و افزایش شمار بهبودیافتگان این بیماری را به عنوان یک الگوی نمونه و برتر برای همگان تشریح کنند.

 

 

اردیبهشت ۰۸, ۱۳۹۹ ۱۳:۰۶ Asia/Tehran
کامنت