• با وجود تحریم های همه جانبه موفقیت ایران در پرتاب ماهواره «نور» نشان از بزرگی و قدرت این کشور در منطقه و جهان دارد

اهتمام مردم و مسئولان در به کارگیری تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی برقوی تر شدن کشور در همه زمینه ها به عنوان «نقشه راه» موجب نتیجه معکوس فشار حداکثری و تحریم های فلج کننده اقتصادی و بانکی آمریکا شد و قوی تر شدن ایران را به همراه داشت.

حیرت و درماندگی آمریکا و هم پیمانانش در منطقه از تحول جدید علمی ایران در بخش ماهواره با توجه به اهمیت پرتاب نخستین ماهواره نظامی ایران در شرایط تحریم های ظالمانه به عقیم ماندن سیاست های ایران هراسی و تشکیل ائتلاف ضد ایرانی در منطقه اشاره دارد. همچنین از عواقب شکست سیاست های ضد ایرانی برای آینده سیاسی ترامپ اخباری است که در آینده انتخابات سیاسی آمریکا خواهیم شنید.

پرتاب موشک ماهواره‌بر «نور یک» به فضا و قرار گرفتن آن در مدار زمین یک رخداد راهبردی به حساب می‌آید از این رو مقامات آمریکا با فوریت و در بلندترین سطح واکنش نشان داده و حتی مدعی شدند شورای امنیت سازمان ملل باید به عنوان نقض قطعنامه 2231 به اقدام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی واکنش نشان دهد. به نظر شما در حالی که بیش از اقدام روز چهارشنبه ایران، در دنیا ده کشور دارای چرخه کامل فن‌آوری فضایی بودند و ایران یازدهمین کشور به حساب می‌آید بنابراین واکنش دونالد ترامپ و مایک پمپئو و متهم کردن ایران، غیرمنطقی و عجیب به حساب نمی‌آید؟ چرا که اگر یک اقدام توسط ده کشور دارای مشروعیت است به چه دلیل همین اقدام توسط یازدهمین کشور نامشروع تلقی می‌شود؟ پشت پرده این مخالفت ها چیست؟

 

نیکلا هاوا کارشناس مسائل سیاسی در گفت و گو با رادیو اسپانیایی معاونت برون مرزی:

تهدیدات نظامی آمریکا و ناتو عاملی برای افزایش توان دفاعی ایران است


نیکلا هاوا کارشناس مسایل سیاسی از شیلی در گفت و گو با رادیو اسپانیایی معاونت برون مرزی پرتاب ماهواره نظامی ایران به فضا چیزی جز گام دیگر این کشور در جهت توسعه توان دفاعی خود نیست. نباید فراموش کرد که امریکا و ناتو به طور مدام ایران را به حمله نظامی تهدید می کنند. ایران بار دیگر به امریکا هشدار داده است که خلیج فارس متعلق به امریکا نیست. امریکا و ناتو منطقه خلیج فارس را برای خود منطقه امنی می دانند. و البته بهانه حضور نظامی آمریکا در این منطقه کنترل منابع انرژی کشورهای حوزه خلیج فارس است. این اقدام ایران تولید ابزار دیگری است که برای این کشور امکان دفاع از تمامیت ارضی خود را فراهم می کند.

کارشناس شیلیایی ادامه داد: البته باید تاکید کنم که امریکا و رژیم صهیونیستی و حتی برخی کشورهای عضو ناتو مجهز به ماهواره نظامی هستند. اعتراض این کشورها به این اقدام ایران اقدامی بیشتر از دروغ ، ریاکاری، رسوایی و توهین به شعور ملت های دنیاست. کشورهایی که از توان نظامی بالایی برخوردارند، مجهز به ماهواره های نظامی بسیاری هستند ، همین کشورها مدام در حال تجاوز به سایر کشورهای دنیا هستند ، جالب این جاست که همین کشورها از ایران می خواهند که دست از ساخت سلاح بردارد ، در حالی که خود مدام ایران را تهدید می کنند.

هاوا ادامه داد: این رفتارها چیزی جز دروغ گویی ، تهمت و دورویی بیش نیست.  آنها به همین شکل به عراق اتهام داشتن سلاحهای کشتار جمعی وارد کردند ، در حالی که بزرگترین انبارهای تسلیحات نظامی در امریکا، فرانسه و انگلیس قرار دارد . بله ما در عصری قرار داریم که به راحتی به شعور انسان ها توهین می شود.

کارشناس رادیو اسپانیایی با اشاره به موفقیت اخیر ایران با وجود تحریم های شدید آمریکا افزود: تاکید می کنم در شرایط تحریم، در برابر تهدیدهای نظامی دشمنان، ایران چاره ای جز توسعه توانایی ها خود ندارد تا در وهله اول تحریم ها را در نوردد و در وهله بعدی جلوی تهدیدهای نظامی دشمنان بایستند. اگر امریکا در خلیج فارس حضور نظامی نداشت و از سوی ناتو حمایت نمی شد و اگر واشنگتن مدام ایران را تهدید نمی کرد، ایران هرگز نیازی به ساخت تسلیحات دفاعی ندارد. در این مسئله ایران باید در برابر حملات احتمالی دشمنان خود آمادگی داشته باشد.


نیکلا هاوا در ادامه افزود: امریکا به بهانه پرتاب ماهواره نظامی توسط ایران این کشور را به نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متهم کرده است در حالی که ایران به هیچ عنوان ایران قطعنامه سازمان ملل را نقض نکرده است. کسانی قطعنامه سازمان ملل را نقض کرده اند که خود سردمدار این جریان نفاق و دورویی هستند.

کارشناس رادیو اسپانیای گفت: باید تاکید کنم در منشور سازمان ملل در روابط میان کشورها ، تهدید به حمله و زیر پا گذاشتن تمامیت ارضی کشورها مطلقا ممنوع اعلام شده است. در شرایط کنونی ایران به طور مداوم از سوی دشمنان خود مورد تهدید قرار می گیرد و حریم دریایی این کشور نقض می شود. یکی از موارد مهمی که در منشور سازمان ملل به آن پرداخته شده است موضوع استقلال ملت هاست و امریکا به استقلال کشورها هرگز احترام نگذاشته است. مسئله مهمی که در منشور سازمان ملل آمده است موضوع منع دخالت در امور داخلی کشورهاست. این در حالی است که امریکا هزاران بار به اشکال مختلف اعلام کرده که قصد دارد دولت ایران ، کره شمالی ، سوریه ، عراق و روسیه و همچنین در امریکا لاتین ، کشورهای ونزوئلا، اکوادور و پیش از این دولت برزیل را نابود سازد.

نیکلا هاوا در پایان گفت: امریکا کشوری است که به قوانین بین المللی احترام نمی گذارد. می توان گفت عملا قانون بین المللی برای آنان معنا نداشته ، و تنها به دنبال آنند که تمامی تسلیحات جهان را از آن خود کنند، به سایر کشورها یورش آورند و استقلال و تمامیت ارضی کشورها را زیر پا گذارند. آنها نمی خواهند هیچ کشوری خود را برای دفاع و مقابله آماده سازد.

 

 

دکتر غلام جیلانی زواک رئیس دفتر مطالعات استراتژیک افغانستان در گفت و گو با رادیو پشتو:

مبنای راهبردی آمریکا بی عدالتی است و سیاست های این کشور حتی در جهت حفظ منافع مردم کشورش هم نیست 

 

دکتر غلام جیلانی زواک در گقت و گو با رادیو پشتو معاونت برون مرزی گفت: پرتاب موفقیت آمیز ماهواره «نور» توسط ایران به فضا در واقعیت یک امر استراتژیک است که مقامات ارشد آمریکایی را به واکنش واداشته است و ایران را به نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت متهم کرده و خواستار اقدام سازمان ملل در این راستا شده‌اند. در حالی که به جز ایران  10 کشور دیگر در دنیا اقدام به پرتاب ماهواره به مدار زمین کرده اند و به این فناوری دست یافته اند، متهم کردن ایران توسط مقامات آمریکایی یک اقدام غیر منطقی است. در واقع برای کشورهای قدرتمند اساس روابط بین المللی مساوات و عدالت نیست ، زیرا از زمان تشکیل سازمان ملل متحد اعطای حق «وتو» به 5 کشور جهان اقدامی ناعادلانه است، بنابراین برخی از کشورها که دارای حق وتو هستند هر اقدامی بدون توجه به عواقب و پذیرفتن مسئولیت آن انجام می دهند که در راس آن آمریکا قرار دارد.

شورای امنیت در راستای منافع کشورهای یاد شده فعالیت کرده و هر آنچه در راستای منافع آنها باشد مشروع و هر آنچه منافع آنها را تهدید کند نامشروع و غیرقانونی می داند.

رئیس شبکه تلویزیونی «کابل نیوز» در ادامه افزود: از نظر ما ایران و هر کشور دیگر در جهان حق دارند که در راستای ایجاد سهولت و رفاه مردمی پروژه های تحقیقاتی انجام داده و به فناوری های روز جهان دست یابند. بنابراین آنچه ایران انجام داده است عملی تهاجمی نبوده و اقدامی علیه بشریت محسوب نمی شود، و ایران حق دارد مثل سایر کشورها به این فناوری دست یابد.

دکتر جیلانی ادامه داد: اقدامات و واکنش های مقامات آمریکایی هیچ مبنایی در قوانین بین المللی ندارد و منطق آنها منطق حاکمیت زور است و هر چیزی که در راستای منافع و در خدمت آنها نباشد با عناوین مختلفی با آن مخالفت می کنند اما از اقدامات و قانون شکنی های کشورهای همسو چشم پوشی و از آنها حمایت می کند. به عنوان مثال رژیم اشغالگر قدس و شماری از کشورهای دیگر  تسلیحات کشتار جمعی هسته ای دارند اما هیچ برخوردی با آنها صورت نمی گیرد در مقابل کشورهای که با آمریکا همسو نیستند توسط سازمان ملل تحریم می شوند.

رئیس دفتر مطالعات استراتژیک افغانستان ادامه داد: تسلیحات هسته ای اگر خطرناک هستند پس چرا یک تعداد از کشورها حق نگهداری و توسعه آن را دارند و تعدادی دیگر فقط به بهانه های واهی تحریم می شوند، واقعیت این است که تسلیحات هسته ای تمام بشریت و زندگی انسانی را تهدید می کند و باید تمام کشورها بدون استثنا خلع سلاح هسته ای شوند. اشتباه انسانی با در دست داشتن تسلیحات هسته ای می تواند یک فاجعه به تمام معنی را رقم بزند و یا  اینکه آگاهانه اقدام به جنایات کند مانند حملات هسته ای آمریکا به ژاپن، البته تکنولوژی هسته ای که در راستای ایجاد سهولت و رفاه بشریت مورد استفاده قرار می گیرد نباید ممانعتی در راستای دستیابی به آن وجود داشته باشد.

دکتر جیلانی با اشاره به غیر منطقی بودن و عدم مشروعیت مخالفت آمریکا با این اتفاق و پشت پرده این مخالفت ها گفت: منطقه ای که ایران و افغانستان در آن قرار دارند و متصل به شرق میانه و آسیای مرکزی است برای آمریکا اهمیت بسیاری دارد تمام رقابت های آمریکا در این منطقه جریان دارد، در اینجا امریکا نمی خواهد کشورهای مخالف این کشور بویژه ایران به فناوری های پیشرفته ارتباطی و نظارتی دست یابند و اقدام به جمع آوری اطلاعات کنند. آمریکا نمی خواهد ایران به توانایی هایی دست یابد که امکان نظارت و رصد تحرکات نیروهای آمریکایی در منطقه را برای خود فراهم سازد و از همه مهمتر در برخورد با تهدیدات امنیتی ، توانمندی بیشتری پیدا کند. آمریکا می خواهد کشورهای مخالف خود را از حق تامین امنیت و  توانمندی های نظامی و امنیتی محروم نگه دارد و به این صورت فضای مطمئنی را برای نیروها و ادوات جنگی خود در منطقه فراهم آورد.

دکتر جیلانی زواک در پایان گفت: مبنای راهبردهای دولت آمریکا بی انصافی و بی عدالتی است، حتی سیاست های آمریکا در راستای منافع مردم این کشور هم نیست،  این کشور در دست مافیای سلاح، نفت و رسانه ای افتاده و آنها تصمیم گیرنده های اصلی هستند و هر آنچه در راستای اهداف آنها تعبیر شود مجاز خوانده شده و هر آنچه با منافع آنها سازگار و در خدمت آنها نباشد به اصطلاح ناقض قوانین بین المللی و نامشروع خوانده می شود.

 

مخاطبان رادیو سواحیلی معاونت برون مرزی:

پرتاب ماهواره نور در شرایط تحریم نشان از برتری و موفقیت ایران دارد 

یحیی حسن محمد از شهر مومباسا در کنیا گفت: پرتاب ماهواره سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران دستاوردی بزرگ برای ایران است.

علی یحیی مخاطب رادیو سواحیلی از شهر زنگبار در تانزانیا گفت: پرتاب نخستین ماهوراه نظامی ایران بیانگر موفقیت جمهوری اسلامی ایران است و این اتفاقی است که خواب راحت را از چشمان دشمنان خواهد گرفت.

عیدی ابراهیم ایستامبولی از شهر بوجومبورا در بروندی گفت: بازتاب گسترده پرتاب ماهواره نظامی ایران در رسانه های جهانی بیانگر موفقیت جمهوری اسلامی ایران و در واقع دستاوردی بزرگ برای ایران به شمار می رود.

شرالی فاضل از شهر دارالسلام در تانزانیا گفت: کشورهایی چون آمریکا، فرانسه و آلمان به این موضوع  اذعان دارند که ایران با پرتاب ماهواره نور اشراف اطلاعاتی خود را تقویت خواهد کرد بنابراین آن را تهدیدآمیز دانسته و خواستار توقف برنامه‌های فضایی ایران شده اند.

بالهدی علی از شهر تانگا در تانزانیا گفت: آمریکا و رژیم صهیونیستی می دانند که ماهواره نور خطرات بسیاری را برای امنیت آنها به همراه دارد و به همین دلیل پرتاب این ماوراه را ناقض قطعنامه 2231 می دانند.

علی عبدا... شنونده رادیو سواحیلی از شهر زنگبار در تانزانیا گفت: واکنش‌های گسترده مقامات و رسانه‌های خارجی به قرار گرفتن نخستین ماهواره نظامی ایران در مدار زمین بیانگر ترس و واهمه آنان از قدرت جمهوری اسلامی ایران است.

محفوظ سالم از شهر پمبا در تانزانیا گفت: پرتاب ماهواره نور به فضا در شرایطی انجام شد که ایران در تحریم کامل به سر می برد که این مسأله نشانگر پیشرفت و خودکفایی جمهوری اسلامی ایران است. دشمنان ایران به دلیل عناد با جمهوری اسلامی ایران این مسأله را ناقض قطعنامه 2231 شورای امنیت قلمداد کرده اند.

 

 

 

 

 

مخاطب رادیو بنگلا در گفت و گو با رادیو:

جهان درآینده شاهد ترس و وحشت بیشترآمریکا در مواجهه با ایران خواهد بود

شمسور رحمان شنونده رادیو بنگلا از شهر داکا در بنگلادش گفت: پرتاب موشک ماهواره‌ «نور» به فضا نشانه کوچکی از قدرت ایران است. به همین خاطر واکنش آمریکا علیه ایران را به همراه داشت. آمریکایی‌ها همیشه مسلمانان را به چشم تروریست‌ دیده اند. چون ایران یک کشور قدرتمند و مسلمان است، آمریکا دچار ترس وحشت شده است. بنابراین واکنش دونالد ترامپ و مایک پمپئو و متهم کردن ایران غیرمنطقی و عجیب نیست. ایران به کشوری بزرگ در جهان تبدیل شده است و ترس و وحشت آمریکا بیشتر نیز خواهد شد.

 

 

مخاطبان رادیو عربی:

با وجود تحریم های همه جانبه پرتاب ماهواره نور بدون شک نشان از بزرگی و تاثیر گذاری ایران در منطقه و جهان دارد

محمود کاظم از کشور عراق گفت: امام خمینی (ره) که مایه فخر و مباهات برای تمام آزادگان جهان است ، به درستی رژیم آمریکا را شیطان بزرگ توصیف کرد ، همین شیطانی که بیش از چهل سال است جمهوری اسلامی ایران را تحت تحریم های ظالمانه خود قرار داده و در تلاش است تا ایران و مردم این کشور را به زیر سلطه و قدرت خود خوار و ذلیل کند درست همانند کاری که با برخی کشورهای حوزه خلیج فارس انجام داده و اموال آنان را به سرقت می برد.

اما فرزندان حزب الله و مردمان شریف و بزرگوار و آزاده در پاسخ به یاوه گویی های آمریکا خواهند گفت: هيهات هيهات منا الذلة

شعاری که امام حسین (ع) در خطابه خود به یزید ملعون بیان کردند.

ابوحیدر از عراق گفت: بدیهی است که ایالات متحده از زمان پیروزی انقلاب اسلامی در ایران به رهبری امام خمینی (ره ) و فروپاشی رژیم پهلوی با ذلت و خواری از ایران خارج شدند و همین طور دست پرورده آمریکا یعنی رژیم اشغالگر قدس هم همواره در حال دشمنی با جمهوری اسلامی است و تمام قوای خود را برای تغییر و براندازی جمهوری اسلامی ایران به کار بسته است و در این راه از انجام توطئه چینی و دسیسه برای ساقط کردن انقلاب اسلامی ایران فروگذاری نکرده است.

 به همین خاطر و بر اساس دلایل متقن ، آنان با پیشرفت و شکوفایی جمهوری اسلامی ایران مخالف بوده و همچنان بر باقی ماندن تحریم های اقتصادی ظالمانه بر جمهوری اسلامی ایران پافشاری و اصرار می ورزند ، علی رغم این مسائل ، جمهوری اسلامی ایران توانسته تمام موانع را پشت سرگذاشته و به پیشرفت و شکوفایی شگرفی در زمینه های مختلفی همچون برنامه های هسته ای صلح آمیز و فضایی دست یابد که خشم امپریالیسم آمریکا و هم پیمانانش در منطقه را بر انگیخته است.

سعید فارس السعید شنونده رادیو عربی از سوریه گفت: در یک پیروزی بزرگ و قابل توجه جمهوری اسلامی ایران یک موشک اطلاعاتی به منظور رصد و پیگیری تمام تحرکات نظامی نیروهای دشمن به فضا پرتاب کرد. این اقدام جمهوری اسلامی ایران در نوع خود یک پیروزی علمی و نظامی در ضمن پیروزی های محور مقاومت در یمن ، لبنان ، سوریه ، عراق و تمام آزادیخواهان جهان است. پرتاب این موشک به فضا از سوی ایران در زمانی صورت گرفته است که جمهوری اسلامی در معرض بزرگترین تحریم های اقتصادی از سوی آمریکا و رژیم صهیونیستی و برخی دولت های مرتجع منطقه و در رأس آنها عربستان سعودی قرار گرفته است. تا جایی که ایران اسلامی را تحت یک محاصره و تحریم اقتصادی شدید و یک جنگ بزرگ قرار داده تا بدین طریق این کشور را تجزیه کنند و در آن بذر فتنه و آشوب و انواع بیماری ها را منتشر کنند و از این رو تمام این اقدامات برای خدمت به طرح صهیونیستی است که هیچ مانعی جز جمهوری اسلام ایران و سوریه و جنبش های مقاومت در سر راه خود برای محقق ساختن اهداف ننگین و تسلط بر منطقه غرب آسیا را نمی بیند.

با وجود تحریم و محاصره اقتصادی جمهوری اسلام ایران ، بی شک این کشور به عنوان یک دولت بزرگ و تأثیرگذار در سطح منطقه و جهان جایگاه واقعی و حقیقی خویش را به دست آورده و به عنوان یک کشور قدرتمند در سطح منطقه و جهان به شناخته می شود.

 

 

مخاطبان رادیو ملایو معاونت برون مرزی:

پیشرفت های ایران با تحریم ها متوقف نمی شود

 

مخلص ناشتی مخاطب رادیو ملایو از جاکارتا در اندونزی گفت: ایالات متحده آمریکا همیشه نگران از پیشرفت های جمهوری اسلامی ایران است گرچه واشنگتن حداکثر تحریم ها را بر روی تهران اعمال کرده است اما این تحریم ها نمی توانند پیشرفت های ایران را متوقف کنند. ادامه پیشرفت های ایران خواب را از چشم مقامات آمریکایی برده است.

بدون ماهواره هم ارتش ایران توانست آمریکا را به وحشت بیندازد ، اکنون که ایران این فناوری را در اختیار دارد دشمنان مطمئناً نگران تر خواهند شد و من مطمئن هستم  پیشرفت و استقلال ایران دلیل دشمنی آمریکا با این کشور است.

 

ریزانا وحیودی از جاکارتا در اندونزی گفت: سیاست اتخاذ شده توسط آمریکا بخاطر جاه طلبی برای تسلط در فضا است و پیشرفت ها و دستاوردهای ایران در زمینه فناوری ماهواره باعث به خطر افتادن اهداف و منافع آمریکا در منطقه است. آمریکا  می خواهد با تسلط خود بر فضا حاکم بر جهان باشد. بنابراین پیشرفت های کشوری مانند ایران در این موضوعات منافع آمریکا را تهدید می کند. منطقه فضایی یک قلمرو بین المللی است که هر کشوری در جهان برای کشف آن آزاد است. تمام کشورها حق دارند از این فناوری استفاده کنند. اما ایالات متحده نمی خواهد کشورهای مستقل در این حوزه تسلط یابند.

آلندی ماریادی مخاطب رادیو ملایو از جاوه دراندونزی گفت: اگر به قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل نگاه کنیم ، قطعنامه 2231  ایران را از فعالیت‌های صلح‌آمیز موشکی منع نمی‌کند. پیشرفت علمی در همه عرصه‌ها به‌ویژه در حوزه هوا  فضا حقی مشروع برای ایران است و هیاهو، فشار، تحریم و تهدید در مسیر پیشرفت های فضایی ایران خللی ایجاد نخواهد کرد. آنچه مشخص است این است که مقامات آمریکایی نمی خواهند ایران در این زمینه پیشرفت کند. زیرا ، ایران تنها کشوری است که زیر بار زور نمی رود و از خواسته های آمریکا پیروی نمی کند.

 

 

اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۹ ۱۰:۱۶ Asia/Tehran
کامنت