• مخاطبان رادیو های معاونت برون مرزی به مناسبت روز قدس: اتحاد و همبستگی مسلمانان تنها راه مبارزه و پیروزی است

روز 15 می سال 1948، یعنی هفتاد و دو سال پیش ، گروه های صهیونیستی به شکلی غیر قانونی رژیم نامشروع اسرائیل را در سرزمین فلسطین تاسیس کردند. در طول سال هایی که از تاسیس اسرائیل تا کنون می گذرد ، ملت فلسطین همواره با اقدامات جنایت کارانه زیادی از سوی صهیونیست ها مواجه بودند ، از جمله ، کشتار دست جمعی ، اخراج از سرزمین های اصلی ، مسممومیت آب و غذا ، غارت و ویران کردن اموال و خانه هایشان.... این ها از جمله جنایت های صهیونیست ها علیه ملت فلسطین بوده است.

تاریخچه و فلسفه روز جهانی قدس که توسط امام خمینی (ره) آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را به عنوان یک روز رسمی برای حمایت از مردم فلسطین نامگذاری کردند به عنوان نماد وحدت و همبستگی امت اسلامی در مقابل جنایات رژیم صهیونیستی در فلسطین است.

مخاطبان رادیوهای معاونت برون مرزی ضمن اشاره به عدم برگزاری راهپیمایی خیابانی در روز قدس امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا، استفاده از ظرفیت های فضای مجازی و آنلاین برای این منظور را مورد بحث و گفت و گو قرار دادند.

این مخاطبان همچنین به مرور طرح آمریکایی- صهیونیستی معامله قرن و حمایت آمریکا بر تداوم جنایات و اشغالگری های رژیم صهیونیستی در فلسطین پرداختند.

همچنین اعتراضات به مناسبت «روز زمین» (یوم الأرض) یادآور روز ۳۰ مارس ۱۹۷۶ (روزی که اسرائیل ۲۱ هزار کیلومتر مربع از زمین فلسطینیان را مصادره و به مهاجران واگذار کرد) و تاکید بر ادامه مبارزه با اتحاد و همبستگی تمامی گروه های فلسطینی از نکات قابل ذکر مخاطبان و کارشناسان رادیوهای معاونت برون مرزی بود.

در گفت و گو با کارشناس آرژانتینی:

راه نجات ملت فلسطین مبارزه است و مداخلات بین المللی تاکنون هیچ کمکی به حل مسئله نکرده است

فعال و تحلیلگر اسپانیایی زبان مسائل سیاسی گفت: قدس به معنای بیت المقدس است و روز جهانی قدس از اهمیت بسیار بالایی در نزد مسلمانان برخوردار است زیرا با پیروزی  انقلاب اسلامی در سال 1979 چنین روزی با این عنوان از سوی رهبر فقید انقلاب اسلامی ایران ، امام خمینی (ره) اعلام شد. آخرین جمعه ماه مبارک رمضان برای مسلمانان بسیار مهم و از طرفی نمادین است. زیرا در ماه رمضان  انسان نه تنها خدا را به یاد می آورد ، بلکه سعی می کند خود را به جای دیگران قرار دهد تا به نوعی درد و رنج آنها  را درک کند و به آنها  نزدیک تر شود.
دکتر والریا رودریگز کارشناس آرژانتینی تبار در گفت و گو با رادیو اسپانیایی معاونت برون مرزی صداوسیما در مورد موقعیت و اهمیت شهر بیت المقدس گفت: بیت المقدس یک شهر مهم برای هر سه دین یهود ، مسیحیت و اسلام  است. زیرا  در این شهر سه مکان مقدس برای این سه دین الهی  وجود  دارد ، از یک سو «مسجد الاقصی» برای مسلمانان ، از طرف دیگر دیوار «ولنگ» برای یهودیان و همچنین «کلیسای مقدس مقبره» برای مسیحیان. این مسئله قدس را به یک شهر نمادین مهم برای پیروان هرسه دین تبدیل کرده است. از سوی دیگر ، مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال 1947 قطعنامه 181 را تصویب کرد که برطبق آن فلسطین به دو بخش تقسیم شد. بر این اساس یک دولت یهود و یک دولت عربی در خاک فلسطین به رسمیت شناخته شد. همچنین  بیت المقدس به شهری تبدیل شد که قرار بود به عنوان یک شهر بین المللی به مدت 10 سال توسط سازمان ملل اداره شود و سپس از طریق همه پرسی تصمیم نهایی برای این شهر اتخاذ شود. پس از سال 1948 ، هنگامی که جنگ بین اعراب و اسرائیلی ها (بهتراست بگوییم صهیونیست ها) درگرفت ، توافق به نوعی  بر هم خورد و قدس به دو بخش تقسیم شد.

بخشی تحت کنترل مسلمانان (ضلع شرقی) و بخشی دیگر (ضلع غربی) توسط اسرائیلی ها اداره می شود. قسمت شرقی بیت المقدس که شامل شهر قدیمی و سایر اماکن مقدس بود در دست اردن باقی ماند تا اینکه در سال 1967 ، پس از جنگ شش روزه ، اسرائیل بخشی را که در دست اردن بود ، به تصرف خود در آورد.
دکتر رودریگز ادامه داد: از طرفی بیت المقدس به خاطر وجود سه بنای مهم در آنجا برای پیروان سه دین مقدس یهود ، مسیحی و مسلمان بسیار مهم است. این در حالی است که این شهر توسط صهیونیست ها به عنوان یک غنیمت  جنگی مورد استفاده قرار گرفته است. صهیونیست ها به نوعی سعی می کنند  با رفتن به سمت مصلای مسجد الاقصی ، مسلمانان را مرعوب یا مسخره کنند ، که این  باعث خشم آنها شده است. سربازان رژیم صهیونیستی در ماه رمضان  به مسلمانان  اجازه ورود به مسجد الاقصی را نمی دهند  و همین رفتار را نسبت به مسلمانانی که قصد اقامه نماز را در این مسجد دارند نیز انجام می دهند. صهیونیست ها دائماً از اورشلیم به عنوان یک غنیمت جنگی استفاده می کنند. آخرین اقدامی که آنها در سال گذشته انجام دادند ، انتقال سفارت ایالات متحده از تل آویو به اورشلیم بود، که مطمئناً نه تنها از جانب جهان عرب بلکه در سطح  بین الملل نیز با  مخالفت شدیدی رو به رو شد.

کارشناس رادیو اسپانیایی مقیم اسپانیا افزود: باید در نظر داشت  که فلسطینی ها دائما توسط نیروهای اسرائیلی تحت محاصره قرار دارند. ما این مسئله  را در طول راهپیمایی های « بازگشت» که هر جمعه انجام می شود نیز می بینیم . در طول این راهپیمایی ها جوانان فلسطینی به شدت از سوی سربازان رژیم صهیونیستی سرکوب می شوند. بسیاری کشته شدند و شمار زیادی زخمی می شوند. به تمامی این موارد باید معاهده قرن را نیز افزود که بر اساس آن اورشلیم پایتخت اسرائیل خواهد بود . این معاهده انواع توافق نامه ها و همه بحث و گفت و گوها در این زمینه ها را نقض می كند . در این مسئله از قدس به عنوان ابزار قدرت برای تفویض توافق با فلسطینی ها استفاده شده است ، البته  من معتقدم  که این مسئله به روشنی نشان می دهد که اسرائیل نمی خواهد با کسی مذاکره کند و فقط در پی منافع خود است.

دکتر رودریگز در خصوص اقداماتی که در شرایط خاص راهپیمایی روز قدس امسال که با شیوع ویروس کرونا و همزمان اقدامات توسعه طلبانه رژیم صهیونیستی شدت گرفته ، بیان کرد: امسال سال ویژه ای است. سالی که روز جهانی قدس را به خاطر شیوع این اپیدمی از داخل خانه هایمان گرامی می داریم . نه تنها در اینجا(اسپانیا) در آرژانتین هم وضعیت بدین گونه است ، در سراسر جهان شرایط به این شکل است. به دلیل شیوع بیماری امکان خروج از خانه و انجام فعالیت هایی در گرامی داشت روز قدس را نداریم . البته باید در نظر داشته باشیم که حتی در شرایط اپیدمی نیز فلسطین همچنان در چنگال محاصره صهیونیست هاست و اشغال این سرزمین از سوی اسرائیل همچنان ادامه دارد.

تحلیلگر رادیو اسپانیایی رسانه ملی در خصوص تحولات سیاسی اخیر در دولت رژیم صهیونیستی گفت: چندی پیش در نهایت رژیم صهیونیستی کابینه جدید خود را  با حضور دو رقیب  اصلی سمت نخست وزیری ، یعنی نتانیاهو و بنی گانتز تشکیل داد . دو حزب «لیکود» و «آبی- سفید» در نهایت با دستیابی به توافق هایی  از جمله ساخت 8 هزار واحد جدید در شهرک های صهیونیستی و همچنین الحاق کرانه باختری به قلمرو رژیم صهیونیستی برای تقسیم قدرت به نقاط مشترکی رسیدند. گفتنی است این مسئله با واکنش های شدیدی چه در داخل فلسطین و در سطح بین الملل رو به رو بوده است. چرا که نشان می دهد صهیونیست ها کوچک ترین تمایلی به دست یابی به توافق با فلسطینی ها ندارند و به هیچ عنوان به دنبال راه حل مسئله فلسطین نبوده اند ، در حالی که تنها راه حل مسئله این است که زمین های مردم فلسطین به ایشان باز گردانده شود.

رودریگز افزود: تلاش های زیادی برای برقراری گفت و گو میان طرفین شد که البته بی فایده بوده است ، چطور می توان با کسانی از مذاکره سخن گفت در حالی که به اشغالگری های خود ادامه داده ، پایبند حرف و قول خود نیستند و به طرق مختلف دست به سرکوب و ارعاب ملت فلسطین می زنند. گفت و گو و مذاکره با چنین رژیمی بی معناست. باید نسبت به وقایع فلسطین هوشیار بود . باید دید که قصد دارند چه کارهایی انجام دهند . به زودی پومپئو (وزیر امور خارجه آمریکا) در سرزمین های اشغالی حضور خواهد یافت تا راه حلی را برای مشروعیت دادن  به موضوع الحاق کرانه باختری به قلمرو رژیم صهیونیستی پیدا کند. این مسئله شرایط را در فلسطین بحرانی تر خواهد کرد. 

این مفسر بین المللی در پایان گفت: در کنار تمامی این مسائل باید به شیوع ویروس کرونا نیز توجه داشت. تا کنون 500 مورد ابتلا در سرزمین های اشغالی گزارش شده است بدون در نظر گرفتن شمار کسانی که در داخل اسرائیل به این بیماری مهلک مبتلا شده اند . در حالی که در فلسطین اشغالی بیمارستان کافی برای مقابله با این بیماری و اپیدمی وجود ندارد، بیمارستان های موجود نیز توسط صهیونیست ها بمباران و  یا محاصره شده اند . باید از سازمان های بین المللی خواسته شود که به موضوع ورود کرده و رسیدگی کنند. هرچند تاکنون هر وقت هم مداخلاتی داشته اند به نفع رژیم صهیونیستی بوده است. این نهادهای بین المللی باید متحول شده و از حالت ابزاری برای اعمال قدرت خارج شوند. به نظر من مسئله فلسطین برای همگان کاملا روشن است.  دنیا با این موضوع کاملا آشنایی دارد  . باید کارکرد این نهادهای بین المللی را تغییر داد . در شرایطی که کارکرد لازم را نداشته باشند باید به شکل دیگری در این مبارزه تجهیز شویم . این تنها را ه حل اساسی آن چیزی است که این روزها در فلسطین می گذرد.
 


گفت و گو با کارشناس مسائل سیاسی از کشور اسپانیا:

تنها راه پیروزی فلسطینی ها مبارزه ای واحد با یک پرچم واحد است 


کارشناس مسائل سیاسی از کشور اسپانیا در خصوص مبارزات ملت فلسطین در طول این سال ها گفت: موضوع فلسطین مسئله ای است که به 72 سال پیش بر می گردد ، مبارزه ای بدون آتش بس . عملا در طول سال ها تلاش شده است تا ملت فلسطین نابود شود و از صفحه روزگار حذف شود. در این راستا تحریفات تاریخی ایجاد شده حکایت از آن دارد که سرزمین فلسطین سرزمینی است که به فلسطینیان تعلق ندارد. با کمک تبلیغات صهیونیست جهانی بر اساس برخی کذب گویی های تاریخی گفته می شود که فلسطین همان سرزمین موعود است. علی رغم این تلاش ها همچنان تا به امروز مبارزه ادامه داشته و صهیونیست ها همچنان سعی دارند دولت مورد نظر خود را در سرزمین تاریخی فلسطین به طور تمام و کمال تاسیس کنند اما تنها راه پیروزی فلسطینی ها مبارزه ای واحد با یک پرچم واحد است.   

فیراس آلچارانی، تحلیلگر سیاسی اسپانیایی که با رادیو اسپانیایی معاونت برون مرزی صداوسیما سخن می گفت، در ادامه افزود: فلسطینی ها از سال 48 19 شرایط سختی را تحمل کرده اند. جنگ و کشتار را تحمل کرده اند. این رنج ها تنها به داخل سرزمین فلسطین منتهی نمی شود،  حتی در داخل خاک لبنان ، وقتی نیروهای اسرائیلی با حمایت فالانژهای لبنانی به اردوگاه های فلسطین ها یورش آوردند. این ها رنج ها و آلامی است که این ملت در طول تاریخ خود به کرات متحمل شده است.  این در حالی است که جهان هر روز بیش از پیش از رژیم صهیونیستی حمایت می کند. حتی سازمان ملل هرگز هیچ کدام از قطعنامه های خود را در مورد اسرائیل به اجرا در نیاورده است. امروزه نیز ترامپ سعی دارد معاهده قرن را در مورد مسئله فلسطین به اجرا در آورد. از سوی دیگر کشورهای عربی نیز این جنایت ها را تایید می کنند و مسئله فلسطین را به موضوعات دسته دوم و سوم سیاست روز خود بدل کرده اند. روابط نه پنهانی بلکه کاملا آشکار میان کشورهای حوزه خلیج فارس با اسرائیل برقرار است.

کارشناس سیاسی اسپانیایی تبار گفت: موضوع فلسطین در شرایط کنونی به یک موضوع کم اهمیت و درجه دو تبدیل شده است.  در برابر بی علاقگی که اتحادیه عرب نسبت به موضوع فلسطین از خود نشان می دهد ، ما شاهد حمایت های جمهوری اسلامی ایران از این ملت مظلوم هستیم ، حمایت ایران از فلسطین ، ملت این کشور را در مسیر مبارزه با اسرائیل در داخل و خارج قلمرو این کشور سرزنده و پایدار نگه داشته است. تا به امید حق روزی فرا رسد که این ملت دولتی رسمی  و سرزمینی از آن خود داشته و آوارگان فلسطینی روزی به زادگاه خود بازگردند.


آلچارانی ادامه داد: شرایط با تصمیمات کابینه بعدی اسرائیل پیچیده تر خواهد شد ، رژیمی که  قصد دارد با الحاق مناطق اشغالی کرانه باختری به قلمرو اسرائیل طرح های توسعه طلبانه خود را عملی کند ، اقدامی که براساس قطعنامه های سازمان ملل کاملا غیر قانونی است. به نظر ملت فلسطین و حامیان ایشان باید با این گونه طرح های توسعه طلبانه رژیم صهیونیستی مقابله کنند.

کارشناس رادیو اسپانیایی گفت: باید در وهله اول روی این  موضوع تاکید کنم که جمهوری اسلامی ایران در طول سال های متمادی نقش مهمی را در دفاع از ملت فلسطین ایفا کرده است.  بیانیه های اخیر مجلس ایران در دفاع از فلسطین با تاکید براین که قلمرو این کشور از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و قدس شریف از سرزمین فلسطین جدا نشدنی است بسیار مهم است. علی رغم مشکلات زیادی که ایران از زمان پیروزی انقلاب اسلامی ایران تا کنون  در طول این 40 سال پیش رو داشته است ، از جمله بایکوت ها و تحریم های ناعادلانه علیه  این کشور ، هیچ مسئله و مشکلی ایران را مجبور به  رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی نکرده و نخواهد کرد.

 آلچارانی گفت: برگردیم به موضوع فلسطین،  باید ملت فلسطین بیش از هر زمان دیگری با هم اتحاد داشته باشند . متاسفانه میان حماس و سازمان آزادی برای فلسطین اتحاد و همبستگی وجود ندارد، آن ها با یکدیگر اختلاف نظرهای زیادی دارند. برخی بر روی غزه تسلط دارند برخی دیگر بر روی کرانه باختری، آن ها بر روی موضوعات سیاسی ، مدیریتی ، در نوع مبارزه حتی از نوع احتمالی مسلحانه  با هم اختلاف نظرات بسیاری دارند . سازمان آزادی برای فلسطین به مذاکرات صلح اعتقاد دارد ، مذاکرات از اسلو به بعد عملا معنی نداشته و در نهایت ما شاهد آن هستیم که روز به روز از قلمرو فلسطینیان کاسته می شود. 

کارشناس رادیو اسپانیایی ادامه داد: رژیم  کنونی  اسرائیل نیز همان مسیر کابینه های قبلی صهیونیست را ادامه خواهد داد.  از نظر من در طول 48 سال اخیر هیچ گونه دولتی تحت عنوان اسرائیل وجود نداشته است ، آنها تنها تلاش کرده اند که این آرزوی دیرینه را به واقعیت تبدیل کنند. اقدامات آن ها تنها مانوری بیش نیست. هیچ فرقی نمی کند که ائتلافی میان کابینه رژیم وجود داشته باشد یا خیر ، ائتلاف برای مبارزه با کوید -19 هم همینطور، چرا که عملا ائتلافی است برای تصاحب زمین های بیشتر، برای جلب حمایت های بیشتر امریکا و صهونیسم بین الملل.
فیراس آلچارانی در پایان گفت: فلسطینیان می بایست با یکدیگر بیش از پیش متحد باشند. روشن است که مشکل اساسی ریاست سازمان آزادی برای فلسطین است  و باید به این درک و نتیجه برسد که همکاری با رژیم صهیونیستی در هیچ سطحی ، چه امنیتی و چه نوع دیگر آن به صلاح ملت فلسطین نبوده و نخواهد بود. باید مبارزه ای واحد زیر یک پرچم با کمک و حمایت بلاشرط سایر کشورها وجود داشته باشد. مطمئنا حامیان مهم فلسطین در این مبارزه ایران، سوریه و حزب الله  خواهند بود. همین اتحاد تنها راه مقابله با منش سلطه جوی رژیم صهیونیستی خواهد بود.

 

کارشناس امور سیاسی و دینی پاکستانی در باره مسئله فلسطین:

دفاع از مظلوم و مقابله با ظلم ظالم یکی از اصول اسلامی است

کارشناس امور سیاسی و دینی پاکستانی که از جمله رهبران مجلس وحدت مسلمین این کشور است، درخصوص مسئله فلسطین گفت: حضرت علی (ع)می فرمایند: با ظالم مقابله و از مظلوم دفاع کنید،  یکی از اصول اسلامی این است که انسان باید همواره با ظلم و ستم مبارزه کرده و از مظلوم حمایت کند. امروزه نیز مسئله قدس و فلسطین بزرگ ترین مسئله در جهان است و  سایر جهت گیری ها و مشکلات با این مسئله مرتبط هستند بنابراین از مسئله فلسطین یه عنوان اصلی ترین موضوع جهان اسلام می توان یاد کرد.

مولانا اقبال بهشتی، مقام مجلس وحدت مسلمین پاکستان در گفت و گو با رادیو پشتوی معاونت برون مرزی صداوسیما ادامه داد: اگر مسئله فلسطین حل شود بسیاری از تنش ها و مشکلات سیاسی در منطقه و جهان حل خواهد شد بنابراین تا زمانی که موضوع فلسطین و اشغالگری اسرائیل دوام یابد تنش ها و مشکلات در منطقه و در سطح جهان نیز وجود خواهند داشت. برهمین اساس موضوع آزادی قدس و سرزمین های اشغالی شده نشان می دهد که یوم القدس یا روز قدس تا چه اندازه می تواند اهمیت داشته باشد، امام راحل با اعلام روز قدس در واقع از مظلومین اعلام حمایت و راه مبارزه با ظلم و ستم را در پیش گرفت.

کارشناس پاکستانی افزود: روز قدس باید هر سال با تمام شکوه و عظمت خود برگزار شود نه کرونا و نه هم هیچ مسئله  دیگری نمی تواند مانع برگزاری روز قدس و اعلام همبستگی با ملت مظلوم فلسطین شود، کما اینکه ما شاهد بودیم امسال هم اعتراضات و گرامیداشت این روز به هر نحوی که باید باشد صورت گرفت اما با رعایت پروتکل های بهداشتی و رعایت فاصله اجتماعی. به هر حال توصیه های پزشکی باید جدی گرفته می شدند و فعالیت های مسلمانان در حمایت از ملت مظلوم فلسطین در رسانه های جمعی،  فضای مجازی و .... به مناسبت روز قدس باید افزایش می یافت ، اما باید در نظر داشت که هیچ کدام از اقدامات یاد شده نمی تواند جایگزین راه پیمایی جهانی قدس شود که انشاالله در سال های آتی برگزار می کنیم.

مولانا اقبال بهشتی در پایان گفت: تحرکات اخیر دشمنان در منطقه و جهان در رابطه با ملت مظلوم فلسطین نه تنها برای مسمانان بلکه برای تمام کشورها و حتی آینده بشریت مضر و خطرناک است ، زیرا ظلم و ستم از سوی استبکار جهانی و رژیم صهیونیستی مانع برقراری صلح، ثبات، آرامش و امنیت در جهان است.

مخاطبان رادیو انگلیسی معاونت برون مرزی:

لغو راهپیمایی امسال به معنی لغو حمایت از برادران دینی مان در فلسطین و نقاط دیگر جهان نیست

محمد خاکو از آمریکا گفت: برای اولین بار طی 40 سال گذشته، مراسم روز جهانی قدس و راهپیمایی مربوط به این روز در سراسر جهان به دلیل شیوع ویروس کرونا و رعایت نکات بهداشتی و سلامت عمومی مردم لغو شده است. همان طور که می دانیم هرساله میلیون ها مسلمان و غیر مسلمان در سراسر جهان در حمایت از ملت بی دفاع فلسطین تحت اشغال اسرائیل اشغالگر به خیابان ها می آیند و امیدوارم که سال آینده بار دیگر بتوانیم این مراسم سالانه را بدون تهدید کرونا در شهرهایمان به جا آوریم.

کمال حسین مخاطب رادیو انگلیسی از بنگلادش گفت: هرسال ما مسلمانان این فرصت را داریم تا در آخرین جمعه ماه رمضان خواسته خود مبنی بر پایان جنایات رژیم صهیونیستی ، نسل کشی ، نژاد پرستی و اشغالگری این رژیم را به گوش جهانیان برسانیم. اگرچه لغو این راهپیمایی در سال جاری به دلیل شیوع ویروس کرونا اعلام شد ، اما این به این معنی نبود که ما و فرزندان مان حمایت هرساله خود را از برادران و خواهران دینی مان در فلسطینی و دیگر نقاط جهان را فراموش کنیم . هرگز این اتفاق روی نخواهد داد.

 

مخاطب رادیو سواحیلی معاونت برون مرزی :

امت اسلام باید با وحدت و همبستگی راه حل مناسبی برای آزادی فلسطین بیابند

یحیی علی از شهر زنگبار در تانزانیا گفت: افزایش جنایت‌ها و کشتار بی‌رحمانه مردم مظلوم فلسطین توسط مزدوران صهیونیستی به دلیل صبر و مقاومت ملت مظلوم فلسطین، هیمنه این رژیم غاصب را فرو ریخته است و به زودی رژیم صهیونیستی به طور کامل از صحنه روزگار محو می شود.

محفوظ سالم از شهر پمبا در تانزانیا گفت: مسئله فلسطین نه تنها مربوط به مسلمانان بلکه مسئله ای جهانی است و سازمان ها و مجامع بین المللی باید هر چه سریع تر برای حل این مسئله و نجات مردم مظلوم فلسطین راهکاری اساسی پیدا کنند.

جوما عیدی عیسی از تانزانیا گفت: رژیم صهیونیستی در منطقه بدترین جنایت ها را علیه اسلام و مسلمانان انجام می‌دهد و این در حالی است که مجامع بین المللی در این باره سکوت کرده اند.  امّت اسلامی باید با وحدت و همبستگی راهکار مناسبی برای این مسئله مهم بیابند.

یحیی حسن محمد از شهر مومباسا در کنیا گفت: روز قدس روز تقابل با مستکبران جهان به ویژه رژیم ستمکار صهیونیستی و آمریکای جنایتکار است. مسلمانان جهان هر ساله با حضور گسترده خود در راهپیمایی روز جهانی قدس حمایت خود را از ملّت مظلوم فلسطین اعلام می کنند. امسال نیز باتوجه به شیوع کرونا باید راهکار مناسبی برای اعلام حمایت از ملت مظلوم فلسطین بیابند.

بالهدی علی از شهر تانگا در تانزانیا گفت: مسئله فلسطین مسئله اول جهان اسلام است و مسلمانان باید حمایت خود را از ملت مظلوم فلسطین اعلام کنند.

علی عبدا... مخاطب رادیو سواحیلی از شهر زنگبار در تانزانیا گفت: رژیم صهیونیستی و آمریکا عامل ناامنی در خاورمیانه هستند. آنان به دنبال سلطه بر کشورهای منطقه هستند و مسلمانان جهان باید با اتحاد و هوشیاری در برابر این قدرت ها ایستادگی کنند.

عیدی ابراهیم ایستامبولی از شهر بوجومبورا در بروندی گفت: با شیوع ویروس کرونا راهپیمایی روز جهانی قدس مانند سال های گذشته پرشور نبود اما مسلمانان باید همواره با شیوه های مختلف از جمله استفاده از فضای مجازی و رسانه ها از آرمان های فلسطین حمایت کرده و جنایات رژیم صهیونیستی را محکوم کنند.

شرالی فاضل مخاطب رادیو سواحیلی از شهر دارالسلام در تانزانیا گفت: مردم فلسطین باید به مقاومت خود در برابر رژیم غاصب صهیونیستی ادامه دهند و بدانند که پیروزی نهایی از آن آنان است. دفاع از مظلومان سنت پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد(ص) است. برخی کشورهای اسلامی ادعای مسلمانی دارند ولی در عمل دست نشانده رژیم صهیونیستی و آمریکا هستند و برای راضی نگه داشتن این دو شیطان بزرگ دست به هر جنایتی می زنند.

مخاطب رادیو عربی معاونت برون مرزی:

روز جهانی قدس روز فریاد حقیقت صادقانه برای حیات و حاکمیت فلسطین است

ابوحسن مخاطب رادیو عربی از بحرین در کلامی شعرگونه گفت:

ای قدس تو روح وجود ما هستی

ای قدس تو تمام زندگی ما هستی

ای قدس تو در دل های ما جای داری

ای قدس تو در روح و جان ما جای داری

ای قدس تو را هیچ وقت رها نخواهیم کرد

و ای قدس هیچ وقت هم تو را فراموش نخواهیم کرد

 

ابوحسین از یمن گفت: قدس نخستین مسئله مورد توجه جهان اسلام و به عنوان قبله نخست مسلمانان است. بنابراین برپایی راهپیمایی های روز جهانی قدس در ایران و عراق و سوریه و لبنان و یمن و بحرین و دیگر مناطق جهان همه نشان از سرافرازی و عزت و بزرگواری کربلای امام حسین (ع) دارد و به زودی قدس شریف و مسجد الاقصی از لوث وجود صهیونیست های جنایتکار آزاد خواهد شد. ان شاء الله.

ام علی مخاطب رادیو عربی از بحرین با بیان نقل قولی از سید حسن نصر الله گفت: «اسرائیل یک غده سرطانی و یک رژیم جعلی  و ساختگی  باقی خواهد ماند که باید آن را ریشه کن کرد هر چند که تمام جهانیان به این رژیم جعلی اعتراف کنند.»

صالح حلبوب از یمن گفت: مردم یمن همواره موضوع فلسطین را به عنوان مسئله نخست خود می دانند که تجسم این امر حضور میلیونی مردم این کشور در راهپیمایی روز جهانی قدس با وجود رنج و گرفتاری و محاصره اقتصادی است و به امید خدا قدس شریف و مسجد الاقصی از چنگال صهیونیست های غاصب و ستمکار آزاد خواهد شد.

غزوان علی عبدالله از عراق گفت: روز جهانی قدس روز فریاد حقیقت صادقانه برای حیات و حاکمیت فلسطین و نیز روز فریاد ویرانی و هلاکت برای صهیونیست های غاصب اشغالگر و مزدورانشان است.

خداوند امام خمینی کبیر (ره) را رحمت کند که آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را به نام روز جهانی قدس نام گذاری کردند و از این رو روز جهانی قدس نه تنها روز مخصوص برای قدس شریف است بلکه روز مقابله مستضعفین یا مستکبرین تلقی می شود و در این روز باید سرنوشت ملت های مستضعف و ستمدیده مشخص شود.

 

مخاطب رادیو ملایو:

معامله قرن یک ترفند برای ادامه اشغالگری در منطقه است

 

عمار العسگری مخاطب رادیو ملایو از شهر باندونگ اندونزی گفت: بزرگداشت روز جهانی قدس که توسط  امام خمینی، (ره) بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران اعلام شد خیلی مهم است. روز جهانی قدس مقامات رژیم صهیونیستی را وحشت زده کرده است و آن ها همیشه از این روز می ترسند. این  فرمان جهانی امام خمینی (ره) در روز قدس ، بزرگترین نگرانی صهیونیست ها است.

مسلمانان جهان موظفند در مقابل اقدامات خودسرانه ایالات متحده آمریکا و رژیم صهیونیستی بایستند و مقابله کنند. همانطور که همه ما می دانیم ، رژیم صهیونیستی با حمایت کامل ایالات متحده آمریکا ، غاصبان سرزمین های فلسطینی هستند. مسلمانان و آزادگان جهان باید اشغال سرزمین های فلسطینی توسط اشغالگران  را محکوم کنند. کاری که اسرائیل هر روز در فلسطین انجام می دهد ، نقض قوانین حقوق بشر است.

ما باید با تمام قدرت و توانایی خود به حمایت از مردم فلسطین ادامه دهیم. ما باید عدالت و انسانیت را در جهان به خاطر مردم فلسطین فریاد بزنیم و باید تا زمان استقلال کامل سرزمین فلسطین از آنان دفاع کنیم. سرزمین فلسطین باید کاملاً به مردم فلسطین بازگردد. وجود رژیم صهیونیستی در سرزمین فلسطین غیرقانونی است. رژیم صهیونیستی نباید در این سرزمین مقدس وجود داشته باشد، و این رژیم عامل آشوب و بحران انسانی است.

اگرچه در شرایط همه گیر ویروس کرونا هستیم، اما این شرایط مانع از حمایت ما از مردم فلسطین نمی شود. ما همیشه از مردم فلسطین برای دستیابی به استقلال و حاکمیت خود حمایت می کنیم.  

 

زهرا مطمئنه شنونده رادیو ملایو از شهر جاکارتا در اندونزی گفت: با توجه به اینکه ویروس کرونا اکنون در حال گسترش است ، بزرگداشت روز جهانی قدس نمی توانست مانند سال های گذشته انجام شود. بنابراین تلاش هایی که می توان برای زنده نگه داشتن بزرگداشت روز جهانی قدس انجام دهد این بود که ما همچنان شعار آزادی قدس و آزادی فلسطین را در با تمام وجود در شبکه های اجتماعی و مجازی ادامه دهیم. 

بزرگداشت روز جهانی قدس امسال باید بیشتر روی توطئه ها و برنامه های فاسد ایالات متحده آمریکا و رژیم صهیونیستی که در معامله قرن وجود دارد تمرکز کند. زیرا معامله قرن یک ترفند برای اشغال کلیه سرزمین های فلسطین است. این ابتکار عمل بسیار خطرناک است و باید خنثی شود.

 

 

 

خرداد ۰۶, ۱۳۹۹ ۱۶:۱۴ Asia/Tehran
کامنت