• شنوندگان رادیوهای برون مرزی با پهلو گرفتن پنجمین نفت کش ایران در ونزوئلا: پیروزی بزرگ برای دولت و مردم هر دو کشور ایران و ونزوئلا محقق شد

ماجرای انتقال فرآورده های نفتی از ایران به ونزوئلا با پنج تانکر بزرگ در صدر اخبار رسانه های جهانی قرار دارد. تجارت فرآورده های نفتی با ونزوئلا در سایه تهدیدهای ایالات متحده ، قدرت مقابله ایران در برابر دولت های یاغی و راهزنی دریایی و حمایت از حاکمیت ملی دول مستقل ، شکست تابو تحریم های یکجانبه با تکیه بر مقررات بین المللی ، پشتگرمی متحدان به پشتیبانی ایران در شرایط بحرانی ، اقدامات مخرب و براندازانه آمریکا جهت سرنگونی دولت مادورو ،بازتاب های جهانی شکست هیمنه آمریکا در مسئله انتقال فرآورده های نفت

آنان تاکید می کنند با ورود کشتی های ایرانی به ونزوئلا در میان اسکورت نظامی این کشور شاهد در هم شکسته شدن تحریم های آمریکا علیه دو کشور و بی اثر بودن هجمه های تبلیغاتی غرب هستیم.

مخاطبان رادیو عربی معاونت برون مرزی:

موفقیت ایران در ارسال کمک های نفتی به ونزوئلا  پیروزی و موفقیت برای تمام محور مقاومت است  

ابوحیدر از عراق گفت: ورود نفتکش های حامل سوخت جمهوری اسلامی ایران به آب های بین المللی ونزوئلا یک پیروزی بزرگ برای کشورها و ملت های آزاد و مستقل و محور مقاومت در جهان تلقی می شود که سلطه و زورگویی و سرکشی ناحق آمریکا را بر دیگر کشورها با قاطعیت رد کرده و در برابر آن ایستادگی  و مقاومت می کنند و بی شک این امر نماد هبستگی و اراده قوی میان دو ملت ایران و ونزوئلا در برابر زورگویی  و تروریسم بین المللی آمریکا و همپیمانشان را در سطح منطقه و جهان به خوبی نشان می دهد و موجب همبستگی و همکاری میان کشورهای خواهان صلح و آزادی و عدالت بالاتر از قوانین و عرف بین الملل و حقوق بشر است.

ابومحمد شنونده رادیو عربی از یمن گفت: ورود یکی پس از دیگری نفتکش های ایرانی حامل سوخت به سواحل کشور ونزوئلا حکایت از همبستگی میان دو ملت ایران و ونزوئلا دارد بدون آنکه دولت آمریکا متعرض این نفتکش ها شود به خصوص بعد از پاسخ ایران به تهدید آمریکا که در صورت متعرض شدن نفتکش هایش در دریای کارائیب با قاطعیت جواب این گستاخی های آمریکا را خواهد داد که همین امر باعث عقب نشینی دولت آمریکا از اقدام ناجوانمردانه علیه نفتکش های ایران شد. همچنین آنچه که میان دو کشور و مردم ایران و ونزوئلا به عنوان یک نماد و وجه مشترک بیشتر نمود دارد عدم پیروی و تسلیم در برابر زورگویی های مقامات آمریکایی است و درنتیجه اقدام اخیر ایران موجب خشم و نفرت آمریکا و نوعی پیروزی بزرگ برای ایران اسلامی به عنوان یک قدرت بلامنازع و شکست ناپذیر در منطقه و جهان به حساب می آید.

ام حسن از عربستان گفت: اقدام جمهوری اسلامی ایران در ارسال نفتکش های حامل نفت و بنزین به سواحل ونزوئلا امر عجیب و غریبی نیست که تازه اتفاق افتاده باشد چرا که ایران اسلامی کشوری خیرخواه و صلح جو و دوستدار انسانیت و کمک به انسان های و کشورهای ستمدیده با داشتن هر کیش و آیین مذهبی است. ایران با این اقدام اخیر خود هیبت و شکوه و قلدری و زورگویی دولت آمریکا را به چالش کشیده است .

زنده باد ایران عزیز و سربلند و همیشه مستدام و پایدار باشید.

سیدیاسر الحسینی شنونده رادیو عربی از عراق گفت: بی تردید حضور نفتکش های ایران در سواحل کشور ونزوئلا نوعی شکست و سرخوردگی برای قلدرمابی و زورگویی آمریکا و مایه افتخار و پیروزی برای اسلام و تمام مسلمانان جهان در هر زمان و مکان است  و بی شک ایران اسلامی به همگان ثابت کرد که در تمام عرصه ها چه در روی زمین و چه در هوا حضور داشته و حاکمیت خود را در تعامل با همپیمانان و دوستان خود به خوبی نشان داده است  که در جای خود نوعی پیروزی بزرگ برای جمهوری اسلامی ایران و محور مقاومت در سطح منطقه و جهان قلمداد می شود.

 مخاطب رادیو بنگلا:

رسیدن نفت کش ایرانی به ونزوئلا یک پیروزی بزرگ برای دو کشور است

محمد راجو احمد مخاطب رادیو بنگلا از کشور بنگلادش گفت: پهلو گرفتن نفت‌کش «فورچین» ایران در ونزوئلا یک پیروزی بزرگ برای این دو کشور بدست آمده است. آمریکا باید نابود شود. ایران باید یک قدم جلوتر از این برود. من فکر می‌کنم آمریکا به دست ایران نابود خواهد شد. آمریکا علیه ایران خیلی زیاد ظلم کرده است. من برای ایران دعا می‌کنم که این کشور روز به ‌روز قدرتمندتر شود. اکنون ایران در جهان به‌عنوان یک کشور قدرتمند تبدیل ‌شده است. سلطه آمریکا در جهان رو به اتمام است.

مخاطبان رادیو روسی معاونت برون مرزی:

تهدیدهای ترامپ یک بلوف سیاسی است و دیگر کسی به این تهدیدات اهمیت نمی دهد

کامیل شنونده رادیو روسی از روسیه گفت: ایران تحریم های آمریکا را از میان برداشت. در ونزوئلا پرچم ایران به اهتزاز درمی آید. این یک پیروزی بزرگ برای بشریت در برابر استکبار است.

آدولف از روسیه گفت: روشن است که سخنان ترامپ بلوف است. ترامپ ، ایران ، کره شمالی و اکنون نیز رابطه میان ایران  و ونزوئلا را تهدید کرد. این یک قانون است. چه کسی دیگر به او اهمیت می دهد؟

یوری از روسیه گفت: نتیجه کار خوب همیشه خوب است. در سال 2008 میلادی ونزوئلا در زمان حکومت چاوز به ایران که تحت تحریم شدید بود بنزین صادر کرد و امروز ملت ایران نفت کش های حاوی بنزین را به کشور قهرمان ونزوئلا ارسال کرد. این یک پاسخ بود، ادای دین. آیا امریکا و اروپا این را درک می کنند؟

میخاییل از روسیه گفت: مردم این دو کشور از تهدیدهای آمریکا نهراسیده اند. به همین خاطر است که نیکی هنوز پابرجاست. آنها از امریکا تنها درد و شرارت دیده اند.

یکی از مخاطبان رادیو انگلیسی معاونت برون مرزی:

ایران در بدترین شرایط به کمک مردم ونزوئلا آمد و این نشان از فرهنگ غنی و اقتدار این کشور دارد

یک مخاطب رادیو انگلیسی اظهار کرد: ونزوئلا کشوری است مانند آمریکا و دیگر غربی ها مسیحی است ولی به خاطر استقلال طلبی اش به طور کامل در تحریم غرب قرار گرفت تا خفه شود. مخالفان این کشور با ایجاد گروه های مخالف و تنش های اقتصادی پی در پی اقتصاد کشور را مختل کردند. اوباش و مخالفان دولت مرکزی نقاط حساس اقتصادی و پالایشگاه ها را آتش زدند و یا از کار انداختند. کمبود بنزین به حدی بالا گرفت که اتومبیل های شخصی و حتی آمبولانس ها بنزین نداشتند تا بیماران را به مراکز درمانی برسانند. با شیوع کرونا وضع بدتر هم شد و دل هیچ کس برای مردم ونزوئلا به رحم نیامد حتی پاپ. بیماران ونزوئلایی در کنار خیابان ها می مردند تا اینکه فرهنگ و غیرت ایرانی از هزاران کیلومتر و از آن سوی دریاها بدون توجه به فشارها و تهدیدها به فریاد مردم ونزوئلا رسید. به هوش باشید و به فرهنگ و اقتدار ایران که حاصل خون میلیون ها سربدار قهرمان است افتخار کنید و ریشه غربزدگی و غربگرایی و غرب هراسی و غرب شیفتگی و شیطان پرستی را بخشکانید. ایران همچنان گهواره تمدن بشری است و برای همیشه خواهد ماند. جاوید باد ایران و فرهنگ غنی و بشر دوستانه ایرانیان.

مخاطبان رادیو سواحیلی معاونت برون مرزی:

اقدام شجاعانه ایران در ارسال محموله های نفتی به ونزوئلا قابل تحسین است

شرالی فاضل از شهر دارالسلام در تانزانیا گفت: تلاش های ایران برای رسیدن به استقلال و خودکفایی قابل ستایش است و الگویی مناسب برای دیگر ملّت های اسلامی به شمار می رود. جمهوری اسلامی ایران با اقدام اخیر خود در ارسال محموله های نفتی به ونزوئلا، نشان داد که به تحریم های غرب توجهی ندارد.

یحیی حسن محمد شنونده رادیو سواحیلی از شهر مومباسا در کنیا گفت: پهلوگرفتن نفتکش فورچون در ونزوئلا یک پیروزی بزرگ برای جمهوری اسلامی ایران به شمار می رود و این مسأله باعث تحکیم تعامل بین دو کشور ایران و ونزوئلا خواهد شد.

بالهدی علی از شهر تانگا در تانزانیا گفت: اقدام شجاعانه ایران در ارسال فرآورده های نفتی به ونزوئلا قابل تحسین است. در واقع ایران همچون دیگر کشورهای جهان از حقوق یکسان برای صادرات برخوردار است و آمریکا در این باره حق هیچ گونه دخالتی ندارد.

جوما عیدی عیسی از تانزانیا گفت: اقدام اخیر ایران نشان داد که تحریم ها در روند توسعه ایران خلل وارد نخواهد کرد. در واقع ورود نفتکش های ایرانی به ونزوئلا قدرت و توان ایران را بار دیگر به نمایش گذاشت.

یحیی علی از شهر تانگا در تانزانیا گفت: دوران قلدری آمریکا به پایان رسیده است. آمریکا باید بداند ایران کشوری خودکفا و مستقل است و مانند برخی کشورهای عربی مانند امارات و عربستان خود را بازیچه دست آمریکا قرار نمی دهد.

مخاطبان رادیو ملایوی معاونت برون مرزی:

 آمریکا حق و اجازه دخالت بر امور سیاسی سایر کشورها را ندارد 

پوروادی هادی شنونده رادیو ملایو از باندونگ اندونزی گقت: ایران و ونزوئلا هر دو تحت تحریم های شدید ایالات متحده قرار دارند و هر دو در تلاش هستند تا در مواجهه با این تحریم فجیع به یکدیگر کمک کنند. ایران و ونزوئلا حق ایجاد همکاری های دو جانبه در زمینه های مختلف را دارند و سایر کشورها حق دخالت در امور داخلی این دو کشور را ندارند. ارسال پنج نفتکش ایرانی به ونزوئلا با حمایت از قوانین بین المللی انجام می شود و همکاری بین دو کشور قانونی است و آمریکا حق ندارد جلوی آن را بگیرد. ایران و ونزوئلا دو کشور با یک سرنوشت هستند که جرات کردند هژمونی غربی ، به ویژه آمریکا را بشکنند. شاید این راهی باشد که خداوند متعال غرور و استکبار را تحقیر می کند و معلوم شد که قدرت آمریکا فقط یک افسانه بود. امیدوارم این رویداد چشم جامعه جهانی از جمله اندونزی را باز کند ، به گونه ای که حاضر نباشند تحت سلطه ایالات متحده و غرب باشند.

علی سپوترا از جاکارتا در اندونزی گفت: ارسال تانکرهای ایرانی به ونزوئلا اقدامی بسیار مناسب و ضروری بود. این سیاست تاثیر زیادی بر سایر کشورهای جهان ، به ویژه آسیا خواهد گذاشت، جایی که چین به عنوان قدرت نوظهور جدید به همراه ایران با انحصار و سلطه آمریکا مبارزه می کنند. من فکر می کنم امروز بسیاری از کشورها به اندازه کافی شجاعت ندارند که بتوانند همانند ایران قدم بردارند که بتوانند همانند ایران قدم بردارند امیدوارم کشورهای بیشتری در این مسیر قدم بردارند و این شجاعت را داشته باشند.

زهرا مطمئنه شنونده رادیو ملایو از جاکارتا در اندونزی گفت: بهترین کار عادلانه برای دفاع از حقوق مظلومانه را ایران انجام داد. مگر آمریکا کیست؟ چرا همه کشورها باید تسلیم آن شوند؟ اعزام پنچ تانکر ایرانی به ونزوئلا باز هم یک سیلی محکم و سخت ایران برای آمریکا است. این اقدام و همکاری بین تهران و کاراکاس همچنین سیلی سخت ونزوئلا برای آمریکا بود. انشاالله این همکاری محکم بین ایران و ونزوئلا یم آمریکا نشوند. هر کشوری حق دارد با کشوری دیگر تجارت و همکاری کند آن ها تمام قوانین بین المللی را هم رعایت کرده اند. ایالات متحده آمریکا کشوری نیست که حق تنظیم و دخالت بر امور و سیاست های سایر کشورها را داشته باشد.

فایسال حاریس از دپاک در اندونزی گفت: کمک ایران به ونزوئلا مثل سوخت ، نفت و همچنین تجهیزات پالایشگاه های نفتی در زمان بحران این کشور بسیار موثر است. علاوه بر این اقدام ایران در اعزام پنج تانکر به ونزوئلا در حالی که دو کشور تحت تحریم شدید ایالات متحده هستند این مفهوم را تضعیف کرده است که آمریکا ابرقدرت است . این اقدام شجاعانه همچنین سایر کشورها را به همکاری با ایران ترغیب خواهد کرد. آخرین رویکرد وزیر امور خارجه مایک پمپئو به چین ایجاد اختلال در روابط ایران و چین و سایر کشوره است . زیرا به هیچ وجه نمی توان به آمریکا اعتماد کرد.

 

 

 

خرداد ۲۰, ۱۳۹۹ ۰۷:۴۱ Asia/Tehran
کامنت