• نظر مخاطبان معاونت برون مرزی صداوسیما در مورد گستردگی آتش تظاهرات نژادپرستی در آمریکا و سایر نقاط جهان

تظاهرات گسترده ضد نژاد پرستی در ایالات متحده و درگیر شدن 450 شهر آمریکا و افزوده شدن بر ابعاد آن ، موضوع سوال مخاطبان رادیو های معاونت برون مرزی است.

اعتراض ها از خشونت پلیس آمریکا و نژادپرستی علیه سیاه پوستان با شرکت زنان و مردان سیاه پوست و سپید پوست از هر مذهب و آیینی در 23 کشور دیگر جهان نیز جریان دارد.
مسئله کرونا و بالا بودن آمار تلفات انسانی در آمریکا از یک سو و تظاهرات نژاد پرستی از سوی دیگر، این کشور را در آستانه تضعیف در صحنه جهانی قرار داده است.
مخاطبان رادیوهای معاونت برون مرزی ضمن بیان ابعاد اوضاع وخیم این کشور به جهت گسترش روز به روز اعتراضات ، به بازداشت بیش از چهارهزار نفر از تظاهرات کنندگان که روانه زندان شده اند و موارد دیگری اشاره داشتند.

 

گفت و گو با نویسنده و تحلیلگر امور بین الملل در کلمبیا:

دلیل گسترش نژاد پرستی در آمریکا ترس سیاستمداران از اتحاد مردم است/
این میزان حضور سفیدپوستان در اعتراضات ضد نژادپرستی آمریکا بی سابقه است/

یک تحلیلگر بین المللی اهل کلمبیا گفت: جهان هر از گاهی شاهد خشونت ها و وحشیگری های نژادپرستانه  از سوی نیروهای پلیس امریکا است ، ولی چندی بعد همه چیز به روال سابق باز می گردد و اقدام جدی برای مبارزه با این گونه اقدامات نژادپرستانه صورت نمی گیرد. اما در مورد قتل فلوید ، این بار می بینیم که تعداد زیادی سفیدپوست هم در میان معترضان حضوردارند و به گسترش نژادپرستی که عامل اصلی آن هراس دولت آمریکا از اتحاد مردم است، واکنش نشان می دهند. این میزان حضور سفیدپوستان بی سابقه است.

خوان آلبرتو سانچس مارین نویسنده و تحلیل گر امور بین الملل از کلمبیا به رادیو اسپانیایی معاونت برون مرزی صداوسیما اظهار کرد: «جورج فلوید» مرد سیاه پوست امریکایی که در 25 می گذشته توسط یکی از نیروهای پلیس این کشور کشته شد، موجی از اعتراضات در داخل امریکا و همچنین  در سایرکشورهای دنیا به همراه داشته است. این نیروی پلیس پس از دستگیری «فلوید»  با قرار دادن زانوی خود روی گردن وی اقدام به خفه کردن این جوان سیاه پوست نمود.  

تحلیل گر کلمبیایی افزود: فلوید بیش از یک آمریکایی- آفریقایی یک  آفریقایی است که زیر زانو افسران پلیس وحشیانه کشته شده است. اتفاقی که برای او افتاد ، بیان اندیشه ای است كه مدت ها در ذهنیت شمار زیادی از آمریکایی ها شکل گرفته است ، كه منجر به  ایجاد حس ترس و نفرت شده است. سه مکانیسم کنترل توسط نخبگان و رهبران امریکا مورد استفاده قرار می گیرد که یک استراتژی برای حفظ و گسترش قدرت و ثروت آنهاست و شکی نیست که  این سه مکانیسم از همان ابتدای تاسیس دولت امریکا در خدمت ساختار این کشور بوده است.
کارشناس رادیو اسپانیایی ادامه داد: جامعه امریکا جامعه ای است  که به درآمد و استانداردهای زندگی علاقه نشان می دهد. نژاد پرستی نمایش روشنی است از پیوند باستانی ترس و نفرت در این جامعه که به طرز ماهرانه ای از رده ها و طبقات بالای امریکا آغاز می شود. آموزش و پرورش ، قوانین ، اخلاق ، نهادها و هالیوود وظیفه اشاعه و تحکیم کینه ها و تحقیرها در لایه های جامعه را بر عهده داشته اند ، که دست آخر مردم متقاعد شده اند که آنها عجیب و غریب  و حتی برتر از دیگران هستند. این تصورات توهم گونه توسط اربابان سیاسی امریکا، دلالان وال استریت و نخبگان اقتصادی ایجاد می شود. همگی اینها باعث می شود در میان طبقه متوسط جامعه افکار تمایزگونه ای ایجاد شود و همواره این طبقه نسبت به از دست دادن چیزهایی که اساسا آنها را ندارد هراسان است و حاضر است برای به دست آوردن حداقل قدرت ، یک سری مزایای ساختگی و حتی نوعی غرور احمقانه از مردم طبقات زیرین جامعه که خود نوعی قربانی هستند متنفر باشد.
 مارین افزود: نژادپرستی در میان برخی ملت ها به ویژه در مورد ایالات متحده طبیعی است ، کشوری که  این مسئله در عمق ساختار آن شکل گرفته است ، بالاتر از همه ، پیشرفت های آن در چارچوب نظام سرمایه داری و به عنوان قدرت برتر جهانی.  
اما این چشم اندازی است که هیچ ارتباطی با واقعیت تاریخی ندارد. در حقیقت ، در مقدمات این تحول ، برده های سیاه و و سفید پوست در کنار یکدیگر متحمل سختی ها و دشواری های زیادی می شدند  و حتی وقتی فرصت ایجاد می شد ، با هم فرار می کردند.
مراکز قدرت هر چه بیشتر طبقات زیرین جامعه را تحت فشار قرار می دادند بر قدرتشان افزوده تر می شد، ثروت بیشتری را انباشته می کردند و در نهایت فقرا و برده ها را بیشتر تحت کنترل خود قرار می دادند. آنها همواره از جذابیت جنسیتی میان نژادها واهمه داشتند و این مسئله در اسناد تاریخی آمده است.

نویسنده و محقق رادیو اسپانیایی با اشاره به وجود عامل ترس در میان نخبگان آمریکا در دوره های مختلف اضافه کرد: آنها نژادپرستی را دستاویزی برای جلوگیری از اتحاد اقشار مختلف جامعه یعنی برده های سیاه و سفیدپوستان فقیر مورد توجه قرار داده اند. بله، نژادپرستی ، استراتژی برای جلوگیری از یورش احتمالی این اقشار فقیر و در کنار هم جمع شده ، همواره مورد تایید رهبران و نخبگان سیاسی امریکا بوده و هست. این یکی از مکانیسم های تقسیم بندی اجتماعی است که  از آن زمان به بعد به کار برده  شد و قرن ها بعد نیز برای قدرت های مستقر در سطوح مختلف همچنان کارایی داشته و دارد، البته تا کنون ، چون در حال حاضر چیزهایی تغییر کرده است.
خوان آلبرتو سانچس مارین ادامه داد: اگرچه استراتژی نخبگان همچنان یکسان است ، اما در برخی از پایگاه های اجتماعی ، حداقل در موردی که این بار مردم  به خیابان ها ریخته اند، با حضور گسترده آمریکایی های سفیدپوست ، به اتفاق، ترکیبی نژادی  ایجاد شده است. چیزی که تا مدت های زیادی دیده نشده بود. بله ، قتل فلوید ، عرصه نمایش نفرت و نژاد پرستی  است که در تصاویر تلویزیونی ثبت شده است ، واقعاً  این مسئله محرک ظهور آزارهای اجتماعی عمیقی است که سال ها روی هم انباشته شده است.  جمعیت سیاه پوستان نه تنها در جامعه امریکا دیده نمی شود بلکه آن ها انکار شده و مورد ظلم و ستم قرار می گیرند.
وضعیت مردم فقیر نیز به همین منوال است در کشور مدعی دموکراسی ، محرومیت و نیاز ،  مستقل از رنگ  پوست ، عقاید مذهبی و ایدئولوژی ها در بین تمامی مردم فقیر مشترک است.
آلبرتو سانچس با اشاره به نهادینه شدن نژاد پرستی در جامعه آمریکا بیان کرد: به نظر می رسد که شهروندان آمریکایی ،  بعد از گذشت سه قرن ، تاکتیک هایی را که توسط مهاجران ثروتمند سفید پوست به منظور تأمین نیروی کار تحمیل شده بود کاملا پذیرفته اند و آنها را به خوبی می شناسند. این در واقع روشی برای ممانعت از متحد شدن اقشار جامعه است در کشوری بدنام به نام ایالات متحده امریکا.  
نویسنده و محقق امور بین الملل اهل کلمبیا در خصوص اتفاقات اخیر و عملکرد ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا برانتخابات ماه نوامبر و شانس مجدد وی برای پیروزی بر رقبا گفت:  مطمئناً همه چیز به اقداماتی که ترامپ در واکنش به این اعتراضات اتخاذ خواهد کرد بستگی دارد. واضح است که بر روی انتخاب مجدد وی تأثیر منفی خواهد گذاشت. مدیریت  ضعیف مبارزه با بیماری کووید -19 نیز پیش بینی موفقیت ترامپ در انتخابات را کاملا بر هم زده است.

مارین ادامه داد:  به نظر من رئیس جمهور ، عادت کرده است که توجه ها را به خود جلب کند ، بازتاب های رسانه ای موضوع  هر چه باشند ، چه به نفع وی چه به ضررش ، در کل  به نظر می رسد این بار ترفندها چندان خوب عمل نکرده اند.
البته ، ترامپ طرفداران خاص خود را دارد که از این  اوضاع نژادپرستانه بسیار راضی هستند . نژادپرستانی که خنجرها ی خود را  بر روی طبقات و گروه های جامعه می کشند. این ها رأی دهندگان وی هستند ، ترامپ این مسئله  را به خوبی می داند و از این تعصبات شدید کمال استفاده را می کند.

تحلیل گر کلمبیایی افزود: نکته مهمی که باید بدان توجه کرد این است که بر خلاف اعتراض های دوره های قبل، مانند اعتراض های دهه  60 ، این بار ما شاهد حضور شمار زیادی از سفید پوستان در خیابان ها هستیم. این جمعیت سفید پوست که زمانی به ترامپ رای داده بود البته نه به دلایل نژادپرستانه بلکه به دلیل وعده های اقتصادی و اعتماد به وعده های انتخاباتی ، ترامپ را انتخاب کرده بودند که باید گفت بسیاری از این وعده ها عملی نشده و حال این رای دهندگان احساس طرد شدن و بی اعتمادی دارند.

کارشناس رادیو اسپانیایی ادامه داد: ترامپ یک روش نامناسب برای مقابله با اپیدمی ویروس کرونا در نظرگرفت ، و حال تلاش می کند تا با سوء استفاده از اعتراضات اجتماعی ، ضعف مدیریتی خود را در برخورد با کرونا مخفی نگه دارد ، و به نظر می آید هر روز که می گذرد اوضاع  بدتر خواهد شد. گذشته از قصه های دروغین ترامپ در مورد رشد اقتصادی ایالات متحده در ابتدای سال میلادی ، واقعیت این است که اوضاع دراین کشور قبل از ورود اپیدمی از مدت ها قبل بسیار متشنج بوده است. واقعیت این است که این اپیدمی دیوار تبعیض نژادی در جامعه امریکا را به حرکت در آورده است.  
خوان آلبرتو سانچس مارین در پایان با اشاره به نوسان و افزایش نرخ مقایسه ای بیکاری در دو ماه فوریه و مارس 2019 گفت: ما در مورد بیش از چهل میلیون بیکار صحبت می کنیم ، در کشوری که خود را توسعه یافته می داند . برای هر اقتصاد سالمی ، این آمار نشانگر یک آسیب جدی است. برای اقتصاد در بحران ، بدهکار ، فریبکار و عمیقاً نابرابر این آمارها واقعا نشانه ننگ و بدبختی است. به خصوص وقتی که این کشور با یک مقابله جهانی روبرو شده باشد ، این همان چیزی است که به صورت های مختلف خود را نشان داده است ، جنگ تجاری با چین ، خروج ازمعاهدات مختلف ، نادیده گرفتن قوانین بین المللی و اتخاذ اقدامات غیراخلاقی علیه کشورهایی که تسلیم زورگویی های امریکا نمی شوند. بنابراین در اوج بحران اقتصادی ، ما با رئیس جمهوری روبه رو هستیم که از موفقیت در انتخابات آتی ناامید خواهد بود.

 

نویسنده و محقق اهل ترکیه:

ساختار قدرت و سیاست در آمریکا بر محور سفید پوستان است

نویسنده و محقق ترکیه ای گفت: با انتشار ویدئویی از واپسین لحظات زندگی «جورج فلوید»، سیاهپوست امریکایی، که در آن پلیسی سفیدپوست زانو بر گردن او گذاشته است، موجی از خشم عمومی سراسر امریکا را فراگرفت و اعتراض هایی گسترده که با خشونت هایی فراگیر نیز همراه است از آن لحظه تا اکنون امریکا را درنوردیده است. در تحلیل این وضعیت  نباید فراموش کرد که ساختار قدرت و سیاست در آمریکا همواره بر محور سفید پوستان استوار بوده است و این موضوع به صورت یک نفرت انباشت شده در میان اقشار سیاه پوست و رنگین پوست عمل کرده است.

احسان کاچار نویسنده و محقق ترکیه ای در گفت و گو با رادیو ترکی استانبولی معاونت برون مرزی ادامه داد:. چه در ساختار سیاسی و چه در ساختار امنیتی این کشور سفیدها دست برتر را در طول تاریخ داشته اند. سیاه پوستان و رنگین پوستان نیز همواره به عنوان قشر زیردستی و پایینی جامعه آمریکا محسوب شده اند. حال در شرایطی که همه گیری کرونا در آمریکا ایجاد شده است اقشار پایین دست جامعه آمریکا به خصوص سیاه پوستان تحت فشار بیشتری از طرف اقشار حاکم قرار گرفته اند.

نویسنده ترک افزود: در همین راستا جامعه سفید پوست افراطی ، سیاه پوستان را علت گسترش این بیماری در آمریکا معرفی کرده اند. از طرفی  دونالد ترامپ نیز از همان ابتدا خشونت علیه سیاه پوستان را تشویق کرده است. ترامپ از همان ابتدا بر این موضوع تاکید داشت که می خواهد آمریکایی ها را ثروت مندتر کند نه آمریکا را. واضح است که در اینجا منظور وی طبقه سفید حاکم بر آمریکا است.

مخاطب رادیو ترکی استانبولی برون مرزی رسانه ملی ادامه داد: می توان گفت افراطی گری های ترامپ و همچنین همزمانی این روند با  فشارهای مرتبط با بیماری همه گیر کرونا پتانسیل شرایط موجود را به وجود آورده بود. با کشته شدن «جورج فلوید» به آن صورت فجیع این انرژی ذخیره شده نیز آزاد شد و شرایط فعلی نیز ادامه پیدا کرد.

احسان کاچار با اشاره به  مشکلات روز افزون حکومت ترامپ گفت: همه گیری کرونا، کاهش شدید قیمت نفت و پس از آن هم اعتراض ها و آشوب های اخیر شانس برنده شدن ترامپ در انتخابات های پیش  رو را نیز کاهش داده است. طبق آمار در دوران اخیر نیمی از جامعه سیاه پوست  فقیر تر از گذشته شده اند. در این میان تنها تقریبا 10 درصد سفید پوستان فقیر تر شده اند. این نشانه مدیریت سرمایه در آمریکا از طرف سفیدهاست. در دوره ترامپ قسمت اعظم سرمایه در دستان اقشار سفید است ، روندی که به نظر می رسد این بار دچار  بحرانی جدی است. 

احسان کاچار در پایان گفت: در حال حاضر بیشترین آمار بیکاری و جرم متعلق به  اقشار سیاه پوست است که ناشی از بی توجهی حکومت آمریکا به آنهاست. در هر حال با ادامه روند موجود می توان شاهد وقایعی فاجعه آمیزتر نیز بود

 

 

مخاطبان رادیو سواحیلی معاونت برون مرزی:

رفتار نژاد پرستانه پلیس آمریکا علیه مردم نمادی از رفتار وحشیانه مقامات آمریکاست

شرالی فاضل مخاطب رادیو سواحیلی از شهر دارالسلام در تانزانیا گفت: رفتار نژادپرستانه پلیس آمریکایی علیه فرد سیاهپوست آمریکایی نمونه کوچکی از وحشیگری آمریکا بود.    

یحیی حسن محمد از شهر مومباسا در کنیا گفت: افزایش موج اعتراض های مردم آمریکا علیه سیستم نژادپرستانه دولت این کشور بیانگر تنفر مردم از سیاست های وحشیانه آمریکاست که اکنون مردم این کشور را به ستوه آورده است.

جوما عیدی عیسی از تانزانیا گفت: رفتار نژادپرستانه پلیس جنایتکار آمریکایی نه تنها در آمریکا بازتاب داشت بلکه اعتراض های جهانی علیه سیاست های نژادپرستانه آمریکا را برانگیخت.

یحیی علی از شهر زنگبار در تانزانیا گفت: ادامه تظاهرات ضدنژادپرستی در آمریکا علی رغم تهدیدهای ترامپ رئیس جمهور این کشور و مقامات آمریکایی بیانگر شکست سیاست های آمریکاست.

 

مخاطبان رادیو عربی معاونت برون مرزی:

با کشته شدن «جورج فلوید» توسط پلیس آمریکا آزادی و عدالت آجتماعی در شعار باقی ماند

ابومحمد مهدی مخاطب رادیو عربی از یمن گفت: موج خشم و ناآرامی‌ها در سراسر آمریکا در اعتراض به تکرار اقدامات نژادپرستانه و قتل «جورج فلوید» به دست نیروهای پلیس این کشور و تهدیدهای «دونالد ترامپ» به مقابله نظامی با معترضان در شهرهای مختلف ، نشان از فروپاشی امپریالیسم و سلطه آمریکا در سرتاسر جهان دارد و این همان  وعده الهی است که پروردگار مهربان از آن در قرآن کریم یاد کرده است «و سیعلم الذین ظلموا أي منقلب ینقلبون»

ابو حیدر از عراق گفت: تردیدی نیست که کشته شدن جورج فلوید سیاه پوست آمریکایی توسط یک پلیس سفید پوست دروغ ادعای ایالات متحده در مورد دموکراسی و آزادی بیان را به خوبی برای همگان به اثبات رسانده است. همین امر موجب به راه افتادن موج اعتراض ها و راهپیمایی های گسترده مردم آمریکا علیه دولتمردان آن کشور و نیز ضد تبعیض نژادی نفرت انگیز شده است و همین این موارد اثبات این موضوع است که هیچ شکی وجود ندارد که ترامپ و تمام دولتمردانش از یک نظام تبعیض نژادی علیه سیاهپوستان استفاده کرده و ادعاهای آنان پیرامون آزادی و عدالت اجتماعی تنها حیله گری و فریبکاری برای منحرف کردن افکار عمومی جهان است.

محمد عبدالکریم شنونده رادیو عربی از عربستان گفت: بدون شک کشته شدن یک سیاه پوست آمریکایی آن هم به طرز بسیار فجیعی زیر چکمه های پلیس خشن و زورگو قطعا اولین و آخرین قتل در امریکا و سیستم تبعیض نژادی در این کشور نخواهد بود، اما چیزی که باعث به وجود آمدن این اعتراض ها در ایالت های  مختلف شده ماهیتی عمیق تر و وسیع تر ازآن دارد و آن اعتراض به نظام سرمایه داری کنونی در این کشور است. تردیدی نیست قتل برنامه ریزی شده «جورج فلوید» و دیگر شهروندان سیاه پوست در این خصوص نشان دهنده خوی وحشیگری نظام سرمایه داری در آمریکا است.

 

 

 

 

خرداد ۲۵, ۱۳۹۹ ۱۳:۴۵ Asia/Tehran
کامنت