• شنوندگان رادیوهای برون مرزی صداوسیما نظر دادند: تداوم تظاهرات مردم در آمریکا و اروپا علیه نژاد پرستی نشانه چیست؟

با ادامه یافتن اعتراضات خیابانی به قتل «جورج فلوید» سیاهپوست آمریکایی ، معترضان برای چندمین روز در خیابان‌های واشنگتن حضور یافتند و برخی کشورهای اروپایی مانند فرانسه، انگلیس و سوئیس نیز شاهد ادامه تظاهرات ضد نژادپرستی بود. مخاطبان رادیوهای معاونت برون مرزی برای دومین هفته متوالی پس از وقوع آن حادثه ناگوار سیاسی و اجتماعی ، از طریق وسایل ارتباطی مختلف و شبکه مجازی مرتبط با رادیوها در پاسخ به این سوال آرا و نظرات خود را مطرح کردند.

کارشناس سیاسی  از ترکیه:

خشونت گسترده علیه سیاهپوستان نماد بارز ساختاری در آمریکاست

یک تحلیلگر ترک با اشاره به تبعیض نژادی و خشونت گسترده علیه سیاه پوستان که همواره به عنوان یکی از نمادهای  بارز جامعه آمریکا مطرح بوده است، بیان کرد: این مساله واکنش سازمان ملل را به ویژه پس از قتل فجیع جورج فلوید سیاه پوست آمریکایی توسط یک افسر پلیس سفید پوست مینیاپولیس در ایالت مینه سوتا در 25 مه به دنبال داشته است. «کمیته حذف تبعیض نژادی» سازمان ملل متحد روز جمعه از دولت آمریکا خواست که اصلاحاتی فوری را برای حذف تبعیض و نژادپرستی ساختاری از سیستم پلیس این کشور اعمال کند.

فکرت باشکایا کارشناس سیاسی از  ترکیه که با رادیو ترکی استانبولی معاونت برون مرزی صداوسیما سخن می گفت، افزود: این درخواست  کمیته تبعیض نژادی در حقیقت مهر تاییدی دیگر بود بر وجود نژادپرستی و  تبعیض در کشوری که داعیه حقوق بشر و برابری در جهان را دارد. علی رغم این مسئله نباید  فراموش کنیم که سازمان هایی همچون سازمان ملل و  ساختارهای وابسته به آن در حقیقت ابزار دست استکبار بوده است.  در برخی موارد این سازمان های وابسته با بهره گیری از استقلال جزئی خود دست به اقداماتی علیه اربابان خود می زنند که  این مسئله نیز قابل تامل است. البته این اقدامات و تصمیم های این چنینی هیچ گاه تاثیر مستقیمی بر عملکرد کشورهای اداره کننده آنها  نداشته است.

وی ادامه داد: تصمیم اخیر و درخواست تغییر فوری در ساختارهای نهادهای آمریکایی نیز از این مسئله مستثنی نیست.  در کشوری که  تاریخ آن با کشتار و تبعیض و برده داری آغاز شده است ادامه این روند بسیار طبیعی می نماید. البته  باید توجه داشت که وقایع اخیر جزئی از کل  است و می تواند به عنوان  آغاز سقوط استکبار جهانی نیز باشد.  استکبار جهانی که تا کنون اجازه اعتراض به  ساختارهای خود را  به صورت گسترده نداده است این بار اما با چالشی گسترده روبرو شده که شاید دامنه آن به اروپا و دیگر کشورهای جهان نیز برسد. مشخص است که شرایط در آمریکا با سیاست ها و رویکردهای نژاد پرستانه ترامپ به اوج خود رسیده است و اظهارات  ضد و نقیض این شخص جامعه آمریکا را سردرگم کرده است.

فکرت باشکایا با اشاره به عواقب منفی این شرایط برای ترامپ در انتخابات پیش رو نیز گفت: ترامپ در حال که در سوء مدیریت بحران ها  به شهرت رسیده است این بار نیز با  اظهارات تنش آفرین خود شرایط موجود حادتر کرده است. این مسئله به صورت قطعی آرای وی را در جهت  منفی تحت تاثیر قرار خواهد  داد.  مقامات و کارشناسان آمریکایی نیز  با تحلیل رویکرد اخیر رئیس جمهوری خود  به این نتیجه رسیده اند که  آمریکا تحت رهبری ترامپ روز به روز به سمت سقوط پیش می رود.

تحلیلگر ترک در پایان گفت: ادامه روند اعتراض ها و بحران در آمریکا به صورت بی سابقه ای افزایش پیدا کرده و شاید در آینده همین امواج اعتراضی به سیلی تبدیل شده و موجب  تحولات اساسی در ساختار قدرت و سیاست در آمریکا شود.

 

مخاطبان رادیو عربی در مواجهه با سرکوب گسترده تظاهر کنندگان علیه تبعیض نژاد گفتند:

دموکراسی و حقوق بشر برای سران کشورهای غربی و اروپایی معنا و مفهومی ندارد

ام حسن از عربستان گفت: دولتمردان آمریکایی از مدت ها پیش برنامه ریزی دقیقی کرده بودند تا به خیال خودشان بهار عربی را در کشورهای عرب حوزه خلیج فارس رواج دهند و موجب ایجاد فتنه وآشوب و درگیری هایی به بهانه آزادی و حقوق بشر در منطقه شوند و امروز دنیا شاهد آن است که چطور حادثه قتل «جورج فلوید» و تظاهرات گسترده علیه نژاد پرستی نفرت آور از سوی پلیس آمریکا علیه سیاه پوستان این کشور ادعای دروغشان را برملا ساخته است و به نظر می آید که تمام معادلاتشان به هم ریخته و سحر و جادوی خود همین مقامات علیه دیگر کشورها به خودشان بازگشته است.

ابو حیدر از عراق گفت: آری دروغگویی ایالات متحده راجع به دموکراسی و دفاع از حقوق بشر در جهان برای همه برملا و آشکار شده است ، به خصوص بعد از درگیری میان مردم و پلیس آمریکا بعد از کشته شدن شهروند آمریکایی – آفریقایی «جورج فلوید» و همین طور کشته شدن یک شهروند دیگر آمریکایی. تمام این حوادث ، ناآرامی ها و درگیری ها که دولت آمریکا اکنون با آن دست به گریبان است ، تبعاتی خصوصا علیه خود شخص دونالد ترامپ برای پیروزی در انتخابات پیش روی ریاست جمهوری آمریکا خواهد داشت. علی الخصوص بازتاب این نا آرامی ها در دیگر کشورهای اروپایی وغربی که لطمه شدیدی به حیثیت و آبروی دموکراسی غربی و دولت های اروپایی و آمریکا وارد می سازد.

ابو محمد مهدی از یمن گفت: همانطور که می دانید اعتراضات مسالمت آمیز و اقدامات خشونت بار پس از قتل «جورج فلوید» جوان سیاه پوست آفریقایی تبار به دست پلیس شهر مینیاپولیس آمریکا همچنان ادامه دارد و بازتاب آن به برخی کشورهای اروپا هم رسیده است تا جایی که در انگلیس شماری از افراد در لندن پایتخت این کشور دست به تظاهرات زدند و قتل شهروند آمریکایی را محکوم کردند و شعار «زندگی سیاه پوستان مهم است» سردادند.

از این رو صحبت سران این کشورهای به اصطلاح حامی حقوق بشر و آزادی و عدالت و دموکراسی اصلا معنا و مفهومی نداشته و تنها برای گمراه کردن افکار عمومی جهان مطرح می گردد و بدین طریق علیه دیگر کشورهایی که با سیاست هایشان همسو نبوده فشار می آورند تا خود را از این مخمصه رهایی دهند ولی قطعا راه به جایی نخواهند برد و سقوط آنان حتمی است.

 

 

تیر ۰۱, ۱۳۹۹ ۱۴:۰۰ Asia/Tehran
کامنت