• این توافق نمایش کاملی از خیانت کاری سران عرب است و مسلمانان باید به پا خیزند

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد اسرائیل و امارات به توافقی برای «عادی‌سازی کامل روابط» دست پیدا کرده‌اند. بنا به درخواست ترامپ و با حمایت امارات متحده عربی، اسرائیل اعلام حاکمیت بر مناطق اعلام‌شده در «چشم‌انداز صلح» ترامپ را تعلیق کرده و تلاش‌های خودش را بر توسعه روابط با سایر کشورها در جهان عرب و اسلام متمرکز خواهد کرد.

هیأت‌های اسرائیل و امارات در هفته‌های آتی برای امضای توافقات دوجانبه در زمینه‌های سرمایه‌گذاری، توریسم، پروازهای مستقیم، امنیت، مخابرات، فناوری، انرژی، بهداشت، فرهنگ، محیط زیست، تأسیس سفارتخانه‌های دوجانبه و سایر حیطه‌های دارای منافع دوطرفه دیدار خواهند کرد.

اسرائیل و امارات متحده عربی، در جهت آغاز یک برنامه راهبردی برای خاورمیانه و توسعه همکاری‌های دیپلماتیک، تجاری و امنیتی، به آمریکا ملحق خواهند شد. بر این اساس امارات بعد از مصر و اردن سومین کشور عربی خواهد بود که روابط رسمی و علنی با اسرائیل را آغاز می‌کند.

با رسانه ای شدن این خبر همزمان نظرات مختلفی نسبت با آن اتفاق افتاد، از خشم مسلمانان و دوستداران آرمان فلسطین در نقاط مختلف جهان تا موضع گیری های دولت های اسلامی و غیراسلامی نسبت به این توافق را شاهد بودیم.

این توافق همچنین از سوی تشکیلات خودگردان فلسطین نیز به معامله‌ای «ننگین» تعبیر شده است. تشکیلات خودگردان در خصوص معامله قرن نیز رشته‌های سازشکارانه خود در سال های گذشته را نیز نقش بر آب دیده بود و به گروه های مقاومت نزدیک شده بود و با توافق امارات و اسرائیل بیش از پیش بر اشتباه بودن سیاست های خود پی خواهد برد. به هر روی این تشکیلات هم شاید ترجیح دهد بر نقش مهمی که رهبر انقلاب اسلامی بر عهده این تشکیلات در کرانه باختری و آزادسازی قدس می‌خواند عمل کند.

با طرح این سوال در میان مخاطبان و شنوندگان رادیو های معاونت برون مرزی از نظرات آنان باخبرشدیم.

مخاطبان رادیو ملایوی معاونت برون مرزی بیان کردند:

توافق امارات با رژیم صهیونیستی شرم آور و خیانت به آرمان فلسطین است

زوناتز ولاویو مخاطب رادیو ملایو از شهر چیربان در اندونزی گفت: عادی سازی روابط بین امارات و رژیم صهیونیستی شرم آور است. تصمیم ابوظبی نشان می دهد که امارات نوکری و وابستگی به آمریکا را ترجیح می دهد به استقلال و آزادی خواهی مردم فلسطین. کشورهای مسلمان باید این اتحاد و عادی سازی  امارات عربی را محکوم کنند.

عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی خیانت واقعی به مسلمانان جهان و به ویژه خیانت به مردم فلسطین است. این سیاست امارات چهره واقعی مقامات ابوظبی را نشان داده است. کشورهای عضو سازمان های همکاری اسلامی باید به امارات در مورد پیامدهای تصمیم این کشورعربی هشدار دهند.

عمار العسکری شنونده رادیو ملایو از شهر بندونگ در اندونزی گفت: مردم فلسطین و مسلمانان جهان مطمئناً از سیاست های کشورهای عربی به ویژه امارات متحده عربی بسیار غمگین و ناامید هستند. آن ها همچنین از اقدام دولت ابوظبی برای عادی سازی روابط خود با رژیم صهیونیستی انتقاد کردند. و ما شاهد هستیم  که در روزهای اخیر، فلسطینی ها علیه عادی سازی روابط بین امارات و رژیم صهیونیستی تظاهرات کرده اند. در آینده، ما تظاهرات گسترده علیه  تصمیم امارات در فلسطین و کشورهای دیگر شاهد خواهیم بود و این اعتراضات ممکن است در امارات نیز رخ دهد.

سایر کشورهای مسلمان باید تصمیم امارات را به شدت محکوم کنند و آنها نباید از این اقدامات و تصمیم اشتباه پیروی کنند. و البته اقداماتی که توسط امارات انجام می شود، باعث خشم جهان اسلام است. در آینده، مقامات امارات از این تصمیم اشتباه پشیمان خواهند شد.

فقط یک کلمه مردم فلسطین، آزاد هستند. و مردم فلسطین حق دارند که یک کشور مستقل و با حاکمیت مستقل برای خود داشته باشند،  به دور از هرگونه فشار و سلطه رژیم صهیونیستی و حامی اصلیش امریکا.

مقامات کشورهای عربی دقیقاً وضعیت فلسطین را می دانند و آن ها می دانند که عاملان همه ظلم ها و بحران های انسانی در فلسطین و منطقه غرب آسیا رژیم صهیونیستی و ایالات متحده هستند. اما متأسفانه ، برخی از حاکمان عرب به مردم فلسطین خیانت می کنند.

 

شنوندگان رادیو عربی معاونت برون مرزی:

حکمرانان کشور کوچک امارات صهیونیست هایی در لباس عربی هستند

ابو محمد مهدی شنونده رادیو عربی از یمن: رژیم صهیونیستی با پذیرش عادی سازی روابط خود با امارات یا تمام کشورهای حوزه خلیج فارس و مناطق مورد اشغال در جنوب غربی و ساحل غربی یمن به دنبال استفاده از این مسئله به نفع منافع خود در منطقه است تا بدین صورت بتواند حضور کنونی خود را به لحاظ نظامی و اطلاعاتی و اقتصادی عملی نماید و این امر بدین معنا است که بتواند وارد آب های خلیج فارس تا تنگه هرمز و سپس جنوب یمن و باب المندب شود و بی تردید این مسئله یکی از مهم ترین اهداف عادی سازی روابط با امارات و دیگر کشورها عربی همچون مصر و اردن و سودان است و در حقیقت اجرای این روند تحت نام های متعددی مانند همکاری امنیتی آموزشی یا دفاعی مشترک یا از این قبیل صورت می گیرد.

و بی شک نقش کشورهای حامی محور مقاومت در این مرحله بسیارمهم، حساس و حیاتی است که بایستی در برابر حضور صهیونیست ها در منطقه ایستادگی کنند و از ورودشان جلوگیری کرده و نقشه هایشان را نقش برآب کنند.

 

ابو حیدر شنونده رادیو عربی از عراق گفت: درخصوص عادی سازی روابط میان امارات و رژیم صهیونیستی غاصب می توان گفت که بر هیچ کسی پوشیده نیست که سرنوشت برخی از کشورهای توطئه گر خلیج فارس به چرخ رژیم تروریستی یعنی ایالات متحده آمریکا گره خورده و در حقیقت این کشورها مرکبی برای اجرای دسیسه ها و توطئه های خرابکارانه دولت آمریکا در منطقه وغرب أسیا هستند که با دستورات آمریکا اقدام به انواع خرابکاری ها و توطئه ها می کنند، از این جمله اقدامات می توان می توان به عادی سازی روابط با رژیم جعلی صهیونیستی اشاره کرد. لذا کشورهای عربی و اسلامی و نیز کشورهای محور مقاومت باید با قاطعیت تمام در برابر این رویکرد خائنانه نسبت به دین اسلام و مسلمانان بایستند و اجازه ندهند تا مسئله فلسطین به دست فراموشی سپرده شود.

 

ابو حسن مخاطب و شنونده رادیو عربی از یمن گفت: کشور امارات با اعلام آشکار عادی سازی روابط خود با رژیم صهیونیستی علنا دین و دنیا و عروبیت خود را فروخت تا جایی که امروز همگام با سیاست های خصمانه رژیم جعلی اسرائیل و به خیال خود طرح الحاق سرزمین های فلسطینی به اسرائیل را متوقف ساخته در حالی که برای همگان مشخص و روشن است که اسرائیل نقشه خود مبنی بر ادامه شهرک سازی در سرزمین های فلسطینی را با جدیت دنبال می کند. در حقیقت می توان گفت که این اقدامات صورت گرفته از سوی امارات نشان از کرنش و فرمانبری این کشور در برابر ظلم و ستم است، در حالی که رژیم جعلی اسرائیل بدین طریق سرزمین های اسلامی را اشغال می کند.

 

ابتسام عبدالله شنونده رادیو عربی از یمن گفت: امارات یک کشور صهیونیستی در لباس عربی است که علیه دیگر کشورها توطئه چینی می کند، تا بدین طریق اهداف اربابان خود را در منطقه و دیگر مناطق جهان اجرا کند و لذا اعلام علنی این کشور در عادی سازی روابط خود با رژیم صهیونیستی دلیلی است بر این که دو کشور از مدتها پیش روابط سری و مخفیانه با خود داشته اند و سرانجام امارات نیت اصلی خود در خیانت به مسئله نخست جهان یعنی مسئله فلسطین آشکارا بیان کرد.

 

شهریور ۰۲, ۱۳۹۹ ۱۵:۱۰ Asia/Tehran
کامنت