• کارشناس مسائل سیاسی از آرژانتین: توافق میان امارات و اسرائیل پایدار نیست

تحلیلگر و کارشناس مسائل سیاسی از آرژانتین در خصوص اعلام امارات متحده غربی مبنی بر توافق با رژیم اشغالگر قدس برای برقراری روابط در حالت عادی گفت: پس از اعلام توافق میان ابوظبی و تل آویو، مقامات و جنبش های مقاومت این توافق را به شدت محکوم کردند. تشکیلات خودگردان فلسطین با هدف محکوم کردن این اقدام خیانتکارانه امارات، سفیر خود در ابوظبی را فرا خوانده و خواستار تشکیل نشست فوری اتحادیه عرب شد. اما آنچه عیان است این که این توافق ماندگار نخواهد بود.

خیل ده سان بیسنته اینیاکی، کارشناس و خبرنگار آرژانتینی همچنین در گفت و گو با رادیو اسپانیایی معاونت برون مرزی صداوسیما ابرازکرد: به عقیده من این توافق می تواند به دلایل مختلفی اتخاذ شده باشد. به علاوه این که نمی توان آن را مختص امارات متحده عربی دانست. همانطور که در خبرها شنیدیم بسیاری از کشورهای عربی از این توافق اعلام رضایت و خرسندی کرده اند. چرا که رژیم صهیونیستی، آمریکا را در کنار خود دارد، و قبل از این توافق ها، تماس های مکرری میان تل آویو و واشنگتن در مورد این توافق وجود داشته است و رسانه ها اعلام کرده اند این توافق در پی مذاکرات طولانی حاصل شده است.
وی در ادامه بیان کرد: من فکر می کنم که اساساً در اینجا دلایل مختلفی وجود دارد که این موضوع را توضیح می دهد. اوضاع عمومی در خاورمیانه و جهان در این شرایط کلی، تأثیر دعوت اخیر ایران به همبستگی بین المللی مسلمانان علیه امپریالیسم بر رویکرد برخی کشورهای عربی یا مسلمان بسیار مشهود است. باید دید آیا این همبستگی می تواند به گسترش نیروهای دموکراتیک در جهان کمک کند یا خیر. من معتقدم که این دعوت از سوی ایران باعث ایجاد ترس در ایالات متحده و رژیم اشغالگر شده است، چرا که این امر دریچه خوبی را به روی جهان اسلام خواهد گشود. این ضد اهداف اساسی بنیادگرایی مسیحی است، و همچنین جریان های قدرتمند آن، مانند راست افراطی کاتولیک و گروه های اونجلیستی ، پروتستان ها ، پنطیکاستی ها و غیره.
آن ها این تهدید بزرگ را حس کردند و اینجا باید کسی متحدان بلاشرط امریکا را از هراس نجات می داد، و این امارات متحده عربی بود که این قدم را برداشت.
این خبرنگار آرژانتینی ادامه داد: از طرف دیگر، اگر به نقشه نگاه کنید، امارات یک مکان استراتژیک نظامی را اشغال کرده است، زیرا آن ها (امارات) کنترل تنگه هرمز را نیز در دست دارند، و این می تواند یک تضمین فوق العاده برای آمریکا باشد. البته قلمرو اشغال شده توسط عربستان سعودی گسترده تر و دارای دریای بیشتری است، اما آنجا که تنگه قرار گرفته، قلمرو امارات متحده عربی است، و بنابراین ، در یک وضعیت درگیری، در طول جنگ، در شرایط تنش قبل از جنگ، اهمیت نظامی استراتژیک امارات متحده عربی در مقایسه با عربستان سعودی افزایش می یابد. این هم عاملی است که نباید آن را دست کم گرفت.
وی ادامه داد: عامل دیگر نزدیکی انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده است. تاکنون همه نظرسنجی ها علیه ترامپ بوده و ضعفی آشکار با یک شکست واضح را نشان می دهد. در واقع پیروزی ترامپ بسیار دشوار است. کار سختی است که روند نزولی رای دهندگان خود را معکوس کند. البته این امر می تواند اتفاق بیفتد، با توجه به پایگاه گسترده نیروهای صهیونیستی و طرفدار اسرائیل که در بورژوازی آمریکا، در دستگاه های مرکزی مانند امور مالی، صنایع نظامی و حتی رسانه ها... حضور دارند، آن ها به منظور دستیابی به یک پیروزی بزرگ سیاسی بین المللی برای دونالد ترامپ مورد بهره برداری قرار می گیرند. تمامی این موارد می تواند این حس را ایجاد کند که دونالد ترامپ به دنبال صلح در برخی تنش ها و درگیری ها است.
خیل ده سان بیسنته اینیاکی افزود: اگر به شرایط سیاسی، اقتصادی و نظامی امارات در چند ماه اخیر نگاهی موشکافانه داشته باشیم، خواهیم دید، امارات درگیر جنگ یمن است و هنوز هیچ پیروزی به دست نیاورده است. چشم انداز موجود این حس را در انسان ایجاد می کند که گویا بوکسوری در صحنه است و در حال نبردی سخت و حال به دنبال زمانی برای تنفس است. اسرائیل نیز با توجه به درگیری و تنش هایی که با لبنان دارد به دنبال فرصتی است که قدرت خود را دوباره احیا کند و شرایطش را بهبود بخشد.

تحلیل گر مسائل سیاسی رادیو اسپانیایی معاونت برون مرزی رسانه ملی ادامه داد: اگر به کنه قضیه نگاه کنیم خواهیم دید این توافق، یک توافق ساده میان امارات و رژیم اشغالگر قدس نیست، چرا که «جرارد کوشنر» مشاور ترامپ زمان انجام آن را به جلو انداخته است. در واقع این مسئله در مورد امارات یک محک و آزمایش بوده است. هدف تمامی این گونه توافق ها این است که از اتحاد میان کشورهای مسلمان و همچنین کشورهای عربی به نحوی جلوگیری به عمل آید. زمانی که پیشنهاد ایران مبنی بر اتحاد و وحدت جهان اسلام مطرح شد، که البته پیشنهاد خوب، به جا و لازمی است، ما شاهد نارضایتی و ناخرسندی برخی از کشورها همجوار از این مسئله بودیم . مسئله اتحاد به راحتی صورت نمی گیرد و باید منتظر عکس العمل هایی علیه برخی کشورهای عربی باشیم و این اتفاقی است که در حال وقوع است.
وی اضافه کرد: فشار بسیار شدیدی وجود دارد، این توافقنامه از سوی بسیاری از کشورها محکوم شده است، بنابراین توسط کشورهایی که مخالف هستند می توان تحولاتی ایجاد کرد، مانند ایران و ترکیه تا این توافق به عقب برگردد و لغو شود. مطمئناً آنها به دنبال همین راهکار خواهند بود و هر کاری انجام می دهند، اما متأسفانه مشکلات زیادی بر سر راه مخافان این توافق وجود دارد. ترکیه علی رغم مخالفت با این اقدام، مشکلات داخلی بسیاری دارد و از استحکام لازم برخوردار نیست و شخص اردوغان دچار فراز و نشیب های فراوانی در سیاست خارجی است.
خیل ده سان بیسنته اینیاکی در پایان گفت: کشورهای دیگری مانند عمان که گفته اند به این توافق خواهند پیوست (عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی) که البته شایعاتی هم در مورد پیمان مشابه میان عربستان سعودی و رژیم اشغالگر قدس وجود دارد، که اگر این چنین پیش برود، این تصمیمات استراتژیکی است که توسط افراد حاکم اتخاذ می شود، یعنی افرادی که نمی خواهند از این امر صرف نظر کنند. ما شخصیت استبدادی عربستان سعودی را می شناسیم و فکر نمی کنم که پس از اتخاذ این تصمیم به راحتی با آن کنار بیاییند. باید فشارها و یا حتی تهدید نظامی زیادی برای عقب نشینی آنها به کار گرفته شود. من فکر می کنم این یک اقدام استراتژیک است که آنها به دلایلی مانند اوضاع حال حاضر و همچنین اوضاع خاورمیانه از آن دست نخواهند کشید.

 

 

شهریور ۱۵, ۱۳۹۹ ۱۷:۲۴ Asia/Tehran
کامنت