• «مکانیسم ماشه» می گویند با خروج آمریکا از «برجام»، این کشور وجاهت قانونی برای فعال شدن «مکانیسم ماشه» را ندارد

شورای امنیت سازمان ملل متحد به تقاضای آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران (که قرار است در ماه اکتبر منقضی شود) رای منفی داد. از میان ۱۵ عضو این شورا تنها آمریکا و جمهوری دومینیکن به قطع‌نامه‌ای که این تحریم‌ها را تمدید می‌کرد رای مثبت دادند. روسیه و چین رای منفی و ده عضو دیگر، از جمله آلمان، فرانسه و بریتانیا رای ممتنع دادند.

مقامات دولت ترامپ مدعی هستند که آمریکا علیرغم خروج دو سال پیش خود از برجام این قابلیت حقوقی را دارد که تحریم‌هایی که قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل همگام با برجام رفع کرده بود را دوباره بر ایران اعمال کند. این همان چیزی است که ساز و کار ماشه نامیده می‌شود. آمریکا ماه‌ها است که برای تمدید این تحریم‌های تسلیحاتی بر ایران تلاش می‌کند و با این رای گیری در شورای امنیت این تلاش مذبوحانه کاملا ناکام ماند.
«مجید تخت روانچی» سفیر ایران در سازمان ملل، از تحریم‌های احتمالی که آمریکا اکنون می‌تواند بر ایران تحمیل کند انتقاد کرد و گفت: تحریم‌های اینچنینی با برخورد «شدید» ایران مواجه می‌شوند.

او افزود: «گزینه‌های ما محدود نیستند و آمریکا و هر نهادی که در رفتار غیرقانونی این کشور به آن یاری برساند مسئولیت کامل را به عهده خواهند داشت».

تمامی فعل و انفعالات چند روز اخیر را با مخاطبان و شنوند گان رادیوهای معاونت برون مرزی در سراسر جهان به اشتراک گذاشتیم و نتایج آرا و نظرات آنان را می خوانیم:

کارشناس سیاسی از شیلی:

تلاش آمریکا برای فعال سازی «مکانیسم ماشه» شکست خورده است

یک کارشناس امور بین الملل از شیلی در مورد تلاش های امریکا برای تمدید تحریم های سازمان ملل علیه ایران گفت: پس از آن که شورای امنیت سازمان ملل متحد قطعنامه ایالات متحده در تاریخ  14 آگوست را که به دنبال تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران بود، رد کرد، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا قول داد در این باره به «مکانسیم ماشه» متوسل شود. این به معنی بازگشت اتوماتیک  تحریم های سازمان ملل علیه ایران بدون هیچ گونه چانه زنی بود ولی کاملا برخلاف قوانین بین المللی است. 

پابلو خفره لئال از شهرسانیتاگو در کشور شیلی در گفت و گو با رادیو اسپانیایی معاونت برون مرزی صداوسیما اظهار کرد: اینها تحریم هایی هستند که براساس توافق هسته ای که در سال 2015 بین تهران و گروه 5 + 1 یعنی ایالات متحده ، انگلیس ، فرانسه ، روسیه و چین به علاوه آلمان امضا شده بود، و به حالت تعلیق در آمده بود. «مکانیسم ماشه» در حقیقت یکی از بندهای برجام به شمار می رود که به کشورهای امضا کننده این اختیار را می داد که در صورت تخلف ایران از تعهداتش تحریم های ضد ایرانی را از حالت تعلیق خارج کنند، ولی این طرح شکست خورد.

وی در خصوص این موضوع که آیا ایالات متحده می تواند تحریم های ضد ایرانی را بازگرداند، با وجود این واقعیت که این کشور دیگر عضو گروه 5 + 1 نیست زیرا در سال 2018 از توافق هسته ای خارج شد، گفت: بر اساس نتیجه رای گیری در شورای امنیت سازمان ملل، آمریکا درتصویب قطعنامه ضد ایرانی برای تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران شکست خورد. هنگامی که ایالات متحده مجدداً در نامه ای به ریاست شورای امنیت، سفیر اندونزی در این سازمان، خواستار فعال کردن «مکانیسم ماشه» علیه ایران شد، یعنی اعمال و فعال کردن تحریم هایی که قبل از توافق هسته ای علیه ایران وجود داشته است بازهم ناکام ماند، این یک شکست قطعی برای واشنگتن به شمار می آید.

کارشناس و خبرنگار شیلیایی ادامه داد: البته باید عنوان کنم اعمال دوباره تحریم های سازمان ملل متحد علیه ایران کار دشواری برای امریکا نخواهد بود. ایالات متحده معمولا مجازات های باج خواهی، فشار و تهدید را علیه کسانی که دارای حق وتو در شورای امنیت عمومی هستند به  کار خواهد بست، اما به طور کلی، در سال های اخیر شاهد بوده ایم  که دولت ها نسبت به ایالات متحده موضع کمی مستقل تر اتخاذ کرده اند و از این نظر با توجه به موضوع گیری کشورهای اروپایی امضا کننده برجام در قبال تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران به نظر می آید به کارگیری مکانیسم ماشه علیه ایران چندان کار راحتی برای امریکا نباشد.  

پابلو خفره لئال در مورد بازگشت تحریم ها علیه ایران و پاسخ ایران به این اقدام بیان کرد: در ابتدا، ما با  تهدیدهای ایالات متحده علیه سازمان ملل متحد روبرو خواهیم شد و این مسئله را در موارد قبلی نیز دیده ایم، بدون شک، ما همواره  شاهد بودیم  که چگونه این سازمان بین المللی به دلیل تأمین اعتبار برای کارهای روزمره خود، سیاه نمایی کرده است. حال در صورت بازگشت تحریم ها ، واکنش ایران به این مسئله چه باید باشد؟ بدون تردید، ایران حق دارد كه یك سیاست دفاعی را اجرا كند، حتی با فرض این که  منجر به داشتن سلاح هایی با قدرت تخریب بیشتر باشد. براساس فرمان دینی و اندیشه سیاسی، ایران هیچ تلاشی برای ساخت سلاح های هسته ای ندارد. ایران حق توسعه سیستم نظامی دفاعی خود را خواهد داشت که به این کشور امکان دفاع در برابر حملات ایالات متحده و متحدانش، اعم از عربستان سعودی، رژیم صهیونیستی و یا کشورهای غربی را خواهد داد. بنابراین در مواجهه با تحریم، ایران نیز باید به دنبال روابط با شرکای خود و  کشورهایی باشد که در مسیر خودمختاری و حاکمیت ملت خود قدم برمی دارند مانند روسیه ، چین ، ترکیه و کشورهای آسیای غربی.

به عبارت دیگر، تلاش برای  ایجاد موقعیت ها و مسیرهایی با استقلال بیشتر از ایالات متحده، گام برداشتن در مسیر مبادلات مالی خارج از دلار و با استفاده از پول ملی. راه های زیادی برای ایران وجود دارد اعم از اقتصادی، سیاسی، نظامی، دیپلماتیک و فرهنگی که ایران باید آن ها را بدون توجه به اینکه تحریم ها برقرار شده است یا نه، تجربه کند.  

پابلو خفره لئال کارشناس شیلیایی در مورد شکست مجدد آمریکا در تلاش برای اعمال تحریم های مجدد بر ایران و گام بعدی «ترامپ» گفت: ترامپ در مورد اعمال تحریم ها علیه ایران و ترغیب کشورهای اروپایی و سایر کشورها در شورای امنیت یا مجمع عمومی نسبت به پیوستن به این موضوع شکست خورده است. مسیری که ترامپ و یا دولت آمریکا در پیش گرفته است خارج از قوانین بین المللی است، آنها در حال نقض قوانین بین المللی هستند، زیرا تحریم های آنان یک جانبه بوده و راه بعدی ممکن است افزایش این سیاست فشار حداکثری علیه ایران باشد. حتی ممکن است آنها به عملیات های تروریستی با هدف آسیب رساندن به امکانات استراتژیک ایران و کشورهای متحد ایران متوسل شوند، در این مورد صهیونیست ها و وهابی ها اقدامات بی ثبات کننده ای را انجام می دهند که نیازمند به دفاع بسیار دقیق از سوی  ایران است، که می تواند نشانه ای از درگیری بیشتر در غرب آسیا باشد و البته ممکن است از سوی آمریکا برای تحمیل هژمونی خود مورد بهره برداری قرار گرفته تا در نهایت بتواند ایران را به عنوان متجاوز معرفی کند. آنها می دانند چگونه اینکار را انجام دهند، بدون تردید ظرفیت های مالی ، نظامی ، سیاسی و حمایت بزرگ ترین رسانه های جهان را به همراه دارند.

پابلو خفره لئال در پایان گفت: ایران می داند چگونه عمل کند،اما از لحاظ دیپلماتیک و سیاسی کاملاً مشخص نیست که آمریکا چه کاری انجام خواهد داد. همیشه پشت پرده تحریم ها که باعث ایجاد بی ثباتی، تجاوز، تهاجم و نابودی است، واشنگتن و متحدان آن قرار دارند. 

مخاطبان و شنوندگان رادیوعربی معاونت برون مرزی بیان کردند:

فشار و تحریم های بیش از چهل ساله آمریکا و غرب برصلابت و قدرت ایران اسلامی افزوده است 

 ابو حیدر شنونده رادیو عربی از عراق گفت: بی شک تمام تلاش های توطئه آمیز آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران شامل تحریم اقتصادی ظالمانه و بلوکه کردن دارایی هایی ایران در بانک های آمریکا و خارج شدن از توافق هسته ای و.. همه به منظور ایجاد بار روانی و منافع شخصی در جهت خدمت به رژیم صهیونیستی است و ناکام خواهد ماند.

تصمیم کشورهای عضو شورای امنیت مبنی بر عدم موافقت با ادامه تحریم تسلیحاتی علیه ایران بازتاب های بسیار گسترده و تاثیر عمیقی بر ناکامی دولت آمریکا و رژیم صهیونیستی داشته تا جایی که آنان از این اقدام دولت ها مبهوت شده و کورکورانه اقدام به تصمیمات ننگین و توطئه آمیزی همچون طرح فعال کردن «مکانیسم ماشه» و وضع تحریم های جدید علیه ایران کرده اند. اما رهبری حکیمانه ایران اسلامی تمام این تلاش ها توطئه آمیز دولت آمریکا را با شکست و ناکامی مواجه ساخته و توانسته است با اتخاذ رویکردی درست و قاطعانه و با ایجاد تحول اقتصادی و خودکفایی در تولیدات اقتصادی، تسلیحاتی و پزشکی و.. در برابر طرح ها و توطئه های دولت تروریسم آمریکا ایستادگی کند.

 

ابومحمد مهدی مخاطب و شنونده رادیو عربی از یمن گفت: تمام تلاش های آمریکا برای فعال نمودن «مکانیسم ماشه» علیه جمهوری اسلامی ایران و فرایند  تحریم های جدید همگی با شکست مفتضحانه ای ناکام خواهد ماند و این امور هیچ تاثیری در منع ایران به ادامه دادن راه خود در حمایت از مقاومت و پایداری در برابر تحرکات استکبار جهانی یعنی آمریکا نخواهد داشت. جمهوری اسلامی ایران از تمام توطئه ها، تحریم های ظالمانه، یک جانبه و نامشروع آمریکا قوی تر است و وضع تحریم های جدید بر خلاف منشور و قوانین سازمان ملل است.

راهبرد ایران در این خصوص بایستی مبتنی بر اصل پایداری و مقاومت و مقابله با تمام امکانات موجود باشد تا بتواند بدین طریق موازنه را برقرار کند، ایران اسلامی را می توان در زمره کشورهایی دانست که در تمام حوزه های نظامی، فناوری اطلاعات،  ارسال ماهواره به فضا برای مقاصد تحقیقاتی و علمی و دفاعی و مانند آن و نیز در اختیار داشتن توانمندی ها لازم در حوزه ساز و کار نظامی و تمام صنایع مرتبط به آن، به خود و نه بیگانگان متکی است.

 

ام زهرا شنونده رادیو عربی از عراق گفت: بیش از چهل سال است که جمهوری اسلامی ایران مورد تحریم های شدید آمریکا قرار گرفته است و آمریکا هر روزه در پی برنامه ریزی و ایجاد توطئه علیه جمهوری اسلامی است. در حالی که می بینیم تمام نقشه های آنان نقش برآب شده و نظام جمهوری اسلامی ایران همچنان با صلابت و قدرت به راه خود ادامه می دهد.

آمریکا از ایران اسلامی می خواهد تا تسلیم شود و حال آنکه موضع ایران در تمام موضوعات مرتبط با منطقه و حمایت از فلسطین، لبنان، سوریه، یمن و عراق ثابت قدم و پابرجا بوده است و همین امر موجب نگرانی آمریکا و رژیم صهیونیستی شده است. دشمنان در صدد هستند تا به هر طریقی به ایران ضربه بزنند ولی هرگز موفق نخواهند شد و آمریکا در تمام میدان ها در مقابل جمهوری اسلامی ایران با شکست روبه رو شده و ایران کشوری قدرتمند به لحاظ نظامی و اقتصادی است و هیچ ترسی از آمریکا و مزدورانش ندارد.

 

سعید فارس السعیی مخاطب رادیو عربی از سوریه گفت: بدون تردید تمام تلاش های آمریکا در جهت ایجاد ترس و وحشت و دخالت در امور منطقه و امنیت ملی و اقلیمی کشورها به برکت مقاومت، قدرت، برتری و شجاعت جمهوری اسلامی ایران با شکست و ناکامی مواجه خواهد شد. و هر چه قدرت مقاومت در تمام زمینه و جبهه ها قدرتمندتر باشد، به همان اندازه هم قدرت آمریکا و همپیمانان منطقه ایش کاهش خواهد یافت. همانند مقاومت مردمی مسلحانه در یمن، عراق، سوریه و لبنان.

همچنین با تحریم کالاهای آمریکایی و نیز با مقاومت فکری، تبلیغاتی و روحی خواهیم توانست در رسوا کردن وهابیت صهیونیستی تکفیری در منطقه اقدام عملی صورت دهیم. 

شنوندگان و مخاطبان رادیو روسی معاونت برون مرزی بیان کردند:

 هژمونی آمریکا در جهان به فروپاشی نزدیک شده است

الکساندر مخاطب رادیو روسی از روسیه گفت: آمریکا از «برجام» خارج شده و حق بازگشت به آن را ندارد. این یعنی کشورهایی که به قرارداد پایبند هستند باید بدون حضور آمریکا مسئله را حل کنند. آمریکا در نشست شورای امنیت آمریکا شکست سختی خورد.

 

آلکسی شنونده رادیو روسی از روسیه گفت: آرزوی آمریکا برای دائمی کردن تحریم های تسلیحاتی علیه ایران به سادگی قابل توضیح است، بازار بزرگ سلاح ایران برای آمریکا خارج از دسترس اس، و این یعنی اروپا هم به خاطر تحریم ها از بازار ایران بی بهره خواهند بود و ایران به روسیه و چین نزدیک خواهد شد. ایران می تواند 10 میلیارد دلار سلاح از روسیه بخرد و هم اکنون سفارش های خود به مسکو را ارسال کرده است.

 

آندری شنونده رادیو روسی از اکراین گفت: 24 کشور از 27 عضو اتحادیه اروپا که قرار است آمریکا به وسیله آنها ساخت خط لوله نورد استریم-2 را متوقف کند با تحریم آمریکا مخالفت کردند. این پیام یعنی هژمونی آمریکا شروع به فروپاشی کرده است.

 

ایرینا مخاطب رادیو روسی از بلاروس گفت: بسیار عالی! آمریکا به شکست خود اعتراف کرد! بالاخره  این معجزه اتفاق افتاد! شعار آن ها این است: «نه خودم می خورم و نه به دیگران می دهم»!

این شروع خوبی بود، امیدوارم به همین جا ختم نشود. خدا کند این موارد بیشتر تکرار شود تا آمریکا دست از دخالت در کشورهای دیگر بردارد.

 

سرگئی شنونده رادیو روسی از مولداوی گفت: آمریکا باید سرش به کار خودش باشد. و برای حل مسایل جهانی مزاحم کشورهای خردمند و قدرتمند جهان نشود!!

 

ویاچسلاو مخاطب رادیو روسی از روسیه گفت: مثل همیشه دولت آمریکا قصد دارد با تهدید به تحریم و زور بر همه جهان حاکم شود. این رفتار متداول و همیشگی آن ها است، کشوری که برپایه نظام برده داری بنا شده است.

 

شنوندگان رادیو سواحیلی معاونت برون مرزی:

فعال سازی مکانیسم ماشه نتیجه ای جز شکست مجدد برای آمریکا ندارد و پاسخ ایران به این موضوع بسیار قاطع خواهد بود

یحیی حسن محمد شنونده رادیو سواحیلی از شهر مومباسا در کنیا گفت: آمریکا به دنبال آن است که تحریم های سازمان ملل علیه ایران را دوباره اعمال کند و در واقع «مکانیسم ماشه» را اجرا کند ولی باید بداند این مکانیسم از سوی آمریکا به عنوان کشوری که اعلام کرده از برجام خارج شده است عملی نیست.

 

بالهدی علی از شهر تانگا در تانزانیا و مخاطب رادیو سواحیلی گفت: در صورتی که آمریکا ساز و کار «ماشه» را علیه ایران عملی کند و دیگر کشورهای عضو نیز با آمریکا همکاری کنند مطمئناً جمهوری اسلامی ایران همانطور که قبلا اعلام کرده بود پاسخ محکمی به این اقدام خواهد داد.

 

جوما عیدی عیسی شنونده رادیو سواحیلی از شهر کندوا در تانزانیا گفت: ایران درباره فعال سازی «مکانیسم ماشه» توسط آمریکا همچون همیشه قدرتمند عمل می کند و از تهدیدها و تحریم ها هراسی ندارد.

 

شرالی فاضل مخاطب رادیو سواحیلی از شهر دارالسلام در تانزانیا گفت: آمریکا باید بداند کشور ایران همچون دیگر کشورها از حق هسته ای برخوردار است و از حق خود چشم پوشی نمی کند. در صورتی که آمریکا به زورگویی های خود ادامه دهد ایران نیز به این موضوع پاسخ قاطع خواهد داد.

 

سعید ناصر شنونده رادیو سواحیلی از شهر بوجومبورا در بروندی گفت: مردم جهان به این امر پی برده اند، ایران کشوری است که همواره حامی مظلومان جهان است و از قدرت خود علیه کشورهای دیگر استفاده نکرده است، بنابراین اکنون که آمریکا به ایران فشار آورده کشورهای دیگر باید از جمهوری اسلامی ایران حمایت کنند.

 

یحیی علی مخاطب رادیو سواحیلی از شهر زنگبار در تانزانیا گفت: ترامپ و مشاورانش تصور می کنند که با فشار بر ایران به اهداف شوم خود دست می یابند، امّا آن ها باید بدانند که در نهایت شکست خورده و پشیمان خواهند شد.

 

عمار العسگری شنونده رادیو ملایو از شهر باندونگ دراندونزی گفت:

به دلیل خروج آمریکا از برجام این کشور وجاهت قانونی در فعال سازی مکانیسم ماشه را ندارد

«مکانیسم ماشه» یعنی اصلی در قطعنامه سازمان ملل که مقرر می دارد، اگر ایران هر یک از بندهای معاهده هسته ای(برجام) شورای امنیت سازمان ملل را از نقض کند، تحریم هایی که علیه ایران لغو شده بود، به طور خودکار در ظرف 30 روز بازگردانده خواهد شد، مگر این که شورای امنیت قطعنامه دیگری تصویب کند.

چون ایالات متحده آمریکا از برجام در ماه مه 2018 خارج شده، این کشور دیگر حق استفاده از مکانیزم ماشه را ندارد. ۱۳ عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد همچنین تأکید کرده اند که چون ایالات متحده آمریکا دیگر در توافق هسته ای برجام حضور ندارد، بنابراین واشنگتن وجاهت قانونی برای استفاده از قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل را نیز ندارد.

علاوه بر این، اکثریت اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد درخواست های آمریکا برای بازگرداندن تحریم ها علیه ایران را رد کردند زیرا هیچ پایه قانونی ندارند. از این رو، من مطمئن هستم که تلاش های ایالات متحده آمریکا بی فایده خواهد بود و آنچه آمریکا می تواند انجام دهد تحمیل تحریم های یک جانبه دیگرعلیه ایران و تهدید کشورهایی که با او همراهی نمی کنند.

 

شهریور ۱۷, ۱۳۹۹ ۱۰:۰۱ Asia/Tehran
کامنت