• و حادثه عاشورا می گویند ایمان به خدا و ایستادگی بر ایمان و عقاید بزرگ ترین درس امام حسین (ع) است

قیام امام حسین(ع)، حرکت اعتراضی آن حضرت علیه حکومت یزید پسر معاویه بود که در نهایت به شهادت امام حسین(ع) و یارانش در دهم محرم سال ۶۱ هجری و اسارت خانواده ایشان ختم شد. امام حسین(ع) مخالفت خود را نخست پس از اقدام معاویه به بیعت گرفتن برای یزید در سال ۵۹ قمری و در خطبه‌اش در منا، علنی کرد. اما قیام آن حضرت با خودداری از بیعت با حاکم مدینه به عنوان نماینده یزید و خروج از مدینه در رجب سال ۶۰ قمری عملا آغاز شد. قیام امام حسین زمینه‌ساز حرکت‌های اعتراضی بعدی که با هدف خونخواهی امام حسین(ع) صورت گرفت ش

واقعه کربلا از مهم‌ترین عوامل شکل‌گیری هویت شیعیان در طول تاریخ بوده است. همه ساله در سالگرد این واقعه شیعیان در بسیاری از نقاط جهان مراسم‌های گوناگونی را به عنوان یادبود این حرکت و عزاداری برای امام حسین(ع) برگزار می‌کنند. در طول تاریخ، درباره واقعه کربلا آثار فرهنگی، هنری و مذهبی بسیاری پدید آمده است.

حماسه بزرگ حسینی (ع) مرز نمی شناسد و محدوده ادیان و مذاهب را نیز درنوردیده است، بدانسان که بزرگ ترین رهبران نهضت ها ، اندیشمندان و متفکران برجسته جهان نیز به درس آموزی از این ماجرا و قیام پرشور و جاویدان اعتراف کرده اند.

محرم، عاشورا و درس هایی که در جهان امروز می توان از قیام امام حسین (ع) گرفت موضوعی است که با مخاطبان و شنوندگان رادیوهای معاونت برون مرزی در میان گذاشته شد و نظرات آنان را می خوانیم:

شنوندگان رادیو سواحیلی معاونت برون مرزی بیان کردند: 

برپایی نماز در ظهر عاشورا توسط امام حسین (ع) به ما آموخت که تا اخرین نفس بر سر عقاید خود ثابت قدم باشیم

شرالی فاضل شنونده رادیو سواحیلی از شهر دارالسلام در تانزانیا گفت: امام حسین(علیه السلام) تا آخرین لحظه حیات خود آموزه های دین اسلام را زنده نگه داشت و با اقامه نماز در ظهر عاشورا به ما آموخت که همواره بر تعالیم دین خود پایبند باشیم.

 

جوما جعفر ساگایی مخاطب رادیو سواحیلی از شهر مارا در تانزانیا گفت: سلام خداوند بر امام حسین(ع) ، خاندان و یاران با وفایش باد. امام حسین (علیه السلام) در دفاع از دین خدا و مقابله با ظلم تا آخرین نفس ایستادگی کرد و این اتفاق الگویی شایسته برای مسلمانان و آزادی خواهان جهان است.

 

محمد مبارک شهبل شنونده رادیو سواحیلی از شهر تانگا در تانزانیا گفت: امام حسین(علیه السلام) با قیام خود به ما آموخت که هیچ گاه زیر بار ظلم و ذلّت نرویم و همواره آزاده باشیم. در جهان امروز که استکبار جهانی و در رأس آنها آمریکا قصد دارند اسلام را نابود کرده و مسلمانان را تحت سلطه خود درآورند وظیفه ما مسلمانان این است که با پیروی از تعالیم دین اسلام و تأسی از نهضت حسینی (ع) در برابر دشمنان بیاستیم.

 

بالهدی علی شنونده رادیو سواحیلی از شهر تانگا در تانزانیا گفت: امام حسین (ع) در مقابل حاکمیت  سراسر ظلم و فساد یزید که یک منکر بزرگ بود ایستاد و در این راه به شهادت رسید.

اکنون که برخی کشورها بر ملت های مسلمان و مظلوم جهان ظلم می کنند و هرگونه جنایتی را علیه آنها انجام می دهند، نهضت امام حسین(علیه السلام) و ظلم ستیزی و قیام ایشان الگویی مناسب برای ایستادگی مسلمانان و آزادگان جهان در مقابله با حاکمان ظلم است.

 

جوما عیدی عیسی مخاطب رادیو سواحیلی از تانزانیا گفت: نهضت عاشورا نهضتی است که با گذشت سالیان متمادی، هیچ گاه رنگ نباخته است و هر روز بر تعداد عاشقان و دلدادگان حسینی (ع) در سراسر جهان افزوده می شود.

یحیی علی شنونده رادیو سواحیلی از شهر زنگبار در تانزانیا گفت: قیام عاشورا الهام بخش بسیاری از نهضت های حق علیه باطل است. همانطور که «مهاتما گاندی» رهبر بزرگ هندوستان درباره امام حسین (ع) و قیام عاشورا گفتند: «من زندگی امام حسین، آن شهید بزرگ اسلام را به دقت خوانده ام و توجه کافی به صفحات کربلا کرده ام و بر من روشن شده است که اگر هندوستان بخواهد یک کشور پیروز باشد، بایستی از امام حسین پیروی کند». 

شنوندگان رادیو عربی معاونت برون مرزی:

امام حسین (ع) به همگان درس کرامت و آزادگی بخشید

 

ابو علی شنونده رادیو عربی از عراق گفت: به درستی که امام حسین (ع) در روز عاشورا به همگان درس عزت و کرامت و آزادی بخشید و جان و روح خویش و اهل بیت و یاران باوفایش را دراین راه قربانی کرد و به همین خاطر امام حسین (علیه السلام) در طول تاریخ چراغ روشن هدایتگری برای تمام انسان ها بوده، هست و خواهد بود. دشمنان اسلام هر چه تلاش کردند تا این نور فروزان را خاموش کنند اما به اذن پروردگار نتوانستند و تا قیام قیامت هم نخواهند توانست.

 

ابو احمد مخاطب رادیو عربی از عربستان سعودی گفت: زیارت اربعین امام حسین (علیه السلام) یعنی عطا، جود و بخشش از کشتی نجات امام شهیدان، و درس آموختن از دانشگاه انقلاب گرانقدر ایشان، که تا همیشه چراغ هدایتگر ما در دنیا و آخرت است.  

 

ابو جواد شنونده رادیو عربی از عراق گفت: مکتب امام حسین (علیه السلام) یک مکتب متعالی و هدایتگر است که همگان و تمام آزادگان جهان از آن بهره می برند. پس خوشا به حال آنانی که به زیارت امام حسین (ع) مشرف شده و از ایشان طلب شفاعت می کنند، در آن روزی که مال و فرزندان هیچ سودی برای انسان نخواهد داشت مگر آنکه با دلی پاک و خالص به دیدار پروردگار متعال شرفیاب شود.

 

ام حسن مخاطب رادیو عربی از عربستان سعودی گفت: از جمله صفات بارز در شخصیت حضرت زینب (علیها السلام) در واقعه کربلا صبر و بردباری ایشان در مقابل بلاها و مصیبت هایی بود که اگر همین مصیبت ها بر کوه ها وارد می شد، به طور حتم آنها را ویران می کرد، ولی حضرت زینب (س) تسلیم محض مشیت و تقدیر پروردگار متعال شدند و جز زیبایی چیزی دیگر ندیدند.

 

ابو علی شنونده رادیو عربی از بحرین گفت: نهضت امام حسین (ع) و قیام عاشورای حسینی یادآور حماسه اهل بیت و خاندان نبوت (علیهم السلام) در مبارزه با کفر و طغیان و سرکشی و رویارویی با گمراهی و جهالت است، و حقیقتا نهضت امام حسین (ع) جدا کننده حق از باطل و معیاری برای تشخیص ایمان از شرک و بت پرستی و نفاق و دورویی است.

 

مهام الرباطی شنونده رادیو عربی از یمن گفت: به درستی که امام حسین (ع) در میدان جنگ در روز عاشوراء تشنگی و جراحت های بسیاری را در دفاع از عقیده و ایمان و باور به جد بزرگوارشان حضرت محمد (ص) تحمل کرد و سرانجام  به درجه رفیع شهادت نائل شدند.

طارق الخزاعی مخاطب رادیو عربی از عراق گفت: امام حسین (ع) شعله درخشان و جلوه نورانی حق است که تمام هستی را با نور خود روشنایی بخشیده و هیچ کسی نمی تواند این شعله فروزان را خاموش کند.

امام حسین علیه السلام روح و جان حیات ماست، پس همگی باید بکوشیم تا روح زندگی مان حسینی باشد. امام حسین (علیه السلام) شهید مکتب عقیده و مبدأ، تفکر، آگاهی، باور و ایمان حقیقی است.

مخاطب رادیو انگلیسی از آمریکا:

امام حسین (ع) با انتخاب شهادت به جای اطاعت از ظالم درس بزرگی به ماداده است  

محمدخاکو شنونده رادیو انگلیسی از پنسیلوانیای آمریکا گفت: محرم ماه ایثار، ازخود گذشتگی و ماهی است که ظلم و باطل همچون نشانی ابدی بر پیشانی ظالمان حک شد. امسال برخلاف سال های گذشته مراسم عزاداری سیدالشهدا (ع) به صورت مجازی و یا محدود، و متفاوت با سال های گذشته  برگزار شد. اشک هایی که در مراسم هایی از این دست ریخته می شود  و ناله هایی که در این مراسم بر لب ها جاری می شود همان دلیلی است که مکتب عاشورا و امام حسین (ع) فرزند پیامر خدا را قرن ها پایدار و ماندگار نگاه داشته است.

بازگو کردن این تراژدی و واقعه دردناک و برگزاری مراسم تاسوعا و عاشورا حسینی که بیش از هزار و چهارصد سال قدمت دارد، پیام عاشورا را در زمان های سختی بشر و این بار در این همه گیری ویروس کرونا زنده نگه داشته است. همانطور که همه می دانیم، امام حسین (ع) برای اهداف دنیوی یا قدرت،  جهاد نکرد بلکه در واقعه عاشورا و در کربلا به دنبال عدم بیعت با طاغوت زمان بود. امام حسین (ع) ترجیح داد تا به جای اطاعت از ظالم و دفاع از بی عدالتی، جان خود را فدا کند و این بزرگترین درسی است که از واقعه عاشورا می تواند آموخت.

مخاطب رادیو بنگلا معاونت برون مرزی:

عاشورا بهترین راه ارتباط با خدا

 

مجید الاسلام شاه یکی از مخاطبان رادیو بنگلا از کشور هند به تاسی از قیام امام حسین (ع) و تاسوعا و عاشورا حسینی جملاتی کوتاه بیان کرد.

- عاشورا یکی از معروف‌ترین دانشگاه‌های آموزشی است.

 - عاشورا یعنی حفظ نظم و انضباط تا آخرین لحظه زندگی.

- عاشورا یعنی ابراز دوستی، سخاوت و صمیمیت با پیروان حقیقت.

 - عاشورا یعنی در بدترین شرایط زندگی توکل در قرآن و دعا.

- عاشورا یعنی بهترین راه ارتباط باخدا.

- عاشورا یعنی انتظار پیروزی حقیقت در یک محیط وحشتناک.

- عاشورا یعنی تصویر بالاترین اهداف اسلام.

 - عاشورا یعنی حفظ روحیه ایثار و ازخودگذشتگی و همچنین حفظ حرمت ولایت و رهبری.

 

شهریور ۲۳, ۱۳۹۹ ۰۸:۰۸ Asia/Tehran