• دانشمند هسته‌ای ایران اگر ایران در انتقام شهادت محسن فخری زاده تاخیر کند موج ترورها تشدید می شود

در پی شهادت یک دانشمند هسته ای دیگر ایران، رادیو بنگلای معاونت برون مرزی صداوسیما نظر تعدادی از شخصیت های برجسته بنگلادش را در این باره جویا شده است.

 محافل مختلف در بنگلادش ترور محسن فخری زاده، دانشمند ارشد هسته‌ای ایران را در یک حمله تروریستی محکوم کردند. رهبران سیاسی، جامعه مدنی و اندیشمندان اسلامی این قتل را تروریسم دولتی توسط قدرت امپریالیستی آمریکا و متحدان آنها در اسرائیل خوانده‌اند. آنها همچنین اقدام احتمالی تلافی جویانه متناسب توسط ایران در پاسخ به چنین حملات تروریستی را حق ملت ایران خوانده‌اند.

در همین راستا، فضل حسین بادشاه، نماینده پارلمان بنگلادش و دبیرکل حزب کارگر بنگلادش به رادیو بنگلا گفت: تمام توطئه ها علیه ایران تحت نظارت اسرائیل و ایالات متحده آمریکا انجام می‌شود. من در این باره هیچ شکی ندارم. اخیراً عربستان سعودی نیز به آنها پیوسته است. ما از مداخله در امور داخلی ایران حمایت نمی‌کنیم. ما فکر می‌کنیم که نگه داشتن ایران برای مدت طولانی در محاصره اقتصادی ناعادلانه است. ایالات متحده آمریکا از توافق هسته‌ای ایران خارج شده اما ایران هرگز آن توافق را نقض نکرده است. امیدواریم به زودی دخالت در امور داخلی ایران پایان یابد.

شمس الزمان دودو، معاون رئیس حزب بی ان پی ( یکی از دو حزب بزرگ بنگلادش) چنین ترورهای ناجوانمردانه و تحریک آمیزی را محکوم کرده است. وی گفت: من فکر می‌کنم کشتن کسی که برای توسعه انرژی هسته‌ای کشورش انجام وظیفه می‌کند، یا کشتن ژنرال ارشد یک کشور، یک اقدام جنایتکارانه و تحریک‌آمیز است. ما تحریم‌ها، قتل‌ها و حملات علیه ایران را محکوم می‌کنیم.

حمید الحق، دبیر کل جنبش سوسیالیست بنگلادش، با بیان واكنشی مشابه گفت: ایران در موقعیت ضد امپریالیستی قرار دارد. این کشور با امپریالیسم آمریکا و اسرائیل سازش نکرده است. به همین دلیل سیا و موساد از طریق توطئه اطلاعاتی این حملات را انجام داده اند و مردم در سراسر جهان باید علیه اینگونه اقدامات ناجوانمردانه اعتراض کنند. البته باید دید که بایدن(رئیس جمهور منتخب آمریکا)  چگونه به توطئه آمریکا و اسرائیل نگاه می کند. زیرا اگر سیاست بایدن در مورد اسرائیل تغییر نکند، آنگاه بایدن مانند ترامپ به سیاست حمایت از اسرائیل متهم خواهد شد.

در همین راستا، پروفسور شهید الزمان، استاد بازنشسته گروه روابط بین الملل دانشگاه داکا نیز به رادیو بنگلا گفت: اسرائیل این تصمیم را به دلیل موافقت ترامپ در این اقدام اجرا کرد. ترامپ پیش از این نیز می‌خواست به ایران حمله کند؛ اما توسط دیگر مقامات نظامی آمریکا متوقف شد. لذا شکی نیست که ترور دانشمند هسته‌ای ایران با رضایت ترامپ اتفاق افتاد. حرف من این است که ایران باید از نظر فنی ثابت کند که می‌تواند دقیقاً به همان شیوه مقابله به مثل کند. ایران گفته است که به موقع تلافی خواهد کرد؛ اما اگر در این کار تاخیر بیفتد، اسرائیل به انجام چنین کشتارهایی ادامه خواهد داد، هرچند انتقادات و محکومیت های بین المللی هم وجود داشته باشد.

از سوی دیگر، منظور الاحسن بلبل، رئیس سابق اتحادیه روزنامه نگاران فدرال بنگلادش، به رادیو بنگلا گفت: من معتقدم که مردم ایران از طریق شایستگی، استعداد، هوش، شجاعت و قدرت کشور خود را حفظ خواهند کرد. ایران به عنوان یک کشور قدرتمند اسلامی در جهان زنده خواهد ماند. با هزار نوع آزار و اذیت کسی نتوانسته این کشور را شکست دهد و یا تحت سلطه خود قرار دهد. بنابراین من امیدوارم که ایران از این بحران عبور کند، آنها از این سختی ها عبور خواهند کرد و در حد لیاقت بالای خود پیش خواهند رفت.

دبیرکل کمیته القدس بنگلادش، مصطفی طارق حسن در این باره به رادیو بنگلا گفته است: با انجام چنین ترورهای پنهانی یا حملات تروریستی علیه ایران نمی توان جلوی پیشرفت جمهوری اسلامی ایران را گرفت.

 وی افزود: با كشتن یك نفر نمی توان پیشرفت ایران را مهار كرد. ایران به هدف خود خواهد رسید و انشا الله  یک روز این کشور تمام جهانیان را متعجب خواهد کرد.

مولانا احمد عبدالقیوم، دبیر تبلیغات جنبش اسلامی بنگلادش نیز گفت: امروز  به دلیل تملق گویی برخی از کشورهای اسلامی به امپریالیسم انگلیس و آمریکا، رژیم نامشروع اسرائیل اینگونه ترورها را انجام می دهد. در این لحظه، اگر کشورهای اسلامی بتوانند بین خود اتحاد ایجاد کنند و مقاومت کنند، هیچ نیروی ضد اسلامی نمی تواند به مسلمانان غلبه کند و چنین قتل هایی را انجام دهد. ایران نیز اعلام کرده است انتقام كشته شدن دانشمند برتر هسته ای خود را می گیرد. حسین دهقان، مشاور نظامی رهبر عالی ایران، آیت الله العظمی خامنه ای گفتند: «تروریست ها مانند صاعقه زده می شوند.» با آنکه کشورهای غربی ایران را برای تلاش برای ساخت بمب هسته ای متهم می کنند و دکتر فخری زاده را «پدر بمب هسته ای ایران» نامیده اند، ایران همیشه گفته است که برنامه هسته ای خود را فقط برای اهداف صلح آمیز دنبال می کند.

 

آذر ۱۲, ۱۳۹۹ ۱۲:۴۸ Asia/Tehran