• سازشکاری برخی از دولت های عربی و از جمله سودان با رژیم صهیونیستی خیانت به فلسطین و آرمان های اسلام است

این روزها بازار گرم دیپلماسی، توافقات تاریخی و نشست های صلح در منطقه جنوب و غرب آسیا توجه بسیاری از ناظران و تحلیلگران مسائل بین المللی را جلب کرده است. از یکسو مذاکرات صلح میان تیم های مذاکره کننده طالبان و دولت افغانستان با میانجیگری آمریکا در شهر دوحه پایتخت قطر در جریان است و در سویی دیگر، دومین کشور ذره ای خلیج فارس یعنی بحرین نیز با فاصله یک ماه از امارات متحده عربی و البته این بار هم با وساطت و پادرمیانی آمریکا از توافق با رژیم صهیونیستی برای برقراری روابط دیپلماتیک رسمی با این رژیم خبر د

البته امارات و بحرین تنها کشورهای عربی حوزه خلیج فارس نیستند که برای برقراری روابط با رژیم اشغالگرقدس تحت فشار قرار گرفته اند؛ بازار رایزنی و دیپلماسی فشار و باجگیری آمریکا در بقیه کشورهای این حوزه نیز به شدت ادامه دارد تا در نهایت با باز شدن درهای هر شش کشور عضو شورای خلیج فارس به روی اسرائیل، گشایشی نیز در کارنامه سیاست خارجی «دونالد ترامپ» ایجاد شود.

با ادمه داستان جعلی همراهی، همکاری و توافق با رژیم صهیونیستی، شاهد معرفی جدیدترین حلقه این پیوند نامبارک هستیم کشور آفریقایی سودان.

سودان در دوره ریاست جمهوری «عمرالبشیر»، از کشورهای خط مقدم مخالفت با اسرائیل بود اما عمرالبشیر در نتیجه کودتای نظامی و اعتراضات مردمی، یک سال قبل، برکنار و دولت موقت نظامی - غیرنظامی شکل گرفت.

دولت فلسطین اقدام سودان در عادی سازی روابط با اسرائیل را محکوم کرد.

با مخاطبان و شنوندگان رادیوهای معاونت برون مرزی همراه می شویم و نظرات آنان در این خصوص را می خوانیم:

 

مخاطبان و شنوندگان رادیو سواحیلی در باره موضوع سازش کاری بعضی سران عرب با رژیم صهیونیستی بیان کردند:

سازش کاری دولت مردان سودانی خشم مردم این کشور را همراه خواهد آورد

شرالی فاضل مخاطب رادیو سواحیلی از شهر دارالسلام در تانزانیا گفت: عادی سازی روابط کشورهای اسلامی با رژیم صهیونیستی خیانتی بزرگ به برادران و خواهران فلسطینی است چرا که امت اسلامی وظیفه مهمی در قبال مسلمانان جهان دارند.

 

یحیی حسن محمد شنونده رادیو سواحیلی از شهر مومباسا در کنیا گفت: ما می دانیم که صهیونیست های خائن و تروریست، سرزمین قدس را اشغال کرده اند و سال های متمادی مردم فلسطین را تحت ظلم و ستم قرار داده اند. ایجاد روابط دیپلماتیک و اقتصادی کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی، خیانتی بزرگ به مردم مظلوم فلسطین است.

 

بالهدی علی مخاطب رادیو سواحیلی از شهر تانگا در تانزانیا گفت: رژیم صهیونیستی به دلیل موقعیت استراتژیک سودان، اقدام به برقراری روابط با با این کشور کرده است و مطمئنا آغاز این روابط منافع زیادی برای رژیم اشغالگر قدس به همراه دارد.

 

یحیی علی مخاطب رادیو سواحیلی از شهر زنگبار در تانزانیا گفت: اکنون ماهیت واقعی رژیم صهیونیستی برای همه مشخص شده است. رژیم جنایتکاری که سرزمین فلسطین را اشغال کرده و حقوق مردم آن را پایمال می کند. در حقیقت هرگونه برقراری روابط با این رژیم اشغالگر به منزله نقض حقوق مردم فلسطین است.

 

بیزیمانا حسین شنونده رادیو سواحیلی از شهر بوجومبورا در بروندی گفت: ایجاد روابط با رژیم صهیونیستی نمونه آشکار جهل حکام سودان در خیانت به ملت سودان و مردم فلسطین است. اما حکام سودانی بدانند که ملت سودان در برابر این خیانت بزرگ سکوت نخواهد کرد.

 

جوما عیدی عیسی از تانزانیا ابراز کرد: در واقع کشورهای عربی چون امارات و بحرین با عادی سازی روابط خود با اسرائیل، ناقض حقوق مردم فلسطین و حامی اسرائیل شده اند و این مسئله ای نیست که مسلمانان در برابر آن سکوت کنند.

 

مخاطبان رادیو عربی معاونت برون مرزی در باره برقراری روابط با رژیم صهیونیستی گفتند:

ایجاد ساسیت های تفرقه افکنانه در میان مسلمانان از دیرباز شایع بود

ام علی مخاطب رادیو عربی از بحرین گفت: بی تردید جنبش صهیونیستی آمریکایی همواره آمال و آرزوهای خود را برپایه هرج و مرج خلاقانه ای بر پا داشته تا بدین ترتیب اهداف  و مقاصد پنهان، پست و شیطانی خود را برای اعمال توطئه چینی، نفوذ و زورگویی و تسلط بر سرنوشت جهان محقق سازد که می توان به مواردی از این تحرکات در سومالی، عراق، سوریه، لبنان، یمن و سودان اشاره کرد.

بنابراین سیاست تفرقه افکنانه  و رسیدن به اهداف، صرفا یک سیاست صهیونیستی آمریکایی است که در بین ملت های عرب چندان موفقیتی کسب نکرده است، اما این سیاست توانست در کشور سودان به اهداف شوم خود دست یابد تا جایی که سودان تحت فشار کشورهای غربی مجبور به عادی سازی روابط خود با رژیم اشغالگر قدس شد.

 

ابو محمد مهدی شنونده رادیو عربی از یمن گفت: در خصوص عادی سازی روابط سودان با رژیم اشغالگر و غاصب صهیونیستی می توان گفت که این تصمیم از مدت ها پیش از سوی کشورهای استکبارگر برنامه ریزی شده بود به گونه ای که استکبار جهانی و صهیونیستی  به همراه ابزارهای منطقه ای اش با انجام کودتا علیه رژیم «عمر بشیر»، و در نتیجه باعث سرنگونی دولت وی شدند و همین کشورهای استکباری بودند که خطوط قرمز شورای حاکمیت انتقالی در سودان را ترسیم کردند.

لذا سودان نیازی به اجبار نداشت برای این که خیلی سریع روابط خود را با رژیم صهیونیستی اشغالگر به طور علنی اعلام کند.

اگر خیانت برخی از رهبران و افراد مورد نظر در اجرای عادی سازی روابط با رژیم اشغالگر صهیونیستی نبود، مردم سودان خود را همواره در کنار مسائل مهم جهان و اسلام از جمله مسئله فلسطین و مردم مظلوم این کشور می دانند.

 

ام حسن مخاطب رادیو عربی از عربستان گفت: تعجبی ندارد آنچه که امروزه شاهد رقابت سریع و شتابان برخی از کشورها برای عادی سازی روابط خود با رژیم اشغالگر قدس هستیم تنها اظهار و بیان مواردی است که این کشورها در ایجاد روابط سری و پنهانی خود با این رژیم اشغالگر قدس اعلام می دارند، و ظاهرا نقش مدافعان دفاع از مسئله فلسطین را ایفا می کنند، تا اینکه گوش به فرمان آمریکا شتابان در صدد عادی سازی روابط خود با رژیم جنایتکار صهیونیستی در آیند. در واقع اینان از پشت به موضوع فلسطین خنجر می زنند.

 

آذر ۱۲, ۱۳۹۹ ۱۲:۵۹ Asia/Tehran