• با بیژن بنفشه خواه به بهانه پخش سریال «لیسانسه ها» از آی فیلم 2 نویسنده خوب طنز خیلی کم داریم

بیژن بنفشه خواه از جمله بازیگران کهنه ‌کار سریال‌ های طنز تلویزیون است که بازی در مجموعه هایی همچون بدون شرح، این چند نفر، مرد دوهزار چهره، خانه اجاره ‌ای، شهرک جیم و روزهای بد بدر را در کارنامه دارد.

بنفشه خواه با سروش صحت هم در سریال های پژمان، ساختمان پزشکان، لیسانسه ها و فوق لیسانسه ها همکاری داشته است. او در سریال لیسانسه ها ایفاگر نقش دکتر محمود مهاجر است؛ مدرس کلاس های موفقیت و پدر همسر یکی از جوانان اصلی قصه. این بازیگر تاکید می ‌کند که به علت تجربه‌ خوش همکاری های گذشته با سروش صحت، از بابت موفق شدن سریال لیسانسه ها هم آسوده خاطر بوده است. بنفشه خواه کاراکتر دکتر مهاجر را با وجود اختلاف سنی زیاد با خودش شخصیتی جذاب ارزیابی و تاکید می ‌کند که بازی در قالب این نقش برایش چالش برانگیز بوده است. او با اشاره به تکیه کلام های دکتر مهاجر از جمله «شاد و پیروز باشید» می گوید که مردم در کوچه و خیابان با این تکیه کلام شوخی می‌ کرده اند و همین نشان می‌ دهد که لیسانسه ها سریال پرمخاطبی بوده است. به باور این بازیگر، متن قوی و قصه جذاب نقاط قوت اصلی سریال لیسانسه ها به شمار می رود که به خوبی توسط سروش صحت به مرحله اجرا درآمده است. بنفشه ‌خواه ساخت سریال‌ هایی مانند لیسانسه ها را یکی از الزامات جامعه امروزی می داند و تصریح می‌ کند که مردم حق دارند سریال های کمدی خوب و جذاب ببینند.

این شب ها آی فیلم ۲ سریال لیسانسه ها را برای مخاطبان فارسی زبان تاجیک و افغان خود در حال پخش دارد. به همین مناسبت گفت و گویی داشته ایم با بیژن بنفشه خواه بازیگر نقش دکتر مهاجر در این مجموعه جذاب و دیدنی. امیرحسین رستمی، هوتن‌ شکیبا، امیر کاظمی، بهنام‌ تشکر، عزت الله مهرآوران، متین ستوده، رویا میرعلمی، کاظم سیاحی، سیاوش چراغی پور و مهران رجبی از جمله دیگر بازیگران سریال لیسانسه ها هستند.

 

_ آقای بنفشه خواه این روزها کجایید و چه می کنید؟

مشغول بازی در سریال «مستوران» به کارگردانی جمال سیدحاتمی هستم. این سریال برای شبکه یک در حال ساخت است.

_ اطلاع دارید که سریال لیسانسه ها در حال پخش از آی فیلم ۲ است؟

بله، خبر دارم اما فرصت تماشایش را پیدا نکرده ام.

_ نقش آقای مهاجر در سریال لیسانسه ها یکی از سن و سال ترین و البته ماندگارترین نقش ها در دوران بازیگری تان است، از حضور و بازی در لیسانسه ها بگویید.

من در بیشتر سریال های سروش صحت بازی کرده ‌ام، از جمله ساختمان پزشکان و پژمان. سبک صحت را می‌ شناسم و مطمئن هستم که حاصل کار خوب و پرمخاطب خواهد شد، حتی اگر فیلمنامه را هم نخوانده باشم. می خواهم بگویم که او را تا این حد قبول دارم. خوشبختانه لیسانسه ها هم توانست در جذب مخاطب موفق باشد و بسیاری از مردم به تماشای این سریال می نشستند.

_ نقش آقای مهاجر چقدر برای خودتان جذابیت و چالش داشت؟

این کاراکتر به لحاظ سن و سال خیلی از خودم فاصله داشت. من نقش پدر همسر امیرحسین رستمی را بازی می کردم در حالی که اختلاف سنی ما بیشتر از دو سه سال نیست. بازی در قالب چنین نقشی برای بازیگر می تواند چالش برانگیز باشد. البته شخصیت پردازی خیلی خوب بر روی کاراکتر آقای مهاجر صورت گرفته و تمام جزئیات در رفتارهای او لحاظ شده بود. اصولاً یکی از ویژگی ‌های سریال لیسانسه ها شخصیت پردازی خوب کاراکترها بود. این شخصیت پردازی باعث شده بود که ارتباط کاراکترها با هم واقعی از آب دربیاید. فکر می ‌کنم مردم آقای مهاجر را دوست داشتند. خودم هم از این نقش آفرینی خیلی راضی بودم و یکی از بهترین تجربه هایم بود.

_ آقای مهاجر شغل جالبی هم داشت که کمتر به آن پرداخته شده بود و می توانست یک مزیت برای این شخصیت باشد.

بله، او مدرس کلاس های موفقیت است. چنین فعالیت هایی خیلی شفافیت ندارند و نمی ‌دانی کسی که چنین ادعایی می‌ کند واقعا چیز مفیدی برای ارائه دارد یا فقط می‌ خواهد کسب درآمد کند. به هر حال، مهاجر هم دارد از همین طریق روزگار می‌ گذراند و خیلی هم بر روی دکتر و مدرس بودنش مانور می ‌دهد. همین بُعد شخصیتی او هم می ‌تواند برای تماشاگر جذاب باشد.

_ تکیه کلام های آقای مهاجر مثل «شاد و پیروز باشید» و «سپاس» یا حرکات دستش از کجا آمد؟

برخی در فیلمنامه آمده بود و بعضی هم در سر صحنه و با همفکری به وجود آمد. سروش صحت کارگردان خلاقی است و در عین حال از پیشنهادات هم استقبال می کند و گارد ندارد. به راحتی می ‌توانی نقطه نظراتت را با او در میان بگذاری و با روی خوش استقبال می کند، حتی اگر در نهایت مورد پسندش نباشد و قبول هم نکند.

_ نقاط قوت سریال لیسانسه ها را در چه می ‌بینید؟

نقطه قوت اصلی سریال را در متن قوی و جذاب می دانم. اگر متن یک‌ سریال درست باشد معمولاً بقیه اجزا هم درست می شود. این موضوع در کارهای طنز اهمیت بیشتری دارد. در حال حاضر و در عرصه طنز نویسندگان خوب و خلاق انگشت‌ شمار هستند و از این لحاظ احساس کمبود می شود. سروش صحت به همراه ایمان صفایی متن خیلی خوبی را برای لیسانسه ها نوشته بودند و سروش هم به خوبی آن را اجرا و کارگردانی می ‌کرد. صحت کارگردان پروسواسی است و روی جزئیات خیلی حساسیت به خرج می‌ دهد. این مجموعه خوب باعث می‌ شود که بازیگر هم انرژی مضاعف بگیرد و انگیزه بیشتری را برای ایفای نقش پیدا کند. وقتی همه چیز  سر جای خودش باشد نتیجه کار هم قابل قبول خواهد شد.

_ واکنش مردم نسبت به سریال و به طور مشخص نقش شما در لیسانسه ها چگونه بود؟

خیلی خوب. هم از سریال تعریف می کردند و هم به خود من لطف داشتند. گاهی هم به شوخی می گفتند شاد و پیروز باشید. به عنوان بازیگری که سال ‌هاست در عرصه کمدی بازی می‌کند، وقتی این واکنش‌ ها را می ‌دیدم امیدوار و خوشحال می شدم که هنوز می ‌توانم در این عرصه، فعالیت مفیدی داشته باشم. اصولاً یکی از دلایلی که باعث شد لیسانسه ها ادامه پیدا کند و به سری دوم و بعد هم فوق لیسانسه ها برسد همین استقبال مردم بود.

_ ساخت سریال‌هایی مثل لیسانسه ها را چقدر لازم و ضروری می دانید؟

خیلی زیاد. یکی از امتیازات لیسانسه ها این است که با نگاهی متفاوت به مشکلات می‌ پردازد و اقدام به بازگوکردن این معضلات به زبانی شیرین می ‌کند. مردم هم با وجود مشکلات اقتصادی امروز حق دارند که لااقل سریال کمدی خوب ببینند و حال شان بهتر شود. باید برای امثال سروش صحت فرصت بیشتری جهت کار فراهم باشد. حیف است نویسندگان و کارگردانانی مثل او کم کار باشند.

 

دی ۲۲, ۱۳۹۹ ۰۸:۵۱ Asia/Tehran