• باجذاب تر شدن لیسانسه ها با نقش پررنگ زنان ، از کل کل های ترانه و مادرخوانده اش لذت می بردم

متین ستوده بازیگری را از کودکی و با سریال «این خانه دور است» آغاز کرد و تا به امروز در سریال های متعددی از جمله عملیات ۱۲۵، سه دونگ سه دونگ، زمانه، پروانه، میکائیل، غیرعلنی و دلبران به ایفای نقش پرداخته است.

 

ستوده در سریال «لیسانسه ها» ایفاگر نقش «ترانه» نامزد مسعود و دختر آقای مهاجر است. سریال لیسانسه ها اولین حضور جدی ستوده در ژانر طنز به شمار می ‌رود و از این منظر، برای او جایگاه ویژه‌ ای دارد. به باور این بازیگر، ترانه دختر مهربانی است که حتی مقاومت ها و شیطنت هایش در برابر ازدواج مجدد پدرش، امری طبیعی و عادی محسوب می شود. او بر این اعتقاد است که مخاطبان پس از دیدن سویه دیگر شخصیت ترانه، بیشتر با این کاراکتر ارتباط برقرار کردند. ستوده تاکید می ‌کند که ترانه را خیلی دوست می داشته و به نوعی با او زندگی می کرده است. او تصریح می‌ کند که شخصیت ترانه در سری دوم لیسانسه ها و فوق لیسانسه ها پخته تر شده و از آن شمایل معصومانه اولیه فاصله گرفته است. ستوده حضور پررنگ و تأثیرگذار زنان در لیسانسه ها را نقطه قوت اصلی این سریال می داند و تاکید می کند این حضور پررنگ برای خودش جذابیت زیادی داشته است. به باور او؛ شخصیت پردازی های مناسب و بازی های واقعی و نگاه جذاب و متفاوت به مشکلات جامعه و جوانان از دیگر شاخصه‌ های سریال لیسانسه ها است.

این شب ها آی فیلم ۲ سریال لیسانسه ها را برای مخاطبان تاجیک و افغان فارسی زبان خود به روی آنتن دارد. به همین مناسبت گفت و گویی داشته ایم با متین ستوده بازیگر نقش ترانه در این مجموعه جذاب و دیدنی. امیرحسین رستمی، هوتن‌ شکیبا، امیر کاظمی، بهنام‌ تشکر، بیژن بنفشه خواه، کاظم سیاحی، رویا میرعلمی، عزت الله مهرآوران، سیاوش چراغی پور و مهران رجبی دیگر بازیگران سریال لیسانسه ها هستند.

 

_ بازی در سریال لیسانسه ها اولین حضور جدی شما در ژانر کمدی است. از این تجربه راضی هستید؟

بله، تجربه خیلی خوبی بود و خودم کاملاً راضی ام. هر بازیگری دوست دارد ژانرهای مختلف را تجربه کند. لیسانسه ها هم فرصت خوبی بود تا من توانایی هایم را در ژانر طنز نشان دهم.

_ چگونه شد که تیم بازیگران لیسانسه ها پیوستید؟

از طریق آقای جودی که تهیه ‌کننده سریال بودند به آقای صحت معرفی و برای نقش ترانه با من صحبت شد. با کارهای آقای صحت از قبل آشنایی داشتم و می ‌دانستم که چقدر در کارشان خوب هستند. تیم لیسانسه ها خیلی حرفه ای و کاربلد بودند و نوعی اطمینان خاطر را به وجود می ‌آوردند که نتیجه کار، قابل قبول و تماشایی خواهد شد.

_ ترانه که شما ایفاگر نقشش در لیسانسه ها هستید دختری مهربان و صبور است که با تمام مشکلات زندگی و کمبودها کنار می ‌آید و به خصوص در برابر نامزدش (مسعود) خیلی مدارا می کند. اما وقتی صحبت از ازدواج مجدد پدرش به میان می‌آید مخاطب چهره جدیدی از او را می ‌بیند که  در عین حال جذاب هم هست.

اتفاقاً به نظرم ترانه در همین سکانس های اعتراضی و به خصوص کل کل هایی که با مادرخوانده آینده‌ اش دارد، بیشتر دیده شد. مردم هم از این وجه شخصیتی ترانه استقبال خیلی خوبی کردند. چالش‌ های ترانه و فرشته واقعا جذاب شده بود و مردم می‌ خواستند شاهد این لفاظی ها باشند. به هر حال، ترانه هم مانند هر دختری، دوست ندارد زن دیگری را به جای مادرش ببیند و ناخودآگاه گارد می‌ گیرد و مقاومت نشان می‌ دهد.

_ البته ترانه حتی در این صحنه های اعتراضی هم بدجنس به نظر نمی رسد.

چون ذاتا بدجنس و بدقلب نیست. واکنش های اولیه او طبیعی است و البته مادرخوانده اش هم در برابرش کم نمی آورد؛ اما این دو نفر، از هم متنفر نیستند و حتی در نهایت، در کنار هم زندگی می‌کنند.

_ ترانه در برابر مسعود و سبک سری ها و بی خیالی اش هم خیلی صبور است و با او مدارا می کند.

ترانه مسعود را دوست دارد و می ‌خواهد با او زندگی کند و با مشکلات مسعود هم کنار آمده است.  ترانه شبیه خیلی از دخترانی است که در سطح جامعه می ‌بینیم. گاهی به مسعود فشار می آورد تا زودتر خانه ای اجاره کرده و زندگی ‌شان را آغاز کنند؛ اما به وقتش هم زنانگی های خودش را دارد و می بینیم که خودش را برای مسعود لوس می کند و مثل بچه ها او را مورد خطاب قرار می ‌دهد.

_ خودتان چقدر ترانه را دوست داشتید و با او احساس نزدیکی و همذات پنداری می ‌کردید؟

ترانه را خیلی دوست داشتم و به نوعی با او زندگی می‌ کردم. اتفاقاً ترانه فصل دوم سریال را از سری اولش بیشتر دوست داشتم. به نظرم کل کل ها و جر و بحث های ترانه با فرشته، شخصیت او را جذاب تر کرده بود. ترانه در سری دوم لیسانسه ها و فوق لیسانسه ها شخصیت واقعی تری داشت و از آن معصومیت اولیه فاصله گرفته بود.

_ معمولاً بخشی از دیالوگ ها در سریال های طنز به شکل بداهه ادا می شود. این بداهه گویی در سریال لیسانسه ها و به خصوص در جدل های کلامی ترانه و فرشته چقدر پررنگ بود؟

هم من و هم خانم میرعلمی که نقش مقابلم را بازی می کرد، گاهی چیزهایی به ذهنم می ‌رسید و اجرا می کردیم و معمولا هم با موافقت آقای صحت رو به رو می شد. البته بیشتر این کل کل ها در فیلمنامه آمده بود.

_ خودتان چقدر به ژانر طنز علاقه دارید؟

بعد از سریال لیسانسه ها نظرم به این ژانر خیلی مثبت شده است. هرچند دوست ندارم در قالب یک ژانر خاص بمانم. با این حال اگر پیشنهاد خوب دیگری برای بازی در سریال طنز داشته باشم، حتماً قبول می کنم.

_ لیسانسه ها یکی از بهترین و پر مخاطب ترین آثار طنز تلویزیون در چند سال اخیر است، نقاط قوت این سریال را چه می‌دانید؟

برای خودم، نقش پررنگ زنان در سریال خیلی جذاب بود. در لیسانسه ها برعکس بسیاری از سریال‌ های طنز، زنان نقش‌های فرعی نداشتند و اتفاقاً حضورشان در قصه خیلی پررنگ و تاثیرگذار است. در این سریال به مشکلات جوانان هم به شکل خاص پرداخته شده بود که برای بیننده جذابیت داشت و از طرف دیگر، شخصیت پردازی ها و بازی ها خیلی واقعی بود و برای مخاطبان باورپذیر به نظر می ‌رسید. همکاری و تعامل خیلی خوبی هم بین عوامل و بازیگران برقرار بود و همه با جان و دل کار می‌کردند.

_ این روزها چه می کنید و مشغول چه کاری هستید؟

فعلاً که کار خاصی ندارم و استراحت می کنم.

 

دی ۲۳, ۱۳۹۹ ۱۶:۵۱ Asia/Tehran