• مقتدایی نائب رئیس امنیت ملی مجلس در گفت و گو با وطن امروز: کمبود بودجه شبکه های برون مرزی صداوسیما باید جبران شود

نائب رئیس دوم کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت:نباید صدا و سیما و شبکه های برون مرزی آن را از کم کردن بودجه بترسانیم بلکه باید برای صدا و سیما و شبکه های برون مرزی - به عنوان یک رکن مهم و اثرگذار- منابع بودجه ای پایدار در نظر بگیریم لذا این امر محقق نخواهد شد مگر با یک عزم ویژه ملی و همکاری قوی میان نهادهای کشور.

عباس مقتدایی در گفتگو با خبرنگار وطن امروز با اشاره به مهم ترین و اصلی‌ترین ماموریت شبکه‌های برون مرزی در کشورگفت: رسانه های برون مرزی جمهوری اسلامی ایران را باید با ترازوی ماموریت انقلاب اسلامی ارزیابی کنیم.

 

وی افزود: قرار بوده و هست که جمهوری اسلامی ایران به عنوان سمبل انقلاب اسلامی و الهام بخش سایر ملل باشد لذا اکنون این سوال مطرح است که آیا ابزارهای لازم  را برای تحقق این رسالت و مأموریت در اختیار داریم و یا خیر؟ به نظر می رسد سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی  و  در ذیل آن شبکه های برون مرزی ایران از منظر زیرساخت باید تکمیل تر شود.

 

 

نائب رئیس دوم کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه سازمان صدا و سیما ظرفیت های قابل توجهی دارد ،اظهار کرد: از این رو اگر نهادهای متولی به نحو شایسته و در قد و قواره نیازهای امروز به آن توجه کنند ما می توانیم مأموریت هایی را که بر عهده جمهوری اسلامی در عرصه تولید قدرت نرم قرار گرفته ، بیش از پیش و بهتر از گذشته عملیاتی کنیم.

 

 

این نماینده مجلس بیان داشت: متاسفانه بی مهری های عظیمی نسبت به سازمان صدا و سیما و زیرمجموعه‌‌های آن از جمله شبکه های برون مرزی انجام شده است.

 

نائب رئیس دوم کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اضافه کرد : جبران این کمبود ها در بخش شبکه های برون مرزی هم برعهده دولت است و هم بر عهده مجلس.

 

نماینده مردم اصفهان در مجلس با بیان اینکه هم مجلس و هم دولت در برابر قدرت نرم آینده جمهوری اسلامی ایران باید پاسخگو باشند، تصریح کردما فعالیت گذشته را به نحو شایسته حمایت نکرده ایم و برای آینده به نحو دقیق برنامه ریزی های منظم نداشته‌ایم و این به عنوان یک نقیصه شناخته می شود.

 

 

این نماینده مجلس تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران اکنون با همه ضعف هایی که در این بخش وجود داشته، به عنوان یک کشور الهام بخش در میان ملت‌های مسلمان شناخته می‌شود، لذا ای کاش همه تصمیم‌گیرندگان نظام و متولیان امور، اهمیت موضوع و آینده نگری در بخش رسانه های برون مرز ی کشور همچون پرس تی وی، العالم، هیسپان تی وی و .... را متوجه می‌شدند.

 

وی افزود: اکنون فعالیت‌هایی که در حوزه رسانه های برون مرزی صداوسیما روی زمین مانده است به جهت کمبود بودجه است که باید جبران شود. این  در حالی است که سایر رقبای ما از همین فعالیت‌های محدود ما به هراس افتاده اند و شاید جریان نفوذ در درون کشور ما یکی از اهدافش کُند کردن حرکت رسانه ملی در ابعاد برون مرزی بوده است لذا ما باید هوشیارانه به این امر توجه کنیم و در تقویت بودجه شبکه های برون مرزی بکوشیم چرا که شبکه های برون مرزی نه تنها  یک انتخاب  نیستند بلکه یک ضرورت حال و آینده قلمداد می شوند.

 

 

نایب رئیس دوم کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار کرد: ما باید در مواجهه با نظام سلطه شبکه‌های برون‌مرزیمان را بیش از پیش تقویت کنیم.

 

 

مقتدایی در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا شبکه‌های برون‌مرزی ابزارهای لازم را برای  جنگ نرم رسانه ای با دشمن دارند و یا خیر؟ گفت: پیام انقلاب اسلامی آنقدر جذابیت و گیرایی دارد که کافیست رسانه‌ای بتواند فقط این مفاهیم را منتقل کند؛ امروز پیام انقلاب اسلامی در خصوص استقلال، عزت و مردم‌سالاری و در ارتباط با ساختار سازی مبتنی بر نظام اخلاقی  - اسلامی برای بسیاری از ملت‌های جهان اعم از مسلمان و غیرمسلمان جذابیت هایی دارد ولی ما نتوانستیم به نحو شایسته در جهت انعکاس آنها حرکت فعالانه داشته باشیم.

 

نائب رئیس دوم کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد :بنده منکر فعالیت های مثبت در این زمینه نیستم اما فعالیت های گذشته در تراز نیازهایمان نبوده است که دلیل آن را می‌توان  در کم بودن شناخت مدیران از ماموریتی که رسانه‌های برون مرزی صداوسیما برعهده دارند، دانست لذا این موضوع باید در بالاترین سطوح تصمیم گیری کشور برنامه‌ریزی شود.

 

 

این نماینده مجلس گفت: مجلس یازدهم زمینه رفع این نقص را دارد و اما این دولت است که باید از طریق لایحه ملزومات صدا و سیما و شبکه های برون مرزی آن را تقدیم مجلس کند.

 

نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه با اشاره به تقویت بودجه شبکه‌های برون‌مرزی بیان کرد: بخشی از بدنه مدیریتی ما، اطلاع رسانی شبکه های برون مرزی و ایجاد ارتباط با افکار عمومی بین المللی را به عنوان یک امر فانتزی و یا غیر ضرور  می شناسند. این در حالی است که ایجاد ارتباط با افکار عمومی و پیگیری دیپلماسی فرهنگی و بهره گیری حداکثری از هنر و رسانه به عنوان یک ضرورت آنی ما و به عنوان یک امر بسیار مهم تلقی می‌شود.

 

مقتدایی در ادامه با اشاره به مقوله استقلال بودجه‌ای شبکه های برون مرزی تاکید کرد: نباید صدا و سیما و شبکه های برون مرزی را از کم کردن بودجه بترسانیم بلکه باید  برای صدا و سیما و شبکه های برون مرزی آن- به عنوان یک رکن مهم و اثرگذار- منابع بودجه ای پایدار در نظر بگیریم لذا این امر محقق نخواهد شد مگر با یک عزم ویژه ملی و همکاری قوی میان نهادهای کشور.

 

 

نائب رئیس دوم  کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: شبکه‌های برون مرزی به عنوان بخشی از  جدول فعالیت صدا و سیما شناخته می‌شوند لذا ما هم در عرصه داخلی و هم  عرصه خارجی باید صدا و سیما و شبکه های برون مرزی  را با بالاترین حد و تراز حمایتی مورد تقویت و حمایت قرار دهیم.

 

وی با اشاره به برنامه‌ریزی‌های مجلس پیرو تقویت شبکه‌های برون مرزی رسانه ملی اظهار کرد: اگر کمیسیون فرهنگی مجلس در زمینه تقویت و استقلال بودجه شبکه های برون مرزی پیشگام شود یقین داریم که نمایندگان نسبت به اهمیت موضوع  وقوف دارند و اقدام خواهند کرد.

 

دی ۳۰, ۱۳۹۹ ۱۴:۴۹ Asia/Tehran