• استاد حوزه و دانشگاه مطرح كرد: شبكه هاي برون مرزي صداوسيما سفيران فرهنگي ايران هستند

مدیر مؤسسه البیان با اشاره به جایگاه مندی شبکه های برون مرزی صداوسیما به عنوان سفیران فرهنگی ایران، بر لزوم حرکت تهاجمی رسانه ای به استکبار به جای واکنش تدافعی از سوی این رسانه ها تاکید کرد.

دکتر سیدمهدی علیزاده موسوی كارشناس مسائل بين الملل و مدیر مؤسسه البیان گفت: در جهان امروز بسیاری از مفاهیم تغییر کرده و قدرت به جای ابزارهای سخت از طرق دیگر به ویژه رسانه ها منتقل می شود. در بسیاری موارد، آنچه که مردم جهان در رسانه ها می بینند و در اغلب موارد تصور می کنند که واقعیت دارد؛ حقیقت نیست.

وي تاكيد كرد: بعد از شکست دشمنان ایران در جنگ سخت آنها به جنگ نرم روی آوردند و هجمه های رسانه ای علیه ایران در سال های اخیر به شدت افزایش یافته است. همچنین نوعی هم افزایی ميان رسانه های وابسته به غرب عليه ايران ديده مي شود. بنابراین می توان خط واحد رسانه ای علیه ایران را به خوبی دید.

حجه الاسلام علیزاده موسوی در تشریح چند جریان كه در ظاهر متفاوت‌اند؛ اما یک خط فکری واحد علیه ایران و شیعه را پیگیری می کنند، گفت: یک جریان، جریان منطقه ای است که از سوی رسانه های امارات متحده عربی و عربستان سعودي مانند شبکه های العربیه و نیز ام بی سی دنبال می شود.

وی ادامه داد: جریان دوم برخی رسانه های متعلق به ایرانیان خارج از کشور است که از عناوینی مانند حس هم ذات پنداری ایرانی و هموطن بودن برای فریب سوءاستفاده می کنند و در عمل هم راستا با همان جریان اول فعالیت می کنند. در عین حال بسیاری از آنها از نظر تامین مالی به دولت سعودی وابسته اند. در سال های اخیر هم شبکه اینترنشنال سعودی به آنها افزوده شده و سعی در جذب ایرانیان برای خدمت به منافع آل سعود دارد.

اين استاد حوزه و دانشگاه تاکید کرد: جریان سوم رسانه های رسمی اروپایی و آمریکایی هستند که سعی وافری برای بد نشان دادن وضعیت ایران در عرصه بین الملل دارند. جریان چهارم هم برخی شبکه های عرب زبان هستند که به عقاید شیعه حمله می کنند و از نظر فکری و دینی شیعه ستیزی را در پیش گرفته اند.

 

جنگ همه جانبه رسانه اي علیه ایران

مدير موسسه البيان گفت: در چنین شرایطی است که نمی توان کمترین شکی در خصوص یک جنگ همه جانبه رسانه اي علیه ایران داشت. بنابراین شبکه های برون مرزی صداوسیما باید در جبهه مقابله با جنگ نرم ضد ايران، به شکل تخصصي كار كنند. این شبکه ها تا حدود زیادی اینچنین هستند و این راستا تلاش می کنند؛  اما بهتر آن است که هر شبکه، به شکل تخصصی يك سياست مشخص تر و جزئی تر را در پيش گيرد و با یک جریان رسانه ای معین مقابله کند، چرا که مذاق هاي گوناگون مخاطبان متفاوت هستند.

علیزاده موسوی در توضیح این ایده اظهار کرد: یک شبکه بايد تعامل ایران با حوزه بین الملل را تبیین کند و یک شبکه دیگر در مسائل عقیدتی پاسخ شبهات را بدهد که الكوثر به عنوان نمونه در اين زمينه تاكنون خوب كاركرده است. شبکه العالم هم مي تواند حمايت رسانه اي بیشتری از محور مقاومت داشته باشد.

اين استاد حوزه و دانشگاه با بيان اينكه دنياي امروز را بايد شناخت، تاكيد كرد: ديپلماسي ما هنوز پيرو مفاهيم سنتي گذشته است و همچنان اين تصور وجود دارد كه وزارت خارجه بايد اهداف ديپلماتيك را پيگيري كند؛ حال آنكه مانند داخل كشورها كه سازمان هاي مردم نهاد داراي اهميت بيشتري شده اند، در عرصه بين الملل هم تغييرات گسترده اي ايجاد شده است و باید به شیوه های جدید روی آورد؛ اما متاسفانه برخي هنوز در فضاي گذشته فكر مي كنند.

علیزاده موسوی در توضيح نظر خود گفت: اكنون فضاي مجازي و شبكه هاي اجتماعي در همه كشورها حرف اول را مي زند، نه مقامات رسمي دولت ها. بنابراين بايد در استفاده از رسانه هاي برون مرزي و شبكه هاي اجتماعي تمركز بيشتری داشته باشيم.

 

هزینه کمتر از رایزنی های فرهنگی

اين كارشناس مسائل جهان اسلام با اشاره به اينكه شبكه هاي برون مرزي جمهوري اسلامي در حقيقت سفيران فرهنگ ما در خارج از كشور هستند، خاطرنشان كرد: شخصا معتقدم هزينه هاي اداره شبکه های برون مرزی صداوسیما در مقایسه با رايزن هاي فرهنگي و برگزاري همايش ها و كنفرانس هاي بين المللي به مراتب كمتر است؛ حال آنكه كارايي و تاثيرگذاري شان بيشتر است.

وی ادامه داد: ما به شبکه های برون مرزی رسانه ملی نیازمندیم، نه تنها برای صدور فرهنگ انقلاب اسلامی بلکه اگر بخواهيم در خارج از مرزهای كشور كار كنيم و پيام مظلوميت خود را به جهان ارسال كنيم، باید از رسانه های برون مرزی استفاده کنیم و دیگر نشست هاي بين المللی صرف راهگشا نیست.

مدير موسسه البيان با تحسین پرتاب ماهواره توسط موشک ایرانی ذوالجناح گفت: ما بايد ماهواره اختصاصی برای ایران داشته باشیم و شایسته نیست از ماهواره های دیگر کشورها، آن هم کشورهای متخاصم یا رقیب برای ارسال پیام های رسانه ای خود استفاده کنیم. این تمهید باعث می شود حوادثی مانند قطع امواج شبکه های برون مرزی و مانند آنها پیش نیاید.

وی افزود: اینکه کشوری مانند هند که فقیر است یا ترکیه که منابع ایران را ندارد، توانسته اند مالك ماهواره اختصاصی باشند؛ اما ایران هنوز ماهواره اختصاصی نداشته باشد، بسیار تاسف برانگیز است. این در حالیست که ما در حوزه دفاعي قوي هستيم و رادیو و تلویزیون های برون مرزی هم متناسب با آنها باید تقویت شوند، چرا که آنها بخشی از قدرت بازدارندگی نرم ایران محسوب می شوند.

علیزاده موسوی گفت: معتقدم با توجه به مقتضيات عصر حاضر و نقش شبكه هاي برون مرزي در شكل دادن فكر مخاطبان، بايد رسانه های معاونت برون مرزی صداوسیما را تقويت كرد. در همین راستا اختصاص رديف مستقل در قانون بودجه اقدامي مناسب خواهد بود؛ به نحوي كه توان مالي شبکه های بین المللی صداوسیما افزايش يابد.

 

مثالی از صحت نظر جوزف نای درباره قدرت نرم

اين كارشناس با اشاره به نظر پروفسور جوزف ناي که گفته «پيروزي در جنگ نرم از جنگ سخت بسيار مهم تر است»، اظهار کرد: ما در جنگ سخت با داعش توانستيم دشمن را حتي از مناطق سني نشین عراق بیرون كنيم؛ اما در مناطق شيعه نشین جنوب عراق چرا شرايط به نحوی عوض شد كه در آشوب های سال گذشته برخی شعار ضدايرانی دادند و كنسولگري ما را آتش زدند. بر این باورم که جمهوری اسلامی بايد قدرت نرم در عراق را تقويت كند و آمار جنايت هاي آمريكا و عربستان سعودي در حق مردم عراق را به آنها يادآوري نمايد تا جايگاه دوست و دشمن در فكر آنها جابه‌جا نشود.

وی با اشاره به فتنه انگيزي شبكه سعودي العربيه در آشوب هاي عراق تاكيد كرد: این رسانه ها هستند كه فكر افراد را شكل مي دهند و آنچه رسانه هاي غربي و سعودي در عراق كردند، تنها يك نمونه است و احتمال دارد در سوريه هم تكرار شود. همچنين كاملا مشخص است كه اتاق فكر قوي‌ای پشت سر فعاليت هاي شبكه هاي استكباري مانند العربيه قرار دارد.

 

همجه فرهنگی به جای دفاع

مدير موسسه البيان گفت: ما نبايد دنباله رو خط مشي و نوع رويكردهاي شبكه هاي معاند باشيم. شايسته نيست رسانه هاي دشمن شبهه اي را مطرح كنند، آنگاه ما پاسخ دهيم؛ بلكه بايد رسانه هاي ما به دور از شبهات دشمنان، به عربستان سعودي، رژيم صهيونيستي و گروه هايي مانند داعش هجمه رسانه اي داشته باشند و نقاط ضعف فرهنگي دشمن را هدف بگيرند.

علیزاده موسوی با تاكيد بر لزوم آينده پژوهي در شبکه های برون مرزي اظهار کرد: اوضاع جهان سيال است و ضرورت دارد جهان را به صورت لحظه ای رصد كنيم و هنگامي كه چرخشي در ديگر كشورها ايجاد مي شود، ما هم سريع فعاليت خود را متناسب با آن تغيير دهيم. وضعيت جهان ايستا نیست که يك برنامه را براي ده سال بتوان ادامه داد.

وی افزود: برگزاري همايش هاي بين المللي و نظاير آن کارآمد نیست؛ بلكه از طريق رسانه بايد جهان را تحت تاثير قرار دهيم و خوب است راهبردنگاران درجه يكف در مشاوره های خود، مسئولین را متوجه نقش و جایگاه بسیار مهم رادیو و تلویزیون های برون مرزي کشور کنند.

کارشناس مسائل بین الملل خاطرنشان کرد: بايد نگاه گسترده اي به جهان داشت. كشور كوچك قطر همه توان خود را در الجزيره گذاشته است و اكنون با اين شبكه جريان ساز شده است. بايد قبول كرد كه معادلات و نگاه ها در عرصه بين الملل دگرگون شده است. توجه داشته باشیم که اگر فشارها از شبكه هاي برون مرزي صداوسيما برداشته شود آنها هم مي توانند به اوج برسند.

 

اسفند ۰۲, ۱۳۹۹ ۱۶:۳۶ Asia/Tehran