• عضوکمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: حمایت قاطع کمیسیون فرهنگی مجلس از تقویت بودجه شبکه های برون مرزی

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: پیشنهادات متعددی را در راستای حمایت بودجه ای از شبکه‌های برون مرزی صداوسیما تهیه کرده ایم که امیدواریم در صحن علنی مجلس به تصویب برسد

 غلامرضا منتظری در گفت و گو با خبرنگار فارس با اشاره به ماموریت شبکه های برون مرزی  کشور گفت: شبکه‌های برون‌مرزی رسانه ملی مسئولیت بسیار سنگین و خطیری را بر عهده دارند و اگر متولیان، چه در مجلس و چه در دولت چتر حمایتشان را از این شبکه ها، متناسب با ماموریت‌های پیش بینی شده آنها، نگسترانند، واقعاً نمی‌توانیم انتظار نقش آفرینی بزرگی از این شبکه‌ها داشته باشیم.

 

نائب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: به واقع در یک الی دو سال اخیر دوستان ما در شبکه های برون مرزی صداوسیما نسبت به کمبود بودجه خود گلایه‌مند بوده اند و ما معتقدیم که باید گام اول را در حمایت از  شبکه های برون مرزی بلند برداریم.

 

 این نماینده مجلس بیان کرد: البته حمایت بودجه ای از شبکه های برون مرزی مد نظر اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس بوده است بنابراین تلاش داریم تا پیشنهادات خودمان را در راستای حمایت بودجه ای از شبکه های برون مرزی کشور در صحن علنی مطرح و امیدواریم این پیشنهادات در زمان بررسی بودجه در صحن، مورد موافقت مجلس قرار گیرد.

 

نائب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی اظهار  کرد: پیشنهادات متعددی را در راستای  حمایت بودجه ای از شبکه‌های برون مرزی تهیه کرده ایم که امیدواریم در صحن علنی مجلس به تصویب برسد.

 

 وی با بیان اینکه ما باید دوستی خودمان را در عمل به شبکه های برون مرزی ثابت کنیم ،تاکید کرد: ما باید پیش از هرکاری الزامات نقش‌آفرینی شبکه های برون مرزی صداوسیما را فراهم کنیم و بعد از آن انتظارات خود را بیان کنیم ، این در حالی است که ما فعلاً به صورت یک طرفه انتظارات خودمان را از صدا و سیما و به ویژه شبکه‌های برون مرزی آن مطرح می کنیم؛ اما غافل از این هستیم که آیا توانسته ایم الزامات نقش‌آفرینی شبکه های برون مرزی را مد نظر قرار دهیم؟

 

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت نقش آفرینی شبکه های برون مرزی کشورمان در مواجهه با استکبار رسانه‌ای غرب تصریح کرد: در اهمیت نقش آفرینی شبکه‌های برون‌مرزی رسانه ملی همچون: پرس تی وی، هیسپان تی وی وهیچ تردیدی وجود ندارد. لذا اگر این شبکه ها نقش خودشان را به خوبی ایفا نکنند، ما نمی توانیم پیام انقلاب اسلامی را در مقیاس ملی و بین المللی صادر و یا بسط و گسترش دهیم.

 

این نماینده مجلس با بیان اینکه ما در عصر اطلاعات و ارتباطات به سر می بریم اظهار  کرد: این عصر معروف به عصر رسانه هاست بنابراین با وجود شناخت این عصر دیگر نمی توانیم با شیوه های سنتی و گذشته به گفت و گو ، دیالوگ در بین تمدن ها ، فرهنگ ها ، مذاهب و ادیان مبادرت کنیم.

 

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی افزود: اگر شبکه های برون مرزی ما به خوبی نقش خود را در عرصه بین‌المللی ایفا کنند، هم پیام انقلاب صادر خواهد شد و هم اینکه پاسخی به هجمه ها و  یاوه گویی استکبار رسانه‌ای غرب داده خواهد شد.

 

نماینده مردم گرگان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ما اگر می کوشیم پاسخ محکمی به هجمه های رسانه‌ای دشمنان بدهیم، باید از شبکه‌های برون مرزی  صداوسیما حمایت کنیم، چرا که تریبون حمله و شبیخون آنها به ما از طریق رسانه هاست و ما هم باید در این بخش خودمان را مجهز کنیم.

وی با بیان اینکه شبکه های  رسانه ای معاند غرب بی شمار هستند،بیان  کرد: ما در این شرایط انتظار داریم با شبکه‌های محدودی که داریم، پاسخگویی یاوه گویی رسانه‌های غربی باشیم، لذا پاسخ به هجمه های دشمن میسر نمی شود مگر اینکه از شبکه های برون مرزی صداوسیما  به درستی حمایت کنیم.

 

 وی با بیان اینکه شبکه‌های برون مرزی ایران می توانند در تثبیت شعائر انقلاب اسلامی مفید و موثر باشند، تاکید کرد: امروز ملت های منطقه و عدالت خواهان جهان و دوستداران آزادی واقعی تشنه عدالت هستند. امروز جمهوری اسلامی ایران ام القرای جهان است و همه نگاه ها به ایران معطوف شده است بنابراین ما تنها می توانیم از طریق شبکه های برون مرزی رسانه ملی ارتباط معنادار خودمان را با این مجموعه ها برقرار کنیم.

وی با بیان اینکه اهمیت نقش شبکه‌های برون‌مرزی بر هیچ کس پوشیده نیست خاطرنشان کرد: نقش  شبکه‌های برون‌مرزی غیر قابل انکار است بنابراین ما باید سعی کنیم لوازم نقش آفرینی شبکه‌های برون‌مرزی را هر چه بیشتر افزایش دهیم .

 

منتظری با اشاره به لزوم تقویت بودجه شبکه های برون مرزی بیان کرد: وضع موجود یعنی وضع بودجه شبکه های برون مرزی ما وضع خوبی نیست لذا آنچه که در کمیسیون فرهنگی مجلس اتفاق افتاده این بوده که از این شبکه‌ها حمایت کنیم. البته نمی‌توانیم بگوییم حمایت ما حمایت آرمانی است اما در مقایسه با گذشته تفاوت معناداری دارد.

 

وی تاکید کرد: ما حتی زمانی که در این رابطه با دوستان رسانه‌ای گفت و گو می‌کردیم به این نتیجه رسیدیم که پلکان رضایت آنها پیروی این پیشنهادات چند گام ارتقا پیدا کرده است که این مسئله ما را خوشحال می‌کند اما به طور کل باید بگویم اگر ما به همین بودجه اکتفا کردیم، دچار خسران خواهیم شد.

 

وی با بیان اینکه ما نباید به اندک افزایش بودجه شبکه‌های برون‌مرزی اکتفا کنیم، تاکید کردقطعا این بودجه و اعتبارات پاسخگوی سطح انتظار ما از شبکه برون مرزی صداوسیما نخواهد بود، زیرا هجمه های رسانه ای علیه ایران فراوان است و باید الزامات مقابله با این حجم ها در شبکه های برون مرزی ایجاد شود.

 

نائب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید بین اعتبارات و انتظارات از شبکه‌های برون مرزی توازن معناداری وجود داشته باشد،تاکید کرد: البته دوستان ما در شبکه های برون مرزی صداوسیما به واقع ثابت کرده‌اند که همه چیز برای آنها بودجه نیست.

 

 وی تأکید کرد: دوستان ما در این شبکه های برون مرزی با احساس مسئولیت و احساس غیرت ملی و دینی تلاش خود را داشته اند و اجازه ندادند تا مشعل این راه خاموش شود لذا اگر بناست این دوستان نقش آفرینی پویا و شاداب و اثربخشی داشته باشند، باید امکانات نقش آفرینی آنها را مهیا کنیم تا دغدغه‌ای در پشت صحنه نداشته باشند.

 

این نماینده مجلس با ذکر مثالی در این زمینه اظهار کردشما تصور کنید که ما لشکری را به یک خط مقدم اعزام کنیم و به آنها بگوییم عملیات کنند، اما از آنها پشتیبانی نکنیم. قطعاً این لشگر آسیب خواهد دید.

 

نائب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان این رسانه ها لشکر جنگ نرم هستند، گفت: این جنگ فیزیکی نیست و حوزه اندیشه است لذا به هر نسبت که این حوزه  پشتیبانی و حمایت شود این لشکر با دلگرمی بیشتر و با اطمینان بیشتر کار می کند و قطع به یقین می توانند شعاع تأثیر گذاری خود را افزایش دهد.

 

 وی با اشاره به امپریالیسم رسانه‌ای جهان و منطقه و ضرورت مقابله با آن از کانال شبکه‌های برون‌مرزی بیان کرد: ما به هیچ وجه از دشمن نمی هراسیم و نباید هم بهراسیم؛ اما دشمن را هم نباید دست کم بگیریم و نباید چشم به روی واقعیت رسانه‌های بیگانه ببندیم چراکه این رسانه ها بی امان به دنبال پمپاژ ناامیدی در جامعه هستند.

 

منتظری تصریح کرد: رسانه های معاند و غربی  شب و روز به دنبال ایجاد تردید در ملت هستند و می کوشند میزان رضایت مردم از حاکمیت را کاهش دهند بنابراین ما نباید این واقعیت را نادیده بگیریم.

 

 نائب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ما در جنگ رسانه ای دشمن نمی‌توانیم تماشاگر باشیم، یادآور شد: بنابراین باید در این جنگ آستین همت را بالا زده و پاسخ مناسبی به هجمه رسانه‌ای دشمن بدهیم. اگر صرفاً بنشینیم و غم و غصه بخوریم به نظر مشکل حل نخواهد شد.

 

نماینده مردم گرگان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حمایت از شبکه های برون مرزی صداوسیما بی تاثیر نخواهد بود، بیان کرد: ما  اگر در جایی خطر را احساس می کنیم باید به سرعت به آن عرصه ورود کنیم تا از آن خطر پیشگیری شود.

 

نائب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به تردید افکنی رسانه های معاند علیه جامعه ایران،اظهار کرد: باید از تردیدهای موجودی که شبکه‌های بیگانه می پراکنند، جلوگیری کنیم چراکه ایجاد تردید نسبت به حاکمیت ایران به سراغ اشخاص و افراد مختلف می‌رود و مرز هم نمی شناسد. رسانه‌های بیگانه مدام در تلاش تردید افکنی در جامعه ایران هستند و ما باید تلاش کنیم با ابزار رسانه از این تحرکات جلوگیری کنیم. از سوی دیگر باید تلاش کنیم برای تبیین سیاست های خودمان برای ملت های دنیا، قلمرو توفیق مان در این بخش، یعنی رسانه های برون مرزی ج. ا. ا. را افزایش دهیم.

 

این نماینده مجلس در پایان گفتحمایت از شبکه های برون مرزی صداوسیما حائز اهمیت است و ما هم به دنیال تقویت بودجه شبکه های برون مرزی هستیم.

 

 

اسفند ۰۴, ۱۳۹۹ ۱۳:۵۸ Asia/Tehran