• با کاظم سیاحی به بهانه پخش سریال «لیسانسه ها» از آی فیلم2 همه چیزسریال لیسانسه ها واقعی بود

کاظم سیاحی در سریال «لیسانسه ها» یکی از متفاوت ترین و دوست داشتنی ترین معتادان تاریخ تلویزیون را به نمایش گذاشته است. رحیم، پدر مازیار است و علیرغم همه تلاش هایش نمی تواند خود را از بند هیولای اعتیاد برهاند.

با این حال، شخصیت و رفتارهای او شبیه کلیشه هایی نیست که معمولاً از خصوصیات یک کاراکتر معتاد به نمایش گذاشته شده است. سیاحی می گوید که همه تلاشش را به کار گرفته تا یک معتاد متفاوت و البته جذاب را به نمایش بگذارد. او تاکید می ‌کند که سروش صحت هم اصرار داشته که رحیم یک معتاد متفاوت به دور از کلیشه های مرسوم باشد. سیاحی یکی از جذابیت‌ های نقش رحیم را شخصیت پردازی درست این کاراکتر عنوان و تصریح می‌ کند این پرداخت اصولی و هنرمندانه موجب شده است تا رحیم با وجودی که یکی از نقش های اصلی سریال لیسانسه ها نیست، به خوبی دیده شود. او رابطه رحیم با پسرش مازیار را از دیگر جذابیت ‌های این نقش برای خودش برمی شمرد و می‌گوید که با وجود اختلاف سنی نه چندان زیاد با امیر کاظمی، این نقش پدر و پسری به خوبی از آب درآمده است. این بازیگر، قصه خوب و شخصیت پردازی مناسب و البته کارگردانی سروش صحت را از جمله دلایل جذابیت سریال لیسانسه ها عنوان می کند. کاظم سیاحی علاوه بر لیسانسه ها، بازی در سریال هایی از جمله کوچه اقاقیا، بدون شرح، یادداشت‌ های یک زن خانه ‌دار و و شرایط خاص به ایفای نقش پرداخته است.

این شب ها آی فیلم ۲ سریال لیسانسه ها را برای مخاطبان تاجیک و افغان فارسی زبان خود به روی آنتن دارد. به همین مناسبت گفت و گویی داشته ایم با کاظم سیاحی بازیگر نقش رحیم در این مجموعه جذاب و دیدنی. امیرحسین رستمی، هوتن‌ شکیبا، امیر کاظمی، بهنام‌ تشکر، بیژن بنفشه خواه، متین ستوده، رویا میرعلمی، عزت الله مهرآوران، سیاوش چراغی پور و مهران رجبی دیگر بازیگران سریال لیسانسه ها هستند.

 

_ معمولاً هر بازیگری دوست دارد یک بار هم که شده نقش معتاد را در طول دوران حرفه ای اش تجربه کند و این فرصت برای شما با سریال لیسانسه ها فراهم شد. خودتان چقدر دوست داشتید چنین نقشی را تجربه کنید؟

نقش معتاد و امثالهم به خاطر چالش ‌هایی که در خود دارند جذاب به نظر می ‌رسند و اگر خوب ایفا شوند معمولاً با استقبال مخاطب مواجه می ‌شوند. البته من هرچه از دستم برمی ‌آمد کردم تا معتادی متفاوت و به دور از کلیشه های مرسوم را ارائه دهم. این را هم بگویم که ایفای نقش یک معتاد کار آسانی نیست.

_ اتفاقاً رحیم از آن دسته معتادهایی است که قبلاً کمتر شبیه اش را دیده بودیم و با کلیشه هایی که از این شخصیت ها سراغ داریم خیلی فاصله گرفته دارد.

از همان ابتدا قرار بود که رحیم یک معتاد متفاوت باشد. هم خود من می‌ خواستم این اتفاق بیفتد و هم سروش صحت به این مهم تاکید داشت. نمی‌خواستیم رحیم شبیه معتادهای قبلی فیلم ها و سریال ها باشد.

_ رحیم با وجود اعتیادش نه تنها چهره منفوری نیست که حتی گاهی دوست داشتنی هم به نظر می رسد.

 شخصیت پردازی درستی بر روی کاراکتر رحیم شده بود. روزی که سروش صحت برای این نقش با من صحبت کرد می ‌دانستم که رحیم جزو شخصیت ‌های اصلی سریال نیست و در نتیجه، شاید آن قدر که باید جای مانور نداشته باشد. اما صحت از همان ابتدا می ‌دانست که از رحیم چه می ‌خواهد و این کاراکتر قرار است چه نقشی در قصه داشته باشد. به همین خاطر، هر چه در قصه جلو می‌رویم نقش رحیم هم پررنگ می‌ شود و با وجود فرعی بودن، می ‌تواند خودش را در میان سایر کاراکترها جا بیاندازد و نشان دهد. بخش عمده‌ ای از جذابیت ‌های نقش رحیم چه برای خودم و چه برای مخاطب سریال، به قلم و نگاه سروش صحت بازمی ‌گردد که توانسته بود چنین کاراکتری را پرورش دهد.

_  نوع روابط و تعاملات رحیم با پسرش مازیار هم بسیار جذاب است. یک نوع رابطه همراه با جاذبه و دافعه همزمان که در نهایت می ‌توان عشق پدر و پسری را در آن مشاهده کرد.

یکی از جذابیت های نقش رحیم برای خودم نوع رابطه اش با مازیار بود. من و امیر کاظمی خیلی اختلاف سنی نداریم اما توانستیم از پس درآوردن رابطه رحیم و مازیار بربیاییم. اتفاقاً یکی از جاهایی که تلاش کردم یک معتاد متفاوت را برای بیننده به نمایش بگذارم، در همین نوع ارتباط رحیم با پسرش است. شاید رابطه ای را که رحیم به عنوان یک معتاد با مازیار دارد قبلاً در هیچ فیلم و سریال دیگری ندیده باشیم. علت این تفاوت هم علاوه بر تلاش خودمان به راهنمایی های سروش صحت بازمی ‌گشت.

_ خودتان چقدر رحیم را دوست داشتید و با او احساس نزدیکی و همذات پنداری می کردید؟

به نظرم رحیم بیش از هر چیز یک بازنده است. او زندگی و کار و زن و پسرش را از دست داده و گویی با آن کنار هم آمده است. خودش می‌ خواهد این وضعیت را عوض کند اما قدرتش را ندارد. مثلاً بارها قول می ‌دهد که اعتیادش را کنار بگذارد و واقعا هم دلش می خواهد این اتفاق بیفتد، اما اراده نهایی را ندارد و نمی ‌تواند. رحیم می ‌خواهد که برای مازیار پدر بهتری باشد و هر چه از دستش برمی آید برای او انجام دهد، اما نمی ‌تواند. به نظرم سروش صحت در لیسانسه ها چهره ای نزدیک به واقعیت را از یک معتاد به نمایش گذاشته است.

_ تا جایی که می ‌دانم قبلا هم ایفاگر نقش آدم‌های معتاد بوده ‌اید، اما جالب است که رحیم حتی با آنها هم تفاوت ‌های اساسی دارد.

بله، قبلاً در یک فیلم و سریال هم نقش معتاد را بازی کرده بودم اما آن نقش ها به اندازه رحیم عمیق و حساب ‌شده نبودند. سروش صحت و ایمان صفایی یک معتاد جدید و متفاوت را خلق کرده بودند که از کلیشه ‌ها فاصله اساسی داشت. خودم هم می ‌خواستم این اتفاق بیفتد و تمام تلاشم را هم به کار گرفتم.

_ لیسانسه ها از جمله جذاب ترین سریال های طنز شبانه تلویزیون در یک دهه اخیر است. خودتان دلایل این جذابیت را چه می ‌دانید؟

قصه خوب و شخصیت پردازی مناسب باعث جذاب شدن لیسانسه ها است. لیسانسه ها به این نیت ساخته نشد که مردم را بخنداند، بلکه زندگی و مناسبات فردی و خانوادگی یکسری آدم را به نمایش می گذاشت که برخی از آنها خنده دار به نظر می رسید و برای بیننده جذاب بود. اتفاقاً آنچه که در لیسانسه ها می بینیم فقط خوشی این آدمها نیست، بلکه به مشکلات و غصه هایشان هم پرداخته شده است. لیسانسه ها زندگی چند دوست و خانواده هایشان را به شکل واقعی اما جذاب روایت می کند. بخش دیگری از جذابیت سریال هم به حضور سروش صحت بازمی‌گردد او بر کارش مسلط است و به شدت هم بر روی جزئیات حساسیت دارد.

_ اصولا بازیگر پرکاری نیستید. دلیلش چیست؟

بیشتر به تنوع نقش اهمیت می ‌دهم. کیفیت برایم مهمتر است. دوست دارم نقش‌های متفاوت را تجربه کنم تا برای خودم هم جذابیت و چالش داشته باشد.

_ این روزها چه می کنید؟

فعلاً در خانه هستم و سوگوار پدرم.

 

اسفند ۰۴, ۱۳۹۹ ۱۴:۱۰ Asia/Tehran