• شبکه های برون مرزی مقابله با قدرت هژمونتیک امریکا را در دستور کار قرار دهند

تحلیل گر مسائل بین الملل اتخاذ شیوه و تصمیم گیری صحیح مبتنی بر نقش فعال رسانه ای در حوزه برون مرزی و استفاده همه جانبه از ابزارهای شبکه های اجتماعی را از ضروریات دانست و عنوان کرد: مدیریت افکار عمومی از طریق رسانه های معاند یکی از مهم ترین چالش هایی است که جمهوری اسلامی ایران با آن روبرو بوده که می طلبد حوزه های رسانه ای برون مرزی کشورمان همچون پرس تی وی و العالم و .... نسبت با بازتعریف رابطان نخبگانی خود در عرصه بین الملل تجدیدنظر کنند و موضوعات جدید با نفی و مقابله با قدرت هژمنوتیک آمریکا در م

محمد منصور عظیم زاده اردبیلی تحلیل گر مسائل بین الملل ایران را به عنوان یک قدرت منطقه ای و فرامنطقه ای مورد توجه تحلیلگران رسانه ای خواند و گفت: سخنرانی سالانه اخیر  ترامپ در کنگره نشانگر اهمیت ایران در معادلات اصلی بین المللی آمریکا است به نحوی که حاکمان آمریکا برای اقناع افکار عمومی در برخورد تهاجمی با ایران درصدد تکرار واژگان خود با راهبرد ایران هراسی هستند. همچنین به نظر می رسد در غرب آسیا قدرت های منطقه ای از جمله بـازيگران تأثيرگذار در موفقيت يـا شكست بازدارندگي هستند. جمهوری اسلامی ايران به عنوان يك قدرت برتر منطقه ای، با دارا بودن موقعيت ژئواستراتژيك و ژئواكونوميك حساس در دوران رژیم گذشته به عنوان يكي از همپيمانان مهـم آمريكا در غرب آسيا محسوب مي شد، اما با پيروزی انقلاب اسلامي روابط ميان ايران و آمريكا در تعـارض قرار گرفت و ايران به صورت يك واحد معترض در مقابل هژموني آمريكا مطرح شده است.

وی گفت: در وضعیت کنونی به نظر می رسد حتی رسانه های مخالف جمهوری اسلامی ایران نتوانسته اند این نکته را کتمان کنند که توانایی و قابلیت ممانعت از تهاجم، یکی دیگر از مفروض‌های اصلی تحقق بازدارندگی و ممانعت از حمله آمریکا به جمهوری اسلامی ایران است که این مهم در مسئله تهاجم مستقیم ایران به پایگاه عین الاسد عراق به وضوح قابل درک است. چرایی عدم استمرار تهاجم آمریکا در پاسخ به ایران می تواند یکی از مهم ترین محورهای گفت و گوی اصحاب رسانه در چگونگی ساختار قدرت نظامی ایران و آمریکا معطوف به تئوری های بازدارندگی باشد.

 

این تحلیلگر حوزه بین الملل افزود: آنچه در درون گفتار و رفتار رئیس جمهور فعلی آمریکا کاملاً مشهود است منفعت محوری ذاتی اوست تا جایی که امنیت نیز برای او به‌مثابه یک کالا ارزش پیدا کرده است. زمانی که او به‌نقد عملکرد آمریکا در منطقه غرب آسیا می‌پردازد، بخش عمده‌ای از نظرات او جنبه اقتصادی دارد. او همواره این سؤال را مطرح کرده که آمریکا با میلیاردها دلار هزینه در عراق چه منفعتی بدست آورده؟ درصورتی‌که سؤال دقیق تر و منطقی‌تر این است چرا با میلیاردها دلار هزینه در عراق توسط ایالات‌متحده امنیت عراق و خاورمیانه نسبت به گذشته آسیب‌پذیرتر گشته و سطح ناامنی بالاتر رفته است؟ به نظر می رسد با وجود جمهوری اسلامی ایران، امنیت دسته جمعی برای هم پیمانان ایلات متحده در این منطقه تامین نخواهد شد. لذا مقابله سایبری با آنها به ویژه استفاده همه جانبه از شبکه های اجتماعی و قدرت رسانه ها از جمله گام های اولیه به شمار می رود.

 

عظیم زاده اردبیلی با توجه به هجمه گسترده رسانه های معاند علیه ایران و افزایش رویکرد ایران هراسی امریکا گفت: این رسانه ها با بحران جدی مقبولیت در مقولاتی نظیر معامله قرن، اقدامات دولت سعودی، حمله به یمن، داعش ستیزی آمریکا و ارتقای سطح روابط اسرائیل با کشورهای منطقه ای رو به رو هستند. به عبارت دیگر رسانه های یاد شده علیرغم آنکه در مقولات فوق پروپاگاندای همه جانبه ای را پدید آورده اند، اما نتوانسته اند از بروز حقایق و حتی مخالفت جدی بدنه روشنفکران و نخبگان منطقه غرب آسیا در این موضوعات جلوگیری نمایند. حمله بزدلانه ارتش آمریکا در به شهادت رساندن سپهبد قاسم سلیمانی این سوال جدی را در اذهان رقم زده که چگونه آمریکا علیرغم ادعای داعش ستیزی بزرگ ترین و قوی ترین نیروی فعال علیه داعش در این منطقه را از بین برده است.

وی شبکه های برون مرزی ایران را خط مقدم رسانه های جمهوری اسلامی در مقابله با این هجمه ها عنوان کرد و گفت: در دنیای کنونی و مجازی اصل بر شتاب بسیار زیاد اطلاعات و ارتباطات است. وقتی چنین ساختاری شتاب دارد باید برنامه‌ها نیز به همان شدت پیش رود، درغیر این ‌صورت در جنگ نرم دچار شکست خواهیم شد. امروزه شبکه‌های مجازی به دنیایی تبدیل‌شده و مسائلی در آن اتفاق می‌افتد که درگذشته اصلاً نمونه آن اتفاق نمی‌افتاد؛ چنانچه درحال‌حاضر از یک کودک دبستانی تا یک پیرمرد در شبکه مجازی حضور فعال دارند و شما با مخاطبان متعددی روبرو هستید. به نظر می رسد آمریکا و قدرت های فرامنطقه ای در گام های نخستین خود در مقوله ایران هراسی بیشتر متمرکز بر مسائل قومی، منطقه‌ای و درگیری‌های شیعه و سنی بودند اما امروزه به‌مراتب پیچیده شده و وارد مباحث امنیتی شده اند. درحال‌حاضر، به مسئله ایران چه در دنیای مجازی و چه در دنیای واقعی به‌صورت امنیتی نگاه می‌شود. وقتی مسائل جمهوری اسلامی ایران چون مسئله هسته‌ای، موشک های بالستیک و حتی دفاع از جنبش‌های آزادی‌بخش مانند حزب‌الله در شورای امنیت در دنیایی واقعی مطرح می‌شود آن‌ها توسط لشگریان سایبری خود همین مفهوم و ماهیت ضدامنیتی فعالیت های ایران را در فضای مجازی و در راستای ایران هراسی راهبری می کنند.

 

این تحلیل گر حوزه بین الملل اتخاذ شیوه و تصمیم گیری صحیح مبتنی بر نقش فعال رسانه ای در حوزه برون مرزی و استفاده همه جانبه از ابزارهای شبکه های اجتماعی را از ضروریات دانست و عنوان کرد: این مقولات باید به طور گسترده در دستور کار قرار گیرد. مدیریت افکار عمومی از طریق رسانه های معاند یکی از مهم ترین چالش هایی است که جمهوری اسلامی ایران با آن روبرو بوده که می طلبد حوزه های رسانه ای برون مرزی نسبت با بازتعریف رابطان نخبگانی خود در عرصه بین الملل تجدیدنظر کنند و موضوعات جدید با نفی و مقابله با قدرت هژمنوتیک آمریکا در منطقه غرب آسیا را دستور کار قرار دهند.

وی افزود: شبکه پرس تی وی با محوریت زبان انگلیسی می تواند نقش موثری در ارتقای سطح اطلاعات و آگاهی شهروندان انگلیسی زبان ایفا کند. در این میان رویکرد ملی گرایی و منفعت محوری دونالد ترامپ و تاکید بر تناقض حضور منطقه ای آمریکا در غرب آسیا، می تواند یکی از نقاط قوت برای تهاجم سایبری توسط شبکه های مجازی جمهوری اسلامی ایران در مقابله با سیاست های رسانه ای ایران هراسی باشد. به عبارت دیگر استراتژی بازدارنده مجازی می بایست در شبکه های برون مرزی رسانه ای جمهوری اسلامی ایران تعریف شود. مولفه های استراتژی بازدارندگی رسانه ای و مجازی، توانمندسازی ساختارهای سایبری، اقناع افکار عمومی و جهان، ضدحمله های بهنگام سایبری، استفاده از شکاف های قدرت در عرصه بین الملل به ویژه در واگرایی اتحادیه اروپا و آمریکا و تضعیف ناتو بعد از به قدرت رسیدن ترامپ، پرسش از چرایی دخالت های ایالات متحده در حاکمیت های ملی برخلاف اصول دموکراسی و نظایر آن، می تواند از برنامه های اقدام در این راهبرد بازدارنده مجازی باشد. همچنین با توجه به اینکه عربستان سعودی یکی از کارگزارهای اصلی منطقه ای آمریکا در غرب آسیا علیه منافع ایران بوده، یکی از این مولفه های بازدارندگی رسانه ای و مجازی، این است که ایران به طور جدی وارد مقابله در فضای مجازی و سایبری شود و ارتباط عربستان با گروهک های تروریستی مانند داعش، فتح الشام، احرارالشام و جیش الاسلام را (که از سوی عربستان تقویت می شود) برای ملت های منطقه و جهان افشا کند.

 

عظیم زاده اردبیلی با پیشنهاد تشکیل کمیته حقیقت یاب پیرامون ارتباط فضای مجازی عربستان با گروهک های تروریستی  گفت: این کمیته باید  مسائل را برای افکار عمومی جهان اسلام روشن کند. نکته دیگر در این مجال بحث جایگاه منافع ملی و تدوین استراتژی بازدارندگی مجازی در منظومه مقام معظم رهبری براساس مفهوم منافع ملی است. همانطور که ایشان نیز تاکید داشته اند «آنجایی که ما چیزی را به‌عنوان منافع ملّی در نظر میگیریم لکن هویّت ملّی را پایمال می کنیم، قطعاً اشتباه کرده‌ایم، این منافع ملّی نیست؛ به عبارت دیگر منافع ملّی بایستی با هویّت ملّی تطبیق داده شود، نه اینکه هویّت ملّی تابع منافع ملّی قرار بگیرد.» ایشان بر این نگاه تاکید ورزیده اند یکی از کارهای بزرگ انقلاب اسلامی همین است که یک هویّتی برای ملّت تعریف کرد و بر آن پافشاری کرد؛ منافع ملّی را براساس آن استخراج، استنباط، ترسیم، تصدیق و دنبال کرد. راهبردهای بازدارندگی مجازی به ویژه براساس بازتعریف منافع ملی و هویت ملی در عرصه رسانه یکی از الزامات شبکه های برون مرزی کشورمان همانند پرس تی وی، هیسپان تی وی و ...  در عرصه کنونی بین الملل است.

لینک خبر در خبرگزاری آنا: https://ana.press/i/512370

 

 

اسفند ۰۴, ۱۳۹۹ ۱۷:۰۹ Asia/Tehran