• مجلس آماده اقدام برای تقویت شبکه های برون مرزی است

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس یازدهم گفت: سازمان صدا و سیما موضوع استقلال بودجه‌ای شبکه‌های برون مرزی را از مسیرهای مختلف پیگیری کند.

سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم مشهد و کلات در پارلمان یازدهم در گفت‌وگو با خبرنگار .... در خصوص نقش و اهمیت شبکه‌های برون مرزی صدا و سیما، اظهار  کرد: در حال حاضر برجسته ترین مظهر و نمود قدرت ملى، قدرت فرهنگى به معناى عام و قدرت روانى تبلیغى، به معناى خاص است.

وی ادامه داد: در همین راستا باید رسانه به عنوان مهم ترین و موثرترین ابزار تبلیغ و قدرت نرم، همواره مورد توجه قرار گیرد. این موضوع برای رسانه‌های بین المللی و برون مرزی ما به دلیل کارکرد دیگری که در زمینه دیپلماسی عمومی و شکل دهی عمق استراتژیک فرهنگی دارند؛ از اهمیت بیشتری برخوردار است.

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: برای ایران که در معرض تهاجم وسیع رسانه ای است، فعالیت روشنگرانه شبکه های برون مرزی صداوسیما حساسیت کار را بیشتر می‌کند. بنابراین رسانه‌های برون مرزی کشور به عنوان خط مقدم مبارزه فرهنگی و رسانه‌ای، هم نقش پدافندی دارند و هم نقش آفندی و لازم است در رابطه با آنها هم درست برنامه ریزی شود و هم حمایت جدی به عمل آید.

 

قاضی‌زاده هاشمی در پاسخ به این سوال که مجلس شورای اسلامی چه وظیفه‌‎ای در قبال شبکه‌های برون مرزی کشور دارد؟ عنوان کرد: مجلس شورای اسلامی بر حسب وظایف ذاتی خود، نگاهش را باید به این حوزه ارتقا و تا حد امنیت ملی به این موضوع توجه کند. در همین راستا فعالیت‌های رسانه‌ای از جمله در حوزه برون مرزی  نیز باید جزو اولویت‌ها قرار گیرد. امروز نگاه موجود در مجلس این چنین است و ما تمام تلاش خود را برای شکل گیری این باور به کار خواهیم بست.

 

وی در مواجهه با این پرسش که آیا وقت آن نرسیده که یک ردیف بودجه اختصاصی برای فعالیت شبکه‌های برون مرزی صدا و سیما در نظر گرفته شود؟ ابراز  کرد: این موضوع تا حدی درست است‌؛ اما لازم به نظر می‌رسد که خود سازمان صدا و سیما هم تا حدی به شیوه‌های مختلف این مطالبه را پیگیری کند.

حمایت مجلس از اختصاص بودجه مستقل برای شبکه‌های برون مرزی

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس یازدهم گفت: ما نیز به عنوان نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی تمام تلاشمان را هم در حوزه تقنین و هم در حوزه نظارت به کار خواهیم بست تا اهمیت حوزه فعالیت رسانه های برون مرزی بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد و هم اینکه نسبت به تخصیص بودجه‌ها همکاری بیشترس به عمل آید. با این حال این نافی پیگیری دوستان ما در رسانه ملی نباید باشد؛ ضمن اینکه از مدیریت هزینه هم نباید غفلت کرد.

 

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از این گفت‌وگو در خصوص نبرد نابرابر رسانه‌ای موجود علیه جمهوری اسلامی ایران نیز، اظهار داشت: قطعا توان ما در حد قدرت بسیار زیاد رسانه ای جبهه نظام سلطه، نیست و حتما باید توجه بیشتری به این حوزه کرد.

قاضی‌زاده هاشمی تصریح کرد: ما در مجلس شورای اسلامی کاملا آماده هستیم که هر طرح و پیشنهادی را پیگیری کنیم. ولی به نظر می رسد لازم است در حوزه برنامه‌ریزی، دست اندرکاران امر در صدا و سیما معطل این و آن نمانند و با بهره گیری از نیروهای جوان، مومن، کارآمد و با نشاط که مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز است؛ به دنبال بهره‌وری حد اکثری از امکانات و فرصت ها باشند.

لزوم بکارگیری جوانان انقلابی در رسانه ملی

وی در پایان گفت: ما در همه حوزه‌ها از جمله نظامی، اقتصادی و... در شرایط نابرابر قرار داریم، اما هرکجا با توکل بر خدا و اعتماد به نیروهای جوان و انقلابی و میدان دادن به آنها ورود کردیم، کارهای نشدنی را به نتیجه رسانده‌ایم. امروز نیز از این دست جوانان انقلابی و فعال در مجموعه رسانه ملی بسیار وجود دارند که باید از ظرفیت ایشان بهره کافی را گرفت.

 

 

اسفند ۱۰, ۱۳۹۹ ۱۵:۴۰ Asia/Tehran