• به کوتاهی و بلندی نقش فکر نمی ‌کنم

زهرا صلواتی با مونا فرجاد بازیگر سریال «ساختمان پزشکان» گفت و گو کرد. این مصاحبه در خبرگزاری صبا منتشر شده است :

مونا فرجاد اولین حضورش در سریال ‌های طنز تلویزیونی را با «ساختمان پزشکان» تجربه کرد، در قالب شخصیت کتی یا کتایون. فرجاد از حضور در ساختمان پزشکان به نیکی یاد می‌ کند و می‌ گوید که پس از گذشت سال ‌ها از ساخت این سریال، همچنان حس خیلی خوبی به آن دارد. او تاکید می ‌کند که به کوتاهی و بلندی نقش فکر نمی‌ کند؛ بلکه تأثیرش در قصه برایش اهمیت دارد و از این منظر، کاراکتر کتی با وجود کوتاهی نقشش جذاب بوده است. این بازیگر تاکید می ‌کند از ابتدا حدس می زده که موضوع ساختمان پزشکان بحث برانگیز بشود؛ اما نگرانی‌ای از این بابت نداشته و حتی این موضوع را یکی از جذابیت‌ های سریال می‌داند.

فرجاد طنز سریال ساختمان پزشکان را متفاوت و پاک می داند و تصریح می ‌کند سروش صحت و تیمش نمی خواسته اند به هر قیمتی تماشاگر را بخندانند. او می‌ گوید مردم سریال را دوست داشته اند و خودش هم بازخوردهای خیلی خوبی دریافت کرده است. مونا فرجاد علاوه بر ساختمان پزشکان در سریال های دیگری از جمله لحظه‌ های آشنا، روزهای پر ماجرا، حجر بن عدی، خوش رکاب، پایتخت ۲، تا صبح و آرام می گیریم به ایفای نقش پرداخته است.

این شب ‌ها آی فیلم انگلیسی سریال ساختمان پزشکان را برای مخاطبان انگلیسی زبان خود به روی آنتن برده است. به همین بهانه گفت و گویی داشته ایم با مونا فرجاد، بازیگر نقش کتی در این اثر جذاب و دیدنی.

بهنام تشکر، هومن برق ‌نورد، شقایق دهقان، فرناز رهنما، بیژن بنفشه خواه، هوشنگ حریرچیان، نعیمه نظام دوست و امید روحانی دیگر بازیگران سریال ساختمان پزشکان هستند.

 

_ نزدیک به یک دهه از ساخت و پخش اولیه ساختمان پزشکان می‌ گذرد. پس از گذشت این همه سال، چه احساسی نسبت به این سریال دارید؟

خاطرات خوبی از این سریال دارم. یک همکاری خیلی خوب را در آن مقطع زمانی با گروهی همراه و همدل داشتم. هر وقت یاد آن روزها می ‌افتم، حس خیلی خوب پیدا می کنم.

_ فکر می‌کنم سریال ساختمان پزشکان اولین تجربه شما در عرصه طنز بود. از این تجربه راضی بودید؟

بله، من جزو آخرین بازیگرانی بودم که به پروژه پیوستم. وقتی آقای صحت درباره شخصیت کتی با من صحبت کردند، متوجه شدم که این نقش با وجودی که حضور زیادی در سریال ندارد؛ اما واقعاً جای کار و مانور دارد.

_ شخصیت کتی چه جذابیت هایی برای خودتان داشت؟

اصولا خیلی به حضور و طول و عرض یک کاراکتر فکر نمی کنم. چیزی که برایم اهمیت دارد نقش و تاثیر کاراکتر است. کتی شخصیت جذابی داشت. او یک پزشک روان شناس است که با وجود جدایی از نیما افشار، همچنان سایه اش بر زندگی او سنگینی می ‌کند و از طرف دیگر، دارای یک سری خصوصیات منفی هم هست. مثلاً غرور زیادی دارد و به نوعی خودبزرگ‌‌بینی مبتلا است. چالش‌ های کتی با نازنین به عنوان همسر فعلی نیما هم خیلی جذاب است. او می‌داند که چطور با نازنین برخورد کند که باعث آزارش شود. به عبارت دیگر، با وجود اینکه کتی از زندگی نیما خارج شده و فقط با او ارتباط کاری دارد؛ اما همچنان یک حساسیت هایی را درباره همسر سابقش دارد.

_ قطعاً حدس اینکه موضوع سریال ساختمان پزشکان حساسیت برانگیز باشد و باعث بروز واکنش‌ های زیادی شود، کار سختی نبوده است. خودتان نگران نبودید که اولین حضورتان در عرصه طنز با حواشی فراوانی همراه باشد و باعث شود بازی شما به چشم نیاید؟

در هر حال قرار بود این سریال با طیف خاصی از جامعه شوخی کند و می شد حدس زد که واکنش‌ هایی را هم به دنبال داشته باشد. با این حال، همین موضوع خودش می ‌توانست به نوعی جذاب هم باشد. قبل از ساختمان پزشکان کمتر به قشر روان شناس پرداخته شده بود و این مسئله، علاوه بر جذابیت می ‌توانست چالش برانگیز باشد. از سوی دیگر، از اقشار تحصیل‌کرده انتظار می‌ رود که سعه صدر داشته باشند و شوخی را به حساب انتقاد و تمسخر نگذارند. به‌شخصه چندان نگران واکنش‌های اعتراضی نبودم؛ چرا که می ‌دانستم ساختمان پزشکان سریال جذاب و پر مخاطبی خواهد شد و طبیعتاً بازی من هم دیده می شود.

_ دوست نداشتید حضور کتی در سریال پررنگ‌تر باشد؟

گفتم که به کوتاهی و بلندی نقش فکر نمی ‌کنم. ممکن است تاثیرگذاری یک نقش کوتاه  چندین برابر نقشی بلند باشد. به نظرم، کتی جای درستی در قصه داشت و همین حد از حضورش هم موثر بود.

_ خودتان به مباحث روانشناسی علاقه مند هستید؟

بله همیشه علاقه داشتم و معمولاً مسائل روان شناسی را دنبال و مطالعه می ‌کنم. یکی از جذابیت های ساختمان پزشکان برای خودم هم همین پرداختن مسائل روان شناسی بود.

_ با چه بازخوردها و واکنش ‌هایی از سوی مخاطبان سریال به خصوص در پخش اولیه مواجه شدید؟

همیشه گفته ام که سریال ساختمان پزشکان یک اتفاق خوب در تلویزیون بود و توانست مخاطبان زیادی را به خود جذب کند. مردم معمولاً از چنین سریال هایی استقبال می‌ کنند. خودم هم بازخوردهای خیلی خوبی از مردم دریافت کردم. واکنش ها خیلی خوب بود.

_ دلایل استقبال مردم از سریال ساختمان پزشکان را چه می دانید؟

ساختمان پزشکان طنز متفاوت و پاکی داشت و نمی ‌خواست لودگی کند و مخاطب را به هر قیمتی بخنداند. همه چیز در این سریال سر جای خودش بود. حضور آقایان صحت و قاسم‌خانی هم در موفقیت سریال بسیار موثر بود. شخصیت‌ پردازی خیلی خوبی روی کاراکترها انجام شده بود. آقای صحت کارگردانی باسواد است و از سوی دیگر، تعامل فوق العاده ‌ای هم با بازیگران دارد. طبیعی است وقتی که همه چیز در جای خودش باشد، نتیجه کار راضی کننده خواهد شد.

_ خاطره ناگفته جالبی از بازی در ساختمان پزشکان دارید؟

یک بار سر میز ناهار غذا به گلویم پرید؛ اما هیچ کس متوجه نشد. رنگم کبود شده بود و داشتم خفه می شدم که آقایان صحت و صفایی با دیدن حالم به کمکم آمدند و نجاتم دادند.

_ خبر دارید که سریال در حال پخش از آی فیلم انگلیسی است؟

خیر، اطلاع نداشتم.

_ تا به امروز فیلم و سریالی از خودتان با دوبله انگلیسی یا عربی از آی فیلم دیده اید؟

با دوبله عربی دیده ام. البته تسلطی به زبان عربی ندارم؛ اما برای خودم خیلی جالب و جذاب بود.

_ مخاطب شبکه آی ‌فیلم هستید؟

بله، آی فیلم شبکه جذابی است و با سریال هایی که نمایش می دهد، به مرور گذشته ها و زنده کردن یاد و خاطرات خوب آن دوران می‌پردازد.

_ این روزها مشغول چه کاری هستید؟

فعلا که کاری ندارم. چند ماه پیش در فیلم «پسران دریا» به کارگردانی افشین هاشمی بازی کردم.

 

اسفند ۱۳, ۱۳۹۹ ۱۶:۵۴ Asia/Tehran