• آیین اختتامیه جشنواره اربعین رادیو اذری تبریز

آیین اختتامیه نخستین جشنواره بین المللی اربعین با حضور برگزیدگان جشنواره از کشورهای جمهوری آذربایجان، جمهوری ترکیه و نیز خیل عاشقان حسینی در سینما قدس تبریز برگزار شد.

نخستین جشنواره بین المللی اربعین  در مهرماه  1396  شمسی مصادف با ماه محرم 1439 قمری به همت رادیو برونمرزی صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی آغاز به کار کرد که پس از یک نوبت تمدید، مهلت دریافت آثار تا روز میلاد پیامبر گرامی اسلام ادامه یافت و پس از داوری بیش از 300 اثر در سه بخش شعر، پادکست رادیویی و نغمه های مذهبی،  روز پنج شنبه دهم اسفند ماه، با معرفی و تقدیر از برگزیدگان این جشنواره در سالن همایش های سینما قدس تبریز به کار خود خاتمه داد. 

آیین اختتامیه نخستین جشنواره بین المللی اربعین  با حضور برگزیدگان جشنواره  از کشورهای جمهوری آذربایجان، جمهوری ترکیه و نیز خیل عاشقان حسینی در سینما قدس تبریز برگزار شد. حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر سید محمد علی آل هاشم نماینده محترم ولی فقیه در استان و امام جمعه محبوب تبریز ، دکتر محمد حسین فرهنگی نماینده مردم تبریز و عضو هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی، دکتر سید سعید تهامی مدیر کل آسیای میانه و قفقاز و دکتر فرجام مشاور معاون برونمرزی سازمان صدا و سیما، سید محسن لطیفی مدیر کل صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی ، حجت‌الاسلام محمد تقی محمدیان رییس حوزه هنری استان، فرج قلیزاده رییس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی کلانشهر تبریز و برخی مسئولین استانی و کشوری از دیگر مهمانان آیین اختتامیه این جشنواره بودند.  

 

مهدی نعلبندی، دبیر جشنواره و مدیر رادیو برونمرزی تبریز که نخستین سخنران آیین اختتامیه جشنواره بود با خوش‌آمدگویی  به میهمانان داخلی و خارجی گفت: این جشنواره با هدف مشارکت مخاطب در تولید برنامه‌های رادیو برونمرزی آذری تبریز در مهرماه 96 شروع شد. نامش  از حسین بود و بهانه از اربعین.

مهدی نعلبندی دبیر جشنواره ومدیر رادیوبرون مرزی تبریز

 

نعلبندی افزود: ما انتظار چنین استقبال گسترده‌ای را نداشتیم که از کشورهای  جمهوری آذربایجان، روسیه، قفقاز شمالی، ترکیه و حتی از کشورهای اروپایی نظیر آلمان و نیز از خود ایران اثر دریافت کنیم. بیش از سیصد اثر به دبیرخانه جشنواره رسید که با تشکیل هیئت انتخاب از این تعداد نزدیک به 50 اثر به داوری نهایی  راه یافت و توسط 9 داور ایرانی و سه داور خارجی داوری شد و اعلام می‌کنم که علاوه بر تمامی جوایز بخش اصلی دو اثر نیز در بخش جنبی شایسته تقدیر دیده شدند و در نهایت به 11 اثر جوایز اصلی اول تا سوم و جوایزی اهداء شد. 

در ادامه این آیین، لطیفی، مدیرکل صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی نیز با تقدیر از مؤسسات و سازمان‌های که در برگزاری این جشنواره در کنار صداسیما تلاش و یاری کردند گفت: ثمره این همدلی  برگزاری چنین جشنواره ای شد و کار زیبایی که امروز به سرانجام رسید.

سید محسن لطیفی مدیر کل صدا وسیمای آذربایجان شرقی

 

لطیفی در  ادامه از مدیر و همکاران رادیو برون مرزی تبریز نیز به دلیل تلاش در برگزاری این جشنواره افزود: تبریز در سال‌های آتی نیز میزبان جشنواره بین‌المللی اربعین خواهد بود.

دیگر سخنران این مراسم امام جمعه محبوب تبریز، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر سید محمدعلی آل‌هاشم  بود. وی سخنان خود را با تسلیت شب وفات ام البنين(س)  آغاز کرد و با اشاره به سخن مولای متقیان علی (ع) که  مومن آینه مومن است افزود: در حق صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران نیز این تفسیر را می توان به کار برد که صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران آینه این نظام و آینه این انقلاب و دستاورد نظام است که برکاتش را برای مسلمانان به خوبی نشان می دهد. این موضوع به ویژه در تبریز و در برنامه های رادیو برونمرزی تبریز که تحت مدیریت آقای نعلبندی و نظارت مدیرکل محترم  است، به وضوح دیده می شود.

لازم به یادآوری است که آقای سید سعید تهامی مدیرکل آسیای مرکزی وقفقاز معاونت برون مرزی در خصوص این جشنواره گفت: تا کنون چنین جشنواره ای دراین حد واندازه نداشتیم  و برگزاری چنین جشنواره ای می تواند الگویی باشد برای مدیران کل مراکز رسانه ملی که می تواند منشا خیر وبرکت درمنطقه باشد ویک ایده ای باشد برای کارهای مشابه که هم ارتباط با مخاطب آنسوی مرزها به بهترین وجه انجام شود وهم اینکه برای عوامل رادیو ایجاد انگیزه کند. ومهمتر اینکه رادیوهای برون مرزی مراکز شهرستانها می توانند  با کمترین امکانات پیام انقلاب اسلامی را به گوش مخاطبان آنسوی مرزها برسانند.

این مراسم با شعرخوانی و پخش آثار برگزیدگان از ایران، جمهوری آذربایجان و جمهوری ترکیه ادامه یافت و در پایان مراسم نیز از این برگزیدگان تقدیر به عمل آمد. برندگان جوایز اصلی و تقدیری این جشواره عبارتند از:

مقام اول بخش شعر جشنواره بین المللی اربعین رادیو اذری تبریزخانم زهرا کران از جمهوری ترکیه

 

در بخش شعر :

زهرا کران (جمهوری ترکیه) – مقام نخست

مهرعلی عاصم (جمهوری آذربایجان) – مقام دوم

جعفر پوررضوی ( جمهوری اسلامی ایران ) مقام سوم

آرزو چتین کایا ( آلمان ) – تقدیری هیئت داوران

مقام اول در بخش پادکست رادیویی:گول بالا فنایی - جمهوری آذربایجان

 

در بخش پادکست رادیویی:

گول بالا فنایی ( جمهوری آذربایجان ) -  مقام نخست

مصطفی دوغان ( جمهوری ترکیه ) -  مقام دوم

کاظم قاسمی پاک ( جمهوری اسلامی ایران ) -  مقام سوم

مهدی سمساری ( جمهوری اسلامی ایران) – تقدیری هیئت داوران

مقام اول در بخش نغمه های دینی جشنواره بین المللی اربعین رادیو اذری تبریزیاشار جاهد - جمهوری آذربایجان

 

در بخش نغمه های دینی:

حاج یاشار جاهد ( جمهوری آذربایجان ) – مقام نخست

مهدی فرج اف ( جمهوری ترکیه) – مقام دوم

علی کاچان ( جمهوری ترکیه) – مقام سوم

 

نشریه بین المللی(اجتماعی، سیاسی وادبی) و دوزبانه  "کورپو" درشماره اخیر خود بصورت ویژه به مراسم اختتامیه این جشنواره پرداخته است.

 

 

 

اسف ۱۳, ۱۳۹۶ ۱۴:۰۵ Asia/Tehran
کامنت