• یادداشت محسن سوهانی پژوهشگر ومدیررادیوتلویزیون سحربالکان

ما صاحب تام و تمام شعر و ادبیات بوده‌ایم اما متاسفانه بدجور از قافله فناوری‌های روز ابزار ارتباط جمعی به خصوص رسانه‌های نوین جا ماندیم و نتوانستیم آن‌ها را تسخیر فرهنگی کنیم.

به گزارش روابط عمومی معاونت برون مرزی رسانه ملی به نقل از فارس، محسن سوهانی پژوهشگر و مدیر رادیو و تلویزیون سحر بالکان یادداشتی با موضوع رسانه و جنگ هوشمند نوشته و در اختیار خبرگزاری فارس قرار داده است که متن کامل آن در ادامه می‌آید:

صدها سال از توصیه ی جناب حافظ در مصرع : دور قدح درنگ ندارد شتاب کن... می گذرد و هم چنان تغییرات با آهنگی پرشتاب ‌تر از پیش رخ می‌دهد. پیشرفت فناوری و به دنبال آن تغییر در دیگر جنبه‌های زندگی، لزوم درک بهتر از آینده را ایجاب می کند.

اهمیتی که منجر به نقش بنیادین آینده‌پژوهی (Futures studies)، به عنوان یک دانش کاربردی نوظهور و بازتاب دهنده ی چگونگی روند زایش واقعیت فردا از دل تغییر یا ثبات امروز، در مطالعات راهبردی و تصمیم سازی های جهانی شده است.

از سوی دیگر پس از دوران جنگ سرد، مقاله ی مشهور جوزف نای نظریه‏ پرداز آمریکایی تحت عنوان قدرت نرم (power Soft) در فصلنامه آمریکایی foreign policy در سال ۱۹۹۰ دیدگاه جدیدی را به مخاطبان ارائه کرد تا نبرد کشورها شکل های تازه و پیچیده تری به خود بگیرد. این دیدگاه با دستورالعمل های اجرایی که توسط کارشناسان اطلاعاتی-امنیتی نظیر دکتر جین شارپ تهیه شد، در سطح رسانه های گروهی به مفهوم انقلاب نرم معروف شد و بسیاری از رویدادهای جهان از انقلاب های مخملی اروپای شرقی تا فتنه ی 88 بر علیه جمهوری اسلامی ایران را رقم زد. شیوه ای به مثابه دکترین قورباغه ی آب پز یا به قول ایرانی اش با پنبه سر بریدن. زمانی که قورباغه را داخل یک ظرف پر از آب قرار می‌دهند و آن آب را به تدریج داغ می‌کنند، جانور بی چاره نمی‌تواند متوجه افزایش تدریجی حرارت شود و درست مثل قربانیان جنگ نرم پخته شدن بی واکنشی را تجربه می کند. به تدریج این نظریات تکمیل تر شد و تحت عنوان قدرت هوشمند (smart power) فصل تازه ای را رقم زد. جنگی که دشمن در آن از هر سه شیوه ی سخت، نیمه سخت و نرم بهره می‌گیرد اما در عین حال بیشترین تمرکز و اصلی‌ترین سرمایه‌گذاری را در جنگ نرم دارد. نبردی نامحسوس با آثاری مخرب‌تر و ویرانگرتر از جنگ‌های نظامی با هزینه‌های کمتر و تأثیر بیشتر و طولانی مدت‌تر... و امروز در هیاهوی این میدان جنگ هم چنان سینما و تلویزیون با کارکردهای ویژه ی تصویرسازی، روایت گری و سرگرم کنندگی خود از طریق نفوذ نرم‌افزاری در قلب‌ها و اذهان مردم و تأثیرگذاری هدفمند بر هویت، ارزش‌ها و باورها و از همه مهم‌تر تأثیر بر ادراکات آنان به منظور اقناع و همراه‌سازی، تغییر محاسبات و ترجیحات و جلب رضایتشان برای گفتمات پذیری اثرگذارترین ابزار هستند. هر چند که نباید کارکرد بستر مهم فضای مجازی را فراموش کرد، آن هم در شرایطی که اساس قدرت هوشمند بر هم افزایی کلیه ی ابزارهای ممکن استوار است. در واقع هنر سینما یا رسانه ی تلویزیون بدون هم افزایی با دیگر بسترهای نرم و سخت از جمله فضای مجازی اثرگذاری مطلوب نخواهند داشت.

اهمیت ذاتی سینما و تلویزیون یا به قول سید شهید #مرتضی_آوینی آیینه ی جادو، قدرت "تصویر خیال" در برداشتن مرز واقعیت و تخیل است.{تصویر عین واقع است و وقتی ما مجاز را به تصویر می کشیم در واقع واقعیت تولید می کنیم. هیچ چیز مثل این قدرت واقع نمایی بر باورپذیری موثر نیست.} بنابر این در میدان شطرنج جنگ هوشمند، و در ستیز سناریوهای آینده پژوهانه ی قدرت ها برای دست یابی به اهداف استراتژیک، مهره ی رسانه های تصویری هم چنان حرف اول را می زند. کما این که در سال ها و دهه های اخیر سینمای هالیوود و شبکه های تلویزیونی غربی بیشترین نقش را در استیلای هژمونی رویای آمریکایی(american dream) بر فرهنگ و سبک زندگی جهانی ایفا کرده اند.

اما اگر با نعلی وارونه به سراغ گذشته پژوهی برویم خواهیم دید تمام مفاهیم فوق الذکر جزو لاینفکی از فرهنگ و ادب فارسی بوده و هست. حتی دانش نو پدید آینده پژوهی: سال ها دل طلب جام جم از ما می کرد/ آن چه خود داشت ز بیگانه تمنا می کرد... می توان با رمزگشایی، اصطلاح جام جم در ادبیات فارسی را تعبیر به آینده پژوهی کرد. طبق اساطیر ایرانی جام جم یا جهان‌نما، جامی بود که با شکست قید زمان و مکان تمام جهان در آن دیده می‌شد. اما دست یابی به آن سیری عرفانی می طلبد که مسیر رسیدن به حکمت است. وجه تفاوت علوم انسانی و آینده پژوهی ایرانی- اسلامی با دانش انسان بنیان(اومانیستی) غرب. با این نگاه حتی می توان ایران را سرآمد و سردمدار جنگ نرم در جهان دانست. آن هم صد ها سال پیش از نظریات جوزف نای و جین شارپ. شاهد مثال آثار سعدی،حافظ، مولانا و هزاران برگ زرین دیگر از شعر و ادب فارسی. قدرت نرمی که باعث شده شعر سعدی بر سر در سازمان ملل نقش ببند، مثنوی مولانا در صدر پرفروش ترین کتاب های جهان قرار بگیرد و گوته ی آلمانی حافظ را ستایش کند. تنها یک چشمه از این قدرت نرم دور برد با فاصله ی هزاران کیلومتری، شاعران فارسی سرای شبه جزیره ی استراتژیک بالکان و 1700 واژگان مشترک با زبان مردمان قوم اسلاو است!

حال سوال این جاست که با وجود چنین پشتوانه ی قوی و ریشه دار، چرا در معادلات امروز جنگ نرم و هوشمند ناکام مانده ایم؟!

مهم ترین دلالیل آسیب شناسی را می توان در سه دسته طبقه بندی کرد:

 1 مهم ترین عامل "عدم تسلط ابزاری" است. ما صاحب تام و تمام شعر و ادبیات بوده ایم و شعرا و ادیبانمان به تمام ریزه کاری های فن عروض و اعجاز کلام اشراف داشته اند اما متاسفانه بدجور از قافله فناوری های روز ابزار ارتباط جمعی به خصوص رسانه های نوین جا ماندیم و نتوانستیم آن ها را تسخیر فرهنگی کنیم. به عنوان مثال در صدا و سیما یا سینمای ایران جز موارد خاص هنوز از ظرفیت های ذاتی این هنر-رسانه ها از قبیل جذابیت های تصویر، روایت و سرگرم کنندگی به درستی بهره نبرده ایم. در مقابل اکثر موارد از این ابزار با توقع نا به جا استفاده ی نادرست کرده ایم. مثل کسی که بخواهد در مایکروفر ظرف بشورد یا با جارو برقی غذا گرم کند!!!

 

همان طور که اشاره شد اساس قدرت هوشمند بر اجماع عمومی و هم افزایی و هماهنگی کلیه ی ابزارها و شیوه های نرم، نیمه سخت و سخت استوار است. در این چهارچوب کلیه ی عناصر باید به مثابه ابزاری منسجم و موزون در راستای سناریوهای راهبردی ملی قرار بگیرند. تا زمانی که دستگاه های اجرایی کشور جزیره ای و نا هماهنگ عمل کنند نمی توان انتظار حصول موفقیتی در قاعده ی بازی جنگ هوشمند داشت.

 

یکی دیگر از آسیب های جدی که جمهوری اسلامی ایران را تهدید می کند چالش های گفتمانی در حوزه ی نظریه پردازی است. التقاط با سبک ها و شیوه های علوم انسانی غربی که منجر به خطاهای محاسباتی می شود توجه ویژه ای به بازتولید علوم انسانی بومی با خط و مشی ایرانی-اسلامی می طلبد. گفتمان انقلاب باید در چهارچوب تعریف کلی رهبر فرزانه ی ایران از تمدن سازی نوین اسلامی، به صورت یک سناریوی دقیق آینده پژوهانه با ذکر جزئیات مختلف به ویژه جنبه های عینی و سبک زندگی تدوین و در قالب یک چشم انداز راهبردی پیش روی کلیه ی دستگاه ها و نهادهای اجرایی قرار گیرد. تنها در این صورت است که گفتمان انقلابمان می تواند در برابر گفتمان های جذاب و متاسفانه جهان شمولی چون رویای آمریکایی قد علم کند. اشکال کار این جاست که گفتمان انقلاب بیشتر در قالب مفاهیم ماورایی و خارج از چهارچوب عینی زندگی تعریف شده اما رویای آمریکایی کاملا منطبق بر سبک زندگی روزمره و ابزار و فناوری های نوین است...

 

در پایان باید به این مهم توجه داشت که رفع آسیب ها و طلوع درخشان گفتمان انقلاب ایران اسلامی در آسمان جهان حاصل نخواهد شد مگر به پشتوانه ی نیروی انسانی متعال. ما باید در عرصه ی سینما و تلویزیون نیروهایی تربیت کنیم که به مثابه یک حکیم تمام عیار علاوه بر مطالعات چند رشته ای و تسلط کامل بر دانش و ابزار روز به محتوای غنی گفتمان و فرهنگ ایرانی-اسلامی نیز باورمند و مسلط باشند تا بتوانند با پیوند عناصر مختلف به مهره ای اثرگذار در عرصه ی قدرت هوشمند تبدیل شوند. نیروهایی صاحب فن و در عین حال صاحب دل. آن هم دلی که غیب نمای است و جام جم دارد...

 

 

فرو ۲۰, ۱۳۹۷ ۰۸:۴۷ Asia/Tehran
کامنت