• نگاهی به برنامه \"پشت صحنه\" شبکه آی فیلم

برنامه «پشت صحنه» آی فیلم واجد یک ویژگی منحصر به فرد است که شاید برای اولین برنامه در ارتباط با برنامه هایی از این دست رخ می دهد و آن سه زبانه بودن برنامه است.

به گزارش روابط عمومی معاونت برون مرزی به نقل از روزنامه صبا، سید رضا صائمی یادداشتی به این روزنامه فرستادند به این مضمون : چه علاقه مند به فیلم و سینما باشید و چه نباشید، همواره به این موضوع علاقه دارید که سر از پشت صحنه فیلم و سریال ها درآورید. اینکه چگونه یک فیلم ساخته می شود، بازیگران برای ایفای نقش چگونه بازی می کنند، کارگردان چگونه بازیگر را هدایت می کند و یک نما یا سکانس را می گیرد، میزانسن چگونه چیده می شود و دکوپاژ چگونه صورت می گیرد. هر نما و پلانی که می بینیم در چند برداشت گرفته می شود و به طور کلی در پشت صحنه هر فیلم و سریالی چه اتفاقاتی می افتد.

پاسخ همه این پرسش ها را می توانید در برنامه «پشت صحنه» شبکه آی فیلم جست و جو کنید. نمونه های از این نوع برنامه در شبکه های دیگر هم تولید شده است یا در برنامه قدیمی«شما و سیما» نیز با آیتم های پشت صحنه سریال ها مواجه بودیم اما در آنجا فقط یکی از آیتم های برنامه بود و در اینجا کل ساختار برنامه را تشکیل می دهد. ضمن اینکه برنامه «پشت صحنه» آی فیلم واجد یک ویژگی منحصر به فرد است که شاید برای اولین برنامه در ارتباط با برنامه هایی از این دست رخ می دهد و آن سه زبانه بودن برنامه است. برنامه ای به 3 زبان انگلیسی، عربی و فارسی که طیف وسیع تری از مخاطبان را دربرمی گیرد.

در واقع با تماشای این برنامه مخاطبان انگلیسی و عربی زبان که مخاطبان برون مرزی هستند با توانمندی ها و کیفیت سینما و هنر نمایش ایران آشنا می شوند و این برنامه می تواند ضمن آشنایی مخاطبان غیر ایرانی با سینمای ایران، آنها را به هنر هفتم در ایران علاقه مندتر کند.

در کنار این ویژگی باید به چند بعدی بودن برنامه پشت صحنه نیز اشاره کرد که باز هم این ویژگی کمتر در برنامه های مشابه دیده می شود. برنامه ای که به معرفی فیلم ها، سریال ها، انیمیشن ها و تئاترهای در حال تولید برای مخاطبان می پردازد. در واقع انواع گونه های نمایشی در این برنامه مورد توجه قرار گرفته و به یک حوزه نمایشی محدود نمی شود. کمتر در برنامه های تلویزیونی از پشت صحنه تئاتر یا ساخت یک انمیشن گفته شده است و این ویژگی می تواند جذابیت آن را بیشتر کند. اینکه مثلا تمرین های پشت صحنه یک تئاتر قبل از اجرا چگونه است یا یک انیمیشن چگونه ساخته می شود و تفاوت پشت صحنه آن یا فرایند تولید آن با یک فیلم سینمایی یا سریال چیست. در واقع برنامه«پشت صحنه» همه مدیوم های نمایشی-رسانه ای را دستمایه مضمون خود قرار داده و نگاه جامعی به فرایند ساخت و تولید در آنها می اندازد. فارغ از این ساختار کیفی و محتوایی، از لحاظ فرمی نیز این برنامه در یک زمان کوتاه با پخش و بازپخش های متعدد متناسب با حوصله مخاطب امروزی ساخته شده و مدت زمان آن نزدیک به 10 دقیقه است. در واقع سازندگان این برنامه تلاش کرده اند تا از حاشیه رفتن و اضافه گویی پرهیز کرده و اطلاعات لازم را در یک زمان 10 دقیقه ای به مخاطب منتقل کنند.

تعدد پخش «پشت صحنه» در روز و طول هفته نیز کمک می کند که با توجه به اینکه زمان برنامه کوتاه است اما تعدد پخش آن باعث شود تا مخاطبان و علاقه مندان هنر های نمایشی فرصت تماشای آن را از دست ندهند و شانس بیشتری برای تماشای آن داشته باشند. از حیث روایت و ساختار اجرایی نیز «پشت صحنه» برنامه ای خوش ریتم و جذاب است که در فواصل برنامه های مختلف آی فیلم هم می تواند فرصت تنفس مخاطب را تامین کند و هم او را با حال و هوای یک اثر نمایشی چه در حوزه سینما چه در حوزه تئاتر و تلویزیون همراه سازد. با پشت صحنه می توان به عمق یک اثر نمایشی سفر کرد.

 

خرد ۱۰, ۱۳۹۷ ۰۹:۴۵ Asia/Tehran
کامنت