• امینا تیلور مجری برنامه\\\"آفریقای امروز\\\" شبکه پرس تی وی

"آفریقای امروز" از جمله برنامه‌های هفتگی شبکه «پرس تی ‌وی» است که به بررسی مسائل و رویدادهای روز قاره آفریقا می‌پردازد

به گزارش روابط عمومی معاونت برون مرزی رسانه ملی به نقل از سایت جام جم آنلاین، برنامه" آفریقای امروز" به تهیه کنندگی متیو ریچاردسون در لندن تولید میشود و قالبی گفت وگو محور دارد و به مسائل و موضوعات مختلفی همچون مسائل سیاسی و گاه مسائل اقتصادی و اجتماعی آفریقا میپردازد.

امینا تیلور مجری این برنامه، متولد کشور جامائیکاست و همراه خانواده خود در سال 1992 به انگلیس مهاجرت کرد. او مدرک کارشناسی خود را در رشته روابط بینالملل و کارشناسی ارشد خود را در رشته روزنامه نگاری از دانشگاه ساسکس انگلیس اخذ کرد.

مجری برنامه «آفریقای امروز» درخصوص نحوه آغاز همکاری با شبکه پرس تی وی توضیح میدهد: «من سال 2007 به عنوان مهمان و به صورت تلفنی در یکی از برنامههای زنده «پرستی وی» حضور یافتم که به نوعی، سرآغازی بود بر همکاری من با این شبکه خبری. آنچه در آن زمان توجه من را به خود جلب کرد، موضوعاتی بود که پرس تیوی به آنها میپرداخت بهطوری که نمونه آنها در هیچ یک از شبکههای خبری مشاهده نمیشد.»

وی ادامه می‌دهد: در سایر شبکه‌ های خبری، تنها از یک جنبه به رویدادها می‌پردازند و اطلاعات مخاطبان نیز در همین حد محدود می‌شود اما پرس تی‌ وی شبکه‌ای است که از جنبه دیگری به حقایق می‌پردازد و این امر سختی کار را دوچندان می‌کند چرا که باید صدای آنهایی را به گوش جهانیان رساند که سال‌ها به حاشیه رانده شدند و فرصتی برای سخن گفتن به آنها داده نشد. به عقیده من، این مساله نقطه قوت «پرس تی‌وی» و برنامه‌هایی همچون «آفریقای امروز» محسوب می‌شود.» این نکته‌ای است که تیلور به آن به عنوان یکی از وجوه تمایز این شبکه با دیگر شبکه‌های خبری اشاره کرده است.

اختصاصی از آفریقا

 آفریقای امروزتنها برنامه شبکه "پرس تی ‌وی" است که به‌طور اختصاصی به تحولات قاره آفریقا می‌پردازد.) شاید اگر این سخن را هرکس دیگری می‌گفت باورش برایمان سخت بود، ولی وقتی این سخن را از زبان یک فرد رنگین‌پوست می‌شنویم متقاعد می‌شویم که چنین است و این نشان می‌دهد که پرداختن به کسانی که صدایشان انعکاسی ندارد از اهداف این شبکه استتیلور می‌گوید: این قاره‌ با مشکلات عدیده‌ای دست‌ وپنجه نرم می‌کند که اغلب این مشکلات میراث استعمار هستند و هدف ما در این برنامه، تمرکز روی این مشکلات و بررسی آنها از طریق گفت ‌وگو با کارشناسان و خبرنگاران است.

انتخاب موضوع از کارهای سخت در تولیدات رسانه‌ای است، موضوعی که مجری جامائیکایی شبکه "پرس تی‌وی"هم در سخنانش به آن اشاره کرده:  ما در این برنامه تنها روی موضوعاتی خاص در کشورهایی مشخص تمرکز نمی‌کنیم، بلکه تلاش ما بر این است تا علاوه بر تنوع ‌بخشی به موضوعات، تمامی کشورهای قاره آفریقا را زیر نظر گرفته و متناسب با اهمیت موضوعات، بهترین مورد را انتخاب کنیمعلاوه بر این انتخاب سوژه و روزآمد بودن آن را نیز از ویژگی‌های دیگر این برنامه برشمرده و در انتخاب موضوع برای "آفریقای امروزروی ملاک‌های متعددی تمرکز می‌شود که از جمله آنها می‌توان به تازگی موضوع، اهمیت بالای آن برای مردم آفریقا و ارتباط آن با مسائل بین‌المللی اشاره کرد.

یکی از چالش‌هایی که همواره شبکه‌های برون‌مرزی جمهوری اسلامی با آن روبه‌رو بوده‌اند مسائل مالی بوده، این مساله‌ یکی از چالش‌های پیش‌روی فعالیت‌های رسانه‌ای است، تیلور به تنگناهای مالی و انسانی در تولید رسانه‌ای با محوریت آفریقا این‌طور اشاره می‌کند:  بی‌تردید مسائل مالی نقش تعیین‌کننده‌ای در تولید و کیفیت یک برنامه ایفا می‌کنددرخصوص مسائل مربوط به آفریقا که کمتر به آنها پرداخته می‌شود، نه‌تنها با کمبود کارشناس مواجهیم، بلکه خبرنگاران بومی نیز محدود هستند؛ از این‌رو برای این که بتوانیم از مهمان‌ها و کارشناسان خبره در برنامه استفاده کنیم، می‌بایست بودجه مناسبی به آنها و مجموعه "پرس تی‌وی" اختصاص داده شود.

ارتباط دوسویه با مخاطبان

حضور در شبکه‌های اجتماعی در موقعیت کنونی به جزو لاینفک فعالیت انسان‌ها تبدیل شده، از این رو اهالی رسانه نیز از این موقعیت برای ارتباط تنگاتنگ با مخاطبان سود می‌برند:  ما به صورت فعال در شبکه‌های اجتماعی همچون فیس‌بوک حضور داریم و پیام‌های مخاطبان را دریافت و به آنها پاسخ می‌دهیماستفاده از نظرات مخاطبان نکته دیگری است که تیلور از آن به عنوان پیشنهادهایی برای تولید محتوا یاد می‌کند: مخاطبان ما در شبکه‌های اجتماعی، علاوه بر طرح نقاط ضعف و قوت برنامه، پیشنهادهایی را نیز برای پرداختن به آنها ارائه می‌دهند و از این رو، گزینه‌های متعددی پیش روی ما وجود دارد که می‌توانیم بر روی آنها کار کنیمبه جرات می‌توانم بگویم که" آفریقای امروز"، مخاطبان وفاداری دارد که پس از هر برنامه، با اشتراک نظرات و پیشنهاداتشان، به ما در تولید بهتر برنامه بعدی کمک می‌کنند.

او باز هم به ضریب نفوذ شبکه‌های اجتماعی موبایلی در میان مخاطبان آفریقایی اشاره کرد: «برخلاف باور عموم، مردم کشورهای آفریقایی به شدت به گوشی‌های موبایل وابسته‌اند و حتی در خانه‌های برخی از این افراد، تلویزیون وجود ندارد و تنها راه کسب اخبار، گوشی‌های موبایل هستند. ما باید در کنار توجه به رسانه‌های سنتی، به رسانه‌های نوین نیز توجه ویژه‌ای داشته و بر روش‌های جدید تعامل با مخاطبان تمرکز کنیم.

 

تیر ۱۷, ۱۳۹۷ ۱۴:۴۷ Asia/Tehran
کامنت